Z lásky k Praze

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtivě napsaná autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu. Gene Deitch, držitel Oskara za animovaný film z roku 1961, byl v roce 1959 vyslán proti své vůli do Prahy navázat kontakt s československými animátory. Vymínil si, že v komunistické zemi nezůstane více než 10 dní, ale osudové setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou protáhlo jeho pobyt v Praze až do dnešních dnů. Díky Deitchovým vazbám se v Československu vyráběly animované filmy, které se brzy proslavily po celém světě. Málokdo ví, že seriál Tom a Jerry nebo některé díly Pepka námořníka se vyráběly v Praze. Vtipný nadhled Gena Deitche na realitu komunistického Československa se vyhýbá zavedeným klišé, aniž by přitom realitu jakkoliv přikrášlovaly. Zajímavé je bezpochyby i líčení historek s významnými osobnostmi pražské Kampy a světa animovaného filmu Jiřím Trnkou, Jiřím Brdečkou nebo Janem Werichem. Významnou součástí knihy jsou i poprvé uveřejněné Trnkovy návrhy postav k animovanému filmu Hobit, který měl Deitch točit v Praze v době, kdy Tolkienovo dílo bylo ještě zcela neznámé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369657/big_z-lasky-k-praze-naf-369657.png 4.6110
Žánr:
Biografie a memoáry

Vydáno: , Garamond
Originální název:

For the Love of Prague, 2000


více info...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Kniha Z lásky k Praze

IvaKo
19. dubna

Kniha mě docela zklamala. Čekala jsem spíše vyprávění o filmové tvorbě, ale toho se autor dotkl jen okrajově. Hlavním tématem knihy je antikomunismus. Vyprávění Američana o jeho střetu s naší realitou a o sledování významných politických událostí od 50 a dále, je sice poměrně zajímavé, občas vtipné, ale také dost sebestředné a někdy povrchní.

elcapitano
26. února

(+ SPOILER) Narozdíl od většiny čtenářů, mne kniha zklamala. Nedočetl jsem jí. První část knihy - autorův první střet s Československem je zábavný a svěží. Čtivě popisuje propastný civilizační a kulturní rozdíl mezi USA a ČSR, víceméně jeho mise v době studené války je i poměrně dobrodružná atd. Ale.. jako první mi začala být protivná neustálá prvoplánová adorace paní Zdenky (jakkoliv to jistě byla báječná ženská) a posléze i autorovo vidění sebe sama. Tak nějak jsem měl pocit, že se zbytečně opájí svou jedinečností, pramenící nikoliv z jeho zásluh, ale ze shody náhod - že je američan. Celkem do systému postupně zapadl, stal se privilegovanou osobou, využíval svého postavení, naučil se se systémem vycházet atd.. zlomil jsem nad ním hůl, když se vytahuje, jak si koupil první tohleto a první tamhleto a všichni na to koukali.. no, asi tak. Od poloviny kniha občas sklouzne k takovému historkaření, někdy je to zajímavé, jindy banální. Při sametové revoluci jsem knihu odložil.
Ještě mne bavily pasáže z filmařského prostředí, ale těch v knize bylo nečekáně málo.


Dela111
19.08.2022

Z lásky k Praze je poutavě napsaná autobiografie talentovaného kreslíře, režiséra a producenta Gena Deitche, který svůj profesní život zasvětil animovanému filmu. A byla to právě láska k němu, která tohoto Američana na konci 50. let minulého století přivedla do Československa. Stačilo deset dnů a potkal tady jinou lásku, osudovou, takovou, která mu převrátila život vzhůru nohama. Rozvedl se a šel za hlasem srdce do země, kde se žilo složitěji. V Praze zůstal až do konce života, více než šedesát let. Tady mě hodně pobavilo, jak si před cestou do Prahy vymínil, že ve smlouvě musí být výslovně napsáno, že tu nebude déle než deset dní... ;-) To jistě před cestou neznal naše přísloví "odříkaného chleba největší krajíc" :-)
V knize autor líčí s nadhledem trable Američana v socialistické zemi, která jej i přes svou problematičnost okouzlila. Popisuje i svá setkání s některými našimi zajímavými umělci.
Gene Deitch se netajil tím, že nebyl žádným bojovníkem za lidská práva a svobodu. Chtěl zde žít, a proto se nijak neangažoval proti tehdejšímu režimu. Život tady mu usnadňoval americký pas a to, že byl stále zaměstnancem americké firmy.
Kniha je skutečně prodchnuta láskou a to nejen k Praze. Tato autobiografie je především vyznáním lásky k ženě, pan Deitch musel svoji druhou manželku nesmírně milovat.

mira399
30.03.2022

Moc hezké a obohacující čtení.Knížka vydá víc svědectví, než učebnice dějepisu. Pokud se chcete podívat na dobu minulou milýma očima jednoho Američana,směle do toho. Budete se určitě bavit.

jfialova
07.02.2022

Velmi milá, lidská a intimní zpověď člověka, který v životě mnohé zažil a dokázal. I přesto, že jsem četla český překlad, je zřejmé, že kniha byla napsána pro amerického čtenáře. Vůbec to ale nevadilo, pan Deitch Američan byl, i přesto, že větší část života prožil v Praze. Naopak to dělá jeho výpověď autentickou, na nic si nehraje, nedělá ze sebe žádného odborníka a specialistu na české poměry. Celou knihou prostupuje neskutečná pokora, láska k jeho ženě i k práci a lidství. I přes to, že k němu a jeho blízkým osud nebyl často laskavý, nepřišel o nadhled, nestěžoval si na svůj osud, i když otevřeně přiznával, že některé okamžiky nesl těžce. Jeho pohled na české dějinné zvraty mi přijde velmi zajímavý a cenný, protože vše, co se tady dělo se ho zároveň týkalo, ale vlastně i netýkalo, protože měl přece jen o něco větší možnosti než většina běžných Čechů. Jednoznačně doporučuji.

Canniosh
28.11.2021

Naprosto fantastické svědectví o dobách nedávných, a přece tak minulých. Autobiografický příběh, který musí dojmout srdce každého, kdo socialistické Československo zažil, nostalgiky jako já dvojnásobně. Knihu jsem četl v originální anglické verzi, a těším se i na verzi českou, abych mohl porovnat. Určitě by si zasloužila více než jen paperbackové vydání, je to skvost.

bookcase
17.10.2021

Skvělá autobiografie, napsaná s nadhledem a hlavně velkou láskou k milované ženě. Ta láska čiší z každé stránky.

milary
08.08.2021

Nádherná knížka. Dokonalý písmenkový animáček svádějící k názvu "Takoví jsme byli", v němž autor líčí svůj šest dekád trvající pobyt v Praze v období ČSSR, ČSFR a ČR od samého sklonku padesátých let po současnost, přivedl na svět Američan s českýma očima, filmař Gene Deitch.

1