Kronika ptáčka na klíček (I.–III.)

Kronika ptáčka na klíček (I.–III.) https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211356/bmid_kronika-ptacka-na-klicek-9sm-211356.jpg 4 726 137

Tóru Okada žije s manželkou Kumiko na tokijském předměstí. Nedávno dal v docela dobrém zaměstnání výpověď – potřebuje si ujasnit, kudy se chce v životě vlastně ubírat. Jenže jakýkoli úspěch je mu lhostejný. Nemá žádné plány ani touhu vyniknout. Není s to zařadit se do většinové společnosti. Ve třiceti jsem se zastavil a od té doby nevím, co se sebou. A tak zatímco jeho žena chodí do práce a oba živí, mladý muž se stará o domácnost. Jednoho dopoledne vaří Tóru špagety a u toho naslouchá zvláštnímu ptačímu zpěvu přicházejícímu odkudsi zvenčí. Poklidnou atmosféru netečně plynoucího života náhle nečekaně naruší telefonát neznámé ženy, která dělá Tóruovi necudné návrhy. Ten její svádění sice rázně odmítá, nicméně od tohoto okamžiku se jeho život začíná pozvolna obracet vzhůru nohama a veškeré domnělé jistoty se neúprosně obnažují jako pouhé iluze… Bezmála detektivní příběh na hranicích mezi realitou, sny a vzpomínkami. Nástrahy číhají i v říši podvědomí – a nebezpečně prosakují do „normálního“ světa. Děj je doslova prošpikován svérázným okultismem, s děsivými odbočkami k extrémním událostem vyvěrajícím z účasti Japonska v druhé světové válce. Obsáhlý román o lásce a osamělosti, plný melancholie, ale i jemného humoru, je nadto působivě temperován stínovými erotickými fantaziemi – bolestnou smyslností sycenou soutokem krutosti a něhy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

ねじまき鳥クロニクル (Nedžimaki-dori kuronikuru) , 1995

Finita
03.05.2017 5 z 5

Velmi silná kniha, a to především díky vedlejší rovině - válce Japonska v Mandžusku a páchaných zvěrstvech, o kterých se v japonské společnosti příliš nemluví. Knihu všem vřele doporučuji, stejně jako přečtení doslovu Kláry Macúchové a Milana Ohniska.

poulet
18.04.2017 2 z 5

Na Murakamiho se vždycky těším a těch pár knih, co jsem od něj ještě nečetla, si dávkuju za odměnu. V případě Kroniky jsem se ale modlila, aby už byl konec a i ten mě zklamal. Neříkám, že některá místa nejsou zajímavá,ale pro mě zatím jednoznačně nejslabší Murakami.

GreenMagritte
05.03.2017 3 z 5

Ačkoli jsem se na Kroniku velmi těšila, musím přiznat, že jsem mírně zklamaná. To, co se od začátku rozvíjí jako slibný příběh o více rovinách, se v druhém dílu zbrzďuje neustálými Tóruovými rozvahami na dně studně, což v podstatě příběh neposunuje. Víc než zamotaný příběh se má podle očekávání rozuzlit v posledním dílu, ale čím víc čtete tím víc vám dochází, že k žádnému rozřešení bohužel nedojde. V příběhu tak zůstává velký nepoměr otázek nad odpověďmi, což by samo o sobě nevadilo tolik, kdyby řada z těch otázek nebyla absurdních.

Naopak velký potenciál mají pasáže z minulosti - o masakru v zoo i válce na kontinentu. Kdyby šel Murakami více touto cestou, bylo by to příjemným překvapením. Ačkoli mi příběh připomíná Kafku na pobřeží, nezapůsobil na mne takovým způsobem, možná i proto, že další z Murakamiho světů pro mě zůstal nepochopený. I přesto bych ráda zmínila nejsilnější moment Murakamiho trilogie a to vyprávění poručíka Mamiji o tajné vojenské misi. Tento závěr prvního dílu považuji za jedno z nejsilnějších míst nejenom Kroniky ale Murakmiho díla obecně.

