Umřel jsem v sobotu

Tento mrazivý příběh se skutečně stal. Nápis, vytesaný na domě v Třebíči, vídal v dětství muž, jenž na sklonku života vyprávěl autorovi svůj příběh. Z osudu rukou a vůle boží. A zde začíná autorovo putování za tajemnou větou, za domem, který aniž by sám chtěl, ovlivňuje jeho život i život ostatních. Je to strhující příběh o lásce, osudu, ztrátě dítěte a druhých šancích, které už se nikdy nebudou opakovat. Co se stane, když se nevyrovnáme s minulostí? Přijde vůbec nějaká budoucnost? Rodina Josefa Marana žila v domě, který změnil jejich život. Mozaikové oko boží a onen nápis jej poslal na cestu, na kterou se žádný smrtelník nechce vydat. Rodina přišla rukou vraha o svou jedinou dceru. Osud k nim byl ale shovívavý. Přišlo druhé dítě. V duši Josefa Marana, ale nebyl klid. Toužil jej najít. Rozhodl se pátrat v minulosti, a tak svou druhorozenou posílal na onen svět. Do míst, kam se žádné dítě nepodívá. Její oči byly oči Josefovy, a on hledal vraha. Viděla dívka, co se v budoucnosti skutečně stane? Vrátí se k němu alespoň jeho druhá dcera? Mnohdy nás stvořitel posouvá vpřed, my se však nedokážeme vymanit ze spárů minulosti. A tak ztratíme vše, na čem nám záleží. I sami sebe. Temná kniha spojuje prvky vyprávění s básněním. Celý příběh je jako hra. Hra o naději. Mrazí z něj v zádech, v srdci i v hlavě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94833/umrel-jsem-v-sobotu-1SA-94833.jpg 4.1200
Romány, Literatura česká
Vydáno, Smart Press

Kniha Umřel jsem v sobotu

KejmlP
05. listopadu

Celkem povedený román s hezkým historickým pozadím. Je fakt, že to trochu působí jako takový dovětek k Mluviti pravdu, a ač jde knihu číst i samostatně, bez původního románu vám řada věcí unikne. Bavila mě především ta část s autorovým pátráním po osudech domu a jeho obyvatel, u příběhu obyvatel samotných mě trochu chyběla větší psychologická hloubka.
Ač se mnou možná bude část čtenářů nesouhlasit, moc se mi líbily sondy do autorova osobního života, vyrovnávání se s problémy, alkoholismem, atd... Formánkovy knihy se v těchto částech vlastně všechny propojují, a my tak skrze jeho dílo sledujeme nejen osudy jeho postav, ale i jeho samotného, a pozorujeme, jak do sebe postupně vše zapadá jako díly skládanky, případně jak se věci a náhledy na problémy v průběhu tvorby díla mění.

Zuziiik

Dost depresivní, ale zajimave

Jana_Hlus

Tato knížka je slabší, jakoby si s tím tématem nevěděl autor rady, text působí rozháraně, moc nefunguje, přestože se jedná o silné téma, ale v podstatě to na mě působilo jako doslov k Mluviti pravdu a omluva Waldemarovi, že ho tam nechal zemřít. (3/5)

Abia

Jako terapie (autorova) dobré. Jinak mě to nebavilo, aspoň to nebylo dlouhé.

nik077

Smutný příběh....

Veve131

Moc pěkná kniha. Pan Formánek mě opět nezklamal.

zdenur

Kniha je to vskutku zvláštní. Objevuje se zde několik zajímavostí a objasnění předchozí Formánkovy knihy Mluviti pravdu. Opět se zde nachází dva příběhy. Osobní příběh autora, kde opět bojuje sám se sebou a popisuje pátrání po tajemném domě v Třebíči. Přijde mi, že tato "kurzívová" část bohužel převažuje nad částí druhou, a to tajemným, až strašidelným životem Josefa Marana a jeho ženy Heleny. Chvílemi jsem se opravdu těšil, až se JF vypíše ze svých pocitů a já se budu moct opět ponořit do jeho polo-fiktivního příběhu.

Makropulos
12.12.2018

„Jsem zloděj pocitů, příběhů i vlastního života“.
To říká autor a opět je to pravda. V této knize je skutečný příběh o jednom domě a lidech v něm, o jejich neštěstí, neklidu a uvíznutí v minulosti a k tomu pocity postav i autora a kus jeho vlastního života. Knížku jsem přečetla vlastně hned dvakrát. Po prvním přečtení jsem znovu začala listovat a znovu pročítala detaily příběhu, a hlavně autorovy úvahy, poetické vložky i vyprávění o vztahu k Waldemarovi, hrdinovi příběhu Mluviti pravdu. Mám ráda vypravěčský styl pana Formánka, jeho propadnutí příběhu i neustálé hledání odpovědí na ty základní otázky. Jak vyplývá z nedávných rozhovorů kolem filmu Úsměvy smutných mužů, on už zřejmě svoje odpovědi našel. Mě teď jen napadá, jestli bude něco dál po knize Dvě slova jako klíč a pokud ano, jak doufám, o čem a jaké to bude.

Josef Formánek
česká, 1969