Grayova hora

Wall Street, rok 2008. Strmě stoupající kariéru Samathy Koferové ve velké právnické firmě rázně utne recese. Samantha o vlásek unikne propuštění, avšak musí nastoupit nucenou roční dovolenou a strávit ji dobrovolnickou prací ve středisku právní pomoci kdesi na venkově. Odjíždí do Brady ve Virginii, aby tam v srdci Appalačských hor zažila „skutečnou právničinu“: přípravu žaloby, účast na přelíčení, kontakt se soudcem... Místní však její přítomnost nijak nevítají, tím spíš, že se jim začne plést do jejich problémů – v Brady se už po generace těží uhlí, a po generace se tu řeší porušování zákonů, ignorování pravidel, překrucování předpisů. Někdy to vyvrcholí soudní pří, jindy oběťmi na životech... pár týdnů po příjezdu se Samantha bude muset vypořádat s obojím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260247/grayova-hora-133-260247.jpg 3.567

Gray Mountain (2014)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Lemurka
11.12.2017

Kniha mě nezaujala, nedočteno. Samé nudné právo ..

orinka3
01.08.2017

Pozoruhodná kniha! Zařadila bych ji spíš mezi detektivky. Hlavní postava Samantha mi občas připadala až příliš sebevědomá a asertivní, ale možná to v Americe není nic mimořádného. Měla být nakonec na co pyšná - dobrý původ, dobré sebevědomí, odvaha i intelekt. Její odjezd do Apalačských hor byl podle mě pro zhýčkanou dívku z velkoměsta velký přemet, ale uplatnila se tam opravdu dobře. Trochu mi to připomnělo Croninovy lékařské povídky, kdy se mladý lékař dostane do svého prvního místa a setkává se s tvrdou realitou. Případy, které se Samantě na stůl dostaly, by otřásly každým citlivějším člověkem. Obcházení zákonů žraločí uhelnou společností by naštvalo každého se smyslem pro spravedlnost. Tak nějak jsem tušila, jak to dopadne, kniha by měla mít pokračování, abychom nebyli ošizeni o rozlousknutí tvrdého oříšku v podobě boje ochránců přírody versus těch, co tamní přírodu i s lidmi plundrují.

putpuda
14.04.2017

Po dlouhé době jsem dostala chuť na Grishama ;). Nebylo to špatné, v hlavní roli tentokrát žena.... trochu moc právničiny, ale to už tak u Grishama bývá. Čte se dobře, ale nemělo by být pokračování?!

EvikU.
07.04.2017

Ze začátku nic moc. Pak jsem se jakž takž začetla, ale není to moje oblíbená kniha.

tulip131
10.02.2017

První dvě stránky mě trochu zaskočily, nic zajimaveho, ale od třetí strany až do konce se pořád něco dělo, nebyl tam ani řádech "tlachání". Velice dobre čtivo pro milovníky Grishama. O to víc, že se nebojí nechat umřít jednu z hlavních postav. Opravdu skvělá kniha.

blaka165
02.02.2017

Pěkně napsané, bohužel mě to nevcuclo tolik, v kolik jsem doufala.

Danago
19.01.2017

Grishama mám moc ráda a četla jsem od něj všechno z právnického prostředí co vyšlo . Hlavní hrdinkou je poprvé žena . Knížka je napsaná , tak jak sem u autora zvyklá. Grisham mě opět nezklamal.

julanka
28.12.2016

Přišla velká ekonomická krize, všude se propouští a Vás jako mladou právničku taky vyhodí, co teďudělat? Jít pracovat na rok zdarma někam do hor asi není zrovna logické, ale co už, aspoň se rozjede příběh a vypadá to na slušnou zápletku.
Vyhozená Samantha je v bezplatné právní poradně jako u Jiříkova vidění - poprvé je u soudu, poprvé podává žalobu, poprvé používá kancelářského koníka atd. Hned po pár dnech práce zjišťuje, že důlní společnosti páchají na obyvatelích Apalačí křivdy snad všemi myslitelnými způsoby. První polovinu by si čtenář s klidem vsadil, že se Samantha patřičně zapálí do práce a nebude chtít odjet a s Donovanem založí rodinu (místní právník a taktéž bojovník proti dolům). To se ale překvapivě nestane, protože Samantha se najednou začne ofrňovat že v New Yorku je to lepší.
Konec nebudu prozrazovat, hodnocení: plus body za zajímavé téma, mínus body za tragickou nerozhodnost Samanthy.

