Banánové dítě – Vietnamka v české džungli

Jsem banánové dítě – zvenku žlutá, uvnitř spíše bílá. Na svůj žluto-bílý svět se snažím dívat s nadhledem a psát o něm lehkým perem. Politicky nekorektní (sebe)ironie, švejkovský humor, nadsázka, prořízlá huba, která by ve Vietnamu byla okamžitě zalepena izolepou – to vše tvoří moji osobnost a knihu. Ta obsahuje dvacet příběhů z mého života. Píšu o svých rodičích, o tom, jak mě vychovali. Píšu o tom, jak jsem se s tím, jak mě vychovali, prodírala životem v české společnosti. Píšu také o tom, jak jsem si v životě nevěděla rady a chtěla to vyřešit útěkem do Francie. Píšu o hledání muže, o vyhazovu z práce, o depresích a mániích, o Vietnamu, o babičce, zkrátka o všem, co se mi z dnešního pohledu zdá pro můj život důležité. K některým zásadním událostem přidal svůj pohled na věc můj český muž. O autorce: Papírově jsem čistokrevná Vietnamka, ale míchá se ve mně jak asijská, tak evropská kultura. Jsem totiž Vietnamka made in Czechoslovakia. Byla jsem počata v Litvínově, narodila jsem se v Hanoji a v osmi letech jsem se s rodiči odstěhovala do východních Čech. Bydlím s českým manželem v Lysé a od narození mám na hlavě dvě lysinky. Miluji švejkovský humor, nadsázku a politicky nekorektní sarkasmus skoro stejně jako stračenky z Českého ráje a cukrovou třtinu z hanojského trhu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353121/big_bananove-dite-vietnamka-v-ceske-dzu-E0T-353121.jpg 3.248

Kniha Banánové dítě – Vietnamka v české džungli

Alice1974
28.10.2021

Velmi upřímná zpověď. Dobrý nápad toho, kdo dělal korekci, nechat některé věty tak, jak je napsala autorka, i když to zní nečesky. Například některá přirovnání nebo větná skladba. Dodává to na autentičnosti. Je to lehké čtení, někdy s lehkou a někdy s těžší tématikou. Doufám, že se dočkáme pokračování.

ecila13
31.10.2019

Zajímal mě náhled do vietnamské komunity v ČR - a to se povedlo. Autorka mohla jít klidně více do hloubky a do větších detailů.

Pár kapitol téma zbytečně naředilo (Francie, bipolární porucha, příprava na svatbu). Ale ne, že by to nebyla zajímavá témata ... každé z nich by bylo na další knížku.

Alena_S
16.10.2019

Na začátku mi hodně věcí nesedělo, např. Duong tvrdí, že byla vychovaná k poslušnosti a že Vietnamci jsou houževnatí, to by čtenář i čekal. Přitom není ani poslušná, ani vedená k velké zodpovědnosti. Naopak první půlku knihy se jeví jako sympatické, ale labilní telátko, co se při každém neúspěchu zhroutí (A to doslova, tu část skoro bolí i číst, i když si třeba klepete na čelo, jak si ještě ve svém věku mohla myslet, že jí všechno půjde ze dne na den).
Ale časem jako by přišla na to, za jaký konec svůj příběh vzít, abychom ji a její zázemí a původ lépe chápali, a zbytek knihy tak lépe splnil svůj účel.
Z Jakuba mám dojem, že se v knize i v její hlavě vsugeroval do role zachránce. Ale ke konci taky trochu zmoudří.
Celkově mohli ty kapitoly trochu uceleněji seřadit, a byl by z toho i skvělý film.

Janeee
01.10.2019

Knížka byla velmi pěkně napsaná. Získala jsem z ní spoustu zajímavých postřehů. A přeji Duong a Jakubovi, ať jim to vydrží navěky. :-)

Hobo
09.07.2019

Čtivá, zdánlivě lehká četba, která však obsahuje hluboké postřehy a přináší i postřehy o Vietnamcích samotných včetně jejich komunitě u nás. Přečetl jsem s radostí a jistým odlehčením.

ZuzziŠ
19.04.2019

Odpočinková kniha, která se k ustupující mononukleóze náramně hodí. Nenáročná četba pro nenáročného čtenáře - který odpustí i jisté nelogičnosti ve stavbách vět.
Co se námětu týče, tak se nedomnívám, že by problémy autorky byly způsobeny tím, že je se jedná o Vietnamku v české džungli, vlastně bych řekla, že to, co prožila ona, v různé míře intenzity prožívá každá hodná holčička/žačka, která se musí srovnat s nesnesitelnou lehkostí bytí.

Mufka
01.03.2019

Formou krátkých kapitol jsem se dozvěděla něco o autorce, která se v určitých chvílích dívá zpět do minulosti a vyhodnocuje své životní situace, ale také něco o tradicích a zvycích Vietnamské komunity, i když spíše jen povrchně. Přesto dost na to, aby mě to zaujalo a v budoucnu si zkusila nějakou knihu s touto tématikou vyhledat. Kniha je trochu ve stylu "neurazí, ale ani přehnaně nenadchne", přesto nemám pocit ztráty svého času, jako u několika jiných knih. Za mě v pohodě.

Iwets
06.02.2019

Knížka sice celkem utíkala, ale tak nějak mi nic nedala. Možná jsem měla moc velké očekávání, ale nebylo tam nic nad čím se člověk pozastaví, něco nového nebo vtipného. Příběhy skáčou namátkově sem a tam až je z toho člověk občas zmatený. Prostě to tak nějak uplyne a pocit z toho je naprosto neutrální. Na to, že jsem žena, tak musím říct, že emoční výlevy Duong mě občas stejně zarážely. Měla jsem chvílemi pocit, že čtu o patnáctileté holce na vrcholu puberty a ne dospělé ženě, která už by se trochu měla umět krotit, když se svými hormony žije tolik let.