Sběrná kniha

Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem. „Když člověk bydlí na Václaváku, nemůže si představovat, že unikne dějinám,“ říká dokumentaristka Helena Třeštíková, která se narodila přímo v jednom z domů na slavném pražském náměstí. Moderní československé a posléze české dějiny zachytila jako nikdo jiný, místo politiků a velkých událostí sledovala v Manželských etudách obyčejné rodiny. Díky unikátní technice sběrného dokumentu, kterou někdo nazývá také posedlostí uplývajícím časem, zpřítomnila proměnu společenských poměrů i způsobu života jednotlivců. Nyní si sama vyzkoušela jaké to je stát se objektem, známý spisovatel Pavel Kosatík přináší nejucelenější pohled na život Heleny Třeštíkové od jejího dětství do současnosti. Režisérka vypráví o vlastní rodině i účinkujících, kteří se často stávají jejími pomyslnými členy. Natož když se protagonista do režisérky zamiluje. Odhaluje zrození filmového stylu, vzpomíná na svoje vzory i na to, jak se sběrný dokument za čtyřicet let proměnil. Nechybí ani otázky související s etikou jejího přístupu, okolnostmi vzniku nejvýznamnějších filmů i jejího působení v politice, které sama považuje za svůj největší omyl. I tyto otázky mohou být překvapivě osobní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356616/big_sberna-kniha-irq-356616.jpg 4.3174

Kniha Sběrná kniha

Jirinamac

Otázky a odpovědi o životě a tvorbě paní Třeštíkové. Moc mě bavilo číst, jak prožívala v dané době dětství, mladí, ale i nahlédnutí do zákulisí politické činnosti, ale hlavně její zajímavá tvorba filmů a spolupráce s osobami z jejích dokumentů. Některé otázky jsou i dost ostré, ale odpověď je vždy dobře a chytře zodpovězena.

ItalkazTerstu

Pro někoho, kdo miluje její dokumenty, je tato kniha must read, protože dává nahlédnout do mysli této tvůrkyně, která umí zpracovat obyčejné osuduy prostých lidí tak, že působí zcela neobyčejně a dokáží člověka strhnout.

JancaMia

Po knize jsem toužila 5 let, konečně se ke mě dostala za symbolických 20,- , jako jsem s chutí četla životopis syna, tak i životopis paní režisérky formou rozhovoru a krásně se to četlo ... jen mě mrzelo že místy pan Kosatík až příliš tlačil na sílu to knize ubíralo na intenzitě zpovědi. Celá knížka je krásně řemeslně zpracovaná , přehledné kapitoly o určitém tématu, krásný papír, krásné fotky .. až by se dalo říct malý knižní poklad který jde tak do hloubky že upozorňuje na další zajímavé knihy ... ať už jde o klasiku, moderní autory, literární počiny "svěřenců" apod.

momo01
03.07.2021

Byl to pro mě inspirující rozhovor, který mě v mnohém obohatil. Obdivuji vyjadřovací schopnosti paní Třeštíkové, její dovednost precizně vyjádřit myšlenku, mluvit otevřeně, s nadhledem, pokorou a o své práci až s dechberoucí přesvědčivostí. A navíc ta krásná zelená záložka a pěkně zpracované desky knihy.
Výsledkem je skvělý zážitek ze čtení.

„Chci filmem pozorovat měnící se tady a teď. Chci zachytit, co je pomíjivé a rychle se mění. …. Zajímají mě diváci, kteří chodí do kina přemýšlet, podobně jako se snažím přemýšlet i já, když ty filmy dělám. Je mi líto, pokud to snad zní jako nějaká floskule. Je to tak.“

Žirka
25.02.2021

Občas jsem měla pocit, že je to o panu Kosatíkovi a ne o paní Třeštíkové...

Anna27
16.10.2020

Paní Třeštíkovou obdivuji, jak se statečně vypořádává s kritikou a někdy i s odsuzováním diváků. Já osobně jsem za její dokumenty ráda, přijde mi to jako originální způsob zpracování příběhů různých lidí. Jediné, co mi na knize občas vadilo, byla snaha pana Kosatíka vkládat Heleně slova do úst, cpát jí své názory. Ano, konstruktivní kritika a zajímavá diskuze je prospěšná pro obě strany, ale když tazatel vyplýtvá 5 otázek na tu jednu a samou věc, na kterou už dotazovaný odpověděl, jen proto, že chce slyšet, to co si sám myslí, tak mi to chvilkama připadalo, jako sledovat DVTV s Emmou Smetana. Zajímavý host, zajímavé téma, ale jakmile host nemá stejné názory, tak přejde do protiútoku. Je to škoda, ale i tak jsem se dozvěděla spoustu informací, jak o fungování filmu před revolucí, tak o postavách různých dokumentů. Za mě určitě stojí za přečtení.

perpe2a
07.05.2020

Moc hezky popsané životní i profesní cesty. Líbilo se mi to, mohu doporučit. Miluju sběrné dokumenty paní Třeštíkové a jsem ráda, že se v této knize o této milé dámě dozvím spoustu zajímavých informací.

callahanh
19.04.2020

Opravdu velice zajímavá a v mnohém osobní kniha, kde Helena Třeštíková poodhalí něco z tvorby svých filmů, ale i náhledu na život. Potěšující je, že po přečtení jsem na ni nezměnil názor a spíše si jen utvrdil to, že je velmi zásadová, upřímná, zkrátka osobnost. Je moc fajn, že přesně prozradí, jak ke svým filmům přistupuje, i to, jak se vyvíjí další osudy jejích hrdinů. Po přečtení čtenář pochopí, proč jen málokdy vstupuje do svých filmů osobně a jak těžké je pro ni sestříhat film do podoby, aby s ním byla spokojena. Paradoxně asi největší přínos knihy tkví ve velmi krátké epizodě jejího života, kdy se stala ministryní kultury - popis toho, jak to na těchto institucích chodí, je bolestivě pravdivý a v plné nahotě ukáže, jak se v Česku dělá politika (a je úplně jedno, kdo je u moci), i to, že ministr je jen maskot, který ale ve výsledku všechno odnese. Zde často kritizovaný přístup Pavla Kosatíka se mi naopak moc líbil, protože kniha je tím pádem opravdovým dialogem a nikoli prázdným pochlebováním a čtenář si někdy navíc zpětně uvědomí, jak také může být vnímán její dokument. To, že se paní Třeštíková obhájí a je schopná na občasnou kritiku reagovat, je výborné. Asi by kniha občas mohla jít víc do hloubky a věnovat se třeba autorčinu soukromí a Kosatík mohl pokládat otázky víc na tělo, ale ono to ve výsledku moc nevadí, protože je napsaná tak svižně a oba aktéři jsou tak silné osobnosti, že jejich dialog je radost číst a stát se jeho součástí. 80 %