Hodiny

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu. Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny – Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/4506/hodiny-t0H-4506.jpg 4.2704
Vydáno:, Odeon

The Hours (1998)

Kniha Hodiny

annettka1098

Pro mne hodně tězké čtení. Kniha je hodně pocitová, ale jedná se o těžké až depresivní pocity, kdy všechny protagonistky se setkávají se smrtí. Měla jsem pocit, že ještě nejsem v tom věku, kdy dokážu vše dostatečně pochopit a ocenit. Závěr byl však překvapivý, protože jsem si celou dobu myslela, že dvě z žen mají jinou spojitost.

rosalee3974

Nevím, jestli mě ta kniha ohromila, nebo nevysvětlitelně zasáhla. Nevím, jestli pro mě byla poutavým čtením, nebo mi přinesla hluboké rozčarování a ani nemohu s jistotou říct, jestli v mém téměř dospělém já zasadila o něco více pochybností, než v něm doposud klíčilo.
Nevěděla jsem, co čekat od knížky oceněné Pulitzerovou cenou, ani co čekat od příběhu, který se odehrál třem ženám, ve třech různých dobách, které údajně spojoval jakýsi mystický smysl pro detail běžného dne a určité, byť nepřímé ovlivňování.
Netušila jsem, že svět, život ba dokonce obyčejný den může být viděn očima Cunninghamovýma do nejdrobnějšího detailu, a trochu ho za toto procitnutí proklínám.
Kniha vzbuzuje mnoho pocitů a myšlenek a je potřeba ji vstřebat, nejen kvůli neobyčejnosti obyčejného příběhu, ale také pro vytříbenost slov, přirovnání, metafor a neustálou touhou nazývat věci jinak, ale přesto výstižně až do jejich nejhlubší podstaty.

krevetinka

Zůstává mi záhadné, jak pan Cunningham, jakožto homosexuální muž, umí tak dokonale proniknout do ženského nitra. Jedná se opravdu o zvláštní příběh a nemohu se dočkat, až jeho prožitek podpořím filmovou adaptací.

StephenKingje

Tři ženy, tři osudy, tři dny...kniha od Michaela Cunninghama, jež získala Pulitzerovu cenu a byla úspěšně zfilmována s třemi světově proslulými ženami. Z těch tří postav v téhle knize jsou dvě fiktivní, ale obě mají něco společného s ženou třetí, jímž není nikdo jiný než legendární Virginia Woolfová. A i když se může z anotace zdát, že se nejedná o nic zvláštního, tak ve skutečnosti se jedná o mistrovské dílo. Takže, Hodiny...

Musím upřímně říci, že nemám rád Meryl Streepovou. Nechci pochybovat o jejích hereckých schopnostech, avšak jako člověk je mi nesympatická. Tak jsem tedy měl obavy, že charakter, který hraje ve filmu, mi bude protivný...mílil jsem se. Její postava měla skvělý charakter a vskutku mne bavilo ho číst. Co se dvou jiných postav týče, také jsem si je oblíbil a rád jsem četl jejich osudy. Sečteno a podtrženo, jedná se o krásnou knihu, vyprávějící nám události, které se odehrávají ve čtyřiadvaceti hodinách hlavních hrdinek, jež jsou vskutku neobvyklé (jak postavy, tak události).

HODNOCENÍ: 10/10

Alex_Jura

Přečtená několikrát. Miluju knihu, miluju ten film, je to úžasně sestavený příběh. Díky Hodinám jsem si našla cestu k Paní Dallowayové, a pomohly mi toho pochopit mnohem víc.

ibs
30.12.2018

Zo zaciatku take roznorode pocity, od strany cca100 vcelku zaujimave a uz aj “velmi ctive” a rozuzlenie sialene dobreeee. Uz len za ten napad ako tie osudy zien previazat 4,5 z 5:)

blowfish
18.12.2018

Nedočteno. Příliš matoucí (ženská jména).

jakafe
29.11.2018

Film Hodiny jsem před lety viděla v kině a od té doby je můj velmi oblíbený. Když jsem si ale sehnala knižní předlohu, vůbec jsem se nedokázala začíst a nedočetla jsem ji. Nicméně nyní, po několika letech, jsem se k ní vrátila a naopak mě velmi chytla. S postupujícím časem se stává stále tíživější a hutnější. Stejně jako ve filmu mě i v románu nejvíc chytla linka Laury Brownové, podle mě jsou vnitřní pochody hrdinky nejznepokojivější a tedy mistrné. Byla skutečnou obětí doby.