Dům za zdí

Když nastane přesně ta správná chvíle, objevíte v úzké uličce lemované cihlovou zdí, jen kousek od obyčejné anglické hospody, vchod do neobyčejného domu. Cizí člověk vás tam osloví jménem a pozve vás dovnitř. Zpočátku se vám nebude chtít odejít. Později zjistíte, že odejít nemůžete. Každých devět let tam jeho obyvatelé – podivní sourozenci – pozvou někoho, kdo je odlišný nebo osamělý: přechytralého puberťáka, nedávno rozvedeného policistu, plachou univerzitní studentku. Co se však v domě opravdu děje? Pro ty, kdo to zjistí, je už příliš pozdě… Složitě propracovaný román rozkročený přes pět desetiletí, od konce sedmdesátých let do současnosti, který přeskakuje z jednoho žánru do druhého a ozlomkrk se řítí k ohromujícímu závěru, vás vtáhne do pozoruhodného světa, kde starý příběh o strašidelném domě dostává nový rozměr – jaký si dokáže vymyslet pouze David Mitchell....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309778/dum-za-zdi-yng-309778.jpg 4208

Slade House (2015)

Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Dům za zdí

michaela2338
včera

Tohle není hutný román, jak bývá u Mitchella zvykem. Je to taková jednohubka. Ale to přece nevadí. Je fajn se potkat se starými známými.

hayalet

Tak po dočtení této knihy musím zatleskat. Opravdu brilantní příběh, který přesahuje realitu a ještě je krásně dokreslen zahradou a starobylým domem za mizející brankou. Lakuna a Orison ještě dlouho po přečtení příběhu rezonují v hlavě. Prostě Mitchell. Kdo umí, ten umí.

Acamar

Je to David Mitchell, takže i mne jeho duchařské hnízdo v Domě za zdí spolehlivě znehybnilo v křesle na jedno odpoledne (což krátký rozsah krásně umožňuje a možná i proto nestihne nudit opakováním, i když s malými variacemi, jinými kulisami a aktéry) ... Ale je to David Mitchell, takže rozmlsána jeho dříve přečtenými knihami jsem asi očekávala víc než dobře napsanou oddechovku.

babsi66

Čtení této novely jsem si vyloženě užívala. Jasný důkaz toho, že hororová literatura a vytříbený jazyk, prokreslené postavy a neotřelá forma vyprávění se v žádném případě nemusí vylučovat. Za mě brát všema deseti!

Finn69

Pořád jsem si říkal, co mi to připomíná, až najednou mě to trklo - je to taková mitchellovská variace Perníkové chaloupky. Kdesi v úzkých uličkách Londýna se skrývá tajemný dům, v němž číhá zlá čarodějnice (spolu se svým poněkud jednodušším bratrem) na nevinné duše, které bez milosti sežere.
Proti Atlasu mraků je to útlá knížka, děj je daleko jednodušší a přímočařejší, a musím uznat že se to četlo moc pěkně. Čtyři hvězdy klidně dám.

Metla
01.12.2018

Dosud jsem kolem Davida Mitchella jen po špičkách kroužila, jelikož jsem získala dojem, že by jeho tvorba mohla mít příliš vysoké nároky na můj chatrný intelekt. Nesměle jsem si měřila pohledem "Atlas mraků" vysoko na poličce a v duchu slibovala: "Jednou se k tobě dostanu." Po návštěvě "Domu za zdí" ze mě obavy spadly jako spodní prádlo ze striptérky. Hned v úvodním příběhu, kterým mne provázel tak trochu jiný chlapec, jsem pochopila, že si s knihou budu výborně rozumět. Druhý střípek do skládačky, kdy se změnil vypravěč a doba poskočila o 9 let kupředu, mě v euforických pocitech utvrdil. Oba charaktery byly naprosto rozdílné a perfektně... prožité, to je asi ten nejlepší výraz. Autistický kluk i špinavý polda působili dokonale autenticky. Následující střídání tolik úspěšná nebyla; další postavy mě neoslovily tak silně - nešlo o horší zpracování, akorát ve mně prostě nevzbuzují nadstandardní zájem zamindrákované studentky, lesbické novinářky ani... no, nemusím vykecat všechno. Navíc každá povídka logicky ubrala něco z tajemství a tím také z kouzla, kterým byl "Dům za zdí" opředen. Nejspíš to tak muselo být, já bych však v tomto případě raději dále tápala v londýnských mlhách, zůstala u nejasných strašidelných obrysů a znepokojivých domněnek, než si nechala vše popsat a vysvětlit. Proto "jen" 90% za tento dvoudenní superzážitek.

hurwajz
31.10.2018

1.1979....hmm, tak to bude zajímavá kniha.....2.1988....to bude pořád dokola?.....3. 1997.....jo, bude.....4. trochu se nám to zvrtlo.....5. 2015....škoda, že je ten konec tak utnutý, mohlo to být více roztahané......ale jinak to fungovalo, mělo to nápad, bylo to fajn

applause
28.10.2018

To byla, ale zajímavá četba! Už je to tak půl hodiny a ještě pořád jsem z knihy paf. Narazila jsem na ni náhodou v knihovně a půjčila jsem si ji, měla jsem dříve v plánu si jí koupit. Od Davida Mitchella jsem četla už Atlas mraků, takže to není pro mě jeho prvotina, ale narozdíl od něj se mi tato kniha četla líp. Byla poutavá a nepředvídatelná. Kolik literárních stylů se tu vystřídalo? Řekla bych, že nejvíce převažovalo sci-fi, což mě překvapilo tuplem, že se mi kniha líbila, není to u knih můj šálek kávy. Dále horor a celou knihu prolínalo a zvláště pak hlavně na konci mystično. Kniha mě pohltila, stejně tak jako Slade house své oběti. Kniha byla psána čtivou, upřímnou, místy až vulgární formou, což mi vyhovavalo, někdy jsem se i zasmála. Neměla jsem ponětí, co se bude dít dál. Myslela jsem si, že to bude takhle a nakonec se to celé obrátilo a já čučela s otevřenou pusou. Tohle není určitě moje poslední autorova kniha. Akorát mě trochu zklamal konec. Přišlo mi to už přehnané a vypadá to, že jsou tam otevřená dvířka pro další díl, ale pochybuji. Škoda, že kniha není o něco delší. Byl by to i skvělý fim. Při čtení jsem si příbeh živě představovala. Doporučuji.