Sirény z Titanu

Zdá se to neuvěřitelné, ale Vonnegutův román Sirény z Titanu vznikl před čtyřiceti šesti lety, v roce 1959. A zatímco některá starší díla SF přece jen utrpí vývojem vědy, techniky i celé společnosti, tato kniha dodnes oslňuje vtipem, moudrostí, citlivostí, vykreslením postav i rafinovaností zápletky. Znovu se můžete s Vonnegutem vydat na bizarní pouť po Sluneční soustavě i lidské mysli. Znovu se můžete přesvědčit o pravdivosti jeho univerzálního vysvětlení jakýchkoli životních kotrmelců: „Stal jsem se obětí řady náhod, tak jako my všichni.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70698/sireny-z-titanu-70698.jpg 4.2186
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Práce

The Sirens of Titan (1959)

Kniha Sirény z Titanu

alef

"... povím podobenství o lidech, kteří se domnívají, že dělají věci, jež si Bůh Všemohoucí přeje, aby dělali. Uděláte dobře, když si mezitím, pro poznání pozadí tohoto podobenství, přečtete všechno, nač přijdete, ... o španělské inkvizici.“

Do rukou se Vám dostalo, v podobě sci-fi příběhu, velmi podařené „podobenství o člověku“, vypadá jako diapozitivy laterny magiky morbidních představ, a taky je plné inteligentní satiry a svérázného černého humoru ... tedy - Kurt Vonnegut Jr. ve skvělé formě, takový, jak ho mám ráda (z mé strany je to poměrně dlouhodobá a skoro si troufám říct, že trvalá, záležitost :-).
Ale teď už k tomu, co vás v tomto příběhu čeká ...dostane se vám spousta zajímavých, vtipných až sarkastických a věřím, že i užitečných, informací:

... že není nejmenší důvod, proč by dobro nemohlo triumfovat stejně často jako zlo, protože triumf čehokoli je záležitostí čistě organizace: „Existuje-li něco takového jako andělé, věřím, že jsou organizováni po způsobu mafie.“

... že každý, kdo má chuť, či potřebu nějakým závažným způsobem změnit svět, musí mít „dar komediantství, ochotu s radostí prolévat krev druhých a musí mít po ruce nějaké přitažlivé nové náboženství“, které by mohl zavést v krátkém období kajícnosti a zděšení, jež zpravidla přicházejí po uskutečněném krveprolévání ... a abych nezapomněla: „Každé fiasko pozemského vůdcovství lze vysledovat k nedostatku alespoň jednoho z těchto tří předpokladů na straně vůdce.“

... a taky si pak už dokážete velmi dobře a plasticky představit, jaké to je, být svobodný: „„a pak si snažím představit, jaký to bude, a vidím jenom samý lidi. Postrkují mě semhle, postrkují mě tamhle - a nic jim není vhod a jsou pořád naštvanější a naštvanější, poněvadž nedokážou bejt z ničeho šťastný. A hulákají na mě, protože já je šťastnejma neudělám, a znova se jen strkáme a přetahujeme.“

... a protože už víte, že zlo i dobro mohou triumfovat stejně často, je tu další rada, pokud zrovna budujete, nebo se chystáte zbudovat, svou vlastní finanční (či zprostředkovací, či dokonce špionážní) organizaci, věřte že všechny jsou založené na společném základu: „ na hrubé síle hotových peněz a dokonalém porozumění pro chytré, zlomyslné, nespokojené lidi žijící za lokajskými fasádami.“ ... protože právě takoví lidé „s radostí přijímali (nejen) marťanské peníze a rozkazy. Nekladli žádné otázky. Byli vděčni za příležitost rozhlodávat jako termiti pražce ustáleného řádu.“ ... a ještě, velmi důležité! ... „Pocházeli ze všech společenských vrstev.“

Jestli vás páně Vonnegutovy rady, informace a postřehy zaujaly, věřte, že tahle knížka jich je plná, a určitě vás budou na pozadí skvěle napsaného sci-fi, bavit, pokoušet a poučovat :-).

A na závěr ještě trochu toho pozitivního, samozřejmě od pana Vonneguta (malino přidané hodnoty, z jiné jeho knihy): „To, že někteří z nás umí číst a psát a trochu počítat, ještě neznamená, že si zasloužíme dobýt vesmír.“ (Hokus Pokus, 1990)

A na úplný závěr si dovolím předat výzvu, jak v knize zjistíte, jedné velmi důležité osoby, Winstona Nilese Rumfoorda: „Jestliže nabudete dojmu, že tento dopis vrhá sebeslabší světlo na otázku, k čemu je vlastně život, budu vám velice zavázán, když mi zatelefonujete domů.“

Dolina
24.03.2018

Vtipné a přitom tak smutné. A ten závěr!

Kryštofka
08.03.2018

Vonnegutova fantazie stvořila fascinující planetu Merkur a tvory živící se vibracemi. I mezi námi jsou podobní požírači.
Vystavěl příběh a propojil zdánlivě nepropojitelné. Jeho fantazie je bezbřehá.

mulderka
18.12.2017

Nuže, ač se pan autor velice snažil, abychom uvěřili, že čteme sci-fi, protáhl nás se svými "hrdiny" půlkou sluneční soustavy, ba i ten mimozemšťan se vyskytl, ve výsledku je to zase jen o lidech. Cynicky, dojemně. A i jako celému lidstvu nám to dal pěkně sežrat. Tak to prostě u Vonnegutů chodí. Haj hou.

Mr.Donut
19.11.2017

„Jméno tohoto nového náboženství,“ řekl Rumfoord, „budiž církev Naprosto Lhostejného Boha.
Prapor této církve budiž modrý a zlatý,“ řekl Rumfoord. „Na tomhle praporu budiž zlatými písmeny na modrém poli napsána tato slova: Starejte se o lidi a Všemohoucí Bůh se postará o sebe.
Dvě hlavní učení této víry znějí takto,“ řekl Rumfoord: „Titěrný člověk nemůže udělat nic, čím by pomohl či způsobil radost Bohu Všemohoucímu, a náhoda není prodlouženou rukou Boží.“

JosefKomensky
13.09.2017

Vyborna kniha berouci si na paskal velice hravou formou otazky naboznenstvi, smyslu valky a rozmary osudu jednoho cloveka . Nejvic me zaujmul pribeh Boaze, ktery zacal coby skrz nazkrz zaporna postava knihy a pozdeji se propracoval, prerodil na postavu az mesiaskych proporcii.

opic 12
31.10.2014

Sirény je taková ta knížka co se nedá dost jednoduše dobře vyprávět. Musí se pro pochopení přečíst celá.Ze začátku chvilku potrvá než vás chytne,pokud vydržíte,čeká vás zvláštní i vlastně krásný závěr.
Svět je jeviště,my jsme herci,celá naše existence ... na Titánském nebi volně plují jen hejna modráčku.

puml
22.09.2014

Skvělá sci-fi s rychlým spádem děje a výbornou originální zápletkou. Zpočátku spíše akční jízda se postupně mění ve filozoficko náboženský traktát ve Vonnegutovském duchu se spoustou černého humoru, sarkasmu a ironickými šlehy, které tnou i po více jak padesáti letech stále do živého. Ke konci pak nezvykle melancholické se skvělým Salem v hlavní roli. Doporučuji.

vesmír smysl života

Kurt Vonnegut Jr.