Běžkyně

Vrcholový čínský plavec spáchá v předvečer olympiády sebevraždu — a Čína tak ztrácí naději na vítězství proti Americe. Olympijský vzpěrač si vezme život v náruči své pekingské milenky — a nejvyšší kruhy se pokoušejí tento skandál ututlat. Jenže ze sebevražd se vyklubou vraždy a ukáže se, že jsou spojeny s dalšími „náhodnými úmrtími“ nejlepších čínských atletů. Případu se ujímá čínský detektiv Li Jen a americká soudní lékařka Margaret Campbellová. Jejich jedinou nadějí je olympijská běžkyně. Ta ale záhadně zmizí a Liho kariéra i budoucnost mezinárodní atletiky se ocitají ve vážném ohrožení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/364735/bezkyne-ABZ-364735.png 4.3106

Čínské thrillery (5.)

The Runner (2003)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Host

intelektuálka

Přiznám, že jsem knihu chvíli odkládala - nyní zrovna nemám období na žádné hrůzy - ale před zimou ještě hodně tepla do duše...

Sportovní prostředí - podivné sebevraždy - smíšený manželský pár -
a konspirace ?

Popis čínského naturalismu - a někdy mě fakt ta jména dělala potíže...

Ale závěr : Peter May psát umí - nesrovnávám, ale hledám něco nového.

Saša57

Dobrá detektivka, která mne bavila, příjemná a napínavá kniha. Myslím si, že některé kritiky jsou až příliš tvrdé. Peter May má svůj styl a tak to také beru.

alekis

Nepodařilo se mi "se blejsknout" :-) a napsat k posledním třem dílům těchto z pěti zatím vydaných čínských thrillerů zvláštní hodnocení, natožpak ve verších :-). Ale ačkoliv už mám delší chvíli toto čtení za sebou, aspoň na závěr bych chtěla nějaké zhodnocení dodat. Tak bych to řekla asi takto: jsou knihy, které prostě nedočtu, ztráta času, nebaví. Pak jsou takové, které baví a čtu je s potěšením až do konce. A pak jsou takové, od kterých se nedokážu "odervat" a čtu je kdy a jak se dá, a mezi ně patří tyto detektivky Petera Maye. Přečetla jsem Ostrov Lewis - opravdu výborná série, Ostrov Entry - ještě lepší, pro mě, Umrlčí cestu - no, přečetla jsem... a těším se samozřejmě na další - až přijde zase čas detektivek, páč teď je pro mě čas romancí :-)... Samozřejmě, že bych našla mouchy, May není génius, je to "jen" spisovatel. Ale proč je mám hledat, proč mám šťárat v h...., když mohu jen zkonstatovat, že jsem se prostě dobře pobavila! A taky poučila (Čína). Na naší drahé Databázi jsem už našla tolik inspirací od "spolučtenářů/-řek", že bych si sem troufla něco podstrčit: podobně jako tato skvělá pětice nedovolily mi odervat se od sebe svého času například Kroniky Fey Kristin K. Rusch (píšu popaměti, snad to nepletu) a potom Království Boží Paula Kearneyho, ale obojí je fantasy, vím, že teď jsem mezi čtenáři detektivek... Přesto mi to nedalo. Tož tak.

petrarka72
30. záříodpad!

Nedočteno. Opravdu už to nejde. Doufala jsem, že se tahle série vzpamatuje, ale s každým dílem je horší a horší.

septime

Osobně si myslím, že každá další kniha této série je slabší a slabší.

Ellise

Byla to moje první kniha od tohoto autora. Nic sem nečekala a tak jsem byla příjemně překvapená. I když se dalo celkem lehce odhadnout kdo je zločinec. Ale a jména! John, Sue, Connor, jsou v pohodě, časem si zvyknete na Sigurdottir, Johansson, Waaler, ale Tchao, Čchien, Ťia Ťing, Suej Ming-šan to bylo fakt sousto.

Elya
23. záříodpad!

absurdné podľa mňa,..tradícia v detektívke, ktorú vnímam od D.Francisa - zranený džokej ide skoro až do smrti, aby dolapil vraha, dokonca aj Rowlingová to prevzala, o Nesbovi ani nehovoriac,..akoby to bola nejaká väčšia cnosť . Tu pani skoro príde o dieťa,..vrrr.
Jedna hviezdička za popis prostredia, o tej modernej Číne sa inak veľmi nedozvedám.

babsi66

Když se jako čtenář oprostíte od toho, že předmětem vyšetřování je opět nějaké superspiknutí a že v kontextu této čínské série to už působí trochu úsměvně, je to docela příjemné čtení. Má to spád, je tam napětí, prostě určitě se nudit nebudete.