hroubek
02.03.2017 4 z 5

Další Murakami za mnou a zase celkem velká spokojenost. S každou další knížkou mě autorův rukopis baví čím dál více, ale taky už mě tolik nepřekvapuje. Prostě vím, co od něho mohu čekat a taky co pravděpodobně dostanu. A u Kroniky ptáčka na klíček tomu nebylo jinak, přesto má kniha blíž ke Kafkovi na pobřeží, než k Norskému dřevu. Kronika ptáčka na klíček není úplně jednoduché čtení. Alespoň z počátku, než se příběh rozběhne. Jakmile jsme zaháčkovaný, tak se to čte velmi dobře. Kniha má zajímavé postavy(sestry Kréta a Malta, Ušikawa, plukovník Mamiji i Nutmeg a mnoho dalších). A navíc krásně pracuje s propojeností událostí, světa a hlavně s nadpřirozenem, které jde zde velmi dobře podáno. Hlavní hrdina Tóru je typická postava pro Murakamiho romány, se vším dobrým i se vším špatným. Knihu tady hodně táhnou vedlejší postavy a vedlejší příběhy, které jsou dost zajímavé a znepokojivé(ruský gulag, mongolské pouště, masakr v Mandžusku nebo pasáže ze studny). Při čtení jsme měl trochu pocit, že Murakami některé věci trochu zbytečně natahuje a taky nás chvílemi tahá úplně jiným směrem, než kterým by se mělo jít a spoustu věcí nechá dost otevřených. Na druhou stranu nebyl by to Murakami, aby si nehrál se čtenářem a nedal nám úplně jiný konec, než jsme čekali. Kronika ptáčka na klíček je dost dobrá kniha a rozhodně nelituji, že jsem jí četl a všem fanouškům Murakamiho tvorby jí mohu směle doporučit.

hans1996
26.02.2017 3 z 5

Jedna ze slabších knih HM. Už asi nemám ani chuť od něho cokoliv dalšího číst. Asi budu citovat Prousta, který mé myšlenky krásně zhrne a myslím si, že to i sám HM naznačoval srkze jednu postavu v ND: "Díla napsaná pro budoucí pokolení by měla číst jen tato pokolení, jako některé obrazy, které se zblízka špatně posuzují." . Konec Informace

Ema22
26.02.2017 5 z 5

Po přečtení jsem se nemohla zbavit vzpomínky na stahování kůže zaživa. Asi byl nevinný a nic nevěděl? Je to mnohotematický příběh plný napětí a nejistoty. Murakamiho svět mě vždycky vtáhne a nepustí do poslední strany. Nebylo by od věci zalézt si na nějaký čas do "studny", nechat plynout čas a srovnat si myšlenky.

Haen
23.02.2017 3 z 5

První polovinou jsem musela prokousávat a v druhé půlce trochu nutit do čtení. A přitom je Murakami můj oblíbenec. Kdybych touhle knížkou začínala, tak se k dalším jeho knihám, které se mi tak líbily, ani nedostanu.

Hary
30.01.2017 5 z 5

Otevři oči a poslouchej.Pan Murakami vám dokáže změnit myšleni k lepšímu.

misssicccka
25.01.2017 3 z 5

Dávám tři hvězdičky a to proto, že jednak si čtyři a pět hvězdiček schovávám pro každého (autor doslovu) správně?
Na druhou stranu jsem ráda, že mi opět pan Murakami nasadil pár brouků do hlavy, opět autora jen na opravdu pro mne top (Murakami už si mých pět hvězdiček několikrát odnesl), a jednak proto, že tady už na mne bylo tolik nereálna a jak by řekl laik jako já "fantasmagorií", že to knize ubíralo na kráse a smyslu - tak to vidím já. Občas mám u Murakamiho pocit, že kdyby kniha neměla český doslov, tak vlastně není úplná. Jako by mi někdo musel podat vysvětlení jeho myšlenkových proudů, dějových linií. A pak si říkám: a vyložil si to ten a ten inspiroval k poslechu vážné hudby a dohledávání historických faktů a donutil mne otevřít mapy :). To od knih očekávám, ale sakra ten příběh mohl být opravdu kratší a slušelo by mu to také. Prostě jednoduše řečeno, na to, že jsem si tu knihu dva roky šetřila na vhodnou dobu, jsem docela zklamaná a přitom prvních pět set stránek jsem byla opravdu šťastný, zvědavý a dychtivý čtenář. Pak to s tou dychtivostí šlo s kopce. Škoda.

iva23
09.01.2017 5 z 5

Po Honu na ovci je pro mě toto příjemné osvěžení, četlo se mi velice dobře, je to stará známá Murakamiho krása.. ten pocit při čtení, kdy se v příběhu nic neděje, ale přitom cítím, že se děje hrozně moc, je úžasný. Murakamiho knížky nečtu pro to "jak to dopadne", ale pro příběh samotný, takže i když závěr lehce zklamal, na hodnocení to nemá vliv.

PanTomina
08.01.2017 5 z 5

Po Norském Dřevě dle mého asi Nejlepší a nejpropracovanější kousek Haruki Murakamiho

jaroslav2822
28.12.2016 4 z 5

Moje první Murakamiho kniha a hned mne vzala. Téma je specifické, mysteriózní a určitě pokud srovnám s dalšími jeho knihami, které jsme zatím četl, velký myšlenkový potenciál. Ale určitě ne pro každého. Tohle si musí člověk fyzicky osahat stejně jako si hlavní hrdina osahává svou studnu....

