IvaKo IvaKo komentáře u knih

Noční brána Noční brána Peter May

Peter May je můj oblíbenec, takže další příběh Enza mě vyloženě potěšil. Zápletka vyprávěná ve dvou časových rovinách je zajímavá i napínavá, osobní život Enza se také posunul. Naprostá spokojenost.

30.08.2022 5 z 5

Zamilujte se do angličtiny Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka

Skvělý návod jak se naučit nebo zlepšit v angličtině od "nadšeného učitele angličtiny z Brna", kterého už dlouho sleduji na youtube. Napsáno vtipně a opravdu pro všechny. Nejvíc jsem ocenila praktické rady a odkazy na poslech, četbu apod. Doporučuji.

23.08.2022 5 z 5

Miloval jsem Ingrid Bergmanovou Miloval jsem Ingrid Bergmanovou Chris Greenhalgh

Působivý příběh velké a komplikované lásky mezi naprosto odlišnými osobnostmi je vyprávěn velice čtivě, s dokonalým zobrazením atmosféry všech míst, kde se odehrává, ať je to Paříž, Hollywood nebo třeba Vietnam. Ingrid Bergmanovou jsem měla ráda a leccos o ní věděla, ale o této milostné epizodě nic. Největším přínosem knihy je pro mě ale objevení válečného fotografa Roberta Capy. Jsem zvědavá na filmovou verzi.

31.07.2022 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Detektivky moc nečtu, takže toto bylo moje první setkání s autorkou a byla jsem spokojená. Příběh má atmosféru, postavy jsou psychologicky propracované, napínavost umocňuje prostředí Beskyd, to všechno vytváří působivý celek. Určitě vyhledám další knihy M. Klevisové.

26.07.2022 4 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Velmi čtivé a vtipné vyprávění mladého cestovatele z jeho dobrodružného putování po Africe mě pobavilo a často i poučilo. Autor si jistě zaslouží obdiv za svůj sportovní výkon, ale hlavně za zdatnost fyzickou i psychickou, s jakou překonával obtížné situace. Trnula jsem, aby to všechno přežil bez zdravotních následků.

21.07.2022 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Dramatický příběh muže a ženy, kteří se náhodou ocitnou v krajně kritické situaci, kterou se snaží společně překonat a tím poznávají nejen jeden druhého, ale i sami sebe. Příběh o naději, odhodlání, odpovědnosti a lásce. Styl vyprávění se pohybuje mezi příručkou o přežití v divočině a červenou knihovnou, ale dohromady je celkem čtivý.

17.07.2022 3 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Rozsáhlá autobiografie zpěváka, který provázel naše životy je napsaná upřímně, místy s vtipným nadhledem, jindy s hlubším zamyšlením. Při čtení jsem úplně slyšela hlas KG, jeho charakteristickou dikci. Rozhodně zajímavé nahlédnutí do jeho života, jeho zrání jako zpěváka i člověka. Na konci mi bylo znovu smutno z jeho odchodu.

14.07.2022 5 z 5

Pašerák srílanských snů Pašerák srílanských snů Jan Pavelka

Naprosto strhující příběh o působení neziskových organizací na Srí Lance v době válečného konfliktu. Vyprávění působí velice autenticky a zasvěceně, přináší plno zajímavostí o vzniku a průběhu občanské války na Srí Lance a působivě líčí v mnoha směrech nesnadné působení dobročinných subjektů. Nabízí se podobnost s nynější válkou na Ukrajině, hlavně pokud jde o dopady na civilní obyvatele. Nechybí ani sympatická hlavní postava a její proměna. Doporučuji a gratuluji autorovi ke skvělé prvotině.

07.07.2022 5 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Murakami je už dávno mým oblíbencem, takže mě i tato poněkud bizarní "jednohubka" bavila, ale raději mám jeho delší díla. Zejména druhá část příběhu vybízí k hlubšímu zamyšlení. Působivé ilustrace pěkně souznějí s dějem.

23.06.2022 3 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Od Murakamiho jsem četla mnohé, ale toto je první příběh, kde je hlavní postavou žena. Mladá žena, která prostřednictvím své nepochopitelně probíhající nespavosti rozebírá svůj dosavadní stereotypní život a nachází sama sebe. Otevřený konec v té nejdramatičtější chvíli mě rozladil. Působivé ilustrace.

