Z lásky k Praze

Čtivě napsaná autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu. Gene Deitch, držitel Oskara za animovaný film z roku 1961, byl v roce 1959 vyslán proti své vůli do Prahy navázat kontakt s československými animátory. Vymínil si, že v komunistické zemi nezůstane více než 10 dní, ale osudové setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou protáhlo jeho pobyt v Praze až do dnešních dnů. Díky Deitchovým vazbám se v Československu vyráběly animované filmy, které se brzy proslavily po celém světě. Málokdo ví, že seriál Tom a Jerry nebo některé díly Pepka námořníka se vyráběly v Praze. Vtipný nadhled Gena Deitche na realitu komunistického Československa se vyhýbá zavedeným klišé, aniž by přitom realitu jakkoliv přikrášlovaly. Zajímavé je bezpochyby i líčení historek s významnými osobnostmi pražské Kampy a světa animovaného filmu Jiřím Trnkou, Jiřím Brdečkou nebo Janem Werichem. Významnou součástí knihy jsou i poprvé uveřejněné Trnkovy návrhy postav k animovanému filmu Hobit, který měl Deitch točit v Praze v době, kdy Tolkienovo dílo bylo ještě zcela neznámé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369657/big_z-lasky-k-praze-naf-369657.png 4.789
Biografie a memoáry

Vydáno: , Garamond

For the Love of Prague, 2000

Kniha Z lásky k Praze

Canniosh
28.11.2021

Naprosto fantastické svědectví o dobách nedávných, a přece tak minulých. Autobiografický příběh, který musí dojmout srdce každého, kdo socialistické Československo zažil, nostalgiky jako já dvojnásobně. Knihu jsem četl v originální anglické verzi, a těším se i na verzi českou, abych mohl porovnat. Určitě by si zasloužila více než jen paperbackové vydání, je to skvost.

bookcase
17.10.2021

Skvělá autobiografie, napsaná s nadhledem a hlavně velkou láskou k milované ženě. Ta láska čiší z každé stránky.

milary
08.08.2021

Nádherná knížka. Dokonalý písmenkový animáček svádějící k názvu "Takoví jsme byli", v němž autor líčí svůj šest dekád trvající pobyt v Praze v období ČSSR, ČSFR a ČR od samého sklonku padesátých let po současnost, přivedl na svět Američan s českýma očima, filmař Gene Deitch.

jaroiva
07.07.2021

Tento typ knížek mám ráda. Skutečné autobiografické příběhy.
Kromě zajímavého amerického pohledu na Československo jsem se konečně dozvěděla, jak se vyslovuje Chicago. :)
Ale jinak je tu spousta zajímavostí o nás samotných. I když Gene Deitch tu prožil takovou dobu, pořád zůstává Američanem, a jeho názor se dá brát jako velmi dobře obeznámený pohled zvenčí na naši kulturu. A takový ho vnímám jako velmi cenný. A navíc je vyprávění záživné.

JOHANA1
22.06.2021

Souhlasím se vším, co čtenáři přede mnou napsali a přidávám - knihu bych doporučovala studentům, protože to jsou dějiny v kostce - od 50. let do současnosti a určitě lepší než mnohdy suchopárné výklady učitelů, kteří jedou dějepis postaru.

L.Helena
13.06.2021

Audiokniha na ČRo2
Velmi zajímavý životní příběh, který se v audio verzi nemírně dobře poslouchal.

evelýny
06.06.2021

ČR Dvojka, četba na pokračování: čte Lukáš Hlavica, poutavě, živě, bezprostředně.

,,Pokud jste se domníval, že vás převezou z letiště přímo do basy, tak jste na omylu. Vítejte v Praze."
Moje první setkání s českým humorem a hned se mi ta mlha kolem začala zdát méně hustá." přílet do Prahy, r. 1958

Gene Deitch, americký režisér a producent animovaného filmu se s námi poutavě, živě, otevřeně, bez iluzí podělil o své životní zážitky, které spojil s Prahou a animovaným filmem. Přiblížil nám nejenom osobní příběh lásky, ale i plno kuriózních setkání a životních zkoušek
Překvapeně:
,,Byl jsem tisíce mil od své vlasti za železnou oponou a najednou jsem věděl, že jsem doma."
Obdivně:
,,Pro milovníka divadla, filmu, koncertní hudby a tradičního jazzu pro mě Praha byla a je kulturním svatostánkem."
Originálně:
,,Mapa Československa svým tvarem připomíná smyslně odpočívající ženu. Možná právě to vzbuzuje touhu ji znásilnit."

Pro amerického režiséra byla Praha magická.
Pro mě jsou magické vzpomínky amerického režiséra.

P.S.: Inteligentní. Originální. Vtipné. Laskavé. Autobiografické. A to se cení.

i_vanička
01.06.2021

Milé, zajímavé a bystré ohlédnutí za vývojem České republiky očima Američana. Tolik “ zázraků” v jednom životě na které uměl ukázat. Až se jeden trochu zastydí za děravou paměť a zaraduje se z připomenutí.