Macbeth

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká... V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesboa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371872/macbeth-v8g-371872.jpg 3.3475

Macbeth (2018)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Práh

Kocourek
14. prosince

Knížka, která vybočila ze zavedeného scénáře s Harrym ..Napínavé, zajímavé a někdy jsem si říkala, zda se něco podobného (jen bez těch mrtvol) neodehrává v reálu...Nesbo opět nezklamal...

lavazza
12. prosince

No, úprimne, keby som bola labilna, tak po prečítaní tejto knihy, by som šla pravdepodobne spáchať samovraždu =D
Ale inak skvelo napísané, pútavé,... proste Nesbo....

Mijagi
10. prosince

Úpadek mezilidských vztahů a morálky, postupná destrukce politického systému, zkrachovalými průmyslovými fabrikami zatížené město, vysoká nezaměstnanost, nekvalitní životní prostředí, kriminalita, drogová závislost… Od Jo Nesba jsem doteď nic nečetl a Macbeth mě nalákal pouze ze zvědavosti, jak se tomuto bestsellerovému autorovi podařilo převést staré shakespearovské téma do současnosti. Zatímco skalní fanoušci skandinávských kriminálek jsou v hodnocení spíše rozpačití, musím říct, že mě kniha potěšila. Když přimhouřím oko nad občasnou naivitou postav a závěru hnaného zbytečně moc za hranici uvěřitelnosti (ale takové mi to přišlo i u Shakespeara), čte se tahle zběsilá, sobecká honba za mocí jedním dechem. Kdo zná původní anglickou předlohu z roku 1606, nebude zklamán.

Wladimirski
09. prosince

První polovina knihy je čtivý akční thriller, žádné plitké stránky, děj má spád a čte se jedním dechem. Obzvlášť mne bavil způsob kapitol, kde autor nečekaně mistrovsky převádí děj jinam a následně se vrací k hlavní dějové lince. Ve druhé polovině ale "uvěřitelnost" příběhu klesá a závěr je smutným úpadkem. HH serie je dílo o třídu výš.

Vilma232
03. prosince

Zcela jiné počtení než knihy o Harrym. Oceňuji pokus o Shakespearovo téma. Macbeth i jeho Lady jsou odrazem postav o čtyři století starších - jen v úplně jiném prostředí. Brutální činy, o kterých se dočítáme, jsou kruté a téměř neskutečné stejně jako shakespearovská dramata. Když se obrovská touha po moci spojí s drogami, nic než násilí nemůžeme očekávat.

šipek
01. prosince

Tak nevím nevím s touto knihou od mého oblíbeného autora jsem měl problémy.Dočetl jsem, ale moc jsem se touto knihou nepokochal. Se sérii detektivek s mým oblíbeným komisařem Harry Holem se to nedá vůbec srovnat. Děj se mi zdál takový dost neskutečný.

omgjako
01. prosince

Mě to bavilo.

lucie6062
28. listopadu

Celou knihu jsem si myslela, že jsem na drogách. Nesbo má dost komplikovaný způsob psaní, což mi normálně nevadí, ale tady jsem se fakt dost ztrácela. Nečetla jsem původní verzi, takže nemůžu úplně soudit, nicméně některé věci byli dost přitažené za vlasy. Kolikrát jsem nevěřila, že to píše takový profík jako je Nesbo. Kromě Jacka jsem si nikoho neoblíbila a nefandila mu, což mi u knihy dost vadí. Škoda.

Val
27. listopadu

Přiznám se, že mám docela problém, jak vlastně tuto knihu uchopit. Vypravěčský styl samozřejmě luxusní, to je bez komentáře. Příběh samotný pochopí ten, kdo zná původního Macbetha. Kdo ne, tak mu to musí připadat jako totální šílenost. Přiznám se, že kdybych nevěděla o co kráčí, tak si začnu myslet, že si Jo taky něco šlehnul :-)
Tolik zla, podlosti a krutosti, kolik autor do této knihy vtěsnal se hned tak nevidí. Nemůžu říct, že by mě kniha nebavila, ale konec jsem přivítala vyloženě s ulehčením. Nečte se to lehce a je to těžce depresivní. Pokud máte náladu pod psa nebo depku, tak si knihu nechte na lepší časy :-)

Kkaterininka
20. listopadu

Kniha pro mne byla bohužel zklamáním. Nevím, zda to bylo tím, že mě již tento styl psaní tolik neoslovuje. Spíše mi přišlo, že autor se snaží napasovat knihu na předlohu občas až moc a minulo se to účinkem. Alespoň pro mne ano. Cca od sté stránky jsem cítila, že motivy hlavního hrdiny mi přijdou už nereálné. Nedokázalo mě to vtáhnout. Knihu jsem i tak dočetla do konce. Spíše však asi ze zvědavosti než kvůli zaujetí.