20.06.2022 3 z 5

Moderní egyptské povídky Moderní egyptské povídky * antologie

Soubor povídek autorů různých generací, které vypovídají o vývoji společenských a rodinných vztahů v Egyptě. Přes rozdílnou úroveň povídek a překladů mě kniha zaujala.

15.06.2022 4 z 5

Portugalské velehory Portugalské velehory Yann Martel

Moje první setkání s tímto autorem mě poměrně zaujalo. Tři příběhy, značně bizarní, o překonávání životních traumat, o hledání smyslu bytí, o pochopení a lásce. Působivý styl vyprávění.

01.06.2022 4 z 5

Americká válka Americká válka Omar El Akkad

Poměrně sugestivně napsaná sci-fi, která je ale v mnoha ohledech velice věrohodná a pokud jde o válečné běsnění, bohužel, i aktuální. Příběh o tom, že válečné události a jejich důsledky krutě dopadají na životy jedinců na obou stranách. Oceňuji práci překladatele.

16.05.2022 4 z 5

Skladatelka voňavého prádla Skladatelka voňavého prádla Martina Formanová

Po několika stránkách jsem knihu málem odložila, protože vypravěčka mi byla svou povrchností a cílevědomou vypočítavostí krajně protivná, ale postupně jsem musela ocenit velkou míru otevřenosti a sebeironie. Autorka od značné nezodpovědnosti snad dospěla k určitému poznání životních hodnot.

02.05.2022 3 z 5

Víkend s Miriam Víkend s Miriam Marta Davouze

Moje čtvrté setkání s knihou Marty Davouze. Dost depresivní příběh o promarněných šancích v životě a o skrytých vinách mě úplně nezaujal, snad proto, že nejsem příznivcem rozjímání nad tím, co by bylo kdyby...

24.04.2022 3 z 5

Strážce stromů a jiné povídky Strážce stromů a jiné povídky Martin Rosocha

První setkání s tímto autorem mě bavilo. Povídky jsou tematicky i stylově pestré - některé vtipné až ironické, jiné s prvky nadpřirozena nebo hororu, další k zamyšlení. Příjemné čtení do MHD.

19.04.2022 4 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Trochu jsem váhala, jestli číst v dnešní zjitřené době knihu o syrských uprchlících, ale nelituji. Příběh o dopadech války na obyčejné lidi je totiž vyprávěn velice soucitně, občas až poeticky, což mu ale neubírá na působivosti, se kterou ukazuje, že člověk dokáže překonat i největší tragédii, pokud znovu najde naději a lásku. Je to silný příběh, který nám může pomoci vcítit se do pocitů běženců, nejen syrských.

09.04.2022 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Murakami je už dávno mým oblíbencem, takže mě jeho styl psaní nepřekvapuje, naopak mě baví. Přesto se mi zdálo, že asi v polovině knihy děj nějak ustrnul a začal mě trochu nudit, prostě už bylo až dost těch popisů jídla, oblečení, hudby a celkového nicnedělání hlavní postavy, ale v závěrečné části se věci naštěstí pohnuly a dočtení příběhu zase bylo potěšením. Celkově mám z této knihy trochu slabší dojem než z jiných.

30.03.2022 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po dlouhých letech jsem se v rámci letošní Výzvy vrátila k mému oblíbenému Remarquovi a znovu mě tento silný příběh zasáhl. Vyprávění o mladých lidech, kteří během 1. světové války ztratili veškeré iluze a smysl života. V poválečné době žijí ze dne na den, těší se ze svého přátelství a pocit marnosti utápějí v alkoholu. A najednou zasáhne láska a s ní se objeví naděje, obětavost, touha žít...

15.03.2022 5 z 5

Mami, mám tě ráda Mami, mám tě ráda William Saroyan

Čtivě a laskavě napsané vyprávění z pohledu devítileté dívky o jejím vztahu k matce, ale zejména o její touze po úplné šťastné rodině. Autor se citlivě dotýká otázek týkajících se smyslu života, uplatnění v něm, schopnosti snít a své sny realizovat.

10.02.2022 4 z 5