IvaKo IvaKo komentáře u knih

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Příběh o drsném životě v bombajském slumu je o to působivější, že se odehrává vlastně v současnosti a vychází z autorčiných osobních zážitků a poznatků získaných od skutečných obyvatel slumu. Život nebo spíše živoření v nepředstavitelných podmínkách má devastující vliv nejen na zdraví obyvatel, ale i na jejich povahové vlastnosti. Jejich jedinou snahou je uživit své rodiny jakýmkoliv způsobem. Deprimující je také popis společenských dopadů, zejména korupčního prostředí sahajícího až do samotného slumu a marných snah centrální vlády Indie a humanitárních společností situaci zlepšit. Indie je prostě strašně různorodá a komplikovaná země.

29.05.2019 5 z 5

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

J. M. Simmel je pro mne jedním z nejlepších spisovatelů a tato kniha to opět potvrdila. Příběh lásky poznamenané vinami minulými i současnými v kombinaci s nesmírně trýznivou závislostí hlavní postavy a filmařské prostředí, to vše dělá z knihy atraktivní a velmi poutavé čtení. Samozřejmě nechybí pro autora typické morální poselství zdůrazňující upřímnost k sobě samotnému a odpovědnost jedince za svůj život.

29.05.2019 5 z 5

Sloni v soumraku Sloni v soumraku Iva Pekárková

Svým syrovým, nic nezastírajícím, ale i vtipným stylem je autorka opravdu jedinečná. Příběh tak působí naprosto věrohodně. Hlubokou psychologii bych nehledala, naopak postavy jsou ve svých snahách a tužbách dost přímočaře a jednostranně určené.

14.05.2019 3 z 5

Dítě z Apulie Dítě z Apulie Ludmila Vaňková

Knihy L. Vaňkové jsem vždycky četla ráda a moc si jí vážím za systematické mapování naší dávné historie. Tentokrát jsem ale poprvé málem knihu odložila hned na začátku, když jsem se naprosto ztrácela v postavách a jejich spletitých vztazích. Postupně jsem se v tom poněkud zorientovala a příběh mě začal bavit. Ani panovníci to v té době plné válek, intrik a mocenských ambicí neměli jednoduché. Zaujal mě Anežčin osud a překvapilo mě vyprávění o jejím dvojčeti Blažence, o které jsem nikdy neslyšela, ale možná je to jen literární postava.

14.05.2019 4 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Čtivé vyprávění o osudech íránské rodiny, jejíž členové se různým způsobem vyrovnávají s emigrací vynucenou svržením šáha fundamentalisty. Působivé vylíčení jejich rozporuplných pocitů v novém působišti, jejich ambicí a stesku po domově. Zajímavé nahlédnutí do íránských tradic, počínaje exotickou kuchyní, vztahy v rodině a konče svatebními zvyklostmi, jakož i do společenských poměrů před a po islámské revoluci. Doporučuji.

30.04.2019 4 z 5

Fiorella a Bratrstvo křišťálu Fiorella a Bratrstvo křišťálu Vlastimil Vondruška

Knihu jsem náhodně vybrala v rámci letošní výzvy, aniž bych tušila, že je určená spíše pro mladistvé čtenářstvo. Příběh je sice čtivý a nepostrádá vtip, trochu napětí, ani působivé vykreslení historických reálií, ale pro mne byl přece jen moc "dětský".

23.04.2019 4 z 5

Susanin efekt Susanin efekt Peter Høeg

Mám ráda, když má autor originální styl a to P. Hoeg splňuje, takže i toto moje druhé setkání s jeho dílem mě bavilo. Příběh je poutavý, někdy napínavý, jindy vtipný a celkově dost k zamyšlení.

23.04.2019 4 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Detektivky čtu výjimečně, ale knihy Petera Maye si nikdy nenechám ujít, takže jsem se v tomto příběhu moc ráda vrátila na skotský ostrov Lewis. Kriminální zápletka pro mě není až tak důležitá, spíše oceňuji velice působivé vykreslení drsné, ale podmanivě krásné přírody, kouzlo proměn počasí a svébytného naturelu místních lidí. Tématika tkalcovství mě také zaujala. Konec mě překvapil a zdál se mi poněkud "divoký", ale celkově zklamaná nejsem a těším se na další příběhy, ať už z Vnějších Hebrid, Francie nebo Číny.

11.04.2019 4 z 5

Pohledávka Pohledávka John Grisham

Knihy J. Grishama z právnického a soudního prostředí čtu vždycky s velkým zájmem, asi i proto, že jako právničku mě zápletky ze zcela odlišného právního systému spolehlivě zaujmou, což splnila i tato kniha. Připouštím však, že v poslední době jsou Grishamovy příběhy trochu povrchnější a jejich podání není tak strhující jako v některých dřívějších dílech. Stejně se ale budu zase těšit na další počinek z pera tohoto mého oblíbeného autora.

08.04.2019 4 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Tíživé čtení o tíživém dětství a tíživých vztazích v Neapoli vyprávěné drsným, ale působivým stylem E. Ferrante. Dost depresivní.

02.04.2019 3 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Jednotlivé díly jsem četla na jeden zátah a podle mého názoru mají vzestupnou úroveň. Tento poslední příběh je sevřenější, dramatičtější a drsnější. Pohnuté osudy hlavních postav a jejich spletité vztahy se uzavírají. Asi jsem měla větší očekávání a na autorčin poněkud rozplizlý styl vyprávění jsem si musela zvykat, ale bylo to celkem čtivé.

