Běsi

Předposlední román Fjodora Michajloviče Dostojevského (1821–1881) byl marxisty a zejména Gorkým a Lunačarským léta odsuzován jako pamflet brojící proti revoluční akci, nicméně světoznámému znalci temných pohnutek lidské duše v něm šlo především o to, jak a zda vůbec se jeho milované Rusko vyrovná s démony. Inspirován procesem s anarchistou Něčajevem, jenž jako zastánce bezohledných praktik boje připravil o život svého oponenta z ilegálního hnutí, vytvořil spisovatel rozsáhlý portrét generace, která ve snaze vymanit se z rutinní morálky a kulturních vzorců svých rodičů nyní váhá mezi módním mysticismem a pragmatickým rozumem, mezi rozvracečským násilím a pokornou důvěrou v dobro. Toto obrozování sleduje Dostojevskij prostřednictvím provinční kroniky, v níž nenápadný pozorovatel zaostřil na trojici mužských protagonistů: bezstarostného dandyho Stavrogina, zakomplexovaného radikála Kirillova a mocichtivého pleticháře Verchovenského, jejichž výstřelky jsou podrobovány obecnějším zkouškám cti a lásky. Dílo z roku 1872, rozvíjející řadu motivů z Idiota a předjímající rodinnou tragédii Bratrů Karamazových, bývá označováno za autorovo nejkrutější. V roce 1988 je na filmové plátno převedl režisér Andrzej Wajda....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12702/besi-12702.jpg 4.4221

Besy (1872)

Vydáno:, Leda, Rozmluvy, Academia

Kniha Běsi

iz67
10.12.2017

Tak neuvěřitelně aktuální kniha o společnosti bez hodnot, která se smýká mezi nicotnostmi osobního života, fanatickymi ideemi, hledáním mesiáše. Neschopnosti čelit manipulaci. A navíc je to hrozná legrace.

Crimble
07.01.2017

Tentokrát mi ten Dostojevskij šel nějak ztuha, ale když vidím ostatní hodnocení, chyba asi na mojí straně. Přišlo mi to někdy až příliš roztahané, popisné. Ovšem vystavění příběhu, prokreslenost postav a gradace jako obvykle geniální. Skvělý pohled do zákulisí původně "čistých" idealistů, revolucionářů.
O jednu hvězdu méně zcela subjektivně, pro mne v kontextu ostatních románů, které mne dostaly více.

Aaron Lewis
25.02.2016

Je mi jedno s jakým záměrem knihu Dostojevskij psal, co tím chtěl říci a na co při tom myslel... To, co ta kniha dala mě, za to opravdu děkuju. Dotkla se mě na tolika citlivých místech a po přečtení jsem zůstala celá rozjitřená a smutná. Spoustu věcí mi kniha potvrdila (a nemyslím si, že to byl autorův záměr:), ale není úžasné, jak si z každého vezme člověk to svoje?) a trošku jsem přišla i na něco nového.

Doporučuji všem, kteří si chtějí zkusit přečíst nějakou klasiku a přitom to není jejich styl. Běsi nejsou rozvláčné, utahané a ani nijak těžké čtení (především mám na mysli formu jazyka a uspořádání, co se týče myšlenky, záleží na každém, jak hluboko se dostane; já sama mám pocit, že jsem se dostala jen trochu pod povrch a že mi stejně něco zůstalo skryto, ale tak to chodí, až to budu číst po druhé, třeba to pro mě bude úplně nová kniha:)). Je tam akce nad akci a nepamatuju se, kdy jsem naposled u klasiky nechtěla knihu odložit, protože jsem byla zvědavá (nervózní a někdy se docela dost bála), jak to dopadne. Třetí díl jsem musela přečíst na jeden zátah, to se nedalo dát z ruky!

Z mého pohledu jsou Běsi z Dostojevského díla u mě tedy na špici, ale k ostatním se budu muset vrátit, přece jen, četla jsem je na střední. A taky bych si odpustila vypravěče, jak já je nesnáším:P.

Padrn
30.10.2015

Skvělá kniha. Bohatá plejáda postav různých charakterů. Nečekaně čtivý sloh, i když v polovině knihy začne mrazit a žaludek začne upozorňovat, že něco není v pořádku. To, jakým způsobem Dostojevskij dokázal přepovědět nebezpečí, která se o padesát let později začala naplňovat, je obdivuhodné i děsivé.

