IvaKo IvaKo komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moje druhé setkání s touto autorkou. Opět jsem ocenila věcný až strohý styl vyprávění, který dodává věrohodnost postavám i dějům. Tento styl občas vede k určité zkratkovitosti v líčení událostí a šablonovitosti postav, což se podle mne stalo zejména v druhé polovině knihy. Celkově však byly spletité osudy postav na pozadí pohnutých historických událostí zajímavé a k zamyšlení.

08.10.2019 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Také já jsem tuto útlou knížku vyhledala kvůli letošní Výzvě a rozhodně nelituji. Čtivý příběh vyprávěný ve dvou časových liniích nepostrádá napětí, zpočátku skoro hororové, ani působivé vylíčení válečných událostí a jejich dopadů nejen na lásku dvou muzikantů. Zajímavé nahlédnutí na židovskou otázku v Benátkách. Doporučuji.

03.10.2019 5 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Knihu jsem si vybrala do letošní Výzvy a bylo to moje první setkání s touto autorkou.Zajímavě konstruovaný příběh vyprávěný působivým jazykem ve třech časových rovinách mě celkem bavil.Kniha je čtivá, ale podle mne žánrově trochu nevyvážená.Samozřejmě jsou zde především mezilidské vztahy všeho druhu, pak trocha politiky a sociální problematiky, lyrické popisy přírody a nechybí ani prvky sci-fi, které mě poněkud rušily. Jen tu avizovanou spoustu humoru jsem nějak nenašla, spíše jemné náznaky.

26.09.2019 4 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Kniha se mi hodila do letošní Výzvy, autorku jsem neznala a byla jsem příjemně překvapená. Příběh sugestivně zobrazuje pochmurnou atmosféru opuštěné periferie Ostravy a působivá práce s místním jazykem dělá z nájemníků posledního domu v areálu bývalých železáren naprosto věrohodné postavy.

10.09.2019 4 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Další příběh Noční hlídky, tentokrát s detektivní zápletkou, mě opět pobavil. Jeho postavy ( i ty nové) jsou prostě neodolatelné. Obdivuhodné hrátky překladatele s češtinou dělají z této knihy opravdové čtenářské potěšení a Pratchett je pro mě lék na chmury.

04.09.2019 5 z 5

Lucy Crownová Lucy Crownová Irwin Shaw

Skvěle napsaný příběh zkázy jedné rodiny, který potvrzuje, že nejvíce jsou schopni si ubližovat ti nejbližší.Vždycky je ale šance na nápravu.

29.08.2019 4 z 5

Rusovláska Rusovláska Orhan Pamuk

Moje asi sedmé setkání s tímto skvělým autorem. Tato kniha mě překvapila pro Pamuka netypicky čtivým stylem, nechybí však jako obvykle tápající hrdina, rafinovaná provázanost vyprávění s dávnými legendami a příběhy, problematika střetu západní a východní kultury. Rozhodně čtenářský zážitek. Doporučuji všem, kteří ještě nic od O. Pamuka nečetli.

28.08.2019 5 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

J. Grisham patří k mým oblíbencům, vždycky se těším na jeho další knihu a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Tragický příběh jižanské rodiny je strhující až do konce. Kromě obvyklého nahlédnutí do advokátských a soudních praktik věnuje autor značnou část knihy působení americké armády na Filipínách za 2. světové války, což byly pro mne převážně nové, zajímavé informace, zejména o posledním nasazení kavalérie a o Baatanském pochodu smrti. Doporučuji všem zvídavým čtenářům.

20.08.2019 5 z 5

Putování jednoho slona Putování jednoho slona José Saramago

Moje třetí setkání s J. Saramagem mě pobavilo. Překvapivě brzy jsem si zvykla na gramatické "prohřešky" a nechala se unášet nepřerušovaným proudem vyprávění o bizarní historické epizodě, které je okořeněno uštěpačnými poznámkami autora reflektujícími současnost. Čtivé, občas k zamyšlení a často vtipné.

14.08.2019 4 z 5

Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech Mathias Énard

Tato útlá knížka mě okouzlila. Neznámá epizoda ze života Michelangela, příběh velkých ambicí, lásky a intrik je vyprávěn poetickým jazykem, mnohé je jen lehce naznačeno, přesto mu nechybí působivost. Zajímavý čtenářský zážitek.

13.08.2019 5 z 5

Trhačka zubů Trhačka zubů Franz-Olivier Giesbert

Poutavý příběh stoleté ženy, která prošla dějinami a vykonávala spravedlnost. Kniha je čtivá, poskytuje neotřelý pohled na známé historické postavy a zajímavé (většinou otřesné) detaily a fakta o významných dějinných událostech. Toto moje první setkání s Giesbertem mě bavilo.

