Mitsuko

Mitsuko Aoyama, provdaná ke konci 19. století za rakousko-uherského diplomata hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, byla jednou z prvních Japonek, jež přicestovaly do Evropy. Hrabě Heinrich, manžel Mitsuko, o 15 let starší než jeho žena, patřil v době na přelomu 19. a 20. století k nejvzdělanějším a nejvýznamnějším osobnostem rakouské aristokracie, ovládal 18 světových jazyků a jako diplomat působil na vyslanectvích po celém světě. Mitsuko po jeho boku pronikla i do prostředí císařského dvora a seznámila se s výkvětem tehdejší rakousko-uherské společnosti. Stala se matkou sedmi dětí, ze kterých vyrostly výrazné osobnosti – nejznámější z nich je Richard, zakladatel mírového hnutí Pan-Evropa, předchůdce dnešní Evropské unie. Po předčasné smrti manžela zůstala na správu celého panství sama a její psychická i fyzická odolnost byla vystavena mnoha náročným zkouškám. Později pobývala jako vdova ve Vídni, kde její děti navštěvovaly vyšší školy a kde je dnes pohřbená. Nikdy se jí však nepodařilo vrátit se zpět do vlasti. Zemřela na počátku 40. let 20. století a její jméno je dnes známé jen úzkému okruhu odborníků. Beletrizovaná biografie Mitsuko, primárně založená na denících hlavní hrdinky, vypráví dramatický životní příběh Japonky i její aristokratické rodiny a dětí v nelehké době kolem 1. světové války v Evropě. Líčí její mládí, kdy byla školena na gejšu, setkání s Heinrichem a rozhodnutí následovat jej do Evropy se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Morální síla Mitsuko spočívá především v překlenutí uzavřenosti japonské mentality a podřízení se manželově krédu „být dobrou katoličkou a Evropankou“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/228664/mitsuko-Cae-228664.jpg 3.737
Literatura česká, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Jota

Vojslava

Relativně čtivé seznámení s neznámou velkou postavou společnosti mocnářství přelomu 19. a 20. století. Oceňuji množství vysvětlivek reálií, pěkně zpracovanou literaturu a rejstříky, rozhodně též obrazové přílohy, jen na můj vkus příliš mnoho věcných záseků v záležitosti dobové katolické církve (ale to je profesní deformace)...

Sisssi
25.11.2017

Autorka není romanopisec a je to znát - zkratkovitost, pak zase popisy zbytečných činností, opakování, protože neumí daný fakt vyjádřit jinak, stylitická neobratnost... Tehdejší středoevropské dějiny rovněž nejsou autorčinou silnou stránkou, doufám, že alepoň v japonských reáliích se vyzná lépe, když se jimi tak dlouho zabývá. Seznámit širší veřejnost s postavou Japonky, která se vdala za středoevropského šlechtice, byl dobrý nápad, ale realizace je bohužel nepříliš kvalitní. Škoda, oceňuji snahu, ale mohlo to být lepší.

GreenMagritte
30.10.2017

Upřímně nechápu, proč ta negativní hodnocení. Za knihou jde vidět velký kus práce a příběh Mitsuko je hodně zajímavý. Kritizovat knihu jen proto, že se někomu osobnost Mitsuko nelíbí, přece ještě neznamená, že kniha není dobrá. Autorka k Mitsuko přistupuje velmi poctivě a popisuje i její komplikované části povahy, rozhodně to není žádná červená knihovna. Chápu, že někomu nemusí vyhovovat beletrizace, mně však vůbec nevadila a v lecčem mi připomněla knihu o Sidonii Nádherné od A. Wágnerové. Příběh Mitsuko je zajímavý i svým bohatým kulturně politickým pozadím přelomu 19. a 20. století. Výborný je fotografický materiál, poznámkový aparát, autorčina poznámka a medailonky členů rodiny. Tuhle knihu stojí za to si přečíst!

iva23
24.04.2017

Krásná obálka a celkově kniha působila jakože to bude zážitek. Bohužel jsem zklamaná, Mitsuko jako osobnost mě nijak nezaujala, příběh jako takový mě nudil, nic moc se tam neděje. Zajímavé fotografie a shrnutí v závěru knihy, za to dávám hvězdičky.

Simi
16.03.2017

Velmi zajimava biografie částečně psaná formou popisného románu a částečně obsahující řadu dobových fotografií, vysvětlivek, životopisů apod. Hraběnka Mitsuko byla pro mne do chvíle, než jsem objevila tuto knihu, naprosto neznámá, stejně jako rod, do kterého se přivdala. Skutečný příběh, jež by mohl být romancí, kdyby jej napsala autorka tohoto druhu literatury. Ale knihu napsala odbornice, před jejímiž znalostmi a badatelskými schopnostmi se hluboce skláním, takže nelze čekat červenou knihovnu. Jediné minus pro mne bylo v opakování stejných informací v různých částech knihy.

katsych
15.10.2016

Určitě zajímavý životní příběh, ale ten nesedlo mě spisovatelčino pojetí. Škoda.

eiramka
08.09.2016

Proč, proč, proč?! Proč se proboha paní Čiháková snaží o román, když opravdu, ale opravdu neumí psát? Tolik jsem se na knihu těšila, chtěla jsem se dozvědět o záhadné Japonce v českém prostředí - ale já prostě nemůžu číst tohle - je to úroveň červené knihovny, ale ta si alespoň na nic nehraje - tohle je promarněný čin- krásné téma a paní Čiháková je jistě vzdělaná dáma, která má co říct - vydání muselo stát majlant, ale redigoval to někdo a četl před vydáníml?! Taková škoda!