Marbo
07.10.2014

Rusko druhé poloviny 19. století, obr rozkročený mezi středověkem a blížícím se 20. stoletím. Rozhodně se nejedná o nějaké odsouzení marxismu ( jak jsem se dočetl v jedné recenzi ), ale spíš o tušení blížící se katastrofy, ke které Rusko směřovalo i bez Marxismu...
Jinak jak je u ruských klasiků zvykem, nalezneme zde výborně prokreslené charaktery. Pro mne rozhodně nejsilnější Dostojevského dílo

Janek
08.09.2014

Příliš mnoho postav, příliš mnoho jmen, ve kterých jsem se často ztrácela. Neuměla bych převyprávět děj. Ale to, jakým způsobem román graduje, je nezapomenutelné, závěr je vskutku strhující. Doporučuji.

Pawlisman
05.09.2014

Především v divadelní podobě mě dílo zcela uchvátilo. V knižní je vše již trochu roztahané, ale geniální Dostojevského jazyk, myšlenky a nenápadná gradace se nezapřou. Jak jinak než vrcholné dílo světové literatury a top 3 pana Fjodora.

jesuswlasac
18.10.2013

Knihu som dostal od segry k 18tim narodeninám avšak trvalo mi dosť dlho kým so sa ku nej dostal. Napriek tažkému príbehu, veľkému počtu postáv ktoré tu vystupujú je to pribeh naozaj strhujuci !!!
Najlepšie na celej knihe je asi záver ktorý som určite neočakával a práve preto som sa trochu morbídne potešil.

Pink Martini
08.06.2013

Když jsem narazila u babi v knihovně na vydání Běsů z roku 1930 z Melantrichu, zdivočela jsem a vlekla jsem je hned přes půlku Brna domů. Musela jsem je mít pokud možno okamžitě. O době, kterou Běsi popisují, jsem četla mnohokrát z historického hlediska. Druhá polovina 19. století se pojí se zakládáním teroristických hnutí a snahou zničit carství. Většina osob v Běsech má svůj reálný základ: Šatov, Verchovenskij, Stavrogin...

Všechny tři díly jsem zhltla během pár dní. Více než 50 stran se během jednoho zátahu přečíst nedalo. Přečíst kousek, vstřebat, pochopit, pokračovat dál. Dostojevskij dodal všem revolucionářům, o kterých jsem četla jenom jako o bestiích, lidský rozměr, rozebral jejich činy a myšlenky tak detailně, že jejich jednání je rázem jasné a pochopitelné. O stylu psaní se netřeba vyjadřovat, Dostojevskij v ryzí podobě se vším, co mám na jeho psaní nejraději. Jenom jednu věc Dostojevskému neodpustím hned tak: nechal zavraždit mého oblíbeného Šatušku. I když, i prototyp Šatova nedopadl líp. Jedním slovem: Mistrovské dílo, díky němuž dostala všechna jména ruského podsvětí lidskou tvář. 5/5

Insilvis
01.12.2011

Pro mě se Běsi stávají nejlepším Dostojevského románem. Jsou jakýmsi absolutním a šíleným (ovšem logicky konstruovaným a smysluplným) surogátem Dostojevského uměleckého a myšlenkového světa. BTW, doslov Václava Černého, jenž měl původně vyjít jako součást slovenského vydání Běsů v roce 1967,jejichž celý náklad byl cenzurou zadržen, a který je součástí nového vydání Academie, je vynikající a rozhodně stojí za přečtení i vzhledem k celému Dostojevskému dílu. Do velké míry je zajímavější a rozhodně radikálnější než třeba Berdjajevova esejistická studie "Dostojevského pojetí světa".

Jackjelly
18.09.2011

Vynikající, nadčasová a silná kniha místy až mrazivě přesně předpovídající historické události v Rusku, jenž přišly v následujícím století. Včetně neustále platného popisu fungování snad všech extremistických skupin se sklony k totalitarismu. Skupinka či jednotlivci v pozadí manipulují s lidmi, kteří si to ani neuvědomují a činí skutky, které je vedou jen jednosměrnou cestou životem bez možnosti návratu. Skvělé charakteristiky jednotlivých postav není třeba snad už ani zmiňovat. Rozhodně skvělý literární zážitek ...

Langosh
09.08.2011

Dlouhá kniha, což mám velice rád! Spousta postav, každá je vyjímečná a charakterizuje tehdejší společnost, zajímavé názory například na smrt. Dostojevskij tak navazuje na Idiota, kde popisoval pocity zločince odsouzeného na smrt. Závěr měl pěkný spád.