IvaKo IvaKo komentáře u knih

Tichý dům Tichý dům Orhan Pamuk

Moje šesté setkání s tímto originálním vypravěčem. Tentokrát je příběh až nezvykle "normálně" podaný, ale jinak vykazuje obvyklé rysy Pamukovy tvorby. Ve zdánlivě klidné atmosféře se jednotlivé postavy příběhu potácejí životem, který žijí v rozporuplné společnosti, mezi Východem a Západem. Opět zajímavý čtenářský zážitek.

01.05.2018 4 z 5

Kanada Kanada Richard Ford

Citlivě vyprávěný příběh o dospívání sourozenců, jejichž život převrátil naruby a navždy ovlivnil nepochopitelný čin jejich rodičů. Působivě vylíčená atmosféra amerického maloměsta a následně i kanadského příhraničního městečka. Kniha o hledání místa v životě a také o tom, že hranice mezi normálním životem a ztrátou všeho je děsivě křehká. Pěkný čtenářský zážitek.

23.04.2018 4 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Příběh o "ztracené generaci", která je požitkářská a povrchní, ale také tápající a hledající lásku a smysl života. Milostný trojúhelník na pozadí skvěle vystižené atmosféry dekadentních dvacátých let minulého století v Helsinkách a Paříži. Jako prvotina teprve devatenáctiletého autora je tato útlá kniha rozhodně obdivuhodná.

19.04.2018 4 z 5

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Per Wahlöö

Hledala jsem knihu dvou autorů do Výzvy a vzpomněla si na tuto kdysi populární partnerskou dvojici. Čtivý detektivní příběh, kterému nechybí ani vtip a ironie, ani sociálně kritický pohled na tehdejší švédskou společnost. to vše s oblíbeným Martinem Beckem.

15.04.2018 4 z 5

Pohádky amerických indiánů Pohádky amerických indiánů Margaret Compton

Celkem zajímavé nahlédnutí do úplně jiné kultury. Pohádky jsou často hodně drsné, ale tomu se v trochu mírnější podobě nevyhnou ani ty naše .Vhodné k procvičení základní angličtiny.

12.04.2018 3 z 5

Moje deváté setkání s tímto autorem, takže jeho tápající a hledající hrdina mě nepřekvapil, naopak naprosto nečekaným momentem byly dramatické a drastické scény z válečného konfliktu v Mandžusku. Je to patrně poprvé, kdy se Murakami takto konkrétně zabývá skutečnými historickými událostmi, v daném případě pro Japonsko velmi citlivými. Opět zajímavý čtenářský zážitek.

09.04.2018 4 z 5

Láska je poslední most Láska je poslední most Johannes Mario Simmel

Po mnoha letech jsem se vrátila k tomuto skvělému vypravěči a opět mi poskytl báječný čtenářský zážitek. Poutavý příběh o lásce a přátelství, o odpovědnosti a hledání svého místa v životě, nechybí ani napětí. Skličující je, že popisované hrozby jsou v současné době pořád aktuální.

24.03.2018 4 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Jan Cimický

Bretaňský maják obklopený bouří a uvnitř oáza pohody, kde čtyři muži u krbu vyprávějí keltské a čínské legendy, ale i osobní příběhy, které zasáhly do jejich životů. Ze všech příběhů vyplývá, že lidé byli a jsou ve své podstatě pořád stejní, se svou touhou po spravedlnosti a štěstí, ale i se svými zápornými vlastnostmi. Sugestivně poklidná, meditativní atmosféra se přenáší i na čtenáře. Příjemný zážitek.

17.03.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Vyprávění se sice odvíjí podle Brownova obvyklého schématu, ale přesto dovede zaujmout nejen samotnou zápletkou, ale také nastolenými problémy současné civilizace ( náboženství v. věda, lidstvo a svět technologií, rozvoj umělé inteligence). K zamyšlení.