elcapitano
09.12.2016

Grisham je jeden z mých oblíbených spisovatelů, ale tahle kniha není z jeho nejlepších. Ze dvou důvodů: příběh je tak nějak rozplizlý mezi několik menších a nezajímavých právnických kauz. Hlavní dějová linie není vlastně vůbec vytěžená a dotažená.
Druhým důvodem je, že tato kniha je úplná levicová agitka s jednoduchým schematem - zlé velké korporace versus utlačovaný dělnický lid. Taková Rudá Záře nad Kladnem / Virginií. V pdobném duchu je i Advokát chudých. Osobně tohle špatně snášim.
Na druhou stranu je to v zásadě čtivé a beru to jako zajímavý výlet do Apalačských hor a hornického prostředí. Jak doslov naznačuje, tak popsané problémy budou asi dost reálné.

Artep25
13.11.2016

Mám moc ráda Grishama a četla jsem od něj všechno co vyšlo .Tato kniha byla pro mně trochu zklamáním .Nápad nebyl vůbec špatný, ale připadal mi celý děj, jako okleštěný .Očekávala jsem , že děj bude směrovat k soudu s uhelnými společnostmi a Sam bude ta, která bude třímat hořící pochodeň .Potenciál tohoto románu nebyl využitý, tak jak jsem zvyklá u spisovatele Grishama .

fina3210
19.08.2016

Knihu jsem si půjčila od rodiny s tím, že Grisham se velice dobře čte - že prostředí je zajímavé a že i tato kniha určitě stojí za to. Občas mne kniha nebavila, to musím uznat, příběh byl příliš předvídatelný. Ale celkově se mi líbila, početla jsem si, dozvěděla jsem se něco nového o těžbě uhlí.

Peršanka
31.07.2016

Hm, nic moc. Smůla je, že premiant Grisham sepsal cosi pod svou úrovní, takže skoro propadák a kýč. Být to dílo někoho sotva průměrného, byla bych shovívavější. Asi je to věkem, tenhle sešup se projevuje i u Kinga a Pratchetta. Pánové už se neumí loučit s větami sice nádherně sestavenými, leč nadbytečnými. Ale co, beru to jako memento...

rodak
11.06.2016

Příběh hezky napsaný v tradicích Grishama .V hlavní roli tentokrát žena a vážnější společenské téma-uhelné společnosti .Závěr přímo kříčí k pokračování...

MonikaV
25.04.2016

Fajn knížka. Už dlouho jsem nečetla nic z tohoto prostředí. Líbilo se mi to. Až bubu chtít zase změnit moje obvyklé žánry, určitě zase sáhnu po tomto autorovi.

roro
18.02.2016

Kniha se četla hezky,je jedna s těch ,které si znovu přečtu...myslím si ,že by bylo fajn,aby měla pokračování s vylíčením všeho,co zde bylo takříkajíc nakousnuto :)

Melic
13.12.2015

První kniha, kterou jsem od autora četl. Nemůžu říct, že by byla špatná. Ale celkově na mě udělala skoro nijaký dojem. Jako by autor narazil na problém uhelných společností a řekl si, že místo článku na toto téma zkusí napsat knihu. Sice upozornění chvályhodné, ale že bych si za pár měsíců vzpomněl na obsah, to asi ne (krom potuchy o problému s těžením). Tak 2-3 hvězdy.

minirock
12.12.2015

Grisham mě znovu potěšil. Zajímavý námět, sympatická hrdinka a napínavý děj, to jsou hlavní atributy jeho nového románu. Věřím, že se Samanthou se ještě setkám, pokračování se přímo nabízí.

KACABAK
29.11.2015

Nádherná kniha, zajímavé téma ( jak jinak právnické), dobře vykreslené postavy. Autor popisuje Ameriku, jak ji neznáme. Samozřejmě celou dobu fandíte Samantě, aby vše zvládla.Myslím, že si knihu ještě někdy přečtu.

Ivan F
22.08.2015

Pekná kniha, ale Grisham vie písať aj lepšie. Príbeh je jednoduchý, v podstate sa nič prekvapivé neudeje, okrem jedného momentu približne v polovici knihy. Spisovateľ nejde do detailov a štýl písania je pomerne povrchný, akoby autor mal zmluvu s vydavateľstvom na nový román, tak ho napísal, ale nedal doňho dušu. Čiže, kniha je fajn, avšak kvality najznámejších Grishamoviek nedosahuje.