Nataša Gollová

Nataša Gollová https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7940/mid_natasa-gollova-WOP-7940.jpg 4 148 24

Život tropí hlouposti Pravdivý, dojemný, dramatický a veskrze smutný životní příběh velké hvězdy českého filmu Nataši Gollové mapuje její úspěšnou, žel krátkou profesionální kariéru, ale také krutý pád a následné osamění. Talentovaná, inteligentní, skvělá herečka se narodila do velmi dobře situované rodiny, do přepychu a bohatství, prožila krátkou a oslnivou uměleckou dráhu, dramatický a většinou nešťastný soukromý život a skončila v chudobě, závislá na alkoholu, bez rodiny a přátel. Přesto na ni publikum nezapomíná. Její rozpustilé, ale sympatické dívky, které ztvárnila v četných filmech, např. Eva tropí hlouposti nebo Hotel Modrá hvězda, zůstanou v paměti diváků natrvalo. Poutavé svědectví o životě této herečky napsal mladý novinář Aleš Cibulka.... celý text

E.l.i.a
04.02.2024 5 z 5

Krásná byla. Mám ráda tu dobu kdy je mladá. A pan Cibulka ten vážně umí.

Ira13
12.01.2023 4 z 5

Pěkně zpracovaná kniha. Škoda jen, že čerpá už jen z archivů a pan Cibulka nemohl vést hovor přímo rozhovor s paní Natašou.

Janadvorackova
02.04.2022 4 z 5

Pěkné vzpomínání na Evku, která tropí hlouposti, což je, krom Císařova pekaře asi jediný starý film, který jsem s ní viděla :). Tedy pak ještě "Tetky," ale to byla náhoda posledního měsíce, kdy jsem ztvrdla u televize, na kterou koukal táta.

V pubertě jsem netušila, co na těch černobílých filmech rodiče a prarodiče mají. Většinou mě nebavily, tedy krom starých sci-fi a hororů, leckdy historických.
Až teď v poslední době mi staré filmy nevadí a ráda si přečtu i biografii vrstevníků mé babičky, nebo i prababičky.

V knize jsou přiblíženy osudy několika hereček třicátých a čtyřicátých let. A budete se divit, jak mnohé, ne-li všechny, dopadly.

MatBla
07.11.2021 5 z 5

Miluji filmy pro pamětníky. Nataška byla vždycky moje oblíbenkyně.
Aleši díky za vznik téhle knihy :)
Při návštěvě Prahy jsem za Nataškou zašla na Vyšehrad, pravda, chvíli jsem ji hledala, ale našla.

Tylinka
03.05.2021 5 z 5

Moc hezky napsané. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a konec jsem samozřejmě obrečela.

Abako
03.03.2021 5 z 5

Nataša Gollová byla vždycky moje nejoblíbenější prvorepubliková / protektorátní herečka. Inteligentní, vzdělaná, kultivovaná, krásná a obdivuhodná. Zničená režimem a závistí míň úspěšných kolegyní. Nešťastná v osobním životě, ale laskavá ke svýmu okolí. Svět je prostě nespravedlivej. Jestli jste Natašu milovali, budou chvíle, kdy se nad touto knížkou určitě dojmete a budete ji mít ještě radši.

vlastimil577
05.01.2021 4 z 5

Paní herečka. Moc rád se dívám na filmy s ní !!!!

1amu
18.05.2020 4 z 5

S Adinou Mandlovou mé nejoblíbenější herečky a scéna "Jdeme loupit" se Zdeněčkem (Eva tropí hlouposti) je špička chytrého srandovna v českém filmu, které uměl pouze Martin Frič. Nejen, že uměl vybrat typ herce, ale uměl to, co ostatní režiséři (třeba Vladimír Slavinský) neuměli - dostat z herce maximum. Krásná Nataša to potvrzuje v mnoha veselohrách, které se nikdy neokoukají . V 50-tých létech jí moc nepomohl Jan Werich, když odmítl mladičkou Irenu Kačírkovou ve filmu Císařův pekař, jako měsíční ženu Sirael (V Osvobozeném divadle ji hrála před 20-ti léty Hana Vítová) . Paní Nataša neodmítla pomocnou roku z finančních důvodů.
Oceňuji autora za jeho trpělivost a pečlivou práci.

IvonaK
14.06.2018 5 z 5

Věřím tomu že Naška musela být za mlada velice sympatický člověk. Bohužel koncentrák a ukr uzná bolest kloubů ji zničili radost ze života. Jinak velice pěkně napsaná knížka a dotýká se zde ve stručnosti i jiných slavných hereček této doby.

IvaKo
26.07.2017 4 z 5

Působivě sepsané vzpomínky na oblíbenou herečku se smutným osudem.

topipig
08.03.2017 4 z 5

Tahle talentovaná herečka, rodačka z Brna, se zasněným pohledem měla v soukromí smutný život a nešťastný osud. Svoje nejslavnější filmové a divadelní role tak vytvořila zejména v období Protektorátu, po válce už moc příležitostí nedostala a svůj žal začala utápět v alkoholu. Ke konci 60. let se stáhla do ústraní a v roce 1988 zemřela v Praze v domově důchodců. V srdcích diváků, kteří ji měli rádi však navždy zůstane a zejména její kulometná palba slov ve filmech Eva tropí hlouposti nebo Roztomilý člověk bude stále bavit donekonečna. Mě určitě ano.

Izu
27.10.2016 5 z 5

Je mi z toho smutno.Velice pekne cteni o jedne z nejkultivovanejsich herecek sve doby.

andrii24
07.03.2016 5 z 5

Co natropí rozpustilá roztomilost, inteligentní komika a sympatie? Neodmyslitelně a už navždy budou patřit k Nataše Gollové.

Chaninka
14.12.2015 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Velmi krásný leč smutný příběh Natašky, ale naštěstí jsou tu její filmové postavy, jako je Eva, Zuzanka, Jiřina a další, které ukazují Natašku veselou, usměvavou, plnou elánu :)

kiraa
25.08.2015 5 z 5

Krásná kniha o krásné ženě.

Marika Vanova
05.06.2015 5 z 5

Krásné vzpomínky na šťastná mladá i smutná léta velké komičky, doporučuji.

schelby
27.04.2015

Výborná a krásná herečka, ale takový konec bych nepřála nikomu.

Jihorka
09.09.2014 5 z 5

Knihu mi kdysi dala přečíst babička - pamatuji si, že mě zaujala. Nedávno jsem ji přečetla znovu a bylo to příjemné. Opět jsem si připomněla už zapomenuté. A vzpomněla si na babičku.
Styl psaní odpovídá mému vnímání NG na plátně - svižný, lehký, nekomplikovaný. To ovšem neznamená, že takový měla NG i celý život.

minirock
28.01.2014 5 z 5

Další z knih, které mapují život i kariéru našich prvorepublikových filmových star. Zkraje autor popisuje mládí a první úspěchy herečky na prknech, která znamenají svět. Dále se rozepisuje o krátké ale neobyčejně úspěšné etapě kdy byla Nataša Gollová skutečně filmovou hvězdou, milovanou celým národem. Zmiňuje také její poválečné osudy a konec jejího života, který byl tragicky poznamenán alkoholem a zdravotními problémy. Je zvláštní, že jak Lída Baarová, tak i Adina Mandlová a Hana Vítová, stejně jako Nataša, zůstaly na konci svého života prakticky opuštěné a téměř zapomenuté v domovech důchodců, kde čekaly na smrt. Kniha stojí za přečtení, např. ten dopis Miroslava Horníčka k Natašiným pětasedmdesátinám jsem si četl několikrát, je krásný i smutný zároveň.

Kubíííína
05.11.2013 5 z 5

Super kniha, super čtení, super autor, super herečka!