makemake
28.04.2016

Chvilku jsem si budete zvykat na styl vyprávění - už když si kámošky přiloží k hlavě revolver, řeknete si "a do prdele, tohle bude teda zajímavá harelquinka", ...ale ono se to tak nějak začne vynořovat a zaostřovat...a najednou cestujete s Hainrichem Coudenhove po celém světě, seznámíte se s rodinou Mitsuko a tak nějak plynete a čtete a baví vás to! Pro umocnění prožitku doporučím navštívit zámek Kunštát, Hrubý Rohozec a Horšovský Týn, ...budete pak na první Japonku v Rakousko-Uhersku nahlížet trochu jinak, ... snad obdivně, snad trochu s despektem...každopádně už vám její život nebude tak úplně jedno...Matka zakladatele Panevropy si rozhodně trochu respektu zaslouží. Mimochodem, poté, co přečtete i druhou, tentokrát už faktologickou část, navštivte Poběžovice, ať vidíte taky trochu zmaru (a Mitsu namalovanou na osb desce v zatlučeném okně zplundrovaného zámku) a Pivoň - a všechno vám bude tak nějak ještě bližší....

MayB2
18.03.2016

Podivná kombinace červené knihovny a literatury faktu mi dala zabrat, ale nevzdala jsem a dočetla i epilog. Brala bych spíš typ sušších faktických informací, než pořád přemýšlet nad nedořečeným – proč se hrabě tváří buď potutelně nebo zachmuřeně a jakým zázrakem jednou za dva roky zastihneme rodinu zrovna při nějakém zásadním rozhovoru.

Jihorka
11.01.2016

Z knihy jsem mírně zklamaná. Čekala jsem strhující biografii o emancipované ženě přelomu 19. a 20. století, která se vymanila z japonské společnosti svázané staletými zvyklostmi a ono ouha. Popis života Mitsuko a jejího manžela v Japonsku na mne působil až sladkobolně. Dvakrát jsem se zadrhla než jsem ten nepříjemný pocit překonala a nakonec se dočkala. Od příjezdu do Evropy a s dospíváním dětí se příběh stal mnohovrstevnatým, plastičtějším.
A ke konci knihy jsem pochopila, proč mě Mitsuko za srdce již od počátku nechytila - její povaha a výchova z ní určitě nevytvořily inspirativní osobnost 20. století a doplatily na to i její děti. Jejich osudy popisované v závěru knihy a pak v epilogu patří k tomu nejzajímavějšímu z knihy.

JeKa
18.11.2015

Velmi zajímavá mozaika z poutavého a až neskutečně působícího reálného příběhu, který mi dosud zůstával utajen. O to větší bylo mé překvapení, že v Japonsku je příběh velmi dobře znám. Jsem ráda, že jsem četla a mohu jen doporučit.

Alma5
18.10.2015

Zajímavý životopis, ocenila jsem velké množství fotografií. Mitsuko sama mi ale příliš sympatická nebyla.

bookcase
31.08.2015

Hodně čtivá a zajímavá biografie.

Nifredil
12.07.2015

Nenápadný a přitom nakonec velmi důkladný ponor do dějin počátku 20. století.Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na strohý způsob vyprávění, rušila mě ta zvláštní strohost, ale na konci jsem zjistila, že přes tuhle zvláštní strohost jsem se dozvěděla překvapivě mnoho detailů a ponořila se velmi do hloubky dějinných událostí. Každopádně je fascinující číst o některých historických osobnostech zase v jiných souvislostech, dozvědět se něco o historii naší země z jiného úhlu pohledu. Pro toho kdo chce vidět dějiny 20. století trochu v jiném světle je to vynikající kniha.

maryzka
15.03.2015

No tak to jsem se zas pobavila. Kniha stojí za přečtení, je dobře beletristicky zpracovaná, ale musela jsem se usmívat. Hraběnka Mitsuko, dcera obchodníka, prodaná a vykoupena z domu ,, gejš" s uctihodným výkonem provdat se za ,, Evropského šlechtice. tak to je opravdu heroický výkon. A ještě pak s názory po 1. světové válce. Ale dost. Je pravda, že jsem se s touto osobou setkala při návštěvě zámku Poběžovic, jenž tento zámek budou rekonstruhovat dost dlouho,takže se mi v této knize líbí obrázky Poběžovického zámku. Paní autorka i trochu naznačuje povahu této osobnosti, dokonce trochu rozebírá psychologii vztahů v rodině. Pokud si zakoupíte knihy, které se nachází v Poběžovickém zámku tak o hraběnce Mitsuko se o její povaze nezjistíte, spíš je tam zobrazována jako cizinka, která vnesla orientální styl do české oblasti.

jasnenka
24.02.2015

Dokonalý zážitek ! Neobyčejná krása, těžko hledám slova k hodnocení.
Mitsuko "Půvabný kvítek sakury s duší samuraje"
Jsem ráda, že jsem se tímto způsobem mohla seznámit se ženou plnou protikladů - je to přece jen Japonka :-) Přesto jsem si ji zamilovala.