Hodiny

Hodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4506/bmid_hodiny-t0H-4506.jpg 4 972 188

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu. Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny – Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Hours , 1998

Imor
Imor
01.03.2024 4 z 5

Brilantně popsaný krátký časový úsek ze života tří žen. Jak smutné, krásné, opravdové.

lulucinax
lulucinax
27.02.2024 4 z 5

Trochu jsem se bála, že jsem nečetla nic od Virginii Woolfové, ale vůbec to nevadilo, takže VW se bát nemusíte. A časem ji také zkusím.
Pak jsem se vylekala tím nahuštěním textem, kde jedna strana má většinou maximálně dva odstavce, ale děj byl naštěstí čtivý. Příběh vypráví o jednom dni třech žen a jejich osudy se protnou. Vyprávění působí obyčejně, avšak je v něm spousta emocí a úvah, které vás nutí se zamyslet nad životem hrdinek i tím svým.
Sem tam mi myšlenky odbíhaly, ale román se mi celkově líbil a od Michaela Cunninghama si ráda přečtu něco dalšího.

stanislava9718
stanislava9718
10.02.2024 2 z 5

Také je dříve shlédla filmové zpracování. Knihu napsal autor muž, který se pustil do příběhu tří žen, žijících v různém časovém období, které se snaží, různými způsoby vyřešit své pocity, které je tíží ve svých každodenních dní té, konkrétní doby. Tíží je pocity marnosti, radosti, viny, úvahy o smyslu vlastní existence, které odbíjejí hodiny života. Zakomponovaný příběh umírajícího malíře, mající pouto k přítelkyni a matce, byl trochu slabší.

Marti1212
Marti1212
19.01.2024

Filmové zpracování miluju a konečně jsem se dostala ke knize, povedená!

alishek
alishek
19.12.2023 3 z 5

Knížka je zajímavá, dobře se čte, ale většinu času mne rozčilovaly chyby ve skloňování, nesmyslný překlad, takže doufám, že si knížku někdy přečtu v originále, abych se na ni mohle lépe soustředit a ne na ty chyby.

Renda-Pilny72
Renda-Pilny72
16.12.2023 3 z 5

ok ok, dá se

DavidPvlt
DavidPvlt
12.12.2023 5 z 5

5 z 5
tuhle knihu jsem četl skoro tolikrát, kolikrát jsem viděl film a ještě tolikrát určitě číst budu. Oceňuji už jen název (Hodiny byl tuším původní název Paní Dallowayové od Virginie Woolf) a oceňuji také newyorské reálie (nikdy nezklamou).
Cunningham dokázal propojit několik lidí napříč časem a životními situacemi. nikdy jsem nic podobného nečetl, je tu úplně všechno od úvah o smrti, o psaní, o druhých lidech (to za mě funguje úplně nejvíc), o tom jak právě do druhých nikdy nevidíme a i když si to myslíme, stejně jsme nakonec stejně sobečtí.
Pro mě nejsilnější autorova kniha, i když Domov na konci světa je jen těsně za ní...

netopýr088
netopýr088
29.10.2023 4 z 5

MOŽNÝ SPOILER!
Knihu som si zaželal pod stromček na lanské Vianoce, ale som ju na prvýkrát nedočítal, pretože vtedy (február) som
asi nemal obdobie vhodné na čítanie kníh. Druhý pokus bol úspešnejší, nakoniec som
ani nebol sklamaný, ako koncom zimy. Už prvá kapitola, mimo epilóg, je napísaná famózne, autor nám v nej predstavil niekoľko
postáv vo vzájomných interakciách, a na tejto malej ploche dokázal obsiahnuť neuveriteľné množstvo emócií a urobil to nevtieravo a bez pátosu
a sentimentu. Dokonca aj postavu Richarda, ktorý sa na kúpe kvetov nezúčastní a aj tak si vieme predstaviť, aký má vzťah s Clarissou a ostatnými postavami v tejto kapitole vs knihe. Bravo!
Príbehy v knihe takmer absentujú, avšak Cunningham z toho mála vytrieskal maximum. Napríklad v jednej torte hodenej do koša,
dokázal zachytiť výchovu dieťaťa, pocit menejcennosti manželky v domácnosti, chuť zavďačiť sa manželovi, pocit nekontroly nad svojím životom, i túžbu po zmene. Už tu nám dal nahliadnuť akoby do budúcnosti...náznak, že toto manželstvo skončí rozvodom. Neskôr v knihe nám to potvrdí, a to iba tak mimochodom.
Pre mňa je to najmä o tom, ako nám knihy (tá, ktorú spisovatelia píšu a tá istá, ktorú čitatelia čítajú) môžu zmeniť život, ale že napriek tomu
zostane naším životom, a my ho musíme cez to všetko prežiť so všetkými prekvapeniami, milými i nepríjemnými.