mrtn
20. listopadu

Kdybych tu knihu nedostal od nejlepšího kámoše k narozeninám, tak ji nikdy nedočtu. Trvalo to přesně půl roku, ale dočetl jsem. První polovina byla tragédie, ale ne ve smyslu antické tvorby. Postavy se chovají nelogicky, děj je plochý a nereálný, a celé mi to připadalo jako scifi - neurčitá země, neurčitá doba, neznámé drogy. Po několika vraždách jsem chtěl knihu zahodit, ale už jsem byl v polovině. Druhá polovina byla určitě lepší - logický děj, konečně sympatická postava.
Zhruba před 3 lety jsem začal po 20 letech číst a za tu dobu je to zatím nejhorší kniha. Aktuální hodnocení 65 % je nadnesené. Reálně to vidím na **, ale jelikož to byl dárek, stále přemýšlím o 3......Prokope sorry, jelikož je to můj první Nesbo, musím dát 2. HH snad bude o dost lepší. Rozhodně nedoporučuji, neb plno lidí nedočte.

konformita
16. listopadu

A proč ne? Furt jen chybí HH. To jako když LK napsal Playground a všichni brečeli, že chybí Joona Lina. To tak trochu zavání Rosemary. Jestli se pamatujete, že ten spisovatel si dovolil nechat zemřít hlavní hrdinku...

Marčullkas
14. listopadu

Za mě podprůměrné :(

Kaka.cs
10. listopadu

Po první kapitole jsem si uvědomila, že na knihu rozhodně nemůžu koukat jako na ty ze série s Harrym. Pak jsem se do knihy poměrně začetla a opět mě uchvátila. Úplně jiný příběh, než na které jsem od autora zvyklá, ale stejně skvěle zpracovaný.

koki.veru
10. listopadu

Knížka mě moc nezaujala. Ze začátku jsem se vůbec nedokázala začíst a myslela jsem, že jí odložím. Nakonec mě přemohla zvědavost, a je pravda, že od cca půlky už se to dalo číst, ale stejně za mě určitě zatím nejslabší knížka od Nesba.

Gingerveru
07. listopadu

Kniha je dost zvláštně napsaná. Už od začátku je jasné kdo je pachatel a čtenář je pak jen zvědavý jestli to dopadne dobře nebo špatně. Připodobnění k Shakespearovi se mi nelíbilo. Jinak mám Nesba moc ráda, ale tato kniha se mu opravdu nepovedla, dle mého názoru. Napínavá chvílemi byla, ale to je tak vše, co bych jí přičetla k dobru.

ClariceL.
04. listopadu

Myslím,že každý autor,který se do projektu zapojil si zaslouží pochvalu. Nemusí být zrovna snadné napsat něco,co už bylo,ve svém stylu a tak aby to zaujalo.Řekla bych,že Nesbo se toho ukolu zhostil velmi dobře.Držet určenou dějovou linku se všemi postavami a přidat tomu šmrnc se povedlo.Trvalo mi dlouho než jsem se prokousala přes sto stran,nebavilo mě to a prostředí herny a drog se mi moc nezamlouvalo. Než jsem to pochopila a pak už se mi to četlo uplně jinak.Dál už to mělo spád,všechny motivy a přízraky se zjevily v plné kráse.Je to ponuré v ulicích i v mysli a některé vraždy ach ach tak drastické proč? Ale takový ten příběh byl,tenkrát i teď.

PROCHEY
04. listopadu

Má prví kniha tohoto autora. A začal jsem asi tím nejslabším. Snad až se zas v budoucnu pro nějakou z jeho knih rozhodnu, budu mít šťastnější ruku. Veřím, že ano, jestli se tedy odvážím - laťka je v tuto chvíli opravdu nízko, spíše plozěna na zemi...
Příběh Macbetha byl jednou velkou slátaninou, která v podstatě od začátku nikam nevedla. Jak vše dopadne bylo téměř jasné. Cesta dlážděná tolika mrtvolami jinam ani vést nemohla! Celkově jsem postrádal akci a nečekané zvraty. Odpad nedávám jen proto, že jsem už četl i horší díla.

sicilia14
02. listopaduodpad!

absolútne sklamanie. úplne mimo

Mia77
02. listopadu

Nevěřila bych, že dokáži dát takovému spisovateli, jako je Nesbo, dvě hvězdičky. Tohle se vážně nepovedlo, měla jsem co dělat, to vůbec dočíst. Zapomeňme na to a šup sem s dalším dílem Harryho Hola. :-p

Merynkaw
25. říjnaodpad!

nedočteno

karolina5333

Tohle je velice výjimečný kousek!

