Hra s ohněm

V potemnělém římském obchůdku se starožitnostmi objeví houslistka Julia Ansdellová náhodně notový zápis neobyčejné, neznámé skladby – valčíku Incendio – a jeho zvláštní melodie, plná vášně, bolesti i mrazivé krásy, jí okamžitě učaruje. Julia se rozhodne Incendio nastudovat a seznámit s ním veřejnost. Vrátí se domů do Bostonu, ale od okamžiku, kdy se její smyčec dotkne strun a vzduch se rozezní ohnivými, hypnotizujícími tóny, začne se dít cosi podivného – a Juliin svět se octne v ohrožení. Ve snaze ochránit svou rodinu se Julia rozhodne vypátrat autora skladby a důvod, proč vznikla. Ve starobylých Benátkách objeví desítky let staré tajemství. Kdosi je však odhodlán zabránit odhalení pravdy, ať to stojí cokoli. Výjimečný samostatný thriller autorky případů Jane Rizzoliové a Maury Islesové, mimořádný tím, že houslovou skladbu, která tvoří jeho hlavní zápletku, složila sama Tess Gerritsenová…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301234/hra-s-ohnem-vaU-301234.jpg 4.3146

Playing with Fire (2015)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

trudoš

Napínavý thriller s mysteriózní zápletkou, pokažený pragmatickým závěrem a v důsledku i krátkým rozsahem. Chápu autorčinu potřebu vnitřně se vypořádat s hrůzami židovského holocaustu, ale na můj vkus se jí to nepovedlo právě důstojně. Přitom stavba zápletky není špatná, jenže samotné zpracování by víc slušelo povídce. Nebo naopak velkému románu, ovšem ten už by skutečně potřeboval dějovou linku s pořádně rozehranou legendou. Takhle působí výsledek schematicky, uspěchaně a zároveň lacině - viz závěrečná pointa. Upřímně, to už bych raději nějakou tu nadpřirozenou kletbu. Na druhou stranu, úchylů jako jsem já, zas není tolik, takže Tess Gerritsenová zvolila pravděpodobně správnou cestu.
Po řemeslné stránce jinak průměr, který při srovnání s předchozí autorčinou tvorbou zklame buď svou jinakostí, nebo naopak potěší tím, jak vybočuje z řady. Záleží, jakého jste ražení. Osobně se ale nedokážu zbavit pocitu promarněného potenciálu, protože z toho mohla být moc pěkná epizoda v Krajních mezích.

Johhanka79

Čtivé, nápadité. A dopadlo to dobře:-) pravda zveřejněna. Smutné osudy. Téma neotřelé. Pět hvězdiček. Není co dodat:-)

efka.saf

Tak po dlouhé době zase Tess, ale tentokrát ne úplně typická. Ale prostě Tess :). V poslední době jsem sáhla po několika knihách s tématem holokaustu, což pro mě bylo relativně nové a místy náročné. Válečná tematika není sama o sobě zrovna oddechové čtení, proto jsem se rozhodla nyní sáhnout po osvědčené klasice, která nikdy nezklame (pěkná svižná detektivka od Tess) a vytáhla jsem tuto útlou knížečku, aniž bych předem studovala, o čem děj bude. A ejhle, zase ta druhá světová a tragické osudy Židů.

Děj se odehrává ve dvou liniích - druhá světová válka a současnost. Spojovacím článkem je démonický valčík Incendio. Jakmile jsem začala číst, velmi jsem si užívala obě dějové linky. Ale když jsem dočetla, přiznávám, že ta ze současnosti na mě působila tak nějak "netessovsky" a nepřirozeně. Knížečka se odvíjela jen na 200 stranách, proto na vykecávání nebyl čas, ale konec byl celkově rychle sfouknutý a úplně pravděpodobně to také nepůsobilo. Oproti tomu druhá dějová linka - židovská, byla nesmírně zajímavá a na konci neskutečně smutná. Ještě že tu nebyl prostor na něco víc, protože takhle mi to bohatě stačilo. A co se týče skladby? No, nejsem odborník, ale velmi se líbí. Je skvělé, že si člověk Incendio mohl pustit a lépe se tak vžít do děje a osudů tamních lidí.

