Osvětimská ukolébavka ekniha

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410706/big_osvetimska-ukolebavka-oWW-410706.jpg 4.3699
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: (ekniha), CPress

Canción de cuna en Auschwitz, 2016

Kniha Osvětimská ukolébavka

jana4084

Nejvíce se mi na tomto příběhu líbí, že je to z pohledu ženy ,, cikánky", ačkoliv cikánka nebyla. Taky mě překvapilo, že je tam zmíněná Alma Rose z knihy ,,Houslistka z Osvětimi". Opět kniha, která mi zlomila srdce a nemohla jsem přestat číst, protože jsem musela vědět, jak to dopadne. Bylo mi strašně ouvej, bolelo mě u srdce z toho, co prožili. A nejvíc mě dostala její síla, že do tábora šla dobrovolně kvůli svým dětem, to je obdivuhodný.

kalinka99

Krásná kniha a úžasná mateřská láska mezi matkou a vlastními i cizími dětmi, ale těžko říct, co se zde vše v příběhu odehrávalo doopravdy. Což je myslím škoda a jsou lepší knížky na tohle válečné a strastiplné téma.

JoMia

Kniha se mi moc líbila i když jsem četla lepší na toto téma. Příběh byl poutavý a jelikož mám doma malé miminko tak se mě to velmi vnitřně dotklo.

Marek82

Začnem pozitívami tejto knihy. Príbehov z 2. svetovej vojny a aj z prostredia koncentračného tábora som čítal už viacero. Toto je prvý, ktorý zachytáva utrpenie Cigánov, pričom viem, že v táboroch bolo veľa "druhov" väzňov, no knihy väčšinou popisujú predovšetkým utrpenie Židov - zahynulo ich najviac a mnohí z nich okamžite po príchode. Tiež som nevedel o povstaní Cigánov v Auschwitzi. Nesporným kladom knihy je aj interpretácia a rôzne zvukové efekty. Tu však pozitíva pre mňa končia. Príbeh je písaný formou denníku, ktorý však v skutočnosti neexistoval. Rozprávanie je však v tejto forme ploché, veľmi popisné. Postavy nie sú vykreslené, odlišujú sa len menami, v skutočnosti som mal k nim ľahostajný vzťah. Vadil mi tiež akýsi zjednodušený a sentimentálny pohľad na život v tábore, kedy tragické udalosti boli odbité pár vetami. Viac priestoru dostávali pozitívne momenty utrpenia v tábore, no nie som si istý, čo si z toho čitateľ mal odniesť. Ak je to vaša prvá kniha z prostredia koncentračného tábora, nebudete sklamaní. Existujú však aj oveľa lepšie ako Na smrť II, alebo V štrnástich sám v Osvienčime, prípadne Mengeleho dievča.

Lusie

Hodně příběhů z této doby má smutný konec, ale konec téhle knihy byl dojemný takovým zvláštním způsobem, že se Vás to opravdu vnitřně dotkne.

biairicia

Mateřská láska je skutečně obrovská. Hrůzy této doby děsivé. Kniha se četla dobře, ale....Za mě jsou lepší knihy na toto téma.

Karoley

Přečteno za jediný den, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Silný příběh z pekla Osvětimi, mé mateřské srdce nad ním zaplakalo.

666Jitka
27.12.2021

Další příběh z osvětimského pekla, tentokrát o cikánské menšině, čtenáři přibližuje osud jedné statečné matky a její rodiny, která skončila i s dětmi a manželem v koncentračním táboře. Přes všechny hrůzy, které se plížily tímto místem smrti, se hlavní hrdinka snažila zachovat si svou důstojnost a pomáhat v rámci svých možností nejen svým blízkým, ale i ostatním dětem a matkám. Toto je moje první kniha, která byla napsaná o likvidaci cikánů za druhé světové války a byla pro mě smutným přínosem. Na tato zvěrstva by se nikdy nemělo zapomenout, lidé by si měli uvědomit, jak nenápadně se totalitní a brutální režimy dostaly k moci, a že potom byla cesta zpět velice těžká a zaplacená krví milionů nevinných lidí. Chraňme svou svobodu, přemýšlejme, co je a není přípustné !!!