Macbeth

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká... V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesboa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371872/macbeth-v8g-371872.jpg 3.3379

Macbeth (2018)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Práh

Danago
včera

Je to temný thriller,ale chce to vydržet a příběh vás pohltí. Kniha je těžší čtení. Kdo nečetl Shakespearovské zpracování, tak toho asi kniha nenadchne. Ale podle mě se tohoto tématu autor zhostil se ctí. A přiblížil tuto nadčasovou tragédii dnešní moderní době. Nemůžu nic vytknout. Ale kniha rozhodně není odpočinková a není pro každého.

anisek989

Rozhodně to neni Harry Hole, takže kdo čeká něco jako herryho bude zklamán. Jinak se mi tahle kniha a celkově nápad Shakespear 400 líbí. Jedině konec mi přišel trochu přitaženej za vlasy až moc.

Vojslava

Když jsem si (pro jistotu) přečetla synopsi Shakespearova Macbetha, zanořila jsem se do tohoto temného příběhu neobyčejně lehce (a skoro mi připadalo, že dnešní čtenář pochopí skutečné téma Macbetha spíše tady než v originále). Fascinovaně jsem sledovala přepracovanou linii, a i když některé detaily šly v jiném pořadí, na působivosti to přepracování vůbec neubralo. Atmosféra temnější než temná... Bylo to něco úplně jiného než detektivní série, ale řekla bych, že se autor popasoval se zadáním víc než důstojně.

Janule164

Souhlasím s Constanzo a Finn69. Je nutné znát Shakespearův originál, bez toho se opravdu zdá, že vraždy přicházejí příliš rychle. Pro mě čtivé od začátku, ale zhruba od poloviny mě příběh pohltil. Už léta jsem nečetla pod peřinou s baterkou v ruce, abych nebudila ostatní :) Zajímalo mě, jak si Nesbo poradil s předlohou, jak uchopí postavy, jak přenese středověký příběh do současného světa. A rozhodně mě nezklamal.

rezzba

Takový pro mě špatný americký béčkový film. Snad dle konce nebude chtít napsat další díl. Nesedly mně ty neustálé kecy co se jim honily v hlavě. Ono mně to nesedlo tak nějak celkově. Kdybych nevěděl, že to psal Nesbo dal bych to asi na milost.

mina_harker

Kniha je čtivá, ale velice mě mrzí, že autor zpracovává cizí příběh - v tomto ohledu chybí moment překvapení a čtenář znalý Shakespearovy předlohy ví, co se bude dít a jak dopadnou jednotlivé postavy.

petrulka

Pěkně napsaná dystopie, chvilkami je toho možná až moc, ale při uvědomění si, o jaký žánr se jedná, je to vlastně ok. Jinak čtivé.

pocitac311

Macbetha od Shakespeara som nečítal, čo bolo možno čiastočne dôvodom, že táto kniha ma príliš neoslovila. Je tu príliš veľa postáv, ktoré príliš rýchlo a ľahko zomierajú. Chýba mi niečo z HH...

Mali88

Za mě zklamání. Možná jsem měla velké očekávání, možná jsem neměla čtecí náladu. Do poloviny mě kniha bavila, ale od půlky jsem se nudila a nemohla se začíst.
A zřejmě to bude tím, že originál od Shakespeara jsem nečetla.
Ale dám mu šanci. Někdy, za delší čas.

Costanzo

Půjdu proti proudu a hodnotím výborně! Jooo no Harry Hole to není že ;-) kdo nečetl Shakespeara, prosím ani nekomentujte. Za mě skvěle napsaná kniha a Nesbo ukázal, že prostě umí. Za mě plný počet s tím, že Nesbo je prostě Bůh severské krimi, ať si říká kdo chce co chce.

Finn69

Jo Nesbø udělal z temného Shakespearova příběhu o touze po moci něco ještě daleko temnějšího a bezútěšnějšího, je to taková "noir" verze klasické divadelní hry. Rozhodně to nečtěte, pokud nemáte aspoň základní povědomost o originálu, nemá to smysl. Vlastně doporučuji si napřed přečíst Shakespearovu hru, pokud to neuděláte, uteče vám toho příliš mnoho.

Jinak tahle kniha je něco naprosto jiného, než ostatní Nesbøho knihy, s tím je potřeba počítat. Za sebe musím říct, že se mi to líbilo, povedlo se mi dostat do té temné atmosféry a přestože děj je jasně daný předlohou, čekalo mě i pár překvapení. Celý ten projekt převyprávění Shakespearových her současnými spisovateli mi připadá velmi zajímavý a určitě si přečtu i nějaké další.