Jolina

Knížka se mi líbila, i když jsem čekala díky názvu více příběhu o "běžkyni". Nejvíce mě asi nezaujal příběh - myslím tím detektivka jako taková - ale spíše dobře a srozumitelně vykreslené zvyky dvou rozdílných kultur - čínské a americké. Myslím, že autor docela názorně zobrazil Čínu a její poměry. Za to ta kniha stála...

vekune

Já moc nechápu ty hodnocení tady. Vždyť je to úplně marný! Detektivka jak poleno. Margaret je porad stejně nesnesitelná, i když už se pokouší o slabý humor. Linie s rodiči psaná snad na zakázku, víc stereotypní už to být nemohlo. Podezřívam autora, ze ve skutečnosti chce psat erotické romány, ale stydí se. A taky ze se chce blysknout svými znalostmi. A k čemu proboha najednou tolik sprostých slov-když už tak to aspoň neprekladejte jako do píči, ale do piči, pěkné krátce :) No hlavne, aby Margaret nezapomnela, ze nesmí pít kafe zejo, má v sobě ten virus od minula. Celá ta série je padená na palicu. Hvězdu zato, ze se to čte rychle, ideálně v saline a můžu preskakovat obcas i cely stránky a o nic nepřijdu.

mi-380

Tato Mayova série by se dala v podtitulku nazvat kronikou horečného komunisticko-kapitalistického vývoje Číny na přelomu tisíciletí. Kromě zajímavého popisu dramatických změn, které během jedné generace prožívala nejlidnatější země světa, podobně jako předtím Japonsko nebo Korea, autor v těchto napínavých thrillerech chytře využívá velká témata. VELKÁ země, VELKÁ témata. Postupně se tak po boku hlavních hrdinů Li a Margaret utkáváme s genetickými změnami ohrožujícími svět, reminiscencí na kulturní revoluci, problémy politiky jednoho dítěte, imigrací a biologickými zbraněmi. V tomto díle jde o olympiádu a doping. Podezřelých není mnoho, jsou nám předkládáni jako na talíři, přesto je pointa originální a překvapivá. Copak nás asi čeká v poslední části (Čínský šepot z roku 2004), která u nás zatím ještě nevyšla? 85% (zatím 88 hodnotících s průměrem 89%).

orinka3

Opět kvalitní četba, pestrý děj, navíc jsem si tak trochu připadala, že čtu barvitý cestopis. Tak sugestivně líčí autor kolotající život v Pekingu. Historii Triády beru jako další poučení, dosud jsem nevěděla, na jakých základech vznikla. Konec je překvapivý, i když...v takovém prostředí se vlastně člověk nemůže divit ničemu.

Nelly

Pan May psát umí, o tom není sporu, takže jeho knihy jsou v tomto ohledu jistě skvělé a najdou si nadšené čtenáře, i když detektivní zápletka není příliš brilantní - jako v tomto díle. Ale mne zde bavily především pro nás exotické reálie a jiný životní styl. Také vztah hlavních postav mne vzhledem k odlišnosti prostředí, ze kterých pocházejí, zajímá. Takže i tento díl jsem si užila, i když Margaret to zde moc jako skvělé patoložce nepálilo (asi ji brzdily těhotenské hormony).

katka.oo

Čínské thrillery mě hodně baví a Běžkyně opět skvělá kniha od P. Maye, je fajn, že se děj vrátil do Číny, prostředí se mi opravdu líbí a střed dvou rozdílných kultur je zajímavý. Vztah dvou hlavních hrdinů mě někdy štve, ale fandím jim a jsem zvědavá jak to s nimi nakonec bude. Doporučuji a dávám jak jinak než 5*.

TomTomis

Tak na začátku je tak málo postav, že mi bylo jasné, že musíme opět hledat pachatele mezi těmi, kteří stojí opodál. Nic nového. Neříkám, že jsem se nudil, ale na výbornou to opravdu nebylo. Možná to je to i tím, že jsem četl tři díly po sobě:) Doufám, že série nebude už moc dlouhá. Ještě bych chtěl někdy zkusit sérii Akta Enzo, ale po tomto již nevím, zda to je rozumné...

TeaPeter

Námět byl velmi zajímavý, ale skutečná podstata zápletky se svezla do roviny ne právě nejlepší sci-fi. A jako v minulém díle - kdyby to celé bylo jen o zločinu z reálných pohnutek (jako je třeba chorobná touha po penězích) bez těžko uvěřitelného sci-fi, tak by kniha byla mnohem, ale mnohem, lepší. Jinak ale líčení vývoje postav a jejich vztahů bylo zajímavé. Z konfrontace kultur se vždycky vykřeše zajímavý příběh.