10.03.2018 4 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Rozhodně působivá kniha. Svými bizarními postavami v čele s hlavním hrdinou a jazykově bohatým stylem vyprávění, ve kterém fantazie nemá hranic, mi toto dílo do značné míry připomínalo tvorbu mého oblíbence Johna Irvinga

02.03.2018 4 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Moje šesté setkání s Davidem Mitchellem, který mě nepřestává bavit. Samozřejmě už vím, jak si umí pohrávat se čtenářem, ale zase jsem se ráda nechala pohltit příběhem několika různorodých postav, jejichž osudy se protínají v čase. Fantasy prvky se zpočátku objevují jen sporadicky, o to působivější je pak závěrečné rozuzlení a zejména přesvědčivé vykreslení post-apokalyptické civilizace. Moc mě pobavily odkazy na postavy z jiných autorových děl, hlavně z "Tisíce podzimů Jacoba de Zoeta."

11.02.2018 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Citlivé vyprávění o lásce, zoufalství, hledání, naději a jako vždy u tohoto autora také o vodě a přírodě, zde zejména o sněhu. Pro mě velký čtenářský zážitek, který přináší optimismus a přesvědčení, že nikdy nic není ztraceno.

15.01.2018 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Moje páté setkání s Davidem Mitchellem a zase jsem okouzlená jeho schopností psát úplně jiným stylem, a přesto poutavě a věrohodně.

04.01.2018 5 z 5

Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Džuničiró Tanizaki

První část knihy pojednávající o pánovi z Musaši je zajímavá popisem dobových japonských reálií a ironickým přístupem vypravěče, který z celého jakoby historického příběhu dělá poměrně zábavnou záležitost. Druhá část knihy je méně čtivá, hlavně z důvodu mnoha literárních, divadelních a místopisných odkazů, které běžný čtenář nezná. Působivé jsou nádherné popisy přírody. Určitě je třeba ocenit skvělou práci překladatele.

02.01.2018 3 z 5

Nový život Nový život Orhan Pamuk

Moje páté setkání s tímto pozoruhodným tureckým autorem. "Nový život" řadím hned za "Jmenuji se červená" a "Sníh". Číst Pamuka nikdy není snadné, ale baví mě jak si se čtenářem pohrává. Kniha je o hledání smyslu života, lásky a vzpomínek na dětství, o vlivu Západu na turecké tradiční hodnoty, nechybí ani napětí a nostalgie.

22.12.2017 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Byla jsem zvědavá na čerstvého držitele Nobelovy ceny, ale tato kniha asi nebyla úplně vhodným začátkem. Tématika je rozhodně zajímavá, ale skoro polovina knihy mě víceméně nebavila hlavně svým stylem dívčího románku. Sice se velmi pozvolna objevovaly náznaky něčeho temného, tragického, ale skutečný posun nastal až v samotném závěru, který je působivý a nutí k zamyšlení.

12.12.2017 3 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Tento příběh jsem kdysi dávno četla v Silmarillionu, ale už jsem si ho moc nepamatovala, takže jsem se zase ráda nechala vtáhnou do tajemného a temného vyprávění, působivě podaného nádherným jazykem a tolkienovsky dokonale promyšleného. Celkový dojem umocňují jako vždy úžasné ilustrace A, Lee. Pro mě je ale tento příběh až moc chmurný, nekonečně smutný a tudíž strašně depresivní.

07.12.2017 3 z 5

Co láká poškoláka Co láká poškoláka Rudolf Křesťan

Další z vtipných knížek Mistra fejetonů poskytující jako vždy originální pohled na věci a děje všedního dne. Ilustrace V. Renčína jsou bonusem navíc.

06.12.2017 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Další příjemné setkání se sympatickým Enzem McLoedem. Čtivý příběh odehrávající se převážně v mé oblíbené Bretani nepostrádá působivou atmosféru, zajímavou zápletku a překvapivé rozuzlení. Spokojenost.

27.11.2017 4 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Moje čtvrté setkání s báječným vypravěčem D. Mitchellem. Příběh tentokrát vyprávěný v jedné časové linii nabízí čtenáři skvělý čtenářský zážitek. V románu nechybí ani humor vyplývající převážně ze střetu japonské a holandské mentality, ani napětí a láska, jakož i poučení o japonských reáliích z přelomu 18. a 19. století a o koloniálních praktikách nejen Holanďanů. Vynikající překlad velkou měrou umocňuje celkový dojem z této nevšední knihy.

20.11.2017 5 z 5