Kronika ptáčka na klíček (I.–III.)

Tóru Okada žije s manželkou Kumiko na tokijském předměstí. Nedávno dal v docela dobrém zaměstnání výpověď – potřebuje si ujasnit, kudy se chce v životě vlastně ubírat. Jenže jakýkoli úspěch je mu lhostejný. Nemá žádné plány ani touhu vyniknout. Není s to zařadit se do většinové společnosti. Ve třiceti jsem se zastavil a od té doby nevím, co se sebou. A tak zatímco jeho žena chodí do práce a oba živí, mladý muž se stará o domácnost. Jednoho dopoledne vaří Tóru špagety a u toho naslouchá zvláštnímu ptačímu zpěvu přicházejícímu odkudsi zvenčí. Poklidnou atmosféru netečně plynoucího života náhle nečekaně naruší telefonát neznámé ženy, která dělá Tóruovi necudné návrhy. Ten její svádění sice rázně odmítá, nicméně od tohoto okamžiku se jeho život začíná pozvolna obracet vzhůru nohama a veškeré domnělé jistoty se neúprosně obnažují jako pouhé iluze… Bezmála detektivní příběh na hranicích mezi realitou, sny a vzpomínkami. Nástrahy číhají i v říši podvědomí – a nebezpečně prosakují do „normálního“ světa. Děj je doslova prošpikován svérázným okultismem, s děsivými odbočkami k extrémním událostem vyvěrajícím z účasti Japonska v druhé světové válce. Obsáhlý román o lásce a osamělosti, plný melancholie, ale i jemného humoru, je nadto působivě temperován stínovými erotickými fantaziemi – bolestnou smyslností sycenou soutokem krutosti a něhy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211356/big_kronika-ptacka-na-klicek-9sm-211356.jpg 4.3651

Kronika ptáčka na klíček / Kronika vtáčika na kľúčik

Vydáno: , Odeon

ねじまき鳥クロニクル (Nedžimaki-dori kuronikuru), 1995

Kniha Kronika ptáčka na klíček (I.–III.)

Hjuud

Za mě zatím nejhorší Murakami. S přestávkami jsem knihu četl skoro rok, vlastně se v ní nic moc nedělo, věci nedávaly moc smysl... Ano, některé pasáže byly čtivé, mělo to samozřejmě jako obvykle snový kolorit, nicméně aspoň náznak nějakého děje bych uvítal. Nesdílím tentokrát s ostatními čtenáři nadšení. 2,66*

Anet2106

Tato kniha rozhodně nepatří k jednoduché beletrii. I kvůli většímu rozsahu a náročnosti jsem jí četla na fáze. Asi i díky tomu jsem si ji více užila a byla jsem schopná lépe zpracovat, co tím chtěl autor říci. Při četbě je potřeba se zamýšlet a uvažovat, co se skrývá v pozadí.
Dílo má určitě významný důsledek z pohledu realistického popisu stinných stránek japonských dějin, o kterých jsem dosud nevěděla.

katulkav

Pořád netuším,co si o tomto díle myslet...od začátku do konce jsem téměř nich nechápala. Celé mi to přišlo jako zvláštní sen,který ráno po probuzení nedává absolutně žádný smysl,přesto má svůj hluboky význam. Ovšem míra čtivosti a napětí byla i přes tak velký objem stran až neuvěřitelná. Můj první Murakami,ale zcela jistě ne poslední.

duch72

Nepopírám, že tahle knížka obsahuje několik zajímavých myšlenek a momentů. Jako třeba prostitutku vědomí nebo Tóruovo hloubání na dně studny. Přesto jsem nějak nedokázal Tóruovi fandit, s výjimkou toho, že jsem mu přál úspěch v jeho boji s odpudivým Noboru Watajou.

lukas0037

Můj nejoblíbenější Murakami. Naprosto mě ta kniha, její nálada i příběh pohltily. Až mi bylo líto, že nemá víc stran.

Morganalefay

Přečetla jsem, ale tentokrát jsem svého oblíbeného autora do temných hlubin následovala jen neochotně...

jakub2199
03.12.2021

Moje první kniha z Murakamiho magického realismu a mohu konstatovat, že nezklamala. Šlo o nádherně zpracovaný příběh, postupné splétání světů a odhalování zamotaností bylo více než fascinující. S každou stránkou mě příběh pohlcoval více a více a já se nemohl dočkat až se v ději posunu dále, abych se dozvěděl, co na protagonisty čeká dál.

Nelli84
19.10.2021

Človek má po prečítaní chuť si sadnúť do studne a pozerať sa na dva mesiace:)) hlboko premýšlať, stratit sa sám v sebe vo svojich myšlienkach, objavit čo v skutočnosti je za hranicou a čo sa skrýva v hoteli v izbe cislo 208 :) zase jedna krásna nelogická kniha :))ďakujeme