Poznámka pod čiarou alebo porovnanie seba so sebou samým vtedy a dnes.
Keby som kedysi začal čítať Cunninghamove knihy od Hodín, asi by som si ho neobľúbil, dnes keby som začal od Hodín,
určite by som siahol po ostatných jeho románoch.
Vtedy som chcel čítať (a čítal) všetky, okrem Hodín, pretože tie (Hodiny) mali (pre mňa) odstrašujúcu nálepku bestsellera.
Dnešný Netopýr088 asi dozrel na knihy tohto typu, len ma zaráža,
čo sa to na mne zmenilo od februára?

MatesMatesak
MatesMatesak
29.09.2023 5 z 5

Skvěle napsané, čtivé a zároveň literárně hodnotné. Kniha pojednává o jednom dni 3 žen, které si nejsou blízké ani roky, ve kterých žijí.
Je velmi depresivní, smutná a nedoporučil bych ji slabším žaludkům a citlivějším povahám. Hodně jsem si knihu užil a hodně mi toho dala, jen bych si přál (a doporučil ostatním) si zjistit a načíst víc o Virginii Woolfové.

Zemlja
Zemlja
27.08.2023 5 z 5

Příběh přítelkyně umírajícího malíře na mě působil nejméně. Další dva příběhy byly vykreslené tak, že to lepivé dusno k nežití úplně vytékalo ven.

tami1
tami1
20.08.2023 3 z 5

Deprese a smutek jsou hlavní myšlenkou knihy.

Tři naprosto rozdílné ženy, které žijí každá v jiné době a řeší zdánlivě jiné problémy. Přesto je spojuje určitá, plíživá nevyhnutelnost tragédie.
Asi bych víc uvítala hlubší pohled na životy ostatních postav. Přijde mi, že kniha klouže po povrchu a kromě niterných pohnutek nenabízí žádný příběh nebo děj, který by chování hrdinek vsadil do většího kontextu.

Znedla
Znedla
18.07.2023 4 z 5

Tři zdánlivě nesouvisející příběhy o bezmoci, nemoci duše a umírání...

Někdy na jaře jsem si Hodiny poslechla na vlnách Českého rozhlasu při nějakém výšlapu. Bylo to úžasné, ale jakoby mi něco uniklo, jakoby se kruh zcela neuzavřel. Asi před měsícem jsem se dočkala a shlédla i filmovou verzi, která mi ten můj pověstný kruh uzavřela...

Patro
Patro
09.07.2023 4 z 5

Kniha mi připadala velice dobře napsaná a opravdu silně evokovala styl Virginie Woolfové. Bylo úžasné si na konci knihy uvědomit, že každá z dějových linek popisovala pouhý jediný den života jejich hrdinek. I přes to byla kniha emočně i myšlenkově velice naplňující.
Teď ale k negativním stránkám.
Občas bylo velice do očí bijící, že knihu napsal muž. Styl, kterým mužští autoři včetně Cunninghama často popisují ženy a vztahy mezi ženami, je často až nepříjemně fetišizující.
Také mi připadaly některé dějové linky jako nevyužitý dramatický potenciál. Scény a zvraty byly často ležérně vyzrazeny v kapitole jiné dějové linky, než ve které se odehrávaly a tudíž ztrácely jak moment překvapení, tak napínavost.
Celkově ale kniha stojí za přečtení.

Nelajza
Nelajza
11.06.2023

Knížka mě nebavila. Ač byla velmi zajímavě a poutavě vyprávěná nemohla jsem se začíst. Tři linky o ženách, které si prožívají každá svůj příběh, mě nenadchly. Bohužel jsem ji nedočetla, ale třeba to zkusím po filmu ještě jednou.

lusila
lusila
15.03.2023 5 z 5

Minulosť, prítomnosť, budúcnosť. Jeden deň. Tri zdanlivo odlišné životy sa navzájom prepletú.

pepap
pepap
04.03.2023 5 z 5

Kniha o pocitech. O pocitech a náladách při úklidu ve vlastním domě, při vaření obědu, při procházkách městem. Pocity provinilosti při čtení knih, pochybností nad vlastní sexualitou, nad nedostatečnou péčí o manžela, pocity marnosti a radosti, zvažování smyslu vlastní existence skrze hodiny a hodiny života ..
Za mě bylo překvapivé a poučné, co všechno lze zvažovat a posuzovat vlastní přispění a jeho dostatečnost. Bavilo mě to.