06.08.2019 4 z 5

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Kniha se mi hodila do letošní Výzvy a také mám ráda severské příběhy a končiny. Příběh je sice čtivý, vyprávěný s citem pro krásy přírody a občas i s vtipem, ale celkově tak nějak klouže po povrchu. Jednání a vztahy hlavní postavy na mě působily nevěrohodně.

29.07.2019 3 z 5

Jidáš Jidáš Amos Oz (p)

Komorní příběh o hledání sama sebe, lásky a vyrovnání se s minulostí je vyprávěn klidným stylem s důrazem na detaily všedního dne a atmosféru Jeruzaléma. Zajímavé jsou pasáže o okolnostech vzniku izraelského státu a také nevšední úvahy o Jidášovi, které však v knize zaujímají jen malou část. Moje první setkání s tímto autorem mne nezklamalo.

24.07.2019 4 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Filmy Heleny Třeštíkové mě vždycky zaujaly a kniha mi potvrdila, že se jedná o velice přemýšlivou, empatickou, trpělivou autorku s pozitivním přístupem k životu a celkově sympatickou ženu. Kniha dává zajímavě nahlédnout do procesu přípravy a vzniku sběrných dokumentárních filmů, ale i do soukromých názorů, pochyb a prožitků H. Třeštíkové. Chápu, že p. Kosatík chtěl z rozhovoru vytěžit co nejvíce, ale nechal se podle mne občas příliš unést a jeho poměrně rozsáhlé úvahy o tom, jak který film měl nebo neměl být natočen apod. mi přišly poněkud nepatřičné, tím spíše, že H. Třeštíková na ně většinou reagovala velice stručně, jednou dvěma větami. Celkově ale poutavé čtení. Těším se na další filmy této režisérky.

14.07.2019 4 z 5

Šest dní hněvu Šest dní hněvu Ryan Gattis

Drsný příběh, který je o to působivější, že vychází ze skutečných událostí. Pouliční gangy mladistvých (dokonce i dětí) mě naprosto děsí. Jejich členové vidí jediný smysl života ve zviditelnění se v rámci gangu, což se děje samozřejmě trestnou činností , i tou nejzávažnější. Jen výjimečně se někdo snaží z této pasti uniknout, často neúspěšně. Bavilo mě prolínání osudů hlavních postav, barvité zobrazení reálií města a skvělý překlad.

11.07.2019 4 z 5

Nesmírně poutavé a nepřikrášlené vyprávění, kterému nechybí ani vtipné a dojemné momenty doprovázející stresující a často i nebezpečnou práci válečného reportéra. Jakub Szántó mě zaujal již svými televizními vstupy a nyní můj obdiv ještě vzrostl. Překvapilo mě, kolik konfliktních oblastí navštívil a velmi oceňuji jeho zasvěcenou informovanost, se kterou rekapituluje alespoň rámcově historii jednotlivých válečných střetů a postoje znepřátelených stran. Zajímavé a poučné čtení.

02.07.2019 5 z 5

Odpověz mi Odpověz mi Susanna Tamaro

Neobyčejně působivě napsané tři povídky o lidské nenávisti, domácím násilí a vražedné žárlivosti, ale také o lásce, hledání smyslu života a o víře. Poněkud chmurné čtení, které nutí k zamyšlení.

23.06.2019 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Teprve druhé moje setkání s tímto autorem, ale teď už jsem navždycky chycená. Kniha, u které jsem se po dlouhé době smála nahlas! Mimořádně vtipný příběh s draky, dráčky a svéráznými lidskými postavami, které čtenáře nutně okouzlí. Naprosto fantastický překlad dělá z této knihy opravdové čtenářské potěšení:)

20.06.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Moje první setkání s touto autorkou. Ke knize jsem přistupovala s určitou skepsí vyvolanou tou její obrovskou popularitou, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. Moc se mi líbil věcný, až strohý styl vyprávění, který umocňuje působivost sdělení. Na podobné téma jsem už leccos četla a viděla, takže úplně omráčená jsem nebyla, ale postavy příběhu, vylíčené s pozoruhodnou věrohodností, a jejich tíživé osudy mě zaujaly. Hlavně mě překvapilo a potěšilo, že i tato "těžká" tématika si získala takovou oblibu.

11.06.2019 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Pro Japonsko mám slabost a baví mě, když je příběh vyprávěn v několika časových rovinách. Pokud je navíc ještě vtipný a poutavý, tak jsem naprosto spokojená jako s touto nanejvýše zdařilou prvotinou. Už se těším na další čtenářské potěšení z pera této sympatické autorky.

04.06.2019 4 z 5