Běsi

kniha od:


Koupit

Předposlední román Fjodora Michajloviče Dostojevského (1821–1881) byl marxisty a zejména Gorkým a Lunačarským léta odsuzován jako pamflet brojící proti revoluční akci, nicméně světoznámému znalci temných pohnutek lidské duše v něm šlo především o to, jak a zda vůbec se jeho milované Rusko vyrovná s démony. Inspirován procesem s anarchistou Něčajevem, jenž jako zastánce bezohledných praktik boje připravil o život svého oponenta z ilegálního hnutí, vytvořil spisovatel rozsáhlý portrét generace, která ve snaze vymanit se z rutinní morálky a kulturních vzorců svých rodičů nyní váhá mezi módním mysticismem a pragmatickým rozumem, mezi rozvracečským násilím a pokornou důvěrou v dobro. Toto obrozování sleduje Dostojevskij prostřednictvím provinční kroniky, v níž nenápadný pozorovatel zaostřil na trojici mužských protagonistů: bezstarostného dandyho Stavrogina, zakomplexovaného radikála Kirillova a mocichtivého pleticháře Verchovenského, jejichž výstřelky jsou podrobovány obecnějším zkouškám cti a lásky. Dílo z roku 1872, rozvíjející řadu motivů z Idiota a předjímající rodinnou tragédii Bratrů Karamazových, bývá označováno za autorovo nejkrutější. V roce 1988 je na filmové plátno převedl režisér Andrzej Wajda....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12702/besi-12702.jpg 4.4350
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Leda, Rozmluvy
Originální název:

Бесы, 1872


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Adaptováno jako rozhlasová četba na pokračování: https://vltava.rozhlas.cz/besi-kruty-roman-f-m-dostojevskeho-o-nemocne-dusi-ruska-8613301 (Teckovana)


Ediční poznámka k dotisku z roku 2004.
"Esej Dostojevskij a jeho Běsi Václava Černého vznikl k slovenskému vydání románu (Diablom posadnutí, Bratislava, Tatran, 1967). Protože nakladatelství Tatran odmítlo na pokyn cenzurních orgánů vyřezat z celého nákladu text doslovu, náklad knihy zůstal ležet ve skladech a byl uvolněn až v roce 1968. Zcenzurovaný esej vyšel v Hostu do domu, roč. 1967, čís. 9 a 10. Původní a upravené znění vyšlo až ve výboru z díla Václava Černého – Tvorba a osobnost (II), Odeon 1993, odkud text bez redakčních úprav přejímáme.“ (FMMMM)