Celej Franz!

Věra Saudková nebyla zdaleka jenom neteř Franze Kafky, ale manželka a inspirátorka slavného překladatele Shakespearova díla E. A. Saudka, matka pěti dětí, talentovaná překladatelka, opora mnoha lidí, kteří se ocitli v nouzi, a hlavně moudrá a statečná osobnost. Žila bezmála sto let a její složitý a velice těžký osud se v nejednom ohledu podobal osudu naší země ve dvacátém století. Kdykoli svitla naděje na lepší časy, přišlo něco, co onu naději zmařilo. Nebyly to však jen pohnuté okolnosti politického vývoje, s nimiž se tato citlivá žena musela vyrovnávat. Kafkovým nejhorším vizím bohužel odpovídaly i tragické události a bolestné ztráty členů její rodiny. Třikrát měla reálnou možnost emigrovat, opustit Prahu, která jí přinesla víc strastí než radostí, ale nikdy to neudělala. Pouto, které ji vázalo k místu předků, bylo silnější než touha po svobodě. (Knihy Dobrovský)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353237/celej-franz-uxQ-353237.jpg 4.430
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Celej Franz!

niknikita

Paní Marta Devouze není jenom bývalá manželka Vladimíra Železného, ale vzdělaná a moudrá žena. Uchopila osud Věry Saudkové s grácií a profesionální precizností a na pozadí našich pohnutých dějin přiblížila osud jedné z mnoha statečných žen o kterých historie mlčí.

Dixinka
04.11.2018

Ze začátku knihy jsem si trošku říkala, jak jsem se přehmátla, že to není to pravé co většinou čtu. Ovšem potom to bylo strhující krásné čtení. Jemně popsaný osud velké ženy.

IvaKo
30.10.2018

Kniha se mi hodila do letošní výzvy, bohužel jako poslední kniha již nežijícího autora. Poutavý příběh o těžkém osudu a nesmírné životní síle skromné ženy. Přiznám se, že o neteři Franze Kafky Věře Saudkové a její rodině jsem nic netušila, takže jsem se ráda poučila. Styl vyprávění se mi ale zdál trochu roztěkaný, občas jsem se v postavách obtížněji orientovala, ale možná to bylo mým nedostatečným soustředěním.

Nele
15.08.2018

Nečekaně báječné čtení o zajímavém osudu.
Už dlouho mne tak nic nebavilo! :)

SSTknihy
19.07.2018

Život Věry Saudkové by jistě vydal hned na několik románů, už jen proto, že krok za krokem odráží téměř stoleté dějiny našeho státu. Hodně jsem se dozvěděla, hodně znalostí si oprášila. Styl knihy mi přišel sice tak trochu jako z minulého století, ale četlo se to dobře a rychle. Jiné knihy Marty Davouze mám raději. Škoda, že jde v tomto případě o její knihu poslední :-(

marketa4853
07.07.2018

Velmi zajímavý příběh o velmi zajímavé ženě. Kniha se četla skvěle, moc se mi líbila! A já se jí tak bála :)

bookcase
21.05.2018

Úžasná kniha, psaná skvělou češtinou, paní MD umí. Jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory a dozvěděla se něco o paní Věře Saudkové. Víc takových knih o zajímavých lidech.

Nočnípták
04.04.2018

Moc pěkná kniha.Marta Davouze nám vylíčila život výjimečné,skromné ženy o které by jsme jinak neměli šanci se vůbec něco dozvědět.Vždyť kdo z nás kdy dřív slyšel o neteři Franze Kafky,nebo o manželce E.A.Saudka?Tato kniha je úplně něco jiného než autorčiny předchozí z Bretaně a myslím, že je i trochu zastínila.