IvaKo IvaKo komentáře u knih

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Naprosto klasický příběh A. Christie. Nic nechybí - uzavřená společnost, zločin v uzamčeném pokoji, tajemná minulost podezřelých a samozřejmě důvtipný a okouzlující H. Poirot. Jen způsob provedení vraždy se mi zdál v určitých detailech dost krkolomný, ale s tím se u A. Christie počítá, šlo hlavně o originalitu nápadu než o realitu.

14.08.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Krimi moc nečtu a prostředí drogového podsvětí mě také neláká, ale Nesbo je výjimka a zase mě nezklamal. Bravurně napsaná variace na shakespearovské téma dokonce s použitím původních jmen osob a míst. Temný příběh o zničující vášni, krvelačné ctižádosti a bezuzdné touze po moci je vyprávěním o imaginárním městě 70 let minulého století, které je prolezlé korupcí a zločinem. Víc než polovina knihy je značně depresivní, ale dobro přece jen dostane šanci. Strhující četba. Nesbo to prostě umí.

09.08.2018 4 z 5

Jarní vody Jarní vody Ivan Sergejevič Turgeněv

Kniha se mi hodila do Výzvy a tak jsem oprášila ruštinu a přečetla v originále (takže jiné vydání). Romantický příběh lásky, cti a zrady barvitě vyprávěný ruským klasikem I. S. Turgeněvem působí na city (nejen zamilovaných) i dnes. Možná si znovu vyhledám Krškův stejnojmenný film z 60tých let s mladým V. Olmerem.

09.08.2018 5 z 5

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

Ke knize jsem přistupovala s respektem, protože Ecova díla se nikdy nečtou snadno, ale byla jsem naprosto okouzlená, kniha je psaná přitažlivě a dokonce i vtipně. Je to působivý příběh o hledání vzpomínek, a toho, co člověka formuje v dětství a mládí. A tak jsem se spolu s hlavní postavou snažila vybavit si jaké knihy, časopisy, filmy a písničky ovlivnily mé dětství a mládí. Zajímavé také bylo sledovat dopady fašistického období na vnímání mladého hrdiny. A nechybí ani citlivě a výstižně podané hledání zidealizované lásky. Skvělý čtenářský zážitek umocněný také nádherným provedením knihy.

01.08.2018 5 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Po knize jsem sáhla, protože k Barmě mám zvláštní vztah, a jsem nadšená. Příběh neobyčejně působivě vypráví o koloniálních poměrech v malém provinčním městečku, kde mezi britskými osadníky panuje nuda, pokrytectví, intriky a rasistické předsudky. Intriky a zejména korupce bují ale v celé barmské společnosti,což má ve svém důsledku dopad na osud hlavní postavy. Skvělý čtenářský zážitek.

24.07.2018 5 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

První kniha Petry Hůlové "Paměť mojí babičce" mě nadchla, což se tentokrát nestalo. Oceňuji bohatý jazyk této autorky, i když na nespisovnou formu jsem si chvíli zvykala. Příběh je náhledem do partnerských a mezigeneračních vztahů v jedné rodině, o nenaplněných snech a ztrátě schopnosti naslouchat a porozumět svým nejbližším. Poměrně depresivní, bezvýchodné čtení.

18.07.2018 3 z 5

Sólo Sólo Rana Dasgupta

K Bulharsku, zejména k Sofii, mám blízko, takže jsem četla s velkým zaujetím První část je o životě Ulricha v průběhu bulharských dějin první poloviny minulého století, o promarněných šancích a nenaplněných snech. A právě sny jsou podstatou druhé části, ve které sledujeme reálně vyprávěné osudy Ulrichových " dětí denního snění" v novodobém kapitalismu. Je to působivá fikce lidských osudů.

17.07.2018 4 z 5

Záchranný člun Záchranný člun Charlotte Rogan

Příběh vyprávěný značně povrchní a dosti vypočítavou mladou ženou se čte dobře, ale právě to nazírání děje výhradně jednou osobou je omezující, protože se čtenář dozví jen to, co ví nebo si myslí vypravěčka, přičemž mnohé je naznačeno, ale zůstane nedořešeno. Zejména průběh a vyznění soudního procesu se mi jeví jako poměrně nevěrohodný. Trochu to vypadá jakoby si autorka vzala příliš velké sousto a v závěru víceméně rezignovala na rozuzlení alespoň těch hlavních motivů, ale možná jsem její záměr nepochopila.

11.07.2018 3 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Neobyčejně sugestivní příběh vyprávěný z různých pohledů žen jednoho mongolského rodu a napsaný velice barvitým jazykem. Je zřejmé, že autorka mongolské reálie dobře zná a proto je kniha tak působivá. Cena Magnesia Litera jí právem náleží. Skvělý čtenářský zážitek.

10.07.2018 5 z 5

Cesta třešňových květů Cesta třešňových květů Miki Sakamoto

Japonsko mě zajímá, takže jsem se zaujetím četla příběh Nao a její rodiny na pozadí japonských dějin. Přivítala jsem podrobnější informace o japonských zvycích, rodinných i společenských, jejich mentalitě. Kniha sice není klasickým románem, nemá silnou dramatickou linku, přesto nebo právě proto je poutavá svou upřímnou snahou zachytit mizející svět japonských tradic.

