Třináct měsíců

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Psychologický román odehrávající se v zapadlé anglické vesničce během osmdesátých let dvacátého století. Hlavním hrdinou je třináctiletý chlapec s vadou řeči, jehož vtipně formulované postřehy nikdy nepřekročí bránu jeho rtů. Jason Taylor je zdánlivě obyčejný dospívající kluk, plachý, jemný a intelektuálně založený. To však nesmí odhalit žádný z jeho spolužáků, nedej bože, aby zjistili, že je Jason trvalým přispěvatelem místního plátku, kam dodává své verše. Přiznat před kamarády, že k Vánocům dostal poukázky na knihy a mapu Středozemě se rovná takřka sebevraždě. A protože Jason ví, co se sluší a patří, tváří se povzneseně, pokouší se kouřit své první cigarety a nekamarádit se s holkama. Zpověď dospívajícího chlapce je o to dojemnější a komplikovanější, že hlavní hrdina koktá. Tuto vadu se však snaží utajit, proto studuje potajmu slovníky cizích slov a rozšiřuje si slovní zásobu, aby měl po ruce vždy náhradní slovo, na které prozatím jeho "kat" nevyhlásil embargo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14975/big_trinact-mesicu-TrR-14975.jpg 4.3320
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Black Swan Green, 2006


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (11)

Žáci Mark Badbury, Clive Pike a ředitel školy Graham Nixon obdrželi další role ve spisovatelových povídkách. (Minas)


Jasonův spolužák Neal Brose se objevil už v Mitchellově prvotině Hybatelé, kde byl již v pozdějších letech finančníkem v Hongkongu. (Minas)


V románu je citován Pán much od W. Goldinga a stejně jako v Goldingově příběhu se i tady objevuje myšlenka, čeho je schopná smečka britských chlapců mimo dohled dospělých. (Minas)


Román je částečně autobiografií, neboť sám autor chodil na logopedii se zadrháváním. (Minas)


Jason Taylor se při psaní básní skrývá za pseudonymem Eliot Bolívar, což je složenina ze dvou příjmení: básnického symbolisty T. S. Eliota a latinskoamerického revolucionáře Simóna Bolívara.
Vlastní jméno je však pro Evu Crommelynckovou mnohem poetičtější, neboť v sobě skrývá Iásona, hrdinu řeckých mýtů a krejčího (Tailor = krejčí), jež šije ze slov. (Minas)


Jasonovi se na diskotéce zalíbí písnička #9dream od Johna Lennona. Autor se tak mimojiné odkazuje i na svou předchozí knihu Number9dream (Sencislo9). (Minas)


Eva Crommelyncková čte francouzskou knihu Le Grand Meaulnes od Alaina-Fourniera (v českém překladu: Kouzelné dobrodružství), ve kterém se mladý muž zamiluje do dívky z tajemného zámku. Tento příběh se dá připodobnit k Evině vlastnímu životu z Atlasu mraků. (Minas)


Jason Taylor vyjmenovává své literární vzory, kterými podle něj jsou: Isaac Asimov, Ursula Le Guinová, John Wyndham a Stephen King. (Minas)


Při návštěvě solária Evy Crommelynckové uslyší hlavní hrdina Sextet od Roberta Frobishera (postavy z Atlasu mraků). (Minas)


V knize vystupuje postava z Atlasu mraků Eva Ayrs, nyní však pod jménem Eva van Outryve de Crommelynck. (Minas)


Ocenění

2007 - YALSA Book Awards (Axel Awards)