Z lásky k Praze

Čtivě napsaná autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu. Gene Deitch, držitel Oskara za animovaný film z roku 1961, byl v roce 1959 vyslán proti své vůli do Prahy navázat kontakt s československými animátory. Vymínil si, že v komunistické zemi nezůstane více než 10 dní, ale osudové setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou protáhlo jeho pobyt v Praze až do dnešních dnů. Díky Deitchovým vazbám se v Československu vyráběly animované filmy, které se brzy proslavily po celém světě. Málokdo ví, že seriál Tom a Jerry nebo některé díly Pepka námořníka se vyráběly v Praze. Vtipný nadhled Gena Deitche na realitu komunistického Československa se vyhýbá zavedeným klišé, aniž by přitom realitu jakkoliv přikrášlovaly. Zajímavé je bezpochyby i líčení historek s významnými osobnostmi pražské Kampy a světa animovaného filmu Jiřím Trnkou, Jiřím Brdečkou nebo Janem Werichem. Významnou součástí knihy jsou i poprvé uveřejněné Trnkovy návrhy postav k animovanému filmu Hobit, který měl Deitch točit v Praze v době, kdy Tolkienovo dílo bylo ještě zcela neznámé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369657/z-lasky-k-praze-naf-369657.png 4.757
Biografie a memoáry
Vydáno, Garamond

For the Love of Prague, 2000

Kniha Z lásky k Praze

aralka

Přestože nejsem žádný extra fanoušek animovaného filmu, životní příběh Geneho Deitche mě zaujal, je napsán vkusně a citlivě s lehkým humorem. Z knihy jde poznat, že byla psána v prvním plánu pro cizince, nicméně líbilo se mi, jak líčil v podstatě očima neuzaujatého diváka - Američana - život v totalitním Československu, a pak i ten svobodný po revoluci. Jeho láska ke Zdence Najmanové musela být opravdu osudová, když vytrvala přes spoustu nesnází a překážek tak dlouho a i z této knihy přímo sálá, milá knížka...

lazenskaveverka

Ještě jsem ji nedočetla a jsem z knihy nadšená. Měl by si ji přečíst každý, kdo už zapomněl, jaké to tu bylo. Anebo ten, kdo se narodil do nové doby a komu to nikdy nikdo nevyprávěl...
Šestou hvězdičku bych dala za všechny ty skvělé postřehy o Češích, třeba jak pijí turka :-) Děkujeme, pane Deitchi.

ajasin
02.12.2019

Gene Deitch je člověk, o kterém jsem nikdy dříve neslyšela, a který mi svou knihou a svými vzpomínkami shrnul historii posledních 60-ti let mé rodné země jako málokdo. Spravedlivě posuzuje jak zápory, tak i klady tehdejšího východního a západního bloku a nešetří ani zahraniční politiku svých rodných Spojených států. Je znát, že pan Geitch má jasné názory, za kterými si stojí. Z jeho knihy čiší upřímnost, skromnost a nadhled. Moc hezky napsaná, čtivá a zajímavá kniha. Doporučuji.

HelaF
20.09.2019

Název knihy je výstižný. Z knihy jsem opravdu cítila lásku a obdiv pana Deitcha k Praze, Čechám, Čechům. S velkou pokorou sepsal svůj obdivuhodný život zde. Knížku doporučuji kde můžu.

katy238
13.09.2019

Něžné vzpomínání Američana, který z naší země již nedokázal nikdy odejít i přes odstrašující dobu, do které přišel. V období tvrdé totality, nedostatku základních životních potřeb a absurdity každého dne dokázal Gene vytěžit ze života v Praze to nejlepší a v devadesáti letech na to i rád vzpomínat. Příběh jedné nemožné lásky, která se stala osudovou, okořeněný jedinečnými vzpomínkami. Nádherné čtení, které neomrzí.

Burák
29.08.2019

Kdybych loni nenarazila v časopise INTERVIEW na rozhovor s Genem Deitchem, asi bych se k této knize nikdy nedostala. Ten rozhovor a hlavně osobnost a životní příběh tohoto neskutečně zajímavého člověka mě úplně dostal a opravdu nechápu, že není jeho existence v povědomí Čechů větší.

Ten rozhovor byl hodně rozsáhlý a vztahoval se právě ke knize Z lásky k Praze, která tehdy vycházela poprvé i v českém překladu, takže jsem měla poměrně jasnou představu jakým směrem se bude toto autobiografické vyprávění ubírat. A i tak jsem se nenudila ani chviličku. Naopak!
Pan Deitch svým vyprávěním přibližuje život v Československu v 2. polovině 20. století, a dělá to natolik lidsky a poutavě, že i když nejste milovník historie, čtete s radostí a velmi často i s údivem. Jak je možné, že jsme takhle žili (nebo naši rodiče a prarodiče) ještě před pár desítkami let?

Pokud máte rádi seriál Vyprávěj, určitě se vám to bude líbit. Některé kapitoly popisují ty samé situace jako některé díly seriálu.
Navíc pokud víte o československém dětském animovaném filmu jen stejně málo jako já, bude to pro vás velmi zajímavá sonda. Některé skutečnosti o kterých pan Deitch píše jsou téměř šokující.

Moc bych si přála, aby se tato kniha dostala k mnohem více čtenářům, hlavně k těm mladším, co dobu před rokem 1989 nezažili. A panu Deitchovi a jeho ženě přeju ať se jim daří a drží se jich zdraví i síly.

hana1070
04.08.2019

Docela milá kniha, více viz recenze.

hajrys
29.04.2019

Krásná kniha psaná více méně nezávislým pohledem člověka, který zde sice žil, ale nebyl na minulém režimu závislý. Komentář knihovniceVS knihu naprosto vystihuje. Psát cokoli jiného nemá smysl.

Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti
Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti