IvaKo IvaKo komentáře u knih

Ostrov v nebezpečí Ostrov v nebezpečí Gerald Durrell

Čtivý, vtipně vyprávěný příběh s vážným ekologickým varováním.

30.12.2018 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Toto byla má desátá kniha od Murakamiho, takže vím, co čekat a tentokrát jsem se těšila o to víc, že mám ráda i výtvarné umění. Zpočátku mi příběh silně připomínal Kroniku ptáčka na klíček, ale to už k tomuto autorovi patří, že jeho hrdinové jsou si v podstatě podobní a jejich způsob života včetně zálib také. Asi v polovině knihy, kdy se pozvolna začala vkrádat nuda z neustálých popisů toho, kdo co jedl a měl na sobě, se děj pohnul směrem k tajemnu a nadpřirozenu. Autorova konstrukce ideí a metafor mě úplně neoslovila, ale nevadila mi natolik, abych příběh se zájmem dočetla. Mínusem je pro mě zvolený typ písma, který se zejména večer obtížně čte (i s brýlemi), ale rozhodně musím vyzdvihnou opět vynikající překlad p. Jurkoviče a krásnou obálku.

26.12.2018 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Knihy o vztazích nevyhledávám, ale tahle mě zaujala a bavila. Čtivě vyprávěné osudy 12 žen mapují celou škálu vztahů - manželské, milenecké, rodičovské, kamarádské... Bohužel každý z těch vztahů je něčím poznamenán a tak celkové vyznění příběhu je docela depresivní.

20.11.2018 5 z 5

Sapfó: Román o básnířce, která milovala ženy Sapfó: Román o básnířce, která milovala ženy Siegfried Obermeier

Po knize jsem sáhla, protože jsem před pár lety navštívila ostrov Lesbos a chtěla jsem se tedy o této zajímavé ženě dozvědět trochu více. Příběh nejen o životním osudu slavné básnířky je vyprávěn poutavě a s důrazem na postavení žen v antické společnosti. Rozhodně zajímavé čtení.

15.11.2018 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Skvěle napsaný příběh prolínajících se osudů tří žen, vyprávěný stylem Virginie Woolfové, jejíž poctou tato kniha je. Před časem jsem četla "Paní Dalowayovou", takže jsem ocenila autorův obdobný smysl pro detail, schopnost působivě vytvořit atmosféru všedního dne a citlivé vylíčení ženských tužeb a strastí.

11.11.2018 4 z 5

Celej Franz! Celej Franz! Marta Davouze

Kniha se mi hodila do letošní výzvy, bohužel jako poslední kniha již nežijícího autora. Poutavý příběh o těžkém osudu a nesmírné životní síle skromné ženy. Přiznám se, že o neteři Franze Kafky Věře Saudkové a její rodině jsem nic netušila, takže jsem se ráda poučila. Styl vyprávění se mi ale zdál trochu roztěkaný, občas jsem se v postavách obtížněji orientovala, ale možná to bylo mým nedostatečným soustředěním.

30.10.2018 3 z 5

Bílá pevnost Bílá pevnost Orhan Pamuk

Pamuka čtu ráda, přestože to většinou není úplně snadné nebo právě proto. Tento příběh dvojníků odehrávající se na pozadí historických událostí 17. století je však netypicky sevřený a čtivý. Stejně jako v ostatních Pamukových knihách,ani zde nechybí téma střetu západní a východní kultury, jejich vzájemného ovlivňování a dopadu na identitu jedince.

22.10.2018 3 z 5

Ve stínu mafie Ve stínu mafie Jozef Karika

Po knize jsem sáhla jen kvůli letošní výzvě. Působivě napsaný černočerný příběh, ze kterého na čtenáře padne těžká deprese nebo nutkání na zvracení. Explicitně popsané násilí a mafiánské postupy působí sice autenticky, ale mohou být i návodné. Nikde ani jiskřička naděje. Pro mě příliš jednostranný pohled, který ve svém důsledku může vést buď k naprosté apatii a strachu nebo naopak k adoraci zla.

15.10.2018 2 z 5

Konec světa, tak jak ho známe Konec světa, tak jak ho známe Erlend Loe

Knihu jsem si půjčila aniž bych tušila, že je to poslední díl trilogie , ale snad to tolik nevadilo. Místy vtipné a místy nechutné (sexuální ukájení se) vyprávění o jedinci, který nezapadá a ani vlastně nechce zapadnout do systému. Občas zajímavé postřehy zaměřené proti konzumní společnosti a stádnímu stylu života, ale celkově mě to moc nenadchlo.

10.10.2018 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Murakamiho čtu ráda, takže jsem se ochotně nechala pohltit snově hororovou atmosférou tohoto kratičkého příběhu. Dost jsem přemýšlela o tom, proč byl vlastně napsán, kde je ukryt alespoň v náznaku jeho smysl, poselství...Myslím, že klíčem k těmto úvahám by mohla být poslední věta příběhu, která odkazuje na novoluní, kdy zlo spí a lze mu proto uniknout, takže dává snad chlapci trochu naděje na šťastnější časy.