VeruB

Knihy od Nesba mám ráda, svižně se čtou a mám k nim jen málo výhrad, někdy menší, někdy větší. Na Macbetha jsem se těšila a nejspíš jsem měla až moc vysoká očekávání. Zklamal mě hlavně začátek knihy, přes který jsem se měla problém dostat, protože vyvolával zmatek v postavách, ale po cca 70 stranách byla krize zažehnána a kniha se mi četla lehce a zajímal mě konec. Nutno podotknout, že Macbetha od Shakespeara jsem nečetla. Kniha byla plná krve, feťáků, touhy po moci a bezpáteřníků.

Drgajda

Tak tohle je opravdu tezko zaraditelne dilo. Akcni psychologicky krimitrihler, asi tak. Diametralne odlisna vec, nez co bych od Nesboho cekala. V prumeru tak jedna mrtvola na 20 stran, a je to kniha s 542 stranami...
Chapu, ze je to moderni pojeti Shakespaera, ale myslim, ze by se to dalo uchopit mnohem elegantnejsim zpusobem.

gad

Musím přiznat, že Shakespearův originál jsem nečetl, ale obdivuji Nesbøho, že tohoto projektu vůbec šel. Být na jedné straně kritizován příznivci Shakespeara a na straně druhé fanoušky Harryho Holea není příjemná představa. Kniha se mi líbila i když to není klasická detektivka a možná proto jsem se jí zpočátku prokousával. Poté, co jsem poznal všechny postavy už to začalo odsýpat.
Autor krásně zachytil, co z člověkem dokáže udělat touha po moci. Asi většina čtenářů změní v průběhu četby sympatie k některým postavám, které se také vyvíjejí a mění se jejich charaktery. Děj je zasazen do anonymního města v anonymní zemi, mohl by se tedy odehrávat kdekoliv. Víc prozrazovat nebudu.

helusa2

Perfektně zpracovaný Shakespeare, napasovaný na současnost... Až jsem se děsila toho, co nevyhnutelně přijde, jelikož předlohu znám... Obdivuhodné!
A neodpustím si připomínku: Být spisovatelem, nevím zda by mě těšilo, kdyby mí čtenáři neustále vyžadovali jen jednu mou řadu knih, neustále vše srovnávali s touto oblíbenou řadou a já bych nemohla psát nic jiného... Holea miluju, ale Nesbøho obdivuji právě za to, že nenapsal jen Harryho. I ostatními knihami dokazuje, jak je SKVĚLÝ!!! :-)

MirkaProk

Nesbo je můj oblíbený autor, tak jsem musela samozřejmě přečíst i tuto knihu. Tuto knihu jsem četla o trochu déle, protože i přesto, že konečný závěr je, že se mi líbila, tak se mi nějak těžce četla. Je to trochu jiná kniha, než na jaké jsem od Nesba zvyklá, ale i tak hodnotím kladně. Skvěle vylíčeno, co se z člověka může stát v touze po absolutní moci, která je doprovázena užíváním drog. Na začátku knihy mi byl Macbeth sympatický a naopak Duff mi nesedl, což se samozřejmě v průběhu příběhu změnilo. Bylo mi líto některým postav, které musely zemřít (hlavně jeho náhradního otce, který ho vytáhl ze srabu) a díky tomu jsem začala Macbetha úplně nesnášet. Jinak celkově se mi kniha líbila a doporučuji k přečtení.

Er.es

Můj první střet s autorem. Podle recenzí mělo jít o slabší kousek. Souhlasím. Chtěla jsem zamotaný příběh, který se měl pomalu rozplétat. Už kvůli tolika stránkám, kterými čtenář musel projít, se dalo očekávat, že půjde o něco víc. Ale bohužel. Do půlky mě kniha ještě dokázala udržet v klepetech, ale s prvním „šílenstvím a vyřčením „ten a ten musí zemřít“ nadšení opadalo.

Blá blá blá, mrtvola, blá blá blá, mrtvola,…

Nejsem fanda Shakespeara a chápu, že šlo v příběhu jen o to, že někomu ruplo v bedně na základě věštecké koule, a tím se rozjel kolotoč mordu, ale Nesbø je přece kalibr, mohl příběh pojat realističtěji s vnitřkem toho, co umí. Škoda.

Címa

Pro mě zatím nejslabší kniha od Nesba... určitě už bych ji nemusela číst znovu. Hlavní hrdina, který vraždí až neskutečně s lehkosti a vše mu prochází, do toho fetuje a poblaznena Lady, která vše řídí... docela zklamání za mě!

Ivan F

Nie som znalec a ani fanúšik Shakespearovho diela a nepredpokladám, že niekedy budem. O dráme Macbeth som vedel len toľko, že je to príbeh zrady. Preto som bol zvedavý, ako sa s tým momentálne najpopulárnejší nórsky autor popasuje.

