Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Za oponou války je prvotina z pera válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě. Jakub Szántó v knize přibližuje své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů a revolucí, které během své kariéry televizního novináře v uplynulých dvou dekádách natáčel. Barvitým jazykem zprostředkovává pozadí dějinných událostí pohledem očitého svědka. Zároveň poodhaluje a demýtizuje práci žurnalistů uprostřed pohnutých situací a nepředvídatelného vývoje. Vedle strhujícího vyprávění, které jako vystudovaný historik zasazuje do širšího dějinného kontextu, kniha dává nahlédnout i do niterných vztahů autora k rodině, novinářským kolegům i přátelům napříč Orientem. To vše balí do lehce sarkastického a sebeironického tónu, který odhaluje, nakolik je humor klíčovou ingrediencí pro práci i přežití v situacích, ze kterých normální člověk raději prchá. Knihu doprovází bohatá obrazová příloha autorových fotografií z terénu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386873/za-oponou-valky-MJc-386873.jpg 4.559
Žánr:
Literatura faktu, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě

Přidat komentář
MildeZ
16. května

V teple postele, s dostatkem jídla a vody, výdobytkem moderní civilizace si vždy pročítám knihy tohoto typu a říkám si, že klobouk dolů před lidmi, kteří dobrovolně jedou na druhý konec světa, aby nám zprostředkovali zprávy a reálné situace přímo z místa dění. Kniha čtivá s plno zážitky. Díky!

motokatty
10. května

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst ze dvou důvodů: tím prvním je, že autor je můj oblíbený zpravodaj ČT a druhý důvod je ten, že jsem si myslela, že se mi v knize pokusí ujasnit si fakta o válkách na východě (kdo je kdo, kdo proti komu a proč). Bohužel to jsem se v knize nedozvěděla - více-méně se pořád skáče nejen z jednoho časového období do druhého ale také z války do války.
Nicméně i přesto mohu prohlásit, že ta kniha je super. Objektivní a čtivý text, nahlédnete pod pokličku práce válečného reportéra.

Killingjoke
06. května

Reportéra Jakuba Szántó jsem poprvé zaznamenal jako blízkovýchodního zpravodaje České televize. Co si pamatuji, byl mi vždy sympatický a jeho reportáže byly věcné, snažící se popisovat viděné události, nikoliv rozehrávat politikaření na objednávku redakce. Samozřejmě, mohu se mýlit, ale v dnešní době je jen velmi málo televizních či novinových reportéru, kteří u mě vyvolají pocit, že jim mohu, aspoň trochu důvěřovat. Jakub Szántó to dokázal a stejný pocit mám také z jeho knihy...

Jakubovýma očima se dostáváme do ohniska hrůzných světových konfliktů. Nejen však, jak jsem původně domníval, na Blízkém východě, ale podíváme se do Gruzie, ukrajinský Majdan či mezi Somálské piráty. Samozřejmě je zde také Palestina, Izrael, Sýrie či Jemen. Szántó vypráví o konfliktech skrze vlastní zážitky, někdy úsměvné, někdy však na samé hranici bolestné smrti. Vypráví co viděl, nesnaží se většinou (až na výjimky jako je Islámský stát) hodnotit kdo je dobrý a kdo je zlý. Svá vyprávění navíc okořeňuje náhledem do historie, jenž tak text rozvádí v širších souvislostech. Z vyprávění je navíc patrné (a to je i můj názor), že proto jaký člověk je, není důležité jestli je žid, křesťan či vyznává islám. V každém náboženství totiž najdete člověka s obrovským srdcem, stejně jako toho nejodpornějšího tyrana... Jakuba Szántó obdivuji, že se do těchto podmínek dokázal opakovaně vypravit. Ač Blízký východ miluju, osobně by mi asi chyběla kuráž vydat se dobrovolně do těchto míst v době válečného stavu...

Skvělá knížka, kterou jsem dnes přečetl celou v čekárně u ortopeda. Jo, vážně jsem tam čekal tak dlouho! I když to často není moc veselé čtení, s touhle knížkou mi to čekání nepřipadalo jako půl dne, ale jen jako pár desítek minut...

LenkaV.1
05. května

Po delší době kniha, která mě chytla a nepustila. Vždycky je dobré vědět víc...

venora
27. března

Nemohu než doporučit, kniha se četla doslova sama.

Knihanka
04. března

Kniha o válečných strastech, o utrpení obyčejných lidí a práci zpravodaje je psána s lehkostí, nadsázkou a při tom velmi osobitě až intimně. Situace, kdy jde Jakubovi skutečně o život, skoro nepostřehnete. Psáno s hlubokou znalostí historie a kulturních souvislostí, což může někoho odradit. Mně to velmi doplnilo obrázek mediální práce v horkých oblastech a pozadí moderních dějin.

Nomia
24. února

Vždy mě bavilo poslouchat reportáže a vyprávění Jakuba Szántó a ani v knižní formě tomu není jinak. Jakub vše vypráví barvitě, detailně, ale zase čtenáře neutopí v nepodstatných detailech. Dává nahlédnout pod pokličku válečných konfliktů, ale zároveň se dost zaměřuje na vlastní zkušenosti a postřehy.

Musím vyzdvihnout, že ani takhle těžké téma neochudil o humor. Autor nijak vehementně nevnucuje své názory a pravdu, rozhodně stojí za přečtení i pokud máte třeba odlišný pohled na jednotlivé konflikty. Zajímavý vhled do světa válečného reportéra.

Samarkand
02. února

Za mě jedna z nejobjektivněji napsaných knih o současných dějinách, na kterou jsem v poslední době narazil. Při čtení je z popisovaných událostí člověku místy těžko, místy lépe, to když autor poukáže na nějaké to světélko naděje a lidskosti. Co by taky člověk chtěl, při popisu válečných konfliktů. Jako mírné negativum vnímám lehce zvláštně řazené kapitoly, ale to je jen drobnost.

P.S.: velké plus za předmluvu v podání Ondřeje Neffa.


Štítky

Blízký a Střední východ novináři reportéři Magnesia Litera

Autor knihy

Jakub Szántó

Jakub Szántó
česká, 1977

Kniha Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě je:

v Právě čtených11x
v Přečtených87x
v Čtenářské výzvě22x
v Doporučených8x
v Knihotéce41x
v Chystám se číst132x
v Chci si koupit40x