IvaKo IvaKo komentáře u knih

Sběratel mušlí Sběratel mušlí Anthony Doerr

Velice citlivě napsané povídky, jejichž společným jmenovatelem je voda v různých podobách a příroda obecně. Každý příběh má jiný styl a svou atmosféru, přesto jsou všechny svým způsobem působivé především svou lidskostí. Tyto povídky mne nadchly více než "Zeď vzpomínek".

11.11.2017 5 z 5

Asi nejsevřenější Murakamiho příběh vyprávěný jeho typicky pomalejším tempem, který však nepostrádá hloubku a určité napětí. Dokonce jsem mu odpustila i ten otevřený konec, protože přece jen závěr působí víceméně optimisticky. Rozhodně toto mé osmé setkání s tímto autorem považuji skoro za nejlepší.

07.11.2017 5 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

Stylově různorodé, poutavě napsané povídky. Faber rozhodně umí čtenáře zaujmout, už si docela zvykám i na tu jeho zálibu v otevřených koncích, která mě zpočátku poněkud rozlaďovala. Prima čtení.

02.11.2017 4 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Bravurně napsané povídky odehrávající se v různých zemích a v různých dobách. Jejich společným jmenovatelem je motiv vzpomínek a hluboce lidský přístup autora. Čtení k zamyšlení.

31.10.2017 4 z 5

Sníh Sníh Orhan Pamuk

Působivý politický román psaný typicky "pamukovským" stylem, který si se čtenářem trochu zahrává. Kromě jiného poskytuje kniha přesvědčivý náhled do způsobu uvažování muslimských ˇšátkových" dívek a muslimských extrémistů. Z kapitoly "První a poslední rozhovor mezi vrahem a zavražděným" mě docela mrazilo. Je třeba ocenit otevřenost a odvahu, s jakou tento turecký autor popisuje poměry ve své zemi.

22.10.2017 4 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Mistrně napsané povídky, které přece jen napoví trochu více o osudech alespoň některých postav z "Kvítku".

08.10.2017 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Ke knize jsem přistupovala trochu skepticky, ale zklamaná rozhodně nejsem. Příběh není tak chytlavý a šokující jako Larssonova trilogie, je vyprávěn střídměji, ale napětí mu nechybí. Dovíme se leccos nového z dřívějšího života Lisbeth a pojednání o autistickém chlapci - savantovi bylo velmi zajímavé.

04.10.2017 4 z 5

Jiné barvy Jiné barvy Orhan Pamuk

Velmi zajímavé nahlédnutí do vzpomínek, myšlenek a názorů tohoto originálního tureckého spisovatele. Rozhodně budu jeho knihy číst s ještě větším zaujetím, než dříve.

03.09.2017 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Opět skvělé pokračování příběhu oblíbených postav, tentokrát o dost temnější a s větším zaměřením na Ciri.

22.08.2017 5 z 5

Ni králi, ni císaři Ni králi, ni císaři * antologie

Pro Irsko mám slabost, takže jsem četla s velkým zájmem. Je to dost smutné čtení. Jednotlivé povídky líčí neobyčejně přesvědčivě osudy lidí v různých historických fázích irského odboje. Působivé.

11.08.2017 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Opět skvělý příběh, místy trýznivý, jindy vtipný. Zajímavé nové postavy a jako vždy báječný překlad. Vrhám se na další díl, který je naštěstí trošku tlustší.

11.08.2017 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Báječné čtení - napínavé, vtipné, dojemné. Už sahám po dalším dílu.

02.08.2017 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Prostě skvělé! Psáno poutavě a s vtipem.

28.07.2017 5 z 5

Pražský kabalista Pražský kabalista Marek Halter

Nevšední zpracování legendy o Golemovi. Poutavý příběh z rudolfínské Prahy odehrávající se převážně v židovském městě a sledující osudy rabiho Lowa ,jeho blízkých a židovské komunity vůbec, to vše na pozadí evropských historických kulis.

26.07.2017 4 z 5

Nataša Gollová Nataša Gollová Aleš Cibulka

Působivě sepsané vzpomínky na oblíbenou herečku se smutným osudem.

26.07.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

K této knize jsem se dostala čistě náhodou, detektivky čtu zřídkakdy. Možná právě proto, že tímto žánrem nejsem přesycená, mi tento psychologický thriller připadal poutavý. Vyprávění z různých úhlů pohledu hlavních ženských postav je rozhodně zajímavé, líčení každodenních trampot nešťastné alkoholičky působí velice věrohodně.Postupné rozkrývání detailů umožňuje čtenáři nejpozději v druhé polovině knihy určit vraha.

18.07.2017 4 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Na prvním místě pro mě zůstává Atlas mraků, ale toto dílko je také velmi působivé. Mitchell si zkrátka umí se čtenářem pohrát. Příběh je tentokrát temnější, místy až hororový, ale nepostrádá ani humor a samozřejmě typicky propracovanou strukturu vyprávění s postavami propojenými v čase. Autorova fantazie mě nepřestává okouzlovat, už se těším na jeho další počiny.

18.07.2017 5 z 5

Broskve pro otce Francise Broskve pro otce Francise Joanne Harris

Opět skvělý příběh se známými postavami a překvapivě aktuální tématikou.

11.07.2017 5 z 5

Můj řecký rozvod Můj řecký rozvod Jiřina Tejkalová

Kniha, která možná více promlouvá k ženám střední generace, ale kterou by měly číst preventivně i mladé dívky. Příběh je vyprávěn poutavě, s humorem i nadhledem. Bavily mě řecké reálie, které dobře znám.

11.07.2017 4 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Poutavá kniha, psaná působivým stylem. Příběh je napínavý, se zajímavou ženskou hrdinkou a poučný v informacích o ledu a sněhu nebo vztazích Gróňanů a Dánů, nechybí ani humor. Četla jsem jedním dechem, snad proto, že mám pro severské končiny i literaturu slabost.

16.06.2017 4 z 5