Válka s Mloky

Karel Čapek svůj světově proslulý román Válka s mloky napsal v roce 1935. Díky své schopnosti citlivě reagovat na dění ve společnosti a ve světě, si zřetelně uvědomoval nebezpečí nastupujícího fašismu a jeho destruktivní ideologie. Přestože Karel Čapek před Adolfem Hitlerem a jeho vzrůstající moci neustále varoval a burcoval, jeho slovům málokdo věřil. Knihu Válka s mloky lze považovat za literární vyjádření autových obav a strachu z reálné hrozby další světové války. Jak dneska víme, jeho obavy se naplnily a fašisté v čele s diktátorem Hitlerem, které Čapek ve svém díle vyobrazil jako mloky, rozpoutali celosvětový válečný konflikt, který přinesl smrt, utrpení a zkázu milionům lidí. Autentičnosti románu napomáhá autorova schopnost měnit styl psaní, fiktivní novinová část, či použití neexistujících jazyků. Ačkoliv má Válka s mloky některé atributy sci-fi žánru, stal se tento román mementem varujícím před hrozbou lidské lhostejnosti, fanatismu a touhy po moci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343486/big_valka-s-mloky-ECX-343486.jpg 4.33396
Romány, Literatura česká, Sci-fi

včera

Neuvěřitelné dílo!

Meda77
25. listopadu

Napsat tuhle krásnou knihu v době, kdy se na planetě nacházel takový lidský odpad jako Hitler chtělo,jak by řekli školáci "pěkný koule". Krásný román není jen útočně zaměřený na kritiku jednání výše uvedeného odpadu, ale ukázkou typického Čapkova psaní. Najdete tu zamyšlení, ale i situační humorné poznámky. Jedna z nejznámějších knih. Hodně doporučuji.

Trudi806
03. listopadu

Skvělý dílo. Psaný proti Hitlerovi, to asi chtělo dost odvahu v tý době, a stejně je aktuální i dneska. Což je smutný.

DzordanoChruno

Okrem inými recenzentami uvedených kvalít knihy sa akosi zabúda na humor, dobre som sa zasmial pri pasážach ako:
"Jeho inteligenci (mloka) není naprosto třeba přeceňovat, nebo v žžád­ném ohledu nepřekračuje inteligenci průměrného člověka naššich dnů."

Ginosaji

Velice zajímavá alegorie. Ke knize se s odstupem času jistě vrátím. Uvidíme, jak se s přibývajícím rozhledem změní pohled na některá témata a myšlenky obsažené v díle.

tom.v

Skvěle různorodě (klasická výprava, novinové články...) napsaná nadčasová znepokojivá kniha. Je až neuvěřitelné, jak její poselství lze aplikovat na současnou migrační invazi...

ArkAngel

Válka s Mloky je jednou z těch knih, kterou budete chtít přečíst ještě téhož dne, co začnete s první stránkou. Možná je to oním specifickým stylem vyprávění, kdy se střídají klasické kapitoly s novinovými výstřižky či odbornými články, případně onou tradiční Čapkovskou nadčasovostí, která varuje před hamižností lidí, případně i rasismem. Mloci se z otroků vypracují na vlastní pány (nebo ne?) a svět začne patřit jim. Závěrečná kapitola je pak specifickou třešničkou na dortu, která mnohé myšlenky vyhání do jiných výšin.

Marie022

Knihu jsem měla v povinné četbě, a musím se přiznat, četla jsem ji až teď. Ale byla jsem příjemně překvapená. Na to, jak nemám moc v oblibě díla českých spisovatelů, jsem knížku dočetla až do konce a dozajista si koupím ještě další díla tohohle autora. Příběh je podle mě naprosto geniální jen si myslím že konec příběhu byl, jakmile pan Povondra spatřil mloka v Labi, poslední kapitola mi spíše připadá jako autorovy dodatečné myšlenky.