Generální zázrak

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ačkoliv většina dostupných pramenů uvádí datum vzniku rok 1978, první vydání je datováno rokem 1977 v Severočeském nakladatelství v edici Nová próza.
Něco se musí stát, a pak to opravdu bude generální zázrak, opakují si nahlas i potajmu, v skrytu duše hrdinové této knihy.
1. vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94102/generalni-zazrak-GVe-94102.png 3.978
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Severočeské nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Generální zázrak

Přidat komentář
georginaa
10. října

Našla jsem v knihovně tuhle Páralovku. Prolnutí několika životů, spolupracovníků a jejich osudy byly zajímavé a dalo by se říct, že se stále opakují. V jiné podobě, s jinými lidmi, ale stejné životní příběhy.

Puntíkatýhrnek
24. května

Nedávno jsem tuhle knížku po mnoha letech vytáhla z knihovny..a opět mě nezklamala...Přesto, že nepatřím ke generaci, o které se v ní píše, přesto mě znovu oslovila...mám ráda všechny Páralovy knihy a tahle je taková celkově pozapomenutá, přesto bych řekla, že možná nejlepší..Fenomenálně popsané mezilidské vztahy a touhy i život v tehdejší době, oproštěný od politických tlaků, které prostě asi většina lidí v jakékoliv době zase tolik neřeší...Kdybych si mohla vybrat, moc ráda bych v té době žila podobný život a myslím, že bez všech technologických vymožeností by to byl dost možná život šťastnější.. Za mě plný počet hvězdiček a doporučuji...


Dimas
25. února

Napříč staletími, lidské touhy zůstávají stejné... a i to, co s lidmi udělá jejich naplnění. Nestárnoucí kniha.

Gandalfek
30.03.2019

Nadčasová vztahovka. Ani za těch 30 let jsme se ve vztazích moc neposunuli. A to i přes možnosti, které nová doba přináší. Při čtení mne až mrazilo.

jadran
19.02.2019

Páral byl autor, po kterém lidé ve své době šíleli. Komické bylo, že si občas pletli Hrabala a Párala, protože bylo strašně in znát "posledního" Párala. A Hrabala vlastně taky. Jenže mezi těma dvěma je poněkud rozdíl. Hrabal je originální pokaždé, nadčasový a zajímavý už škálou témat i množstvím osob. Myslím, že ale nemá smysl tyhle dva srovnávat. Je to plus minus stejné, jako srovnávat Párala třeba s Čapkem. Zpětně bych ale řekl, že Páral byl vlastně předchůdcem Viewegha. Jeho romány se nějak tak opakují pořád dokola, jeho hrdinové žijí ve stereotypu a v tomto případě sní o změně a "zázraku", ale - jako ve všech Páralových románech se poslušně vrací do oněch zažitých stereotypů. Za socialismu se tehdejší intoši opájeli oním "fantastickým" popisem monotónnosti (celkem zajímavě a originálně předvedeném v Páralově Soukromé vichřici, kde je ovšem film lepší než vlastní kniha, na jejímž základě byl natočen), jenže nic víc už pak dál Páral nedokázal. A to ani v této knize, po které jsem svého času sáhnul, protože jsme nebyl dostatečně poučen Mladým mužem a bílou velrybou. S Vieweghem má Páral společnou i rozsáhlou filmografii, nicméně opět platí, že kromě Soukromé vichřice už nic nestojí za víc, než opusy jeho dnešního kolegy. Jediné, co je na jeho knihách cenné, je, že ukazuje zcela bez obalu, jak se žilo za pozdního socialismu a že ta dnešní "konzumní" společnost na tu z doby utáhnutého režimu a pokřivené doby nemá ani náhodou. A to jsem si zatraceně dobře vědom všech těch chyb, nedostatků a možná až i zločinů (nemyslím vysloveně kriminálních) toho, co se odehrálo po roce 1989. Ale - tahle kniha mně zklamala. Stejně jako oslavovaný Mladý muž, který šel v roce svého vydání z ruky do ruky a kupoval se pod pultem. I to bylo součástí onoho Páralova světa. Díky bohu, že je už pryč.

SSTknihy
07.11.2018

Román o naději, o čekání na zázrak, který, stejně jako štěstí, buď vůbec nepřichází, nebo si ho uvědomíme teprve ve chvíli, kdy ho prošvihneme. Milostný a životní propletenec osmi lidí, které osud vede z jedné náruče do druhé a smýká s nimi ve stavu věčného hledání, toužení, odmítání a ztrát. Jako by nebylo dost problémů ve vnějším světě, ještě si každý z nich vytváří svůj vlastní balvan, který s sebou bezmocně vláčí ze vztahu do vztahu.
Co dodat - Páral ve své vrcholné formě.

Dervish
09.10.2018

Další z knih, ke které jsem se dostal jen díky čtenářské výzvě. Hledal jsem své jméno a našel. No nakonec jsem se za své jméno i trochu styděl. Ale to je jiný příběh.

Nejdříve mě příběh tolik nechytnul, přeci jen dílo je to obsáhlé a máte neustále pocit, že se točí jen v kruhu, zamilovat, ublížit, odmilovat - zamilovat, ublížit, odmilovat... mění se jen jména. Životní cyklus je stále tentýž. Jenže k závěru knihy se začala atmosféra přiostřovat a už šlo opravdu o krk. Nakonec nechyběla ani krev. Páral naprosto přesně a pravdivě tne kudlu tam, kde naší společnost opravdu tlačí bota. Všichni chceme jen brát, málokdo dokáže dávat bez "podmínek". Jsme sobci a tupci a láskou pohrdáme lehce a beze studu. Ale tenhle generální zázrak je největší věc na světě a zaslouží si, abychom kvůli němu potlačili své ego.

Poselství knihy je podle mě jasné. A nejlépe ho vystihují poslední slova knihy: "Když se rozdáváme a pak zjistíme, že někdy třeba házíme perly i sviním, neděje se nic tak hrozného, protože tím rozdáváním nás neubývá, nýbrž naopak."

IvaKo
28.08.2018

Propletenec partnerských vztahů a klopotné hledání zázraku lásky, to vše v 70tých letech a převážně v Ústí nad Labem. Vyprávění se odvíjí v ironickém až sarkastickém tónu, kromě popisu přírodních scenérií, které jsou neobyčejně poetické a působivé. Dobové reálie (nejen cenové) si ještě pamatuji.

1

Doporučujeme

Navzdory básník zpívá
Navzdory básník zpívá
Největší z pierotů
Největší z pierotů
Slepá mapa
Slepá mapa
Filosofská historie
Filosofská historie