IvaKo IvaKo komentáře u knih

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Pro Japonsko mám slabost a tak se mi tento subtilní příběh o zvláštním vztahu dvou naprosto odlišných lidí líbil. Děj plyne klidně na pozadí měnícího se počasí a zajímavých gastronomických a kulturních reálií, nechybí ale ani určitá tajemnost a lehká ironie. Trochu mě překvapilo jak moc se hlavní postavy věnovaly popíjení saké.

24.01.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Líbily se mi všechny předchozí Ládíkovy knihy, takže jsem se zvědavostí sáhla i po této. Tentokrát jde o opravdový cestopis, kterému nechybí objevování neznámých zajímavostí a míst naší nádherné země, ale ani vážnější zamyšlení nad historickými událostmi. To vše vyprávěno jako vždycky vtipně a svižně. Kniha mě bavila, přestože některá místa znám z vlastního cestování a část historek z Ládíkovy pražské přednášky, která také byla skvělá.

21.01.2022 5 z 5

Radši nekoukat Radši nekoukat Ivanka Devátá

Další z řady fejetonů, ve kterých se autorka převážně vesele, někdy ale i s vážnějším podtextem, zamýšlí nad událostmi a věcmi všedního života.

15.01.2022 4 z 5

Jak se dělá zoo Jak se dělá zoo Petr Fejk

Pražskou ZOO mám moc ráda a tak jsem knihu četla s velkým zájmem a musím přiznat, že mě už dlouho nic tak nezaujalo. Vyprávění vyvolává chvíli smích, někdy slzy dojetí a občas vztek, ale nikoho určitě nenechá lhostejným. Oceňuji autorovu upřímnost a sebeironii. Jsem přesvědčená, že Petr Fejk byl v té složité době mužem na svém místě, který se velkou měrou zasloužil o záchranu naší ZOO a dovedl jí k nynější moderní a návštěvnicky vstřícné podobě, a že to neměl rozhodně snadné! Doporučuji.

10.01.2022 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Chtěla jsem zkusit něco od tohoto autora, i když jsem tušila, že to asi nebude úplně můj žánr. Příběh je sice napsán svižně, celkem vtipně, ale asi v polovině mě přestal bavit, také mi vadila přemíra zbytečných vulgarit. Dočetla jsem jen ze zvědavosti jak dopadnou jednotlivé postavy.

28.12.2021 3 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Moje asi čtvrté setkání s tímto autorem mě opět potěšilo. Komorní příběhy s jemně nostalgickou atmosférou o křehkosti a nejistotě lidských vztahů, ve kterých hraje určitou roli hudba a které zvolna plynou jako ona. Prostě typický Ishiguro.

26.12.2021 4 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Vtipné, chytré i dojemné vyprávění plné neuvěřitelné autorovy fantazie, to vše zaobaleno do sci-fi hávu. Bavilo mě to.

17.12.2021 4 z 5

Aspoň jsem to zkusil Aspoň jsem to zkusil Michael Třeštík

Moje první setkání s M. Třeštíkem. Autor je člověk s velkým rozhledem i nadhledem, takže jeho deníkové vyprávění je místy poučné a jindy zábavné. Oceňuji jemnou sebeironii. Celkový dojem je ale spíše vlažný, hlavně kvůli poněkud roztříštěnému stylu a neustálému přemítání o teniskách/botaskách.

10.12.2021 3 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Peter May je můj oblíbenec, takže i tentokrát jsem četla s nadšením. Tento poslední díl "francouzské" řady se opravdu povedl, jen mi je líto, že tím skončily příběhy se sympatickým Enzem McLoedem.

03.12.2021 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Zručně napsané povídky zabývající se psychologií vrahů a různými podobami žárlivosti v lidských vztazích. Bavilo mě to.

24.11.2021 4 z 5

Tvýma očima Tvýma očima Peter Høeg

Peter Hoeg je mým oblíbencem. Jeho fantazie a originální styl vyprávění mě nepřestávají překvapovat a okouzlovat.

22.11.2021 5 z 5

Impresionista Impresionista Hari Kunzru

Indie mě vždycky fascinovala, takže jsem s velkým zaujetím četla tento barvitý příběh o věčném hledání a snaze překročit svůj stín. Bavil mě ironický až sarkastický styl vyprávění.

08.11.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Úsměvná mini zamyšlení nad podivnostmi všedního dne. Párkrát jsem se musela smát nahlas, takže doporučuji jako antidepresivum.

25.10.2021 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Knihu jsem vyhledala, protože miluji Řecko a letos jsem navštívila právě Kefalonii, včetně míst, která se v knize objevují. Příběh, ačkoliv se z větší části odehrává za války, je vyprávěn převážně žertovným, ale laskavým tónem s velkým pochopením pro vše lidské. O to působivější jsou dramatické, až naturalisticky popsané válečné scény, které zásadním způsobem zasáhly do životů hlavně místních obyvatel, ale i okupantů ostrova. Skvělé čtení.

19.10.2021 5 z 5

Já jsem Čína Já jsem Čína Xiaolu Guo

Kniha se mi hodila do letošní výzvy a příběh lásky osudově ovlivněné politikou, předsudky a odloučením mě zaujal. Líbilo se mi prolínání osudů hlavních postav a překladatelky jejich dopisů a deníků.

04.10.2021 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Moje první setkání s touto autorkou mě úplně nenadchlo. Kniha je sice napsaná velmi poutavě, s přesvědčivou znalostí nemocničního prostředí, ale chyběla mi zřetelnější katarze příběhu. Hlavní postava je excelentní lékař, ale jinak neukotvený slaboch, který se s pocitem ukřivděnosti a věčné podezíravosti potácí v pracovních i rodinných vztazích. Vadilo mi nadužívání vulgarit, které mohu tolerovat jen ve vypjatých scénách.

20.09.2021 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Měla jsem obavy, že se jedná o typicky "ženský" román o vtazích, ale byla jsem příjemně překvapena. Příběh o vážných důsledcích lži, pokrytectví, přehnaných ambicích a povrchnosti je totiž napsán velmi čtivě, vtipně a barvitě, navíc pojednává o aktuálních problémech jako jsou šikana a domácí násilí.

14.09.2021 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Tápající, v životě ztracený mladý muž, sugestivně tajemná atmosféra příběhu s prvky nadpřirozena - prostě klasický Murakami, kterého tak ráda čtu.

14.09.2021 4 z 5

Scény z venkovského života Scény z venkovského života Amos Klausner

Povídky ze života jedné židovské vesnice mají velmi sugestivní atmosféru s náznakem tajemna. Prostředí vesnice a jednotlivé postavy jsou vylíčeny tak barvitě, že čtenář získá dojem, že to místo a všechny ty lidičky důvěrně zná.

31.08.2021 5 z 5

Sukně z listí Sukně z listí Patrick White

Knihu jsem četla před mnoha lety a tehdy mě dost zaujala. Příběh, který částečně vychází z legendy o Tristanovi a Isoldě je vyprávěn lehce ironickým jazykem, často ale dost popisným. Autor kriticky poukazuje na britské koloniální praktiky a pokrytectví aristokracie, které poznamenává společenské i mezilidské vztahy.

28.08.2021 4 z 5