Třináct měsíců

Psychologický román odehrávající se v zapadlé anglické vesničce během osmdesátých let dvacátého století. Hlavním hrdinou je třináctiletý chlapec s vadou řeči, jehož vtipně formulované postřehy nikdy nepřekročí bránu jeho rtů. Jason Taylor je zdánlivě obyčejný dospívající kluk, plachý, jemný a intelektuálně založený. To však nesmí odhalit žádný z jeho spolužáků, nedej bože, aby zjistili, že je Jason trvalým přispěvatelem místního plátku, kam dodává své verše. Přiznat před kamarády, že k Vánocům dostal poukázky na knihy a mapu Středozemě se rovná takřka sebevraždě. A protože Jason ví, co se sluší a patří, tváří se povzneseně, pokouší se kouřit své první cigarety a nekamarádit se s holkama. Zpověď dospívajícího chlapce je o to dojemnější a komplikovanější, že hlavní hrdina koktá. Tuto vadu se však snaží utajit, proto studuje potajmu slovníky cizích slov a rozšiřuje si slovní zásobu, aby měl po ruce vždy náhradní slovo, na které prozatím jeho "kat" nevyhlásil embargo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14975/trinact-mesicu-TrR-14975.jpg 4.3232
Vydáno · BB art

Black Swan Green · 2006

Kniha Třináct měsíců

freejazz

výborné, výborné, výborné. určite aj s prekladom.
túto knihu by bolo škoda obísť.

applause

Tohle je první kniha od mého oblíbeného autora, kterou jsem bohužel nedočetla. Líbila se mi sonda do psychiky třináctiletého chlapce, který kvůli své poruše řeči - zadrhávání to neměl u vrstevníků lehké i to, jak se s tím snažil vyrovnávat. Bohužel pozadí knihy pro mě nebylo jinak zajímavé a četba mě nudila. I tak doporučuji, každému se přece líbí něco jiného.

jan37

Krásná kniha. Nejlepší od Mitchella

sarka9190

Oddechová knížka, přečteno za 2 dny. Místy mi to připomínalo Prázdné místo od Rowlingové. Klaním se autorovi za dobře zvládnuté řemeslo - tím myslím, když vezmeme jednoduchý námět, několikráte jsem zažila mrazení v zádech, strach o hrdinovu kůži. Nicméně, hrdinův psychický přerod proběhl moc rychle. Navíc - šikana je svinstvo a v tomto stádiu ji nelze smáznout tak rychle. Jak ze strany rodičů, učitelů, žáků …. Špatný konec by ale všechny, kteří vybočují z davu, psychicky zašlapal do země, takže hodnoceno konec dobrý/všechno dobré. Rozhodně se knížce ještě vrátím.

Finn69

Zase něco úplně jiného než ostatní Mitchellovy knihy, a zase je to hodně dobré.
Moc hezky se to četlo, je to jedna z těch knih které vás od začátku zaujmou - a to i přesto, že to není žádná třeskutá akce. No a jelikož Jason je přesně můj ročník (v roce 1982 mi bylo taky 13), pamatuju si všechny ty písničky, válku o Falklandy, Margaret Thatcherovou... to byla taková nečekaná přidaná hodnota.

Kaytria

Bylo to pěkný čtení, ale protože vím, že to David umí líp, jednu hvězdu mu seberu. I trochu za ty nedostatky, kdy se autor snažil být tajnůstkář a nechat nám překvapení do dalších kapitol, a buď na ně nestačilo místo, nebo na ně prostě zapomněl. Jinak je to příjemný příběh chlapce v začínající pubertě, řešící přesně ty problémy, který pamatujeme my děti vyrůstající v 90. letech (jasně, tam jsou osmdesátky, ale přepočítávám to na dobu po revoluci. Já se alespoň s ním ztotožnila naprosto dokonale). A nejvíc jsem na Taylora byla hrdá v prosinci. Kdybych věděla, že těm šikanátorům stačí rozbít kalkulačku, tak bych si ušetřila pěkných pár starostí!

Acamar
07.11.2018

Ačkoli je to vlastně celkem předvídatelné vyprávění o obvyklých trablích dospívajícího třináctiletého kluka, bylo to pro mne nečekaně příjemné, naprosto vtahující čtení. Asi mne mělo "varovat" jméno autora, že i z takovéhoto všedního námětu dokáže vykouzlit tak strhující a napínavé vyprávění, s humorem, trochou tajemna, osobitými postřehy a poetikou ...takže jsem mu odpustila i ty nervy drásající a občas nedovysvětlené konce kapitol i tradičně lehce neuvěřitelného, předčasně vyzrálého hlavního hrdinu. Popravdě kdyby byl mentálně odpovídající svému věku/průměru, asi by to dospělé čtenáře tolik nebavilo číst.

ZaS
19.10.2018

Pokud máte podobně jako já Mitchella spojeného s Atlasem, Hybateli a dalšími knihami, nakukujícími za oponu reálného světa, můžete být trochu zklamáni. Tenhle příběh je až na jeden „mitchellovský“ propoj na Atlas zcela prost jakékoliv metafyziky. Příběh popisující ve třinácti kapitolách třináct měsíců ze života anglického venkovského kluka je ‚pouze‘ o přerodu dítěte v něco, co se ještě nedá nazvat mužem, ale začíná se mu silně podobat. Jakkoliv se zdá být námět banální, Mitchellův styl dělá i z tohoto tématu napínavou četbu. Pro ročníky, které - stejně jako hrdina - prožívaly svou pubertu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let je navíc kniha okořeněna celou řadou hlavně hudebních reminiscencí, ale třeba i stručným popisem války o Falklandy, která asi tehdy u nás nikoho moc nezajímala, nicméně s odstupem času se pohled běžného Angličana jeví jako velmi zajímavý.