Ostrov v nebezpečí

Fantastická groteska vypráví o dramatických událostech na fiktivním ostrůvku na rozhraní Tichého a Indického oceánu, kam přijíždí mladý Angličan jako poradce místního vládce. Idylický ostrov je však v té době na pokraji vlastní zkázy – britská vláda tam hodlá pod záminkou kontroly strategického území postavit vojenské letiště a přehradu, která má zatopit rozsáhlé území. Na tomto území však rostou poslední zbytky kdysi hojného stromu, který je nesmírně důležitý pro přírodní rovnováhu ostrova. Blahobyt země je závislý na zemědělské produkci, která by britským zásahem vzala za své a tak se mladý hrdina s několika přáteli rozhodne zachránit ostrov před ekologickou katastrofou. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11417/ostrov-v-nebezpeci-11417.jpg 4.4136
Vydáno, Svoboda

The Mockery Bird, 1981

Kniha Ostrov v nebezpečí

pepa4081
08. listopadu

Knížka pro mne byla velkým překvapením. V předchozích knihách líčí pan Durell své osobní zážitky. Tady jde o vymyšlený příběh, z vymyšleného ostrova. Autor však popisuje obecně platné pravdy a zákonitosti přírody. Stylem mi knížka občas připomínala knihy mého oblíbeného humoristy P. G. Wodehouse. I když je knížka velmi humorná, je i v dnešní době varováním, před drancováním přírody. Určitě se k ní budu rád vracet. Milovníkům přírody a dobrého humoru vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

Lessana
14.12.2019

Chcela som pôvodne z knižnice Zahradu bohů, ale stále je požičaná... Vybrala som si teda Ostrov v nebezpečí, len tak, naslepo. A treba povedať, že som si príjemne počítala. Vnímavého Petra "Foxtrota", Audrey - ženu do koča aj do voza, rázneho Hannibala, majestátneho Králika, gréckeho kapitána Pappasa, ako aj všetkého schopnú reverendku "Revču" si nemožno neobľúbiť. Pri jednoznačne vykreslených záporákoch zase človek úplne automaticky povzbudzuje božie mlyny... :)) K tomu svojrázny štýl, stále aktuálne (nielen) politické zákulisie, kúzelný autorov zmysel pre humor, z ktorého musím pridať na ukážku, a, samozrejme, posolstvo o dôležitosti nášho úctivého správania sa k prírode, kde všetko so všetkým súvisí - a pár veľmi príjemných večerov je na svete! :)
A tu je sľúbená ukážka:
"Melánie Treetová, hubená stará panna, která malovala zádumčivé akvarely ze zenkalského života, byla odvlečena jakýmsi značně krátkozrakým a podroušeným Zenkalcem do kouta a vášnivě políbena, kterýžto zážitek se potom navždycky odrážel ve stále častějších falických symbolech jejich maleb."
A nesmiem zabudnúť poďakovať p. Zore Wolfovej za dokonalý preklad - ďakujem!

Slůník
17.11.2019

U tohoto autora nelze sáhnout vedle.

JAnD
25.08.2019

Vlastně taková mezipoloha mezi pohádkou, dobrodružnou knihou a přírodovědou.
Sympatické, i když až zkarikované postavy, řekl bych že pro autora docela typické.
A takové upozornění, jak všechno může souviset se vším.
Tuším, že o zápletce nám povídala už učitelka na ZŠ před nějakými 30 lety...

IvaKo
30.12.2018

Čtivý, vtipně vyprávěný příběh s vážným ekologickým varováním.

bobo7592
21.11.2018

Jedna z knížek. která není inspirována přímo životem autora, ale samozřejmě, že zvířata tu jsou. Malinko ekologická agitka, ale psaná s laskavým humorem a fantazií. Ale i přes humor je tam poselství, že vše může v přírodě souviset se vším.

bruntal
15.03.2018

Pro mne překvapení. Styl psaní se liší od většiny Durrellových knih, ale kniha je pěkná a příběh i přes svou naivnost v sobě nese poselství.

Tozbee
14.11.2017

Roztomilý až naivní, předvídatelný příběh, který očekávání danému zdejším hodnocením ani zdaleka nedostál. Šablonovité černobílé postavy a schematický děj mě fakt užíraly, rozehraný románek (s finálem v epilogu) ve mě vyvolával pocity trapnosti. Na druhou stranu se této environmentální agitce nedá na poli ekologické výchovy upřít úspěch, což mě upřímně těší.
Na závěr malý kvíz. Kdo je autorem následujícího výroku? "Ve většině zemí světa je moc příliš rozptýlená, než aby byla účinná. Demokracie má své výhody, ale občas lze dosáhnout víc s trochou laskavé diktatury." a) nějaký politik, řekněme Vladimír Putin; b) nějaký mafián, řekněme Al Capone; c) nějaký ekolog, řekněme Gerald Durell (král Tamalavala, str. 229, vydání z r. 1988)

Nespoutaná
Nespoutaná