Nultá hodina

od:


KoupitKoupit eknihu

Rok 1945. Spisovatelka Hedwig Lohmannová míří z bombardováním zničeného Berlína do kláštera. Její dcera se před několika lety vydala na pouť peklem. Kde se nachází teď? Je ještě naživu? Rok 2004. Ingrid se vzdala své praxe a přestěhovala se na ostrůvek v šérách, aby tam pečovala o svého nemocného muže. Na ostrově však žije i Hanna, spisovatelka, která postupně nenápadně vráží mezi oba manžele klín a obrátí jejich soužití vzhůru nohama. Rok 1983. Isa rozstříhá svou panenku a skončí v psychologické poradně. Jednoho dne se rozhodne, že začne hrát Velkou terapeutickou hru. Když dojde na špatné políčko, musí přejít do Chaosu, ale ve hře přesto existují způsoby, jak napravit nepřátelský svět. Lotta Lundbergová umně splétá tři ženské hlasy způsobem, který připomene bestseller Hodiny. Nultá hodina vypráví o konci druhé světové války, ale i o lidské schopnosti znovu se postavit na nohy na troskách vlastního života. Co je úkolem ženy? Co je absolutně nepřípustné? Může člověk dostat další šanci, když prošel tou nejstrašnější zkušeností?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291379/nulta-hodina-MG0-291379.jpg 3.737
Orig. název:

Timme noll (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
IvaKo
28. září

Působivě podané osudy tří žen , které hledají sílu k překonání životních strastí, vyprávěné ve třech časových rovinách. Takový styl mi vůbec nevadí, spíše naopak. Jen jsem očekávala, že se jednotlivé příběhy více prolnou, zatímco se tak stalo jen náznakově. Zajímavý čtenářský zážitek.

groula
12. března

No tak to je síla. Vůbec se do toho nemůžu zacist. Příběh preskakuje z roku 1983 najednou je 2004. Absolutně mi to nedává smysl...
Nějaký psychologický rozpravy na to sem buď ještě moc mladej a nebo příliš technicky vzdelanej...
Knihu odkladam ve 20% rozectenosti a nepočítám že se k ní někdy vrátím...

anansie
24. ledna

Zajímavá forma, zajímavé téma, zajímavé příběhy jednotlivých ženských postav, které se posunem v čase tak nějak v určitém bodě sejdou. Nicméně celkově mi kniha při četbě nepřipadala až tak úchvatná a, na rozdíl od zdejších komentářů, ani nijak zvlášť na četbu náročná. Dočetla jsem ji více méně ze zvědavosti, jak a v čem se ty příběhy vlastně prolnou a jaké řešení svého života každá z hrdinek nalezne.

verense
16.08.2017

Kniha, která se nečte jednoduše. Nedáte víc než pár kapitol, pak ji musíte na chvíli odložit a obsah "přežvýkat", abyste mohli číst dál. Kniha plná sebezpytování, myšlenkových pochodů, rozebírání vlastní duše a motivů chování. A i když mám tenhle typ knih ráda, u téhle jsem se nějak nedokázala ani s jednou z postav sžít, vidět svět jejíma očima, najít nějakou rezonanci s mým vlastním vnitřním světem. Možná proto mě pořád pronásleduje myšlenka, že mi něco uniklo, nějaký podstatný fakt či vhled do problému, který kniha sděluje. Možná jsem pro tuhle knihu ještě nedozrála a bylo by záhodno ji přečíst znovu za x let, až člověk získá další životní zkušenosti a odstup. Rozhodně to není žádná víkendová oddychovka, ale náročné čtení, které nebude sedět jen tak někomu.

Fafyna
15.08.2017

Nuda, musela jsem knihu odložit těsně před koncem.. Snad k ní někdy najdu opět cestu.

Lenka27
13.05.2017

Také jsem váhala u počtu hvězdiček. Prolínání jednotlivých příběhů je můj oblíbený žánr, ale nemohla jsem se ubránit pocitu, že tady to malinko drhne. Jak zmiňuje Melanka, chce to hodně soustředění, k jednotlivým hrdinkám jsem se neustále vracela, abych si ujasnila, že mi něco neuniklo. To je má jediná výtka. Všechny tři hrdinky se ocitají v situaci, kdy hříčkou osudu, vlastním rozhodnutím, či bez vlastního rozhodnutí začínají v bodě nula. Pocity viny, potřeba obhájit si své rozhodnutí, myšlenky, o kterých se nemluví, vylíčila autorka velmi sugestivně. Kniha k zamyšlení o sobě, pro ty, kdo zažili Nultou hodinu.

Melanka
19.11.2016

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak to stálo za to. Rozhodně to není lehké čtení a chce to hodně soustředění. Propojení jednotlivých příběhů je skvělé a opravdu kniha připomíná Cunninghamovy Hodiny.

lencin
10.10.2016

Zajímavá kniha o našich vinnách, partnerstvích a o rodičovství.

amenta
24.09.2016

Váhám mezi 3-4 hvězdami, Příběhy postav zajímavé, jen mě rušilo přeskakování. A zejména k pasážím Isy jsem se musela vracet. Určitě by stálo za to přečíst ještě jednou s větším soustředěním. Zajímavá kniha.

Belatris
06.07.2016

Nultá hodina je typem knihy, která se zpočátku čtenáři jemně vzpírá. Nedává se všanc na první schůzce. Pozvolna rozeznívá v plné míře celý orchestr a sama si určuje tempo, v němž má být čtena. Na české poměry jde o zvláštní knihu, ojedinělou, ale nesmírně potřebnou. Její síla a význam časem narůstá. Po přečtení nevyvane, nedá se jí uhnout a vlastně ani uhýbat nechcete.

Jana_Hlus
30.05.2016

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Stavím ji stejně vysoko jako Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí. Tři ženy se nacházejí v bodě nula, začínají nový život na základech svého zhrouceného světa, ať již je to spisovatelka v troskách rozborbardovaného Berlína, nebo psycholožka, která se obětuje svému nemocnému muži-faráři, ukončí svou praxi a časem zjišťuje, že vlastně skončila v roli pečovatelky, své myšlenky a zájem věnuje totiž její muž jiné ženě. Všemi příběhy se prolíná motiv pověsti o Persefoně, autorka se zaměřuje na motiv mateřské lásky, viny a selhání. Má se žena obětovat pro své děti případně muže nebo se rozhodnout pro karieru? Za každé rozhodnutí se platí...