Osvětimská ukolébavka

od:

Osvětimská ukolébavka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410706/bmid_osvetimska-ukolebavka-oWW-410706.jpg 4.3 800

Jednoho všedního rána roku 1943 chystala Helene Hannemannová svých pět dětí do školy, když do jejího bytu vstoupili němečtí policisté. Heleniny nejhorší obavy se naplnily: na přísný rozkaz SS měla být vzata do vazby celá její rodina – děti i manžel, všichni romského původu. Přestože Helene byla Němka a rozkaz se na ni nevztahoval, odmítla rodinu opustit. Po strašlivé cestě dorazili do Osvětimi, kde byli vrženi do zmatků táborového života. Manžel Johann byl od rodiny oddělen, Helene se však vší mocí snažila chránit děti své i ty, které měla kolem sebe. Když věznitelé zjistili, že Helene je nejen Němka, ale také školená zdravotní sestra, přinutili ji sloužit v táborové nemocnici, kterou řídil nechvalně známý doktor Mengele. Přestože ji podmínky v Osvětimi ničily psychicky i fyzicky, udělala všechno, co bylo v jejich silách, aby všem dětem kolem sebe pomohla mít se alespoň trošku lépe.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: (ekniha) , CPress
Originální název:

Canción de cuna en Auschwitz , 2016


více info...

Komentáře (236)

Komentáře 236 Recenze 8

85098211
85098211
21.10.2023 5 z 5

(audiokniha)
Knihy na téma holocaustu nevyhledávám nějak často. Ale zde mne zaujal autor španělské národnosti, který se přesto rozhodl napsat knihu z jiné části Evropy. A z mého pohledu se mu to podařilo na výbornou. Vypráví zde příběh Němky Helene Hannemannové, která se před lety provdala za Johanna, muže romského původu. Má s ním již pět dětí, když její manžel (a děti samozřejmě také) dostanou povolání k transportu do koncentračního tábora v Osvětimi. Helene s nimi sice odjet nemusí, ale jako každá milující matka svoje ratolesti nechce opustit, a proto se k nim připojí. Co všechno rodina zažije, je bohužel podobné jiným osudům lidí, kteří se ocitli v téže situaci. Přesto měla Helene a její blízcí poměrně dlouho notnou dávku štěstí, když se jim dařilo v nelidských podmínkách přežívat celou řadu nekonečných měsíců. Nakonec ovšem jejich osud skončí tragicky a autor na závěr ještě navíc prozradí, že se jednalo o skutečný příběh...
Kniha je opravdu dobře a poutavě napsaná a odkládá se jen těžko. Naštěstí je krátká, proto jsem poslech její audioverze ani nemusela přerušovat. Pět hvězdiček si plným právem zaslouží, doporučit ji ale mohu pouze těm čtenářům, kterým toto nelidské téma víceméně nevadí...

podko_lenka
podko_lenka
13.08.2023 5 z 5

Zajímavost: před touto knihou jsem četla Houslistka z Osvětimi. Popisuje příběh Almy Rosé, která byla zmíněna i v této knize a také měla blízký vztah s Mengelem. Je to jako bych četla jednu knihu a dvě dějové linky. Doporučuji obě.


Gedofrey
Gedofrey
01.08.