Nedopadlo to najlepšie. Príbeh je na úrovni, ktorá má zaujať pravdepodobne mladšie publikum, jeho podanie je tak na úrovni strednej školy. Takisto rozsiahlosť knihy, ktorá je päťkrát väčšia ako originál mi neulahodila.

Čo však chválim a naozaj som s tým spokojný, je vykreslenie toho, o čom Macbeth je - ambície, vášeň, zrada. Toto sa naozaj Nesbøvi podarilo a je toho v knihe práve toľko, aby čitateľ mohol v priebeho prelúskavania sa príbehom Macbetha obdivovať jeho vášeň, nenávidieť ho kvôli zrade, pochopiť jeho ambície. Okrem toho je Macbethov príbeh veľmi temný, neskonale krutý a plný krvi.

Takže u mňa postava siroty z decáku, s ktorou som sympatizoval, má moje najhoršie opovrhnutie za to, čím sa vďaka ambíciám, vášni a zrade stala. Nesbøa chválim za odvahu, že sa na tak neľahkú úlohu,akou je prerozprávanie vrcholnej Shakespearovskej tragédie podujal. A to aj napriek tomu, že výsledok je, teda aspoň v mojom prípade rozpačitý.

Knihu odporúčam prečítať už len kvôli zaujímavosti.

Bar16

Joovy knihy miluji a vždy se na nové dílo těším. Macbeth nebyl výjimkou. Byl čtivý, perfektně promyšlený a skvěle napsaný. Ale na mě (a to už je co říct) už moc krutý. Ovšem knihu 100% doporučuji, ať si každý udělá názor sám! :-)

Eva73

Moc se mi líbila!

Marryzlis

Ufff! Konečně jsem ji přelouskala. Jiné jeho knihy se mi četly dobře (a nečetla jsem jen Harryho Holea), u téhle to byl trochu boj. Chvílemi mi přišlo, že ten příběh byl spáchaný horkou jehlou. Necítím se být tak vzdělaným a sečtělým kritikem, abych do toho mohla nějak víc rýpat. Tentokrát mi to prostě nějak nesedlo.

MaaaR@

Tak trochu se mi zdá, že značná část horších hodnocení vyplývá z toho, že to není Harry. Ale je jedině dobře, když autor dokáže psát i jinak, než je u něj zvykem. Mě hodně bavily už Krev na sněhu a Půlnoční slunce, ale Macbeth, to je prostě paráda.
Dystopické anonymní město, specifický styl psaní inspirovaný původním dílem a pocit, že dobro stejně nikdy na dlouho nevyhraje. Melancholií a temnotou tak prodchnutou knížku jsem už dlouho nečetl.

Anasa

Dost dlouho jsem si myslila, že to nedám. Nesnášela jsem Lady i Macbetha, nestrávila jsem ten rychlý sešup osobnosti ke dnu. Zapojení drog chápu, protože jiný mozek než ovlivněný drogami by se snad nemohl takhle poddat. Nakonec jsem to zvládla, dokonce i se zájmem, přestože konec budil úsměv. K Shakespearovi se hodil, k Nesbovi ne.

bgott

Prvních cca 200 stran bylo spíš rozpačité čtení, ale pak jiskra přeskočila. Dystopická atmosféra, propletenec postav, charakterů, motivů a důvodů, proč toužit po moci a co vše jí obětovat .....
"V mé profesi tomu neříkáme vydírání, ale reálpolitika"

Warty

Musím říct, že se mi kniha moc nelíbila, ale i tak jsem ji dočetla. Celý příběh mi přišel takový zvláštní, bez jiskry, v podstatě jsem se u toho dost nudila. Od Nesba jsem čekala mnohem víc.

honza0876

Shakespearovské drama prsknuté do atmosféry Milerova Sin city . Dobrá fošna.

ja.cerven

Super nápad od Nesba pustit se do něčeho takového. Knížka se mi moc líbila. Jsem fanda "Holeovek" ale i toto mě velice chytlo. Na začátku zvědavost, na konci úžas. Za mě velmi povedené.

LaPetja

Jo Nesbo není můj šálek kávy a Macbeth to jen potvrdil. Ponuré prostředí plné násilí a krve. Možná Jo Nesbo nemá právo nárokovat si stejnojmenné postavy do své knihy, ale tuším, že spoustu lidí naláká přečíst si Macbetha od Shakespeara.

Annkag

Milujem Nesba ale toto bolo jedno z jeho najslabšich diel.Ale treba mu aj tak zatlieskat pretože to bolo pisane ukolovo vrámci Shakespearovych diel takže tak nejako.Nebola to zase uplná katastrofa ale ani uplná dokonalost.