Crimble
29.09.2016 4 z 5

Tohle je opravdu hodně rozmáchlé dílo. Občas jsem si říkal, že už je tam těch dějových linií trochu moc, hodně odboček. Bylo to náročné, nečetl jsem sto stránek za den, ale užíval jsem si to. Pro Murakamiho typické, ty jeho chlapi bez ambicí, přesahy do mystična a vše, co znáte. Není to to nej, co jsem od něho četl, ale bezesporu dobrá kniha!

Eillienessis
19.08.2016 4 z 5

Haló, pane Ptáčku na klíček. Zase natahuješ pružinu světa:).

Veríňák
10.08.2016 4 z 5

Murakami patril po dlouhy cas mezi me nejoblibenejsi autory, ale pak jsme si najednou nejak prestali rozumet. Sputnik, ma laska. Povidky Spanek a Podivna knihovna. Nejak to nebylo ono.

S Kronikou ptacka na klicek ozila stara laska. Drzi si klasicke znaky "murakamiovstvi" - mystericky nadech, postava vyrazne zeny, hledajiciho se muze, otevreny konec... Ale tech vice jak 700 stran mi uteklo vyborne a rozhodne doporucuji.

Pralev
07.08.2016 3 z 5

Ptáček má několik silných míst (celý vztah pana Okady a May Kasahary, studnu, masakr v zoo a pár dalších), ale jinak to byla asi první kniha od Murakamiho, která mě většïnu času nudila a několikrát jsem se těšil, až ji dočtu. Příběh moc nedrží pohromadě a hlavně je takřka o ničem, chyběla mi tu nějaká zajímavější zápletka (spojení X postav napříč časem mi nestačilo). S takovým Kafkou na pobřeží se to nedá vůbec srovnat. Přesto mě nepřestává styl Murakamiho psaní okouzlovat.

MissiPippi
23.06.2016 3 z 5

Panu Murakamovi dávám velké plus za přiblížení čtenáře k bitvě na řece Chalchyn. Což je asi jediné spolu s vychytanými názory na konzumní společnost, co se z knihy dá odnést. Přesto i na třetí pokus pan Murakami je pro mě doslova ubíjející autor. Tolik set stránek o nicneříkajícím vysněném bludném světě fádního človíčka mě drtí. Vyprávění ve stylu něco ze mě mi ukradl, změnilo mi to duši, jsem uvězněná někde apod. Člověk neví, jestli jsou lepší mužíčci vylézající koze z pusy ven nebo tohleto něco. Postavy se vynořují zničehonic a mizí jak pára nad hrncem. Tolik zbytečných slov. (Opravdu nepotřebuji vědět, že pan Okada si 10x uvařil špagety). Všudepřítomná ponurost, ve které se člověk doslova topí. Ne to není moje gusto.
Nemluvě o formátování, první 2 knihy jsou sepsány vyprávěním v kapitolkách a třetí kniha je seskládaná vším možným (dopisy, novinové články, povídky), působí nesourodě, tak, že autor neměl od začátku jasný cíl. Za gradování příběhu to nemohu považovat., spíše nafrkám tam cokoliv, ať to je ještě ozvláštním.

Uznávám, že na pana Murakamiho jsem nejspíše moc přízemní, přesto si ráda zalítám v obláčcích, ale tímto způsobem rozhodně ne. Jsem si ale jistá, že hloubky studny jen tak nepustím z hlavy.

bondula
23.05.2016 5 z 5

Na Murakamiho si asi treba zvyknúť. Kronika ptáčka na klíček bola mojou druhou jeho knihou, do čítania som sa pustil už trochu pripravený, čo asi môžem čakať. A naozaj, na pobyt v tom Murakamiho divnosvete som sa aklimatizoval veľmi rýchlo a cítil som sa v ňom veľmi príjemne. Podarilo sa mi odpojiť racionálnu časť môjho mozgu a čítanie som si doslova užíval. Netvrdím, že ide o nejaké prevratné dielo, ktoré by mi zmenilo život, ako Tóru Okadovi jeho zvláštni noví známi a pobyty na divných miestach. Myslím, že táto knižka ani podobné ambície nemá. Ponúka oddych, pohodlne čitateľný príbeh, ktorý ma na pár chvíľ odviedol od bežných starosti. Objektívne by som asi hodnotil štyrmi hviezdičkami, ale že mi hlavná postava tak veľmi pripomínala mňa samého, pridávam aj piatu.

Jonny
16.05.2016 3 z 5

Kniha je dobrá, s ohledem na svůj objem je i poměrně čtivá. Místa je zmatená, bloudící... Celkově je průměrná, ale stále dobrá.

maktub
29.04.2016 4 z 5

Zdlouhavá - občas se v tom člověk ztrácí, zajímavá, trochu mysteriózní a záhadná, zřetelný Murakamiho styl. Četl jsem dlouhou dobu, chci si někdy přečíst znovu, myslím, že v ní ještě objevím nové věci.