IvaKo IvaKo komentáře u knih

Prodaná Prodaná Zana Muhsen

Málokdy si uvědomíme, v jakých nepředstavitelně těžkých podmínkách žijí lidé, ale zejména ženy, své mnohdy kruté osudy. Tato kniha nám to působivě připomene. Je obdivuhodné s jakou neutuchající odhodlaností šla autorka za svým cílem. Nevím, jaký podíl na knize má spoluautor, ale příběh působí jako by ho psala sama Zana Muhsen, t. j. styl vyprávění je velmi emotivní, ale trochu kostrbatý.

20.04.2023 4 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

Kniha mě docela zklamala. Čekala jsem spíše vyprávění o filmové tvorbě, ale toho se autor dotkl jen okrajově. Hlavním tématem knihy je antikomunismus. Vyprávění Američana o jeho střetu s naší realitou a o sledování významných politických událostí od 50 a dále, je sice poměrně zajímavé, občas vtipné, ale také dost sebestředné a někdy povrchní.

19.04.2023 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Chytře vymyšlený a skvěle napsaný příběh o pokusu změnit dějiny. Nehledě na rozsah knihy, je to napínavé, místy vtipné i dojemné čtení. Pobavilo mě propojení s městečkem Derry z knihy "TO." Asi vezmu Kinga na milost, protože horory nevyhledávám, ale tentokrát to opravdu byl čtenářský zážitek

02.04.2023 5 z 5

Hologram pro krále Hologram pro krále Dave Eggers

Knihu jsem si vybrala kvůli žluté obálce do letošní výzvy. Příběh padesátníka prožívajícího osobní a profesní krizi uprostřed arabské pouště je sice poměrně čtivý, ale kromě arabských reálií víceméně nudný.

14.03.2023 3 z 5

Nevinný Nevinný John Grisham

Grisham je můj oblíbenec, takže jsem opět četla s velkým zaujetím. Tentokrát je to literatura faktu - autor věcně, jen se stručným sarkasticko-kritickým komentářem, popisuje neuvěřitelné případy lidí nevině odsouzených k trestu smrti, jejichž životy semlela policejní a soudní mašinérie s velkým podílem lidské zášti a předsudků na malém městě. Celý příběh je naprosto děsivý právě tím, že se opravdu stal a nebyl jediný.

04.03.2023 5 z 5

Dědicové země Dědicové země Ildefonso Falcones

Skvěle napsaný román, ve kterém je vše dokonale vyvážené - nezbytná míra historických události ve středověkém Španělsku, ale hlavně pohnuté osudy hlavních postav. Nenávist, intriky, krutost proti přátelství, lásce, odhodlání přežít a zajistit svým blízkým štěstí. Nedejte se odradit rozsahem knihy, je velmi čtivá, Falcones to prostě umí!

20.02.2023 5 z 5

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

Skvělé zpracování originálního námětu, které nejen baví, ale vede i k zamyšlení.

27.01.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Moje čtvrté setkání s tímto autorem mě opět okouzlilo. Příběh vyprávěný v různých časových rovinách je strhující, napínavý i dojemný a také varovný. Připomněla jsem si oblíbený Atlas mraků. Oslava knih a lidské touhy po vědění a štěstí. Čtenářská lahůdka.

10.01.2023 5 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Ráda vyhledávám "exotické" autory, včetně těch japonských, a tak jsem se těšila. M. Kawakami se sice v knize dotýká závažných problémů, ale její rozvláčně upovídaný, blogerský styl mě nenadchnul. Zaujaly mě vlastně jen japonské reálie.

18.12.2022 3 z 5

Zlobivá holka Zlobivá holka Mario Vargas Llosa

Autor patří mezi mé oblíbence a nadchnul mě i tentokrát. Ve strhujícím vyprávění o osudovém vztahu dvou naprosto odlišných jedinců sugestivně předvádí různé podoby lásky - upřímnou, nekonečně obětavou a odpouštějící na jedné straně a sobeckou, vypočítavou a zraňující na straně druhé. Není to ale prvoplánově jen milostný příběh, autor se dotýká i politického a sociálního dění v Peru a Evropě. Rozhodně čtenářský zážitek.

22.11.2022 5 z 5

Švédské stoly aneb Jací jsme Švédské stoly aneb Jací jsme Michal Viewegh

Fejetony psané vtipně až sarkasticky trefně glosují různé aspekty našich životů a společnosti. Mnozí z politiků dávno upadli v zapomnění, ale politika a lidská povaha je pořád stejná.

17.11.2022 3 z 5

Poklad v jediné růži Poklad v jediné růži Ann Philippa Pearce

V rámci letošní Výzvy jsem se vrátila do dětských let, kdy jsem tuto knihu z mé oblíbené edice KOD nadšeně hltala. Příběh mě bavil i tentokrát, po mnoha letech.

07.11.2022 4 z 5

Kocour z Montmartru Kocour z Montmartru Michaela Klevisová

Čtivé povídky napsané s velkou znalostí lidských povah a vztahů, ve kterých kočky samozřejmě hrají nemalou roli. Příjemné počteníčko.

03.11.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Kniha se mi hodila do letošní výzvy a tak jsem se po mnoha letech vrátila ke sci-fi a jsem nadšená. Příběhu nechybí vůbec nic - je originální, napínavý, poučný, ale i vtipný a dojemný. Čtenářská lahůdka.

31.10.2022 5 z 5

O květině O květině Zuzana Maléřová

Autorku znám z rozhlasu a tak jsem se zvědavostí sáhla po této tenké knize, která obsahuje moudré a laskavé úvahy o rozličných aspektech života - o přírodě (nejen o květinách), o přátelství a lásce, o divadle, o hudbě, ale třeba i o fotbalu. Kniha se nedá číst najednou jako román, ale je lepší jí dávkovat jako lék na duši a k zamyšlení.

18.10.2022 4 z 5

Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Banánové dítě – Vietnamka v české džungli Duong Nguyen Jirásková

Rozverné i vážnější příběhy ze života mladé Vietnamky žijící od 8 let v Čechách. Zajímavé poznatky o vietnamských, zejména rodinných, tradicích. Vyprávění autorky je oživeno náhledem jejího českého partnera na stejnou situaci. Oba mají mé sympatie - přeji hodně štěstí celé rodince!

11.10.2022 3 z 5

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Příjemné zavzpomínání na velkou hvězdu filmového plátna.

04.10.2022 4 z 5

Beton Beton Iva Pekárková

Od autorky už jsem pár knih četla a vždycky jsem oceňovala její znalost prostředí a lidských povah, o kterých tak výstižně a zpravidla i s humorem píše, ale tentokrát jsem trochu zklamaná. Kromě povídek z Afriky, jsou všechny ostatní víceméně depresivní, zaměřené na ztroskotance a zoufalce všeho druhu, kteří se beznadějně potácejí životem.

03.10.2022 3 z 5

Odvrácená strana ticha Odvrácená strana ticha André Brink

Drsný příběh plný utrpení a nespravedlnosti, ale také o neutuchající touze po svobodě a po odplatě. Působivý styl autora barvitě líčí otřesné koloniální poměry v Africe začátkem 20. století.

14.09.2022 4 z 5

Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel Alice Munro

Po knize jsem sáhla kvůli letošní výzvě. Je napsaná velmi citlivě, s důrazem na psychologii postav, které prožívají své "obyčejné" životy. Působivé jsou popisy kanadské přírody.

07.09.2022 3 z 5