Hologram pro krále

Alan pamatuje lepší časy, v obchodě i v životě. Celý život se živil prodejem jízdních kol, jenže v době, kdy všichni už dávno přesouvali výrobu do Asie a Afriky, on tvrdošíjně lpěl na poctivé práci amerických dělníků. Takže mu trochu ujel vlak a teď se ocitl v Saúdské Arábii, kde má v městě rostoucím uprostřed pouště králi Abdalláhovi představit revoluční holografickou technologii. Doufá, že mu ta zakázka změní život, že bude moct dál posílat dceru do školy, splatí dluhy a konečně se na něj usměje štěstí. Jenže král nikde a čekání na něj připomíná spíš absurdní drama, a tak se Alan utápí v myšlenkách a podomácku vyrobeném alkoholu, znovu a znovu rozepisuje dopisy dceři a rýpe do bulky, která se mu udělala na šíji....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203776/hologram-pro-krale-qfs-203776.jpg 3.641
Vydáno, Plus

A Hologram for the King, 2012

Kniha Hologram pro krále

qydko
15.03.2018

Namlsaná Kruhem jsem se nadšeně pustila do čtení, leč nebylo to ono. Psát autor sice umí, ale tento příběh si mě nezískal.

Julinka679
04.03.2018

Nenadchne ale ani neurazí... Příběh Alana byl chvílemi zajímavý ale podle názvu jsem čekala tak trochu něco víc. A to "víc" jsem nedostala. I když Alan potkal mnoho zajímavých lidí a řešil své životní problémy tak to hodně postrádalo. Hologram se uskutečnil až někde na konci, který pro mě nebyl nijak uspokojivý...
Na druhou stranu autorův styl psaní není nijak špatný, prostředí Saúdské Arábie originální a postavy dobře popsané tak hodnotím jako dobrý průměr :-)

Vikos
25.12.2017

K téhle knížce jsem se dostala úplně náhodou. Ve škole si někdo od knižního klubu objednal knížku Hologram pro krále, jenže si ji nevyzvedl a ona zůstala u učitele. Pan učitel nám vždycky ukazuje knížky, které jsou, jak říkám já, opuštěné a nechtěné. Když nám je jednoho dne znovu ukazoval, já narazila na Hologram pro krále. Musela jsem tu knížku zachránit, jakoby ke mně vysílala nějaké znamení "pomoc". Ani jsem nepřemýšlela, jestli je dobrá nebo ne. Následujícího dne už jsem si jí hrdě nesla, v přepravce, ze školy.
A rozhodně nelituju, že jsem jí zachránila. Miláčka mýho (heart). Bavila mě a to dost. Byla skvělá (heart).

zimela
03.12.2017

Pozor, patos!
Zmuchlaná, rukou trhu/doby nevšímavě pohozená, momentka z polaroidu života jednoho neúspěšného, stále ale kolem sebe kopajícího člověka.
Docela hustě tíživá a depresivní jízda, je tendle Hologram pro krále.
4 smutné ****

RamonVarga
16.12.2016

NUDA, NUDA, ŠEĎ! V podstatě do třetiny knihy jsem matně doufal, že se děj v KAEC posune, a král, že přijde - také potíže s wi-finou, nic se v knize nedělo. Za mne - NEDOPORUČUJU!!!

teresinha
23.02.2016

Přečíst tuhle knížku mi trvalo hříšně dlouho na to, jak mě bavila a jak moc čtivá je. Bylo to svěží a odsýpalo to a vlastně to bylo tragikomicky smutné. Být hlavním hrdinou, mlátím hlavou do zdi nad absurdností dnešního světa. Nemám slovo globalizace moc ráda, ale tady dýchá z každého řádku. A fakt, že je děj zasazen do Saúdské Arábie a červená nit příběhu se motá kolem nekonečného čekání uprostřed pouště na neuchopitelnou a maličko surreálnou postavu krále (Godota v pravém slova smyslu), absurdnosti ještě přikládá. Co myslíte, přijede nakonec? :)

JanaLanova
28.01.2015

Novodobé podobenství o čekání na Godota. Ne příliš vzdálená a veselá budoucnost a vhled do arabské společnosti. Trochu slabší konec, jako kdyby autor nevěděl, co s ním.

RADOST
17.08.2014

Skvělý styl, autor pečlivě vážil každé slovo a podařilo se mu trefně vystihnout povahu a jednání hlavního hrdiny a zároveň i stav dnešního světa. Alan se zamýšlí nad svým životem a stále znovu se upíná na nové příležitosti. Servíruje čtenáři svůj život, seznamuje ho se svými chybami, úvahami i nadějemi. Vtáhne ho do života v Saudské Arábii, kde nabízí svůj nejnovější projekt.
Najednou se ale spolu s ním zamýšlíme nejen nad jeho možnostmi, ale i nad situací a možnostmi současného globalizovaného světa. A formulace některých myšlenek je mistrovská. Je to román o bezradnosti, bezútěšnosti, marných nadějích. Ale přesto má v sobě jiskru optimismu i náznaky řešení.

Válka hluku
Pokoj

zfilmováno americká literatura

Dave Eggers
americká, 1970

Kniha Hologram pro krále je v