Nultá hodina

Rok 1945. Spisovatelka Hedwig Lohmannová míří z bombardováním zničeného Berlína do kláštera. Její dcera se před několika lety vydala na pouť peklem. Kde se nachází teď? Je ještě naživu? Rok 2004. Ingrid se vzdala své praxe a přestěhovala se na ostrůvek v šérách, aby tam pečovala o svého nemocného muže. Na ostrově však žije i Hanna, spisovatelka, která postupně nenápadně vráží mezi oba manžele klín a obrátí jejich soužití vzhůru nohama. Rok 1983. Isa rozstříhá svou panenku a skončí v psychologické poradně. Jednoho dne se rozhodne, že začne hrát Velkou terapeutickou hru. Když dojde na špatné políčko, musí přejít do Chaosu, ale ve hře přesto existují způsoby, jak napravit nepřátelský svět. Lotta Lundbergová umně splétá tři ženské hlasy způsobem, který připomene bestseller Hodiny. Nultá hodina vypráví o konci druhé světové války, ale i o lidské schopnosti znovu se postavit na nohy na troskách vlastního života. Co je úkolem ženy? Co je absolutně nepřípustné? Může člověk dostat další šanci, když prošel tou nejstrašnější zkušeností?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291379/nulta-hodina-MG0-291379.jpg 3.657
Vydáno, Kniha Zlín

Timme noll, 2014

Kniha Nultá hodina

broskev28

Životní odstup i zkušenosti (jak píše v komentáři verense) bych už mít mohla, a přesto jsem na tom nějak podobně jako ona. Ani u jedné z ženských postav jsem necítila nějaké souznění a paradoxně nejvíc mě oslovila nejmladší hrdinka. A už vůbec nesouhlasím s anotací, resp. s otázkou "co je úkolem ženy?"
Ingrid i Hedwig se samy rozhodly jednat tak, jak bylo popsáno - dospělé, očkované, jak říká moje známá. Složitější to měly další dvě ženské postavy, které se do (ne)řešitelné situace dostaly právě kvůli dospělým (sobeckým?) ženám. Už tohle komplikované vyjadřování naznačuje, že téma knihy je poměrně náročné a že po jejím přečtení si každý čtenář vyvodí své závěry. A možná se časem dočkáme i knihy, která se bude dotazovat, co je úkolem muže (ale fuj, to bylo nechutně feministické!).
Technická poznámka: snad poprvé jsem četla e-knihu vzorně provedenou, bez pravopisných chyb, překlepů či chybějících písmen/slov. A překlad Violy Somogyi mi také připadal velmi povedený; v tomto ohledu to bylo skvělé čtení!

"Ten, kdo se nebojí, nemůže být nikdy odvážný. Ten, kdo nemá omezené příjmy, nemůže být nikdy štědrý. Bezcenná laskavost nejsou jen prázdná gesta. Ti, kteří jsou bezvýhradně považováni za hrozně hodné, si skoro vždycky někde tajně leští svou medaili."

MOu598

Hezká knížka, přečetla jsem se zájmem. Uvědomila jsem si, jak málo toho vím o Německu-Berlíně těsně po válce. V knize je zajímavě popsáno, co a jak bylo hrozné.
Citát:
"Mezi vyděšenými a zbabělými je velký rozdíl. Zbabělí prchají před pravdou, vyděšení se jí dívají přímo do očí. Zbabělost je pohodlná."

zuzana2599

Tak to nebylo vůbec lehké čtení, žádná oddechovka. Ba naopak hodně smutné a tíživé, psychologické, hlubokomyslné. Nebylo to jednoduché číst, ale nemohla jsem ani přestat, i když některé pasáže jsem chtěla přeskočit. Ale neudělala jsem to.
Osud tří žen a jejich bolestné žití. Ovlivněné válkou, nedostatkem, nevěrou a pochybnosti, ale také smutkem po matce, psychickými problémy. Ke konci příběhu se osud těch tří žen přibližuje. Čtenář to už tuší, jen ještě zůstává místo i pro jeho fantazii. Mně bylo u čtení docela smutno, no v životě nejsou jen příjemné a veselé věci.

MichelleS
26.10.2019

Tíživé čtení s mnoha otázkami, na které nejsou jednoznačné odpovědi. Všechny tři příběhy by mohly existovat samostatně, ale jejich setkání, spíš jen dotek, přidává další úhly pohledu, další metaforu ... Knížka, ke které se chci vrátit a znovu se ptát a hledat (se).

Šárka_D
23.08.2019

Velmi, velmi dobré. Hluboký román švédské autorky promlouvá o svědomí a vině, víře a důvěře ve vztazích, ale i o upřímnosti k sobě samému. Tři časové roviny se přirozeně protnou na samém konci (i když už v průběhu něco tušíte), jednání hlavních postav, ačkoliv se nám třeba nelíbí, je přese všechna "ale" pochopitelné - autorka skvěle zvládá jejich psychologii. V kapitolách psychoterapeutky jsem se až zarážela, jestli je snad autorka sama psycholožkou, části po konci druhé světové války mi zase připomněly Denemarkovou a její Příspěvek k dějinám radosti. Ráda bych si od Lundbergové přečetla víc.

janadibelkova
10.08.2019

Vlastně bych četla pořád dál, zamyslíte se, budete překvapeni, jak lidé museli žít a že to vůbec není tak dávno, určitě tahle kniha za pozornost stojí..

Nestorkea
04.06.2019

Zajímavá kniha. Její přirovnání k Cunninghamovým Hodinám je velmi trefné. V prvních několika kapitolách jsem trochu tápala, ale pak jsem se chytla a knihu nemohla odložit. Osudy všech tří žen jsou zajímavé a nutí člověka přemýšlet. Trochu se místy prolínají a nechávají dostatek prostoru pro vlastní myšlenky, každý si může děj vyložit trochu jinak..

martunka
08.04.2019

Po delší době, konečně můžu říct, že si mi kniha moc líbila. Všechny tři příběhy mají své kouzlo a všechny postavy jsou pro mě v něčem sympatické.

Jsem roztříštěná
Jsem roztříštěná