Válka s Mloky

Karel Čapek svůj světově proslulý román Válka s mloky napsal v roce 1935. Díky své schopnosti citlivě reagovat na dění ve společnosti a ve světě, si zřetelně uvědomoval nebezpečí nastupujícího fašismu a jeho destruktivní ideologie. Přestože Karel Čapek před Adolfem Hitlerem a jeho vzrůstající moci neustále varoval a burcoval, jeho slovům málokdo věřil. Knihu Válka s mloky lze považovat za literární vyjádření autových obav a strachu z reálné hrozby další světové války. Jak dneska víme, jeho obavy se naplnily a fašisté v čele s diktátorem Hitlerem, které Čapek ve svém díle vyobrazil jako mloky, rozpoutali celosvětový válečný konflikt, který přinesl smrt, utrpení a zkázu milionům lidí. Autentičnosti románu napomáhá autorova schopnost měnit styl psaní, fiktivní novinová část, či použití neexistujících jazyků. Ačkoliv má Válka s mloky některé atributy sci-fi žánru, stal se tento román mementem varujícím před hrozbou lidské lhostejnosti, fanatismu a touhy po moci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343486/big_valka-s-mloky-ECX-343486.jpg 4.33764

Kniha Válka s Mloky

tittanie

Když jsem letos přemýšlela nad čtenářskou výzvou u témata, kniha, kterou nebudu číst poprvé, tak jsem si řekla, super to mi jistí Harry Potter, ale pak jsem se podívala do předchozích výzev a zjistila, že HP už mám všechny díly, kromě prvního, u všech možných témat a některé díly dokonce dvakrát.
Tak jsem si řekla ne musím si přečíst něco jiného a pak jsem si říkala, že mám ráda Čapka a že je to super příležitost ke znova přečtení Války z mloky, kterou jsem četla asi před 15 lety a četla jsem ji jenom jednou.
No a co k tomu dodat? Obdivuji Čapka. Jeho knihy jsou opravdu nadčasové a je jenom škoda, že umřel tak mladý.

Leonora

Opět klasický Čapkův familiární styl. Zavírám hned po první stránce a jdu dál hledat něco od Čapka, co by mi nelezlo tak kolosálně na nervy. Ještě mi zbývá Bílá nemoc, Hordubal a Věc Makropulos, tak snad něco z toho vyjde...

žlučníkář

Já teda neměl moc rád Dášenku, ale povídky z obou kapes mě docela bavily. Tak jsem si řekl sakra, dám ti teda ještě šanci Karlosi a šáhnul po týhle věci o ještěrkách. Teda asi to nebudou úplně ještěrky. Je to prej utopie, ale mloka ve vodě jde utopit stějně těžko, jako se topí doktor Mráček. Je to teda docela podivný zvířátko, překvapivě dobře jde vycvičit a ve škole mu to jde líp, než mně, takže sedět s ním v lavici, tak od něj na beton opisuju. A překvapivě dobře se množí, takže mi to natřel i tady.

V době, kdy se nelítá do vesmíru a nemáme žádnou planetu, kam by se dalo odletět jako na chalupu, je velice smutný, že se vždycky najde nějakej kretén, kterej prodá mlokům bedny dynamitu na výrobu mělčin, protože pevniny se budou prej bourat kvůli mělčinám. Pokud nejsi čahoun a nestačí ti k životu šnorchl, tak jsi v hajzlu. To se dá hodnotit jako prodej čehokoli z důvodu namaštění kapsy na potápějící se lodi. Co to může bejt za kreténa? Ahaaa, už to mám, kdo jinej by tohle dokázal? Jedině člověk. Asi mě to moc nepřekvapuje.

Docela to jelo, ale když jsem narazil na obsáhlý dějiny mloků, šlo to v mých očích kamsi do hajzlu a chtěl jsem se utopit na jedný hezký mělčině. To bylo moc dlouhý a ubíjející. Ale i přes dějiny mloků se asi přenesu a jěště si nějakou tu utopii od tohohle pána otevřu. Mloci, co nosej ze školy samý jedničky jsou teda asi utopie, podělanej člověk je bohužel realita. Jako obvykle.

Flamaintenebris

Tato kniha je knihou po jejímž přečtení člověk dozajisté objevuje myšlenky, kterých si není ani vědom že je má v hlavě. První otázkou je pojem nebývalých rozměrů a ten není ničím jiným než tím, zdali by k něčemu takovému mohlo dojít. Dílo je prostoupeno myšlenkami, jež jsou vlastní fylozofům a proto je dle mého názoru přímo geniální, nadčasové i v dnešní době. Další otázku, jež si můžeme položit, je přirovnání k něčemu co známe. A to, co představují Mloci?

Jirka430

Klasické dílo české literatury, tak známé, že ho jako jediné zná i Andrej. Nyní ale fóry stranou. Jedná se o nadčasové dílo, ve kterém Čapek ukazuje svoji profesionalitu a znalosti z oboru. Kniha se mi velmi líbila.

ctenar2846
31.12.2022

Mohl bych se tu rozepsat a opakovat vše, co už bylo níže psáno. Tudíž se budu snažit být stručný.
Od prvního kontaktu mezi mloky a lidmi sledujeme jejich postupný vývoj a s ním spojené změny celého světa a to velmi originální formou.
Pozastavení autora nad mnohými tématy (nadčasovými jak víme). Rasizmus, otroctví, nacizmus, neshody mezinárodní politiky, drancování přírodního bohatství, politika světových firem a mnohé další...
Od prvotního objevu a s ním spojené fascinace přes lhostejnost, když se mloci stali něčím naprosto všedním až po strach z tohoto strašného nepřítele celého lidstva.

sabina5156
26.12.2022

Tahle kniha se mi nečetla příliš dobře. Ač se mi do ruky dostalo krásné vydání s velmi zajímavou a precizní ilustrací musela jsem neustále odkládat a vymýšlet si důležitější činnosti, než knihu dočíst. Každopádně po překonání zhruba 70 stran se mi podařilo začíst se. Souhrnem, u tohoto díla bych ocenila kratší rozsah a jednodušší, údernější příběh. Myšlenka je zcela jasná, to ano a o to důležitější je, že je stále aktuální. Přijde mi, že mnohem více, než historii (tehdy aktuální situaci nacistického Německa) Karel Čapek píše o osudech Libérie a už jen kvůli situaci na Africkém kontinentu bych knize přisuzovala naléhavější význam. Nepřijde mi to příliš jako Čapkovo dílo, není to tolik komplexní ani jednoznačné, rozhodně se ale jedná o působivou knihu, která se nám snaží předat myšlenku popisující časovou smyčku lidstva, ze které se nemáme šanci jednoduše dostat.

Alvari
22.11.2022

Budu sice opakovat, co už tu zaznělo mnohokrát, ale Válka s mloky je nadčasovým veledílem. Čapek tu opět pracuje s nedokonalostí lidské nátury a její neustálou chamtivostí a touhou po zisku (ať už peněžním či mocenském), který je ve většině případů neukojitelný. Forma, kterou je Válka s mloky psaná, je úžasně funkční a příběh sebejistě pluje až ke svému konci.