Víkend s Miriam

Příběh vysokoškolského pedagoga, který se platonicky, ale hluboce zamiluje do herečky Miriam, manželky svého přítele. Je spíš samotář a pozorovatel než bojovník, přesto se i bez vlastního přičinění ocitá v tíživých situacích. Jeho přítel se v Paříži zastřelí, jeho matka věčně naříká, jeho otec náhle zemře, jeho manželka ho opustí a jemu nezbývá než udiveně všemu přihlížet a ztrácet víru ve smysl své práce i celého svého života. Duchovní pouto, které ho váže k Miriam, je to jediné, co ho vnitřně posiluje, a snad proto se obává překročit hranici přátelství. Příliš pozdě se doví, jak hrozivou zkušenost měla za sebou, a příliš pozdě pochopí, že i ona ho vroucně milovala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/384419/vikend-s-miriam-iIy-384419.PNG 3.827
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Víkend s Miriam

niknikita

Příběh romantického a citlivého muže je napsaný krásnou a kultivovanou češtinou, kterou paní Marta Devouze precizně vládla.
Tentokrát je v její knize spousta nostalgie a smutku a stejné pocity mne neopustily ani když jsem dočetla poslední slova. Bylo to krásné a k zamyšlení i nad mým vlastním životem.
Tato moudrá dáma bude české literatuře scházet.
R.I.P.

princesse

Nebylo to špatné, ale nějak mě to nechytlo ... naprosto stejný pocit jako Pepina19. Jazyk psaní krásný, v tom jsem s většinou čtenářů zajedno. Pro mě tomu ale něco chybělo. Ale i přes to, že tato knížka mě až tak nenadchla, mám i nadále v plánu přečíst si ještě nějakou knihu od paní Davouze.

menalinda

Všechny knížky paní Marty mají příběh,který stojí za přečtení.

Petra21

Většinou mě krátké příběhy neuspokojí, ovšem Víkend s Miriam to nadmíru dokázal, a to i navzdory faktu, že se odehrával ve třech časových liniích. Myslím si, že Marta Davouze chtěla skrze svého hlavního hrdinu demonstrovat chybná životní (ne)rozhodnutí a kroky, které NEbyly nikdy učiněny. Nevím, možná spolu s vlastní nemocí přemítala o svém životě v retrospektivně...A také jsem plesala nad úchvatnou, čistou češtinou! Krásný román, stojí za přečtení.

mariva

Krátký příběh na jeden večer - na jedné straně příběh z minulého režimu, na druhé vlastní autorčiny prožitky z posledního období života. Měla jsem ráda její knihy o Bretani, škoda, že už další nenapíše.

Opatov

Trochu jina Davouze. Spisovatelky usty muze vypravi pribeh platonicke lasky minuleho stoleti, ktery je urcen predevsim zenam. Nevsedni cestina. Itelektualni kruhy, tak zname v obdobi socialismu. Pribeh vtahne do deje a nepusti a urcite stoji za precteni.

Pepina19

Nebylo to špatné, ale nějak mě to nechytilo.

porcelainswan
22.11.2018

Zajímavá kniha, hodně odlišný jazyk od současné literatury. Chvíli jsem si říkala, že knihu ani nedočtu, nakonec mě vtáhla natolik, že jsem s chutí četla dál :-) Dost mě bavily pasáže z doby socialismu, bytové sešlosti, umělci, univerzita, jiný svět v jiné době, o kterém mě vždy baví číst.