Zúčtování

Říjen 1946, městečko Clanton, stát Mississippi. Pete Banning, místní vážený občan, válečný hrdina, farmář, otec, soused a bohabojný člen metodistické církve, jednoho chladného podzimního rána vstal, vjel do města a spáchal šokující zločin. Jediné, co k tomu řekl – šerifovi, svému obhájci, porotě i svým nejbližším – bylo: „Nemám k tomu co říct.“ Beze strachu ze smrti a s přesvědčením, že si svůj motiv vezme s sebou do hrobu. Ve Zúčtování, románu, jaký ještě nikdy nenapsal, nás John Grisham vezme na neuvěřitelné putování – po americkém Jihu spoutaném rasovou segregací, po filipínských džunglích za druhé světové války, z ústavu pro choromyslné plného tajemství až do clantonské soudní síně, kde se Peteův právník zoufale snaží svého klienta zachránit. Výsledkem je autorův další právnický bestseller – jak jinak......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407869/big_zuctovani-bR2-407869.jpg 3.779
Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Kalibr

The Reckoning, 2018

Kniha Zúčtování

cca

Ačkoliv hlavní zápletka jako taková za mě nepřinesla žádné velké překvapení, kniha mě dostala tím, jak navodila atmosféru 50. let na jihu USA a především také retrospektivními částmi věnovanými válce.

madem

Miluji jeho knížky. Vždycky vím, že překvapí a hádám, jak to skončí. Tato kniha končí smrtí a vy hádáte proč. Jedna věc vypadá více než jistě a vy se jí držíte, abyste na konci zjistili pravdu, která je zcela jiná.

111moni

Nevím, jestli je to mnou, nebo autorem, ale jeho knihy si pamatuji jinak. Kdyby se autor věnoval jen válce, patrně by to bylo ucelenější a smysluplnější. Tady jsem si připadala jak oslík ve Shrekovi - už tam budem, a pořád nic. Nakonec tedy rozuzlení, ale tedy nic moc na to, co člověk musel přelouskat

Artep25

Já jsem naopak byla trochu zklamaná ,nebyla to typická "grishamovka" jak jsem zvyklá. Možná by mi to ani tak nevadilo ,ale nelíbilo se mi ,že to bylo méně o právnických bitvách a takové to kdo z koho .Hlavní postava mi lezla na nervy svou zarputilostí a tak trochu jasný konec už od začátku .Takové to wau se prostě nekonalo .Aspoň u mně teda ne .

orinka3
22.07.2020

Takhle mě doběhnout! Tak já se celou knížku snažím nepodívat na konec. Protože na začátku je zatvrzelý vrah, odmítající prozradit motiv svého činu, obhájci neřekne vůbec nic, čeho by se on mohl chytit na obhajobu - a sedne bez vysvětlení na elektrické křeslo. Válečný hrdina, který přežil japonské zajetí na Filipínách a všemožné útrapy, se vrátí na rodinnou farmu, aby tam zastřelil místního kněze. Svoji rodinu dostane do smutné situace, když se na ní vdova po zastřeleném domáhá odškodného. Manželka vraha žije v psychiatrické léčebně, záhadně mlčí. Jeho děti jsou z toho naprosto vykolejené, jelikož jim nikdo není schopen vysvětlit, PROČ se to stalo. Na konci se čtenáři vysvětlení dostane. Mezi námi.....tak blbý konec jsem opravdu nečekala. Proto jenom 3 hvězdičky, kvůli zbytečnému čekání na velké překvapení, které se nekoná.

Ivan F
18.06.2020

Grisham už neprekročí svoj tieň, čo je škoda. Ako o ňom napísal Stephen King, je to šikovný škrabák kníh, ale už len rutinný škrabák. Rutina dýcha aj z tohto diela, pretože ten/tá, kto už prečítal nejakých pár stoviek kníh, tak vie, že ak sa v knihe príliš okato poukazuje na nejakú osobu, tak tá to nie je. Presne ako tu, len som musel čakať na posledných pár strán, aby mi spisovateľ naservíroval skutočnú osobu zodpovednú za všetko, čo sa v knihe udialo - teda okrem druhej časti knihy, nazvanej tak pekne, kostnica. Druhá časť je tam len na podtrhnutie celkového vyznenia knihy a kľudne by sa bez nej zaobišla. Ak by som si chcel (a to rozhodne nechcem) prečítať niečo bližšie o Bataanskom pochode a partizánskej vojne na Filipínach, siahnem po inej knihe. Ako celok je kniha fajn, ale kvalít najlepších Grishamoviek nedosahuje - toto píšem takmer stále, Grisham posledných pätnásť rokov nie je tým, kým býval, šikovným škrabákom.

LoArmistead
05.06.2020

Wau! John Grisham feat. William Faulkner. Grishamova inspirace Faulknerem je zde totiž zjevná. Konec konců se zde slavný spisovatel na kratičký moment objeví i jako postava. A protože miluju Mississippi a Faulknera, Zúčtování mně pohltilo. Od Faulknera si vzalo tragičnost, osudovou bezvýchodnost a dobové zasazení. Grisham pak přidal svižný a čtivý jazyk, právničinu a tradičně poctivě nastudované dobové reálie. Výsledný mix je velmi zdařilý, byť možná pro některé Grishamovi fanoušky příliš temný. Já naopak doufám, že Grisham na téhle notě ještě chvíli vydrží. 5*

Dashmo
06.05.2020

Bolo zaujímavé čítať o priebehu bojoch na Filipínach a túto časť som zhltla hneď. Čo sa týka prvej a tretej časti tam som trocha na pochybách. Záver šokantný