debreno
debreno
03.02.2023 4 z 5

Zdalo sa mi celý čas, že čítam naozaj krásnu knihu. To, že dostala Pulitzerovu cenu je celkom prekvapivé, keďže tá sa väčšinou dáva dielam, ktoré majú väčší, nápadnejší spoločenský presah v rámci americkej spoločnosti. Kniha dokáže naozaj čitateľa - pohltiť je zlé slovo - vtiahnuť do seba je príznačnejšie. Naozaj by som ju asi odporučil každému, napriek niektorým veciam, vďaka ktorým nedokážem dať 5.

(Môžete prestať čítať :) ) Napríklad som sa nemohol ubrániť pocitu, že autorská reč v 3. osobe nás mala ochrániť pre stratou všetkých sympatií voči hlavným postavám, hoci by sa v nich mohli nájsť nielen ženy. Jedna kapitola tam bola celkom navyše, aj keď na jej konci prišlo "osvietenie", aha, tak preto to písal.
Otázne je aj časové striedanie jednotlivých línií - zdalo sa mi to celý čas naozaj výborné, až kým neprišlo k ich vzájomnému prepojeniu -- teda až na príbeh V. Woolfovej. Zaobišiel by som sa bez konca, v duchu textov britských modernistov, a práve to ma na knihe akoby najviac sklamalo. Celý čas bola písaná tak, akoby nemala mať koniec, a nakoniec ho predsa mala. Ale vždy je lepšie čítať knihu pre všetko ostatné, okrem konca, ako naopak. To je oveľa väčšie sklamanie.

R47
R47
21.01.2023 2 z 5

Za plus tohoto románu považuju to, že jsem se dozvěděl o nemoci Virginie Woolfové a o tom, že a za jakých okolností spáchala sebevraždu (což jsem z bůhvíjakého důvodu netušil, i když jsem četl i její deníky). Ale to je to jediné. Vlastně mě ty paralelní příběhy vůbec nebavili. Ani ta pocta Paní Dallowayové. Možná je ještě zajímavý ten posun, jak nám dnes přijde normální číst a mluvit o homosexualitě, což v době VW nešlo, ale zas, že by to stálo za román? Na mě až moc obyčejné a o ničem. Pokud nejste fanoušek VW nebo přímo Paní Dallowayové, tak si to asi neužijete.

Evaho73
Evaho73
12.11.2022 3 z 5

Úžasný literárny jazyk. Inak je to veľmi smutná kniha, ktorá hovorí o smrti, chorobe, ľútosti, nostalgii a mladosti, ktorá už pominula. Ďalej o osamelosti, pokrytectve, nespokojnosti a depresívnych stavoch, ktoré všeobecne vyúsťujú do patológie, ktorá nevyhnutne vedie k túžbe po samovražde. Mne tam osobne chybalo svetielko, ktoré by ma vyviedlo z tejto spleti temných a depresívnych pocitov.
Na Hodiny som si robila zálusk už dlhšie, ale nakoniec to bolo pre mňa ťažké a úmorné čítanie, na ktoré som asi nebola správne naladená alebo som ešte po literárnej stránke nevyzrela tak, aby som toto dielo vedela patrične oceniť...

Metla
Metla
03.11.2022

Celé hodiny jsem poslouchala, přesto jsem Hodiny nedoposlouchala celé. Krásně zpracovaná audiokniha, moc hezky načtená, kapitoly jsou oddělené příjemnou hudbou. Což je prd platné, protože mě popisy duševních pochodů rozháraných žen (ani popisy lidí, předmětů či prostředí) a jejich starosti vůbec nebavily. Ale vůbec. Samé poetické přemítání a děj nikde. Melancholický tón se jistě hodí do současné podzimní krajiny, také k psychickému rozpoložení, jaké mě převálcuje vždy v listopadu, přesto nejsem vhodná osoba pro tohle oceňované dílo. Jsem prostě mělká, potřebuji chytlavou zápletku, živé dialogy a pokud možno sympatické postavy (přinejmenším jednu). Úvahy na téma nespokojenosti s vlastním životem a co by kdyby... nuda, na to si vystačím s vlastní hlavou. Pokud se v ní tedy nespustí Macarena, následovaná nutkáním skočit s rozběhem šipku do zdi.
Zapíchla jsem to zhruba ve třetině knihy, hodnotit tedy s čistým svědomím nemůžu. Třeba jednou do "Hodin" dorostu, zatím mě jejich tikání nezajímá.