Válka s mloky

Koupit

Karel Čapek svůj světově proslulý román Válka s mloky napsal v roce 1935. Díky své schopnosti citlivě reagovat na dění ve společnosti a ve světě, si zřetelně uvědomoval nebezpečí nastupujícího fašismu a jeho destruktivní ideologie. Přestože Karel Čapek před Adolfem Hitlerem a jeho vzrůstající moci neustále varoval a burcoval, jeho slovům málokdo věřil. Knihu Válka s mloky lze považovat za literární vyjádření autových obav a strachu z reálné hrozby další světové války. Jak dneska víme, jeho obavy se naplnily a fašisté v čele s diktátorem Hitlerem, které Čapek ve svém díle vyobrazil jako mloky, rozpoutali celosvětový válečný konflikt, který přinesl smrt, utrpení a zkázu milionům lidí. Autentičnosti románu napomáhá autorova schopnost měnit styl psaní, fiktivní novinová část, či použití neexistujících jazyků. Ačkoliv má Válka s mloky některé atributy sci-fi žánru, stal se tento román mementem varujícím před hrozbou lidské lhostejnosti, fanatismu a touhy po moci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343486/valka-s-mloky-ECX-343486.jpg 4.32785
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Élysion

Kniha Válka s mloky

formanidis

V porovnání např. s Čapkovou Bílou nemocí, byla Válka s Mloky dějově roztáhanější. Dějová linka, kdy se lidstvo díky své vlastní pýše řítí do záhuby, byla od začátku tak trochu předpokládaná, ale k očekávanému zvratu dojde až na několika posledních stranách knihy. I tak ale stojí za to přečíst.

Ninjer

Válku s mloky jsem četl jako komiksovou adaptaci, ale tohle je jiný kafe. Předně je velká část knihy v postmodernistickým stylu - místo klasického vypravování kapitoly předstírají reálné odborné články, transkripce, úryvky z knih... Díky tomu se dozvídáme o mlocích opravdu hodně do detailu. Rozebírají se z pohledu biologického, obecně vědeckého či třeba i jejích společenský vliv. A upřímně, možná je toho občas příliš mnoho, protože je pak kniha místy náročnější na čtení.

Zbytek knihy je velké dobrodružství, občas i s hororovým nádechem. Čapkovi mloci jsou zatraceně působivou bytostí, na kterou jen tak nezapomenete.

Válka s mloky je nadčasové dílo, které by si zasloužilo nějakou hodně propracovanou seriálovou adaptaci, třeba od HBO. Má potenciál vyrazit dech celému světu.

Osm mlaskajících monster z hlubin z deseti.

Cleo De Nile

Kniha se nečte zrovna nejjednodušeji. Novinových článků a různých vědeckých popisů a rozřazení mloků na mě bylo moc. Samotný děj mě však velmi zaujal. Pozoruhodné je především to, že za všechno očividně můžou lidé. To oni vložili mlokům do rukou zbraně, oni je všechno naučili. Je hrozné, že toto dílo je a pravděpodobně ještě dlouho bude aktuální, protože člověk si s přírodou zahrává více a více, a neuvědomuje si, jaké škody může napáchat. Celou knihu jsem byla na straně mloků.

Markéta ♡

Karla Čapka mám moc ráda každopádně tato kniha mě upřímně moc nenadchla. Ze začátku jsem se několikrát rozhodovala, zda knihu vůbec dočtu. Jak už jsem jednou psala - knihu dočtu vždy, i když se mi nelíbí.
Konec knihy mi byl jasný už před polovinou, každopádně díky tomu konci jsem knize dala 3 hvězdičky, jinak by to byly asi 2.

Kory98

I když mám ráda Karla Čapka a mám ráda i sci-fi, musím přiznat, že tato kniha se mi četla o něco hůř než jeho jiné. Střední hodně popisnou částí jsem se prokousávala trochu déle. Příběh sám o sobě je nadčasový - zkáza lidstva - kterou si lidstvo svojí hamižností nakonec samo způsobí. Hrozba války - téma, které Čapek uchopil v mnoha svých dílech a v každém mělo čtenáře upozornit, probudit, nenechat usnout...má mnoho co říct i dnes. Knihu si ráda přečtu i víckrát, abychom si k sobě našly prošlapanější cestičku, člověk vždycky narazí na věci, kterých si napoprvé třeba nevšiml.

Jeronym

Začátek pěkný, s takovým tím kouzelným dobrodružným podáním kapitána Van Tocha. Od té doby, co začly v knize figurovat výstřižky o historii mloků to nabralo na vážnosti a mě to začlo trochu nudit.
Nicméně je to dílo velice nadčasové a to i pro současnost. Vidí v tom i dnes někdo alegorii?

Kuža007

Opět skvělý Čapků román, který překročil svou dobu. Opět varuje před hrozbou války. Opět varuje před zmanipulováním a zfanatizováním fašismu.

Tatopulos

Skvělá nadčasová knížka o dnešní době. Zisk je vše, fascinuje mě Čapkova temná budoucnost světa, kritika neokolonialismu, co se nedá přepočítat na peníze nemá hodnotu. Úžasná dystopie a ironie