Když tedy svůj dojem z knihy vyhodnotím a zprůměruji, vyjdou mi hezké 4*. Díly s Rizzolkou mě sice oslovují víc, ale i tak má tato kniha (především za doprovodu zmíněného valčíku) své zvláštní kouzlo a sílu.

moudivlacek

Velmi zajímavá kniha a od autorky jsem toto nečekala, a musím říci, že to bylo překvapení. Děj v současnosti byl pro mne trochu "divný" - nedokázala jsem si představit, že by matka tak "rychle" změnila svůj názor na dcerku, víc nebudu prozrazovat, ale minulost - ta byla skvěle napsána, když jsem četla o Lorenzovi, byla jsem s ním v té době a cítila jsem jeho i jeho hudbu. Na konci mi tekly proudy slz, které jsem se ani nesnažila maskovat. Byla to příšerná doba, kterou si dnes málokdo asi umí představit. Doufejme, že se nikdy nebude opakovat!!!
Takže, není to detektivka a není to dle mého ani thriller, ale skvělé čtení určitě ano.

Kerberos

Nebylo to špatné,ale jiné autorčiny knihy se mi líbily více.

harena

Skvělá kniha a úplně jiná, než série s Jane a Maurou a opravdu mě mile překvapila. Hlavní děj se odehrává ve dvou úrovních - za druhé světové války a v současnosti. Jak sama Tess píše, v této Hře s ohněm chtěla uctít prosté muže a ženy, jejichž nenápadné činy lidskosti a obětování nám všem dávají naději. Také jsem si pustila valčík "Incendio" - skladbu, která tvoří hlavní zápletku příběhu. Úžasná. Paní Tess Gerritsenová je nejen výborná spisovatelka, ale i skvělá klavíristka, a její kniha si zaslouží určitě pět hnězdiček.

krejcovka76

Čekala jsem, co vzejde z pera Tess, když hlavními hrdinkami nebudou Maura a Jane. Nakonec jsem zjistila, že jde o trochu jiný styl (připomnělo mi to Zahradu kostí), ale opět skvěle napsaný. Hudba Vás provází celým příběhem a je jedno, jestli je to dnešní doba nebo hrůzná doba války. Příběh Lorenzovo rodiny je tragický, ale bohužel velmi podobný či stejný jako dalších tisíců rodin, které touto mašinérií táborů a plynových komor prošly. Nevím, jak ostatní, ale ve mě po přečtení zůstává smutek nad zrůdností toho všeho, nad tragickými osudy a hlavně nad tím, že v dnešní době se začínají stupňovat útoky na "jiné rasy a víry" a jen doufám a "modlím se", abychom nebyli zaslepení, hlušší jako většina při nástupu Hitlera. Protože už víme, že lidstvo, národy a jedinci umí nenávidět, ublížit a zabít......

veveronka

šlo to

rubit

Děj, odehrávající se v současnosti, je přitažený za vlasy, ale ten druhý, odehrávající se v Itálii během druhé světové války, mě velmi chytl za srdce. Tess Gerritsen je opravdu výborná vypravěčka. Pustila jsem si i její skladbu k této knize Incendio (viz komentář kolacky) a musím napsat, klobouk dolů autorce za její talent, neskutečně krásná skladba, která dotváří jedinečnou atmosféru ke knize a ději z Itálie.

Barumic

Rozhodne nic pro citlive matky :-)

Chesterton

O malinko jiné než jsme zvyklí, ale opět zajímavý příběh:)) Tess je žena mnoha vrstev a barev fantazie:))

JosefKomensky
12.12.2017

Knizecka o95 strankach, ktera je nabita takovym mnozstvim deje a temat. A ke vsemu ten nadherny konec - treba se s Lilly jeste nekdy nekde v nejake dalsi Tessine knize setkame ;-)

biairicia
06.11.2017

Tess umí i bez Jane a Maury :) Krásná knížka. Síla hudby, příběh židovské rodiny, životní příběh Julie a zvrat jak ma být. Super!

konicekbily
05.11.2017

Tess propojila dvě časová období - dva časově vzdálené nezávislé příběhy - notovým zápisem zajímavého valčíku nikde a nikým prozatím nepublikovaným, nikým nenahraným. Pěkně nás provedla oběma části příběhu a vysvětlila zdánlivě nevysvětlitelné. Umí psát i něco jiného, nejenom "pitevnu".

hs777
07.10.2017

Úplně něco jiného než série Jane & Maura a přesto vynikající. Ta současná i historická linka byla natolik strhující, že když jsem se začetla do jedné, jen velmi nerada jsem ji opouštěla. Obě byly natolik dechberoucí, že by obstály i jako samostatné příběhy. A scény popisující skladbu,hru a hudební souznění mezi Lorenzem a Laurou pohladily na duši a svědčí o dalším výjimečném nadání Tess. Jen jedno mi v knize scházelo - notový part k tomu zvláštnímu valčíku Incendio, abych si ho mohla zahrát.

SilvieSisinka
29.09.2017

Oddechova detektivka od Tess :-)

Trina1
17.08.2017

No, knížka byla velice poutavá, přečetla jsem ji za jeden den... Ale ten závěr, ten byl opravdu zvláštní.

ArwenAragorn
01.08.2017

I tato kniha, jako myslím všechny od autorky, je velice čtivá, má spád, a ani mně nevadilo, že v ní nevystupuje obvyklá dvojka Jane a Maura. Děj se odehrává ve dvou úrovních- v současnosti a v období 2. světové války a těsně před válkou. Oba příběhy spojuje starý notový zápis a postará se o dostatečné napětí při čtení.

Lolila
26.07.2017

Úplne iné ako séria s Jane a Maurou:-). Ale kniha ma zaujala. Na pár stránkach napísaný krásny, ale zároveň aj smutný príbeh, kde sa prítomnosť prelína s minulosťou. A záver úplne prekvapil, to som nečakala. Jednoducho T. G. je skvelá spisovateľka.

Dousabel
08.07.2017

Mám moc ráda Tess Gerritsen, ale tohle mi vůbec nesedlo. Nějak se mi ty dvě dějové linky k sobě nehodily, přišlo mi to nepropracované, začátek byl dobrý, ale uprostřed knihy mi přišlo, jak kdyby se s tím autorka sama trápila a nevěděla, jak pokračovat. Jane a Maura jí jde rozhodně lépe :)

kyssling
02.07.2017

Veliké překvapení ! Skvělá kniha - je vidět, že Gerritsenová už nepotřebuje Mauru a Jane ke skvělé detektivce !

lenuskav
04.05.2017

Knizka ctiva ale ten konec...?

Kodetka
01.05.2017

Opět skvělá knížka. Přítomnost i minulost děje je napínavý, finální zápletka absolutně nečekaná. Moc se mi kniha líbila.

muchomurka
11.04.2017

Zajímavý námět, dobře zpracovaný. Ale prostě mi to nesedlo, hlavně příběh Lorenza. Chápu, že bez něj by to nešlo, ale bohatě by mi stačilo, kdyby ho Julie postupně skládala dohromady, pátrala, co se stalo a pak ho odvyprávěla. Tady mě příběh v minulosti neseděl, protože jsem cítila příšernou bezmoc a smutek a to, že s tím nemůžu nic dělat. (Přitom třeba v Zahradě kostí byl příběh v minulosti velmi napínavý i přes určitou bezútěšnost převážně pozitivní.)
K současnému příběhu Julie - lehce zkratkovité, ale čtivé. Sice mě štvala, jak se chovala, ale i tak jsem jí držela palce, ať to dobře dopadne a má zase šťastnou rodinu a pohodu.

Pája1965
08.04.2017

Jako vždy OK. 1*

pokecka
11.03.2017

Knížka byla jiná, než jsme od autorky zvyklí. Nicméně proplétání historie se současností bylo napsáno s citem. Příběh mně tak pohltil, že jsem knihu přečetla za 4 dny. Že autorka je hudebnice tělem i duší, to jsem nevěděla, mile mně to překvapilo. Sama jsem hrála na housle a tento příběh byl opravdu napsán s citem pro hudbu. Řekla bych, že je někdy dobře, když nevíte, co vás v příběhu čeká a očekáváte klasickou Tess Gerritsen. Za mně plný počet hvězdiček !

studentice
03.03.2017

Knížka nebyla špatná, ale znám lepší knížky od této autorky. Musím ale přiznat, že mě závěr knihy překvapil. Zápletka byla ovšem podle mě místy přitažená za vlasy.

bianca5
02.03.2017

Zážitek........skladba také krásná....

pejty
24.02.2017

Tess Gerritsenová má neskutečný literární dar, kde dokáže ve svých příbězích proplést minulost a současnost v jeden krásný a smysluplný celek. Tentokrát to nebyla klasická detektivka, na které jsem si už od této autorky zvykl, ale byl to krásný a zároveň nesmírně smutný příběh, který si určitě získá srdce mnoha čtenářů.

RiverSong
15.02.2017

Velice pěkná kniha, která hned na začátku vtáhne do děje. Nejedná se přitom o žádný thriller plný konspirací, nad kterými vrtíte hlavou, ale jde o příběh, který se klidně mohl stát. Rozhodně doporučuji

druhá světová válka (1939-1945) holokaust klasická hudba

Tess Gerritsen