10.07.2018 4 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

S potěšením jsem sledovala další vývoj vztahu mých oblíbených postav, Li Jena a Margaret, při řešení napínavého případu ze sportovního prostředí . Poutavě a čtivě napsáno, čínské reálie dodávají příběhu pro nás exotický přídech. Příjemný čtenářský zážitek, jak už to v případě Petera Maye většinou bývá.

26.06.2018 5 z 5

Maličkost Maličkost Markéta Baňková

Vtipně a čtivě napsaný příběh, který je zároveň osvětou v oblasti genetiky. Zajímavé pojetí i styl.

18.06.2018 4 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Tato knížka je spíše výtvarným dílem a určitě by byla krásným dárkem. Příběh sám je jako jemná skica nabádající k zamyšlení, ale nedokončená. Raději mám Murakamiho romány.

13.06.2018 3 z 5

To To Stephen King

Tento žánr běžně nečtu, ale chtěla jsem zkusit něco od S. Kinga. Oceňuji působivé vylíčení historie a reálií městečka Derry a jednotlivých postav party Smolařů, hlavně důraz na sílu přátelství. Vyprávění v různých časových rovinách zejména ke konci zvyšuje dramatičnost. Celkově mám ale dojem spíše negativní a knihu jsem dočetla jen se sebezapřením Autor se vyžívá v podrobném popisu násilí všeho druhu - na dětech, ženách, zvířatech...,libuje si v těch nejhnusnějších detailech a vulgaritě, což by se snad dalo přičíst žánru hororu, kdyby příběh měl nějaký smysl a gradaci. Je to snůška všeho možného - násilí, hororových prvků, protirasistických a ekologických názorů atd., ale závěr tak nějak předvídatelně vyšumí. Pro mě, bohužel, škoda času.

12.06.2018 2 z 5

Pochopíš, až budeš velká Pochopíš, až budeš velká Virginie Grimaldi

Už dlouho jsem se u knížky tak nenasmála. Vtipně a citlivě napsaný příběh, který pobaví, ale také chytí za srdce. Doporučuji všem generacím.

31.05.2018 5 z 5

Klíč Klíč Džuničiró Tanizaki

Noblesně vyprávěný příběh manželů, kteří si své tužby a názory týkající se i jejich sexuálního života sdělují prostřednictvím deníků. Oba píší svůj deník přísně utajeně, ale zároveň předpokládají jeho přečtení druhým partnerem. Deníky se tak stávají snůškou falešných představ, vyložených lží a intrik. Pod zdánlivě klidným až nudně detailním popisem každodenní činnosti hlavních postav se odehrávají bouřlivé vášně - sexuální náruživost, žárlivost, nenávist a pokrytectví, to vše směřuje k předvídatelnému manželově konci. Trochu mě překvapilo, že manželovy závažné zdravotní potíže byly léčeny výhradně formou domácí péče, pouze za občasného dohledu lékaře. Konec příběhu zůstává v podstatě otevřený.

24.05.2018 4 z 5

Ulička Apple Tree Yard Ulička Apple Tree Yard Louise Doughty

Poměrně čtivě napsaný příběh, ze kterého mě zaujala jen ta část o soudním procesu. Jinak se mi hlavní postava a její chování zdály těžko uvěřitelné. Hlavním motivem knihy je odůvodnit (ne-li přímo omluvit) nevěru, což se autorka snaží zaobalit do rádoby psychologizujícího hávu.

21.05.2018 2 z 5

Nejsmutnější příběh Nejsmutnější příběh Ford Madox Ford

Jsem trochu na rozpacích, jak popsat dojem z této knihy. Četla se celkem dobře, různé časové linie mi nevadily, ale samotné vyprávění, vlastně vzpomínání jedné z ústředních postav je tak roztříštěné, že jsme si jen těžko dávala dohromady charakteristiky jednotlivých osob, a to těch hlavních je jen několik. Je to tragický příběh ˇřádných" lidí, kteří jsou pod chladným povrchem zmítáni láskou, nevěrou, zoufalstvím a velkým pokrytectvím. Musím přiznat, že od poloviny knihy mě už to věčné rozpitvávání propletence vzájemných vztahů poněkud nebavilo, protože od začátku je zřejmé k čemu došlo a že žádná z postav není pozitivní.

17.05.2018 3 z 5

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Už dlouho jsem se na tuto knihu chystala, protože mne před dávnými lety nadchnul stejnojmenný britský seriál s úžasným Alanem Batesem v hlavní roli ( slovenský dabing) a musím konstatovat, že i z knihy jsem okouzlená. Hardy umí opravdu mistrovsky vykreslit atmosféru malého anglického městečka a malebné přírody venkova, působivě charakterizovat postavy příběhu tak, že to na čtenáře musí emočně silně zapůsobit. Krásný čtenářský zážitek.

10.05.2018 4 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Grisham mě vždycky baví a ani tentokrát to nedopadlo jinak. Nechybí nic - řešení zajímavého případu,nahlédnutí do amerického soudního systému a právnické praxe, napětí. Ovšem vydávat tu úvodní část za "bonusovou povídku" mi přišlo poněkud nevhodné.

10.05.2018 4 z 5