Sběratel mušlí

Autor zavádí čtenáře na africké pobřeží i na předměstí Ohia, ukazuje předstíranou pompéznost i boj o přežití v divočině, hojnost přírody i její divokou sílu. Slepý hrdina titulní povídky tráví dny procházkami po plážích Keni s německým ovčákem po boku a probírá se zrnky písku. Mimo něj jsou tu pozorovatelé velryb a rybáři, lovci a mystici, zachycení v určitých okamžicích svých životů. Doerr jako přirozený vypravěč zkoumá lidská dilemata ve všech podobách – touhu, zármutek, nerozhodnost, zlomené srdce i pomalé zotavování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291193/sberatel-musli-eS8-291193.jpg 3.8254
Literatura světová, Povídky
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

The Shell Collector, 2002

Kniha Sběratel mušlí

uteklazreality

... touha, nerozhodnost, zármutek, zlomené srdce, dary přírody, boj o přežití
Osm povídek, osm osudů, osm pohledů na svět. Moment, který žijete celý život. Moment, který důvěrně znáte. Moment, který je vaším osudem. Otevřete svou mysl a nahlédněte do světa jménem život. Pokud se vám něco zalíbí, vemte si to sebou. Pokud vás něco vyděsí, pozvěte to na návštěvu. Pokud chcete zavřít oči a utéct, nedělejte to. Slupněte každé slovo a každý z osmi příběhů a až pak se rozhodněte. Pokud máte odvahu vidět pravdu, čtěte.
*Sběratel mušlí od Antonyho Doerra*

ThePeace135

Anthony Doerr mě oslovil svým debutem - Jsou světla, která nevidíme - a ano, vím, že se knihy nemají porovnávat, ale tahle mě ze všech jeho titulů nadchla asi nejméně. Asi je to má vina, nejsem povídkový typ, ale tohle mě opravdu nebavilo. Některé povídky jsem četla třeba i dva tři dny, nemohla jsem se pořádně začíst a počítala stránky do konce. Mám ji sice doma, aby "sbírka" byla kompletní, ale jistojistě vím, že se k ní již nikdy více nevrátím.

Kopretina

Kniha mě nezaujala. Některé povídky byly čtivější, veskrze depresivní a beznadějné příběhy lidí, kteří nežijí svůj život. Chápu, že pro někoho mohou být silné, asi jako mě kdysi zaujal Lustig, teď mi připadají jeho díla moc depresivní. Příběhy mi připadají vytržené z kontextu, moc netušíme začátek a už vůbec není konec, jen úsek určitého života hlavního hrdiny.

tabaluga

Ráda čtu knihy od tohoto spisovatele, ale tuto knížku jsem měla chuť zavřít a odložit. Asi jsem se nacházela ve špatném rozpoložení, že se mi povídky nelíbily.mozna tím tématem mi to nebylo tak blízké,přeci jenom se tam dost objevovalo muškaření..dvě hvězdičky dávám za větné skladby a za popis fascinující přírody.

Stoklaska
29.12.2019

Knihy od tohoto autora mám ráda, i když povídky obvykle nečtu. Příběhy mě hned vtáhly do děje, nejvíc se mi líbily první dvě povídky. Určitě se ke knize v budoucnu vrátím a některé povídky si ráda znovu přečtu.

lilites
10.06.2019

Je to takové nahlédnutí do obyčejných životů neobyčejně obyčejných lidí. Ano, některá povídka je lepší jiná slabší, prostě a jednoduše, né každý život je tak zajímavý, ale každý má přeci jen něco do sebe a jeden bez druhého by nemohl existovat. Kniha je směsicí pocitů tužeb a polootevřené konce ji dělají zajímavě tajemnou.

Za mě je to další autorova výborná kniha a svou čtivostí a lehkostí s jakou je napsaná si najde určitě ještě mnoho a mnoho čtenářů a příznivců.

andulis86
01.05.2019

Bohužel mě tato kniha zklamala, A. Doerr má moc pěkné knížky i to jak dokáže cokoliv popsat.Četla jsem Jsou světla, která nevidíme a O dívce Grace, ale tato mi přišla slabší. Povídky mi přišly krátké a nezáživné

StephenKingje
13.02.2019

Já mám prostě slabost pro Doerra již od Jsou světla, která nevidíme. Dokonale mi vyhovuje jeho styl a po této knize jsem si ho prostě do oblíbených autorů zařadit musel. Každopádně, Sběratel mušlí...

SBĚRATEL MUŠLÍ: Prvá povídka vypráví o vskutku nezvyklého životě slepého muže, jenž dlouhá léta sbírá na pláži mušle...a děl toho mnohem víc. Hned na začátku mne tahle kniha odrovnala a já jsem autorovi věřil každé slovo, které napsal. A to očekávám od dobré povídky. Vskutku úžasná povídka.
HODNOCENÍ: 10/10

LOVCOVA ŽENA: Příběh lovce a jeho ženy, která měla schopnosti vidět lidské sny. Opět velice povedená povídka a je zde mistrovské vykreslení mužova charakteru, jenž je dosti misteriózní a temný, že na něj nelehké zapomenete.
HODNOCENÍ: 9/10

TOLIK ŠANCÍ: Příběh holky, která se po odstěhování se z domova, začně věnovat muškaření. V této povídce se mi líbilo krásně vylíčená otcovská láska a dělá to z příběhu naprosto dojemnou záležitost.
HODNOCENÍ: 9,5/10

DLOUHO TO BYL GRISELDIN PŘÍBĚH: Příběh velice vysoké Griseldy, jež z důvodů potkání polikače železa, zahodí svůj dosavadní život. Alespoň podle mne se jedná o trochu slabší povídku, která má ale zajímavý námět a je i celkem čtivá.
HODNOCENÍ: 8/10

ČTVRTÝ ČERVENEC: Poněkud tragikomedická povídka o američanech, kteří se z důvodu sázky s Angličany snaží chytit velkou rybu, aby se nemuseli nazí projít po Times Square. Velmi dobrá povídka, u které seděla všechna slova.
HODNOCENÍ: 10/10

SPRÁVCE: Rozsáhlá povídka o hrůzách války a jejím dopadu na mladého kluka. Asi nejstrašlivější povídka ze všech a zároveň jedna z nejlepších. Jedná se o velmi čtivou povídku a taky o tu, která nejvíc připomíná Jsou světla, která nevidíme.
HODNOCENÍ: 10/10

MOTANICE U PRUDKÉ ŘEKY: Příběh muže v důchodu, jenž nechce přestat rybařit. A asi i nejhorší povídka z celé sbírky. Nezajímavý děj, prázsné postavy...ale za to alespoň celkem čtivé.
HODNOCENÍ: 6/10

MKONDO: Příběh o ženě, která se začně cítit velmi nekomfortně ve svém novém domově. Poslední a skvělá povídka, jež krásně ukazuje pohledy na svět z mnoha kultur.
HODNOCENÍ: 9/10

KONEČNÉ HODNOCENÍ: 9-9,5/10