veronikacerna

Precetla jsem jednim dechem... libila se mi

Bobina74

Nenene, tato politicko-psychologická detektivka z pera mého oblíbeného autora mně neuchvátila. Do půlky knihy jsem se opravdu snažila a nebýt to Jo Nesbo už by kniha letěla po 20. stránce. Dlouhé, nezáživné pasáže a když už se něco začalo dít vůbec mně to nechytlo.
P.s. : tak šup sem s 12.dílem Hola ať si spravím chuť.....

alabra

Tato kniha mě vůbec neoslovila, přestože autor jinak patří k mým oblíbeným. Knihu jsem zařadila mezi těch několik, které jsem nedočetla.

allebra

Nejdříve jsem si musela připomenout klasického Macbetha od Shakespeara, abych byla v obraze. Mně se Nesbovo podání líbilo a myslím, že si autor v rámci edice „Shakespeare 400“ poradil s přesunem Macbetha do dnešní doby velice dobře. Nevidím důvod srovnávání se sérií Herryho Holea (i když je i mým oblíbencem) a jsem ráda i za každou autorovu knihu mimo jeho obvyklý žánr. Četlo se opět velmi dobře, takže Jo Nesbo ani tentokrát nezklamal.

Pavlína79

Velký příběh o kočce a myši, spíše o spoustě koček a spoustě myší, že chvílemi není jasné, kdo je kdo. Příběh je velmi dobře napsaný, má spád a názorně ukazuje, že čím je větev víš, tím tam víc fouká.
Přesto jsem chvílemi jsem měla pocit, že už jsou kostky vrženy a teď to jen nebere konce, poměr sil se jako ve správném policejním dramatu přeléval mezi dobrem a zlem, napětí člověka drželo v trochu nudném střehu az do konce.
Já hodnotím 3 hvězdy. Zdaleka ne tak dobré jako HH romány, a už vůbec ne jako Syn, ale kritická jsem jen díky jeho vlastní, vysoko nastavené laťce.

Postava Lady se moc nepovedla, nemusela být taková bláznivka, nemusela skoncit takhle ...

Nešlo poznat kdo je kladný hrdina, jestli tam je vůbec nějaký hrdina.

" ... zachovával bonton veřejných záchodků, na nikoho se nepodíval, na nikoho nepromluvil, vyšel ven jako muž, který si odbyl svoje a nechal po sobě jenom puch. "

Marcela52

Pokud tuto knihu budete číst jako další variaci na Shakespeara, určitě oceníte autorovu poctivou snahu přiblížit čtenáři toto chmurné téma v současných kulisách. I když už ne tolik současných, děj se odehrává v sedmdesátých letech 20. století, ale přesto je to téma stále živé. Tím tématem je boj o moc, často a doslova přes mrtvoly a to je bohužel problém i naší současnosti. Musím se přiznat, že jsem si klasického Macbetha musela připomenout a o to víc oceňuji, že se v tomto současném tragickém příběhu objevují totožná jména jako v původní předloze a i dějová linka je poměrně přesná. Určitě se najde dost kritiků, kterým se kniha líbit nebude, ale já to vidím jako velmi zdařilý literární počin . Doporučuji pouze silnějším povahám, té krve a nemilosrdného vraždění je tam opravdu mnoho, jako u Shakespeara...

wosch

Naprosto plochý příběh.

harena

Projekt Shakespeare 400. Zaujal mě nápad britského nakladatelství použít zápletky a charaktery Shakespearových her v románech ze současnosti. Znovu jsem si přečetla Macbetha od WS, protože mě zajímalo, jak Nesbo uchopí postavy, jak je zasadí do imaginárního města současné doby. Děj se drží předlohy a příběh je snad ještě temnější a zlověstnější, šílenství nahradily drogy, čarodějnice nahradily prostitutky, panoše policisté, Birnamský les, který "se dá na pochod" nahradila stará Berta a touha po moci a po ovládání druhých je nakonec stejná i dnes. Nesbo umí navodit úžasnou atmosféru, zničené město, špína, nezaměstnanost, bída a zkorumpovanost. A podle mě se projektu zhostil důstojně . Jak tady píše víc čtenářů, kniha určitě není odpočinková, není to detektivka a určitě to není HH. Podle Jo ji lze číst jako "Thriller o ctižádosti a mocichtivosti, odehrávající se v ponurém prostředí zločinu a temnotě paranoidní mysli." Je to o probuzení zla, které spí v každém z nás. Pro mě naprosto skvěle zpracované a opravdu nezapomenutelné.

"Mám na mysli MOC skutečnou. Netušil jsem, že si na ni vypěstuje závislost tak brzy. Už se mu podařilo ze sebe setřást ohledy na morálku i na lidi, všechny kladné city. M O C je teď jeho nová a jediná milenka. Slyšels, co naznačoval v rádiu před pár dny? Ten spratek se chce stát starostou."

"Když jdete za svým snem, musíte se zříct toho, co milujete. Když s vámi někdo leze vzhůru a cestou zeslábne, musíte ho buď dostat nahoru, nebo odříznout lano."