Generální zázrak

Ačkoliv většina dostupných pramenů uvádí datum vzniku rok 1978, první vydání je datováno rokem 1977 v Severočeském nakladatelství v edici Nová próza.
Něco se musí stát, a pak to opravdu bude generální zázrak, opakují si nahlas i potajmu, v skrytu duše hrdinové této knihy.
1. vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94102/big_generalni-zazrak-GVe-94102.png 491

Kniha Generální zázrak

kessey
07. listopadu

Příjemná oddechovka o mezilidských vztazích v Ústí, ale na můj vkus trochu moc schématická a opakující se.

Apo73

Vynikající spisovatel! Daleko lépe, než například vyzdvihovaný Ivan Klíma v jeho Soudce z milosti, se mu podařilo v této knize vylíčit a hlavně vyjádřit absurditu 70. let v Československu. Párala dnes všichni připomínají jako nějakého erotomana a chlípníka, který po roce 1990 se angažoval v NEI iniciativách a provokoval otevřeným mluvením a psaním o sexu. Budiž. Ale tato kniha je literární skvost. A to nejen ve výstavbě situací a celkového děje, ale i jazyka. Má to v sobě až "havlovské" prvky opakování, redundance, násobení, bezčasí normalizace je skutečně vyjádřena v plné síle. Kdyby se dneska někdo chtěl do Párala dostat, začněte tuto knihou! Generální zážitek!

vas

Páral je podle mě jeden z nejlepších českých autorů. Ne, není to určitě Tolstoj nebo Conrad, ale v českém prostředí trčí jako prostředníček, ukázaný směrem k řemeslným neumětelům. Myslím, že by se vešel - i když jen velmi těsně - do první top desítky našich literátů. Samotný Generální zázrak považuji za fantasticky propracované dílko a myslím si, že jeho comeback je jen otázkou času.

Elea
30.12.2020

Klasická Páralova kniha o mezilidských vztazích.

georginaa
10.10.2020

Našla jsem v knihovně tuhle Páralovku. Prolnutí několika životů, spolupracovníků a jejich osudy byly zajímavé a dalo by se říct, že se stále opakují. V jiné podobě, s jinými lidmi, ale stejné životní příběhy.

Puntíkatýhrnek
24.05.2020

Nedávno jsem tuhle knížku po mnoha letech vytáhla z knihovny..a opět mě nezklamala...Přesto, že nepatřím ke generaci, o které se v ní píše, přesto mě znovu oslovila...mám ráda všechny Páralovy knihy a tahle je taková celkově pozapomenutá, přesto bych řekla, že možná nejlepší..Fenomenálně popsané mezilidské vztahy a touhy i život v tehdejší době, oproštěný od politických tlaků, které prostě asi většina lidí v jakékoliv době zase tolik neřeší...Kdybych si mohla vybrat, moc ráda bych v té době žila podobný život a myslím, že bez všech technologických vymožeností by to byl dost možná život šťastnější.. Za mě plný počet hvězdiček a doporučuji...

Dimas
25.02.2020

Napříč staletími, lidské touhy zůstávají stejné... a i to, co s lidmi udělá jejich naplnění. Nestárnoucí kniha.

Gandalfek
30.03.2019

Nadčasová vztahovka. Ani za těch 30 let jsme se ve vztazích moc neposunuli. A to i přes možnosti, které nová doba přináší. Při čtení mne až mrazilo.