Valdora

Po dlouhé době opravdu dobrá detektivka, která mne bavila od začátku až do konce a neměla jšem chuť některé pasáže přeskakovat. Napínavý děj, zajímavá detektivní zapletka, střet dvou kultur a vývoj vztahu dvou hlavních hrdinů. May prostě umí.

aronoele

Pátý díl série byl pro mě - ostatně jako je to i s dalšími Mayovými knihami - rychlou, příjemnou a napínavou četbou. Přiznám se, že Margaretino těhotenství a vývoj jejího vztahu s Li Jenem mě taky velice zajímalo, i když ty lascivní "americké" erotické scény v detektivkách až tak nemusím. Celkově hodnotím plným počtem hvězdiček a to s přihlédnutím k celé sérii jako k celku. Předchozí díl Hadohlavec mě asi zaujal více, i když pravdou zůstává, že Peter May dokáže vždycky najít velice zajímavé téma, na kterém postaví napínavý děj. Už se těším na poslední díl série a rozuzlení vztahu obou hlavních postav. (Chinese Whispers, vyjde v ČR v roce 2019)

knihomolkadorfa

Tak tenhle příběh se mi hodně líbil :) Zajímavý námět, skvěle vykreslené postavy i prostředí, napětí až do poslední stránky a v neposlední řadě i střet dvou různých kultur. Moc mě to bavilo.

Ulala

Musím říct, že Peter May umí rozvinout příběh. Pomalejší začátek tohoto dílu, který popisuje soukromí obou hlavních aktérů vystřídá část, ve které se do hledáčku dostanou čínští sportovci, nakonec strhující poslední část, ve které se do problému dostane Margaret včetně vyústění detektivní zápletky. Některé části mi připadaly trochu naivní, ale to neovlivnilo můj názor na knihu. Další skvělý díl čínských příběhů, které dávají na váhy dva absolutně rozdílné světy.

Dajine

Tyhle detektivky z Číny mě fakt baví.

IvaKo

S potěšením jsem sledovala další vývoj vztahu mých oblíbených postav, Li Jena a Margaret, při řešení napínavého případu ze sportovního prostředí . Poutavě a čtivě napsáno, čínské reálie dodávají příběhu pro nás exotický přídech. Příjemný čtenářský zážitek, jak už to v případě Petera Maye většinou bývá.

MilanCFC

Li Jen, vraždy a k tomu sportovní prostředí. Nelze si přát více :-)

iška

Opět se mi líbilo. Po přečtení předchozího dílu jsem si přála, aby se děj vrátil zpět do Číny a při čtení tohoto titulu jsem si říkala, jak jsem to těm hlavním postavám vlastně přát mohla. Ale budu asi sobec, jsem ráda, že se to odehrávalo v Číně, je to hodně zvláštní prostředí.

PetK

Bohužel mám pocit, že série má spíše sestupnou tendenci... Ano, kvituji, že mírně ubylo popisů dopravní situace v Pekingu. :-) Stále ocenuji (jako ostatně u mnoha dalších knih), že se dozvím něco o jiné kultuře a zemi, nutí mě to dohledávat si reálie... Ale příběh samotný mě nijak zvlášť neoslovil.
Například linie s rodiči - to už nebyla nadsázka, ale přímo karikatura, která z toho trčela jak prst. A vůbec - celé mi to přijde jaksi vypočítané, promyšlené... ale už bez srdce. Když si vzpomenu, že u Ostrovní trilogie jsem nepovažovala za zbytečné jediné písmenko, tady je to pro mě spíš o tom, že se autorovi nechce skončit úspěšnou sérii. Ale už to holt tak nějak není ono.

rodak

I s dalším dílem série jsem dostal pořádnou porci kvalitního čtení Pominu-li výbornou detektivní linii,moc se mi líbí narážení obou rozdílných kultur na sebe.Lepší než předchozí díl a velmi jsem zvědav na poslední knihu z této řady.

astra3

Jako vždy brilantní. Líbí se mi všechny knihy tohoto autora.
No prostě inteligentní napínavá detektivka. Jen doufám, že Li Jen zůstane u policie.

Skatty

Skvělá kniha, neotřelá detektivka z čínského prostředí. Líbilo se mi i jak zde byl vykreslený osobní život hlavního hrdiny.Po všech těch severských krimi kdy hlavní hrdina je pomalu jako přes kopírák (nemáte taky takový pocit - alkoholik, opustila ho žena atd.) příjemné zpestření. Určitě si přečtu i nějaké další knihy od tohoto autora. Doporučuju!

happy-smile

Tato série je s každou další knihou lepší a lepší. Probíhající vyšetřování je založeno na neotřelé zápletce. Detektivové se rychle přesouvají mezi jednotlivými stopami a čtenář se ani chvíli nenudí. Popis vztahu Margaret a Liho se tady objevuje tak nějak nárazově. Tentokrát to není ta obtěžující přeslazená romance, ale spíše humoristické okénko na téma seznamování s rodiči. Vše je dobře namícháno, a tak než se čtenář naděje, je konec knihy.

hs777

Každá série Petera Maye je jiná a každá má pro mne svůj půvab. Běžkyně je rozhodně z čínské série nejlepší, možná proto, že se děj vrátil zpátky do Pekingu. Výborný příběh, další kus historie, čínská versus americká mentalita, odlišné zvyky, kultura mě fakt pořád baví a vztah Margaret s Li je už jen třešinka na dortu. Jediné, co mě nebaví, je čekat dlouho na další díl.

Peter May

Peter May