Sníh

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román tureckého nositele Nobelovy cenu za literaturu zavádí čtenáře do provinčního městečka Kars, ztraceného v horách na východě Turecka a odříznutého na několik dní od světa vánicí. Hlavní hrdina, básník a politický exulant Ka, se tam vydává, aby napsal reportáž o záhadných sebevraždách muslimských dívek a zároveň se znovu setkal se svou láskou z mládí. V Karsu jako bychom spolu s Kaem sledovali na zrychleném filmovém pásu dramatické scény z minulosti i přítomnosti Turecka, které se mísí s poetickými obrazy sněhu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15458/big_snih-Lsu-15458.jpg 4.1104
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Kar, 2002


více info...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Sníh

Butterfly340
01. května

První kniha od autora a zajisté ne poslední.

Sníh se mi opravdu líbil. Je to filosoficky laděné, mnohovrstevné dílo odehrávající se v kulisách chudého tureckého městečka. Na první pohled se kniha zdá nečitelná a nepochopitelná, ale po pár stránkách se děj rozjede a čte se to samo. Nedělám si žádné iluze, že bych pochopila každou jednotlivou vrstvu příběhu, to v žádném případě, nicméně, i tak mi tento zasněžený příběh něco dal. Jednak autor zajímavě rozebírá náboženskou otázku. A to tak, že je to poutavé a inspirující i pro naprostého ateistu. Jednak také kniha umožňuje nahlédnout do turecké politiky a do konfliktu mezi sekularismem a náboženstvím.

Trochu mi vadily postavy, které se dle mého chovaly občas podivně až pateticky. Ale to se dá přičíst odlišné kultuře.

Sníh doporučuji všem, kteří mají otevřenou mysl a kterým nevadí u knihy občas trochu víc přemýšlet. Také pro ty, které zajímá problematika Turecka, tak bude kniha jistě přínosná.

ranni.ctenar
25. dubna

Toto byl už můj čtvrtý Pamuk. Rozhodně nezklamal, jeho knihy jsou v pravém slova smyslu krásná literatura, je neuvěřitelný vypravěč. Přesto mi v druhé půlce knihy přišlo, že už je to trošku utahané. Nejzajímavější pro mě bylo sledovat hranici mezi absurdnem a realitou. Na jedné straně je Sníh zcela jasně kafkovský román (hlavní hrdina se jmenuje Ka, zasněžené záhadné město jako v Zámku, kde se všichni chovají podivně a všichni o všech krocích hrdiny vědí dřív, než by to normálně bylo možné, i čas podivně plyne, nebo spíše neplyne, no a Ipek taky nese podobnost se "snoubenkou" ze Zámku), na druhé straně je ale pevně zasazen do tureckého města Kars v 90. letech minulého století, takže nejde o žádné Kafkovo neurčité bezčasí, ale naopak o sondu do turecké společnosti v konkrétní době. Musím si teď trochu odpočinout a přečíst si pro změnu něco lehčího, ale bylo to dobré.


lencin
19.09.2020

Velmi zajímavé a čtivé, místy rozvleklé. Silná turecká atmosféra.
(srpen 2010)

Yorika
02.03.2020

Turecké dějiny jsou tak komplikované, že jsem skutečně ráda, že žiji v České republice. Orientovat se v knize je bez znalostí Turecka docela náročné. Zvláštní forma knihy nemusí sednout každému. I mé pocity jsou rozpačité. Nejsem si jistá, jestli jsem vše správně pochopila. Možná jedno přečtení knihy nestačí.

changaj
07.01.2020

Složitě vystavěné dílo, kde se Pamuk opět vyrovnává s identitou Turecka. Asi i tato kniha si vyžaduje více čtení...jedna osobnost se zrcadlí v druhé (sám Pamuk v osobě básníka Ka, ten potom ve Fazilovi, ten ve svém příteli...) jeden osud je paralelou jiného osudu ačkoliv jejich nositelé jsou si na první pohled tak odlišní (emigrant, islamista, spisovatel). Kdo se rád zamýšlí a má na dílo dostatek času, tak může objevovat další a další jeho vrstvy a poselství.

-Pečivo-
09.11.2019

Nedávno jsem zjistil, že se ještě neuděluje Nobelova cena za recenze. Myslím, že je na čase s tím něco udělat, protože jestli se dává za mír a za ekonomii, tak to už se muže rovnou dávat i za kadění a recenze. V obojím očekávám umístění na vysokých příčkách. A navíc potřebuju něco reprezentativního do práce na stůl, aby tam moje busta nebyla tak osamělá.

Ale teď jsem odbočil. Orhan Pamuk mi pořád přes t9 skáče na Orgán a to se mi moc nelíbí, protože preferuji ženy. Teď jsem zase odbočil. Pan Pamuk dostal Nobelovku za literaturky, protože je z Turecka. Duh. Sníh je kniha od pana Pamuka, proto o ní teď recenzuju. Peči, ty se v tom dneska motáš teda..

Takže Sníh - aka román Turek (lol) je o básníkovi, kterej žije v Německu a vrací se do jedny turecký vesnice, kde začne sněžit tak moc, že nikdo nemůže ani tam, ani ven. Je tam jeho osudová láska, holky s šátkama, holky bez šátků, radikálové, ty druhý, puče v divadle a tak dále pana krále. Rozumem v Evropě, srdcem u radikálů je ústřední dylina a míchaný vajíčka děje to u mne dosáhly na příjemných 7/10.

Taťka Hraboš
21.12.2018

Jsou knihy, ze kterých si člověk odnese tolik rozmanitých dojmů, že má potom problém z nich sestavit nějaký ucelený, smysluplný komentář. To je i případ této knihy. Snad se ale dá říci, že i když je to román "politický" (na malém prostoru provinčního městečka a v několika dnech provede čtenáře složitou tureckou politicko-náboženskou situací - a budiž řečeno, že jsem si přitom opětovně uvědomil, jak jsem rád, že žiji ve v zásadě poklidné a mírumilovné České republice), je to hlavně román o tom, co je univerzální ve všech kulturách - o vztazích mezi muži a ženami, lásce, žárlivosti i nenávisti. Chvíli mi trvalo, než jsem stylu autora přišel na chuť, možná i kvůli počátečnímu zmatení množstvím postav rozličného politického smýšlení (mezi jednotlivými skupinami jsem se do konce děje úplně nezorientoval), ale jak se děj rozbíhal a stával se silnějším a silnějším (v závěru už se to podobalo jakési moderní verzi antického dramatu), zcela jsem se do děje ponořil a posledních asi sto stran jsem musel "dojet" bez přestávky. Jen dvě věci by mě ještě zajímaly - jestli byl někdo skutečnou předlohou hlavní postavy a jestli tato postava svou přezdívku dostala od autora náhodou, nebo byla inspirována postavami Franze Kafky (já osobně se přikláním ke druhé variantě).

TomTomis
16.10.2018

Tuhle knihu jsem letos četl nejdéle. Je to sice jen 400 stran, ale dalo mi zabrat se zorientovat v situaci v Turecku v minulém století. Hlavní hrdina mi byl děsivě nesympatický. Potácející se skoro celý děj sněhem a městem z místa na místo. Často jsem jeho pohnutky nějak nechápal. Co se týče poznání jiných zvyků, náboženství a vnímání světa- jistě zajímavá kniha. Jinak mi tato kniha k poznání tohoto autora bude zřejmě stačit.

1