04.10.2018 3 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Notoricky známý klasický příběh. Nádherné hrátky s češtinou. Při čtení jsem v duchu slyšela hlas Františka Filipovského a mé vizuální představy se odvíjely od zdařilého tv seriálu. Přiznám se ale, že jsem knihu musela prokládat jiným čtením, protože její druhá část mě tolik nebavila.

04.10.2018 4 z 5

Obchodník Obchodník John Grisham

Grisham patří k mým oblíbencům. Příběh je sice čtivý a odehrává se v zajímavém prostředí, přesto mi připadal na tohoto autora netypicky idylický, asi jsem čekala trochu víc.

01.10.2018 3 z 5

Nechte prosím kytky žít Nechte prosím kytky žít Johannes Mario Simmel

J. M. Simmel byl skvělým spisovatelem, ke kterému se ráda vracím. I tentokrát je příběh o velké lásce, náhodách v životě a odpovědnosti za své činy, to vše na pozadí tíživých 80tých let, vyprávěn poutavě, s velkým akcentem na ty nejlepší lidské vlastnosti. Pěkný čtenářský zážitek.

01.10.2018 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Lotta Lundberg

Působivě podané osudy tří žen , které hledají sílu k překonání životních strastí, vyprávěné ve třech časových rovinách. Takový styl mi vůbec nevadí, spíše naopak. Jen jsem očekávala, že se jednotlivé příběhy více prolnou, zatímco se tak stalo jen náznakově. Zajímavý čtenářský zážitek.

28.09.2018 4 z 5

Příhody venkovského lékaře Příhody venkovského lékaře Michael Sparrow

Příběhy z dlouholeté praxe lékaře (nejen venkovského), První půlka je spíše exkurzí po nejrůznějších lokálech, až čtenář může nabýt dojmu, že autor musí být notorický alkoholik. Později už převáží lékařské prostředí a historky o úsměvných, komických, dojemných, ale i trapných a nepříjemných situacích, které autor vypráví s humorem (někdy poněkud černým), ale i s velkou dávkou pochopení pro pacienty. Také popis fungování systému rodinných lékařů v Británii není bez zajímavosti.

11.09.2018 3 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Autor velice sugestivně a bohatým jazykem popisuje nebezpečnou plavbu po řece Kongo a navozuje, byť v náznacích, velká očekávání, pokud jde o setkání s legendárním p. Kurtzem. Tomuto setkání je ale věnováno jen pár stránek a to bylo pro mne zklamání. Příběh tak nějak vyšuměl. Domnívala jsem se, že ta temnota srdce způsobená dlouhým osamělým pobytem v srdci temné džungle bude podána působivěji, což se přímočařeji podařilo v druhé části knihy "Výspa civilizace." Celkově spíše rozpačitý dojem.

04.09.2018 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha se mi hodila do čtenářské výzvy a také jsem se těšila, že se dozvím něco více o samotné stavbě a o osudech jejích majitelů, což se částečně splnilo, pokud jde o budovu a její historii, i když nechápu, proč autor nezachoval alespoň jméno architekta.
Příběh Landauerových, jejichž vztahy se odehrávají na pozadí dramatických historických událostí, je vyprávěn dost povrchně, spíše stylem červené knihovny okořeněné účelově použitými sexuálními scénami a zbytečnými vulgaritami. Češi v tomto příběhu vyznívají jako samí křiváci, udavači a "švejci". Pozitivní je to, že kniha čtenáře vyprovokuje k vyhledání dalších informací o této jedinečné stavbě a k její návštěvě.

04.09.2018 3 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Poutavé a působivě promyšlené vyprávění mistra tohoto žánru o překvapivé budoucnosti lidstva. Čtenářský zážitek.

28.08.2018

Generální zázrak Generální zázrak Vladimír Páral

Propletenec partnerských vztahů a klopotné hledání zázraku lásky, to vše v 70tých letech a převážně v Ústí nad Labem. Vyprávění se odvíjí v ironickém až sarkastickém tónu, kromě popisu přírodních scenérií, které jsou neobyčejně poetické a působivé. Dobové reálie (nejen cenové) si ještě pamatuji.

28.08.2018 4 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Nemám ráda špionážní příběhy, ale mám ráda Simmela a kniha se mi hodila do Výzvy (téma jídlo), tak jsem to zkusila a byla velmi překvapená, protože toto je úplně jiný Simmel! Samozřejmě je zachován protiválečný a protirasistický charakter příběhu, ale ten je vyprávěn natolik zábavně až rozverně, že mi připomněl (v mírnější podobě) populárního Stoletého staříka... Hlavní postava se náhodně dostává do naprosto absurdních situací a dobrodružství, to vše za 2. světové války a v poválečných letech, přičemž recepty a jídlo hrají vždy významnou roli v ději.

21.08.2018