Sirény z Titanu

Zdá se to neuvěřitelné, ale Vonnegutův román Sirény z Titanu vznikl před čtyřiceti šesti lety, v roce 1959. A zatímco některá starší díla SF přece jen utrpí vývojem vědy, techniky i celé společnosti, tato kniha dodnes oslňuje vtipem, moudrostí, citlivostí, vykreslením postav i rafinovaností zápletky. Znovu se můžete s Vonnegutem vydat na bizarní pouť po Sluneční soustavě i lidské mysli. Znovu se můžete přesvědčit o pravdivosti jeho univerzálního vysvětlení jakýchkoli životních kotrmelců: „Stal jsem se obětí řady náhod, tak jako my všichni.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70698/sireny-z-titanu-PUf-70698.jpg 4.2207
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Práce

The Sirens of Titan, 1959

Kniha Sirény z Titanu

ludek7426

Řečeno slovy autora "Bylo to všechno náramně smutné. Ale bylo to také náramně krásné." Moje první a nejoblíbenější kniha od Vonneguta.
Příběh který si bere sci fi jen jako kulisy k mnohem hlubším myšlenkám. A konec, který mne vždy rozebere na kousky.

Tirisa

Bylo to tak nějak humorně hluboké...a ten styl...Jsem ráda, že jsem si knížku pořídila do knihovny, určitě se tam neztratí...Bohužel i přesto jsem chvílemi vypínala, za to jedna hvězdička dolů.

Pačucha

Přečetl jsem ji jako jednu z mnoha Kurtových knih už dávno v mládí. A pak ještě asi dvakrát. KVjr. výrazně ovlivnil můj pohled na svět, schopnost nadhledu a smysl pro humor. Sirény z Titanu mám asi nejraději. Protože tím, jak se to všechno nakonec obrátí vzhůru nohama a ještě naruby, to člověka může přimět k novým pohledům na smysl toho všeho kolem nás.

Ronnie666

Jedna z nejlepších knih jakou znám.

Tadeash
26.12.2019

Vrchol absurdity a humoru v literatuře. A je to sci-fi.

PetrCepek
16.12.2019

Když vše vyřeší jeden otvírák na pivo. Nebo to je obráceně?

Polak
13.10.2019

Další kousek z dílny mého oblíbeného autora. Pohltal jsem vše za pár večerů. Kurt si neváží ničeho absurdně hledá něco v životě, co nenachází, tak to aspoň pořádně zesměšní. Ale neskonale chytře. Polak

thorir
08.09.2019

„Jak říká ve svých Kapesních dějinách Marsu: Každý kdo má nějakým závažným způsobem změnit svět, musí mít dar komediantství, ochotu s radostí prolévat krev druhých a nové přitažlivé náboženství, které by mohl zavést v krátkém období kajícnosti a zděšení, jež zpravidla přicházejí po krveprolévání.“
Winston Niles Rumfoord

Kdybych měl jedním slovem charakterizovat tohle dílko, neváhal bych použít slovo „vtipné“, a pak bych si uvědomil, že to jedno slovo k tomu nestačí. Je to trochu zvláštní druh humoru, satira zkombinovaná s absurditou. Pomiňme archaičnost představ daných dobou vzniku. Text je zábavný, autor má dar (a předkladatel odvedl skvělou práci) psát vtipně, ironicky a trefně. Příběh je nepopsatelný, absurdní a do značné míry nepodstatný, SF prostředí zcela podružné. Je však prostoupen existencialismem, hledáním smyslu života, vyšších cílů a záměrů, filosofickými narážkami na smysl bytí, obyčejného života vs. kritika prahnutí po něčem „vyšším“, obětování se pro nesmyslné ideály. Tohle by ale nikoho nemělo odradit od čtení, jak jsem uvedl výše, vše je psáno velice svižně a vtipně, text nikde nezadrhává, příběh odsýpá, stránky se otáčí skoro samy od sebe. Jde o mé první setkání s tímto autorem.

Na závěr ještě dvě perly z textu, bez kontextu možná trochu otupené, přesto značně působivé.

„Intelektuální hora porodila filosofickou myš.“

„Podrobnosti tváře byly nepodstatné. Dělová koule na místo hlavy by do té velkolepé kompozice zapadla stejně dobře.“

Ostrov doktora Moreaua
Ostrov doktora Moreaua