Dům za zdí

Když nastane přesně ta správná chvíle, objevíte v úzké uličce lemované cihlovou zdí, jen kousek od obyčejné anglické hospody, vchod do neobyčejného domu. Cizí člověk vás tam osloví jménem a pozve vás dovnitř. Zpočátku se vám nebude chtít odejít. Později zjistíte, že odejít nemůžete. Každých devět let tam jeho obyvatelé – podivní sourozenci – pozvou někoho, kdo je odlišný nebo osamělý: přechytralého puberťáka, nedávno rozvedeného policistu, plachou univerzitní studentku. Co se však v domě opravdu děje? Pro ty, kdo to zjistí, je už příliš pozdě… Složitě propracovaný román rozkročený přes pět desetiletí, od konce sedmdesátých let do současnosti, který přeskakuje z jednoho žánru do druhého a ozlomkrk se řítí k ohromujícímu závěru, vás vtáhne do pozoruhodného světa, kde starý příběh o strašidelném domě dostává nový rozměr – jaký si dokáže vymyslet pouze David Mitchell....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309778/big_dum-za-zdi-yng-309778.jpg 4306

Vydáno: , Mladá fronta

Slade House, 2015

Kniha Dům za zdí

InaPražáková

(+ SPOILER) Je to moderní duchařina, ale chtělo by se mi napsat "takové milé čtení". Mitchell umí vytvářet sympatické, nebo alespoň zajímavé postavy. K tomu hmatatelná mlhavá, lezavá atmosféra a zápletka, která mně, nesečtělé v hororech, přišla originální. Chytrá zápletka a lehké podání, vysoká čtivost, dohromady příjemná jednohubka, u které se dá překousnout, že závěr nedosahuje úrovně předešlých částí, když v něm postupně odkrývané tajemství padouch bezhlavě vykecá, aby mohl být dopaden ve stylu deus ex machina se zjevivším činitelem dobra.

Arev122
08.12.2021

Napínavé oddechové čtení s trochou duchařiny, které vtáhne do děje.

kackahracka
12.10.2021

Četla jsem už před půl rokem a koukám, že mi uniklo hodnocení. Tak hurá na něj. Plusem je, že si i po takové době vybavuji, o čem knížka byla. Za mínus se dá považovat to, že si pamatuju, že byla pěkně ujetá (a nemyslím to zrovna jako kompliment). Samotný nápad mě nadchnul, prvních pár stránek jsem byla u vytržení, ale jakmile došlo na popisování podivné hmoty co leze někomu z pusy a formuje se do tvaru srdce....No, nějak přespříliš surrealismu. Autor to vzal za špatný konec. Samotné příběhy (pokaždé vyprávěné pohledem někoho jiného, ale končící tou samou tragédií) byly perfektní. Znepokojující. Ale opětovné, opakované a jak přes kopírák psané finále (jo, doufala jsem, že to někomu z hrdinů vyjde a osud zvrátí) mě přestávalo bavit. Příliš bizarní. Možná trochu jako když jdete do 3D multikina kina a skončíte na židli v ochotnickém divadle. Tak nějak mimo mé klasické preference, no.

strana1-100
03.10.2021

Vtahující, strhující, gradující, dlouhé právě tak akorát, napínavé a dokonce manipulující v závěru nadržovat spíš těm, proti kterým čtenář celou dobu byl (soucit se slabšími). Jediným slabým prvkem pro mě byla skutečnost, že vždycky v té nejpodstatnější chvíli, když šlo o čas, se hlavní postavy začaly dohadovat a ujasňovat si, co by se mělo a nemělo, ačkoli to mohly v klidu dělat dalších devět let. Chápu, že to autor udělal pro nás, abychom tedy postupně zjistili, co stojí na pozadí, ale nijak mě nepřekvapuje, že právě na zbytečné řeči hlavní postavy nakonec dojely.

Micconda
06.09.2021

Zajímaný a velmi vtahující, místy až hororový příběh, který nekončí přečtením poslední stránky... Knihy tohoto autora mě nikdy nezklamaly. Příběh se odvíjel jako tajemné klubíčko a autor dokázala situaci vzrátit vždy tam, kde už čtenář něčeká žádnou změnu. Pro ty, co zvažují přečtení, určitě doporučuju přečíst před Hodinami z kostí, skvělě to navnadí na další pokračování příběhu.

ladyxx
18.05.2021

Fascinující příběh ne zcela typicky strašidelného domu s ideální délkou cca 150 stran. Nejvýstižnější popis je pravděpodobně "okultní román, ve kterém si autor nestydatě hraje s psychikou čtenáře". Kapitoly jsou psané v ich formě, což umožňuje lépe poznat vypravěče - obdivuhodná je změna stylu vyprávění a autorova schopnost vcítit se do rozličných osobností. Každá kapitola poodhalí kousek tajemství, a směřuje k finále v typicky hororovém stylu. V ději jsem nezaregistrovala hluchá místa, příběh se spojuje do jednotného obrazu, a vyvolává u čtenáře emoce.

Selket
27.01.2021

Taková Mitchellovsky netypická "oddechovka", kdo už před tím četl Hodiny z kostí tak bude od začátku poslední kapitoly v obraze a konec velké překvapení nepřinese. Taková povídková nadstavba, řekla bych. Líbilo se mi to.

Pavlaj
07.10.2020

(+ SPOILER) Hororové příběhy nemusím, ale tohle mě bavilo. Tím, jak bylo krásně všechno se vším propojené, jak autor mění styl podle toho, v koho "ich-formě" zrovna píše, jak postupně odhaluje víc a víc o sourozencích Grayerových a jejich plánech... Líbilo se mi, jak každý návštěvník v domě našel to, po čem nejvíc toužil, aby pak úplně o všechno přišel - brr, to bylo fakt děsivý.