Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě

Za oponou války je prvotina z pera válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě. Jakub Szántó v knize přibližuje své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů a revolucí, které během své kariéry televizního novináře v uplynulých dvou dekádách natáčel. Barvitým jazykem zprostředkovává pozadí dějinných událostí pohledem očitého svědka. Zároveň poodhaluje a demýtizuje práci žurnalistů uprostřed pohnutých situací a nepředvídatelného vývoje. Vedle strhujícího vyprávění, které jako vystudovaný historik zasazuje do širšího dějinného kontextu, kniha dává nahlédnout i do niterných vztahů autora k rodině, novinářským kolegům i přátelům napříč Orientem. To vše balí do lehce sarkastického a sebeironického tónu, který odhaluje, nakolik je humor klíčovou ingrediencí pro práci i přežití v situacích, ze kterých normální člověk raději prchá. Knihu doprovází bohatá obrazová příloha autorových fotografií z terénu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386873/big_za-oponou-valky-MJc-386873.jpg 4.4260

Kniha Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě

Auto999

Opravdu velmi hodně čtivá kniha. Obsahuje jednotlivé příběhy z válek všude na světě. Tyto příběhy nejsou nijak seřazeny. Ale to vůbec nevadí. Jsou totiž z míst, kam se kromě vojáků dostane skutečně málokdo a ještě méně lidí ze zpět vrátí živí a zdraví. Nejvíce příběhů je z válek v muslimském světě jak jinak.

toni-az

Čekal bych, že kniha z válečných konfliktů napsaná novinářem bude super zajímavá. No, některé kapitoly (hlavně letadlová loď) byly obsahově celkem zajímavé, ale ten styl psaní. No větší nudu už jsem dlouho nezažil.

Ovšem musím hodnotit pozitivně to, že ač jakožto apolitický člověk vůbec nemám přehled kdo je v těch konfliktech dobrý a kdo zlý, tato kniha mi potvrdila, že to nelze jednoduše říci. Tedy pokud tam nefiguruje nějaká fanatická náboženská frakce jako (nejen) Islámský stát.

A pak jsme se dozvěděli ještě jednu věc, autor je naprostý magor, když místo poklidu s rodinou dobrovolně vyráží do nejnebezpečnějších míst na světě.

čef

Válečný zpravodaj je job pro nemnoho odvážlivců, to nám v této knize autor názorně ukázal. Jednotlivé příběhy, spíše samostatné reportáže, nejsou nijak časově nebo místně navazující a tak je čtení nepříliš přehledné. Také možná proto je zde mnoho opakování a popisů známých událostí z nedávné historie. Také Blízký východ není příliš atraktivní, alespoň pro mne. Nejsem tedy knihou příliš nadšen, ale autorovi tleskám.

Jack93

Přiznám se, že před rozečtením knihy jsem netušil, co všechno pan Szántó ve své novinářské kariéře zažil a kde všude se ocitl, proto jsem nevycházel z údivu. V žádném případě mi nepřišlo, že by se s postupujícími kapitolami stávala kniha monotónní. Každý jednotlivý konflikt v dané zemi byl jedinečný a nesl v sobě odlišnou historii a příběh. Právě přiblížení životního příběhu zdánlivě obyčejných lidí, s nimiž se autor setkal, považuju za to nejcennější na knize. Oceňuji i nezbytný kontext v jednotlivých kapitolách, kterým autor ve výčtu nekonečných konfliktů dal na srozuměnou, o co ve skutečnosti jde.
Musím rovněž vysoko hodnotit Szántóvu češtinu a originální slovní obraty a přirovnání. Ne každý by něčeho takového byl schopen.
Po čase mi přišlo, že je škoda, že chybí chronologičnost, která by celkovému stylu vyprávění možná více prospěla a učinila ho ještě dynamičtějším. Na zážitku z četby to ale nakonec nic neubralo.

roman9739
30.12.2021

Jakube, můj vjem z tvé knihy bohužel narušil fakt, že jsem tě zařadil na konec triptychu Etzler, Řezníček, Szántó a už jsem byl poněkud unaven z těch reportérských hrůz a poznatků. Navíc ve své knize cestuješ z konfliktu do konfliktu, čímž kniha, alespoň do té fáze, kam jsem dočetl, začíná být poněkud monotonní.
Co nelze nijak ponížit je tvá profesionalita, zaujetí a erudovanost, s jakou celou problematiku nahlížíš; věřím, že až odplyne silný vjem z tvých předchůdců, rád se k tvému vyprávění navrátím.

Bublinka78
21.08.2021

Velice čtivé, objektivní a lidské. Pomůže pochopit příčiny většiny blízkovýchodních konfliktů na jehož konci ovšem zůstává ono trpké: nikdy to neskončí. Kniha ukazuje, že muslimové nejsou po krvi lačnící bestie, ale mnohdy nesmírně přátelští a pohostinní lidé. Na druhou stranu bojovat, a to především opravdu se zbraní ruce, k nim zkrátka tak nějak patří. JS je neskutečně statečný člověk a v televizi to opravdu vypadá, že se nic moc neděje a přitom jim skoro vždycky hoří koudel u zadele.

Knihu jsem četla v srpnu 2021, ve chvíli kdy moc v Afghánistánu převzal takřka bez odporu Islámský stát. Ačkoliv se mi svírá srdce úzkostí, co bude s těmi lidmi o kterých JS píše (fixeři, tlumočníci, obyčejní lidé, ženy), tak se nemohu ubránit dojmu, že Američani a EU pochopili, že dokud si Afghánci nebudou chtít sami pomoct, tak se nic nezmění. Prostě ten systém se asi musí rozložit sám. Podobně padl komunismus.

petbrab
12.08.2021

(+ SPOILER) Jedna z top knih, které jsem kdy četl. Chtěl bych vyjádřit obdiv nejen Jakubovi Szántovi, ale i všem ostatním válečným zpravodajům, kteří, když použiji jeho slova, se chtějí dostat ještě o ulici dále, aby byli skutečně u toho.
Jeho příběhy z míst bojů především na Blízkém východě plně naplňují název knihy Za oponou války. Kniha ukazuje každodenní starosti a činnost válečných reportérů. Člověk vidí více než jen pouhé jejich zpravodajství v televizi.
Popis různých detailů při práci, pohled místních, vojáků, spolupracovníků i jeden rozhovor s bojovníkem Islámského státu. Kniha ve mně zanechala trvalý dojem.
Oceňuji i občasný odlehčený humor či ironický tón, který kniha obsahuje viz rozhovor s Topolánkem o Vondrovi apod.
Krásně i knihu uzavírá svědectvím z letadlové lodi, čímž si splnil i svůj sen.
Na závěr dvě myšlenky, názory,které mně zůstaly z knihy:
1) Dokud budou rodiče milovat své děti víc než nenávidí své nepřátele, naděje na mír nezmizí - poté co Palestinec zfackoval své dítě, když šlo na protiizraelskou demonstraci
2) Války nikdy nejspíš nekončí - není recept nebo pouze jediný - podávat o něm svědectví

Lucienka
03.08.2021

Upřímně zasáhlo mnohem více než reportáže v ČT, které sice patří mezi cenné, objektivní zpravodajství, ale zde osobní náhled a účast Jakuba Szántó v život ohrožujících situacích, bere dech. Jak píše, divák o tom nemá mít tucha, kolik je za reportážemi napínavých a nebezpečných chvil, ale to je přece kořením práce samotné, ne jen předat informace, takhle to na mě doposud působilo, že informace jsou jen zprostředkované od místních zdrojů a ne že po Jakubovi střílí, zavírají ho do vězení apod. Skromnost je často předností těch nejlepších a k nim náš autor patří. JS má můj veliký obdiv a úctu. Už se těším na druhou knihu "Z Izrastiny s láskou".