25.03.2019 4 z 5

Celkem poutavě napsané pokračování pohnutých osudů a spletitých vztahů dvou nesourodých kamarádek, z nichž ani jedna není kladnou postavou, mnohdy spíše naopak. Uvítala jsem, že tentokrát do vyprávění přece jen více prosákly vnější události spojené s tehdejším bouřlivým politickým hnutím v Itálii a v dalších zemích Evropy. Ženské romány postavené převážně na vztazích nevyhledávám a proto mi docela vadí neustálé trýznivé Elenino sebezpytování. Přesto se zvědavostí přistupuji k závěrečnému dílu.

16.03.2019 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

První díl mě nijak nenadchnul, takže k druhému jsem přistupovala skepticky, ale nakonec mě zaujal daleko více. Styl vyprávění je barvitější a dramatičtější, i když místy zbytečně mnohomluvný. Se zvědavostí jsem sledovala spletité vztahy a životní zvraty hlavních postav, ale občas se mi jejich chování zdálo poněkud nevěrohodné, "vymyšlené" (hlavně věčné sebemrskačství vypravěčky mi šlo dost na nervy), ale přesto mě tentokrát drsná atmosféra chudinské neapolské čtvrti vtáhla a proto bez váhání sáhnu po pokračování.

09.03.2019 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Na knihu jsem byla zvědavá, protože má určitý věhlas, ale jsem poněkud zklamaná. Celý příběh je vyprávěn z pohledu mladičké dívky a proto sklouzává do povrchnosti. Neapol 50tých let tvoří jen vzdálené pozadí příběhu dvou rozdílných kamarádek, jejich rodin, přátel i nepřátel a celé chudinské čtvrti. Mám ale ráda rodinné ságy a proto jsem zvědavá na další osudy hlavních hrdinek, takže zkusím ještě další díl.

03.03.2019 3 z 5

Všechny knížky tohoto netradičního poutníka a spisovatele jsem přečetla naráz, tuto jako poslední a zase jsem se náramně bavila. Tentokrát se autor nejvíce přiblížil "klasickému" cestopisu, když častěji popisuje navštívená místa včetně památek a dokonce připojuje i historické souvislosti. Dalším posunem oproti předcházejícím dvěma knížkám je, že Ladislav tentokrát cestuje nejen pěšky, ale i na kole a nakonec i stopem. Co se ale naštěstí nezměnilo, je autorův vtipný styl vyprávění, schopnost vnímat krásy přírody a užívat si setkání s lidmi. Jen doufám, že po této cestě nemusel podstoupit odvykací léčbu.

23.02.2019 5 z 5

Po přečtení knihy o putování po Turecku a Izraeli jsem se s nadšením hned pustila do tohoto dílka a nebyla jsem zklamaná. Tato cesta byla pro poutníka Ládíka daleko strastiplnější,až mi ho často bylo líto. Obdivuji proto jeho nezdolnou schopnost udržet si i při nesnázích optimismus a radost z putování a setkávání s lidmi. Jeho závěrečné vyznání o naší krásné zemi je třešničkou na tomto knižním dortíku.

18.02.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Kniha se mi hodí do letošní "Výzvy" a také jsem byla zvědavá na tohoto mladého autora, který už má určitý věhlas a musím přiznat, že mě svým stylem vyprávění okouzlil. Své netradiční cestovatelské zážitky podává s velkou dávkou humoru, sebeironie a upřímnosti. Odvaha vydat se bez mapy a sebemenšího zajištění do země, kde se lze jen obtížně domluvit, je pro mě těžko představitelná a jako matka bych z toho byla vynervovaná.

18.02.2019 5 z 5

Adolf Loos - privátní portrét Adolf Loos - privátní portrét Claire Beck-Loos

Není to souvislé vyprávění, jsou to více či méně zajímavé střípky vzpomínek, poznámek a črt zejména o životním stylu a způsobu práce slavného architekta popsané jeho poslední manželkou. Rozhodně mě tato kniha nasměrovala k návštěvě věhlasné Mullerovy vily.

18.02.2019 3 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Ken Follett je skvělý vypravěč, takže zklamaná rozhodně nejsem, naopak jsem si jeho nový román patřičně vychutnala. Příběh je čtivý a poutavý tím, že sledujeme jak dramatické události alžbětinské doby osudově zasahují do životů hlavních postav a naopak, jak se tyto postavy snaží ovlivnit svou současnost. Trochu jsem měla obavy z toho, že se děj bude točit hlavně kolem Alžběty I, o které bylo již mnohé napsáno a natočeno, ale autor se historickými postavami zabývá jen do té míry, aby si čtenář mohl všechno dát do souvislostí. Zajímavé i poučné čtení.

03.02.2019 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Baladický příběh (s prvky fantasy) o lásce, odvaze a hlavně o hledání ztracené paměti, která skrývá nejen pěkné vzpomínky. Poutavé, nevšední čtení k zamyšlení. Jen mě poněkud překvapil noblesní způsob vyjadřování hlavních postav, který si stěží spojuji s obdobím, do kterého je děj zasazen.

12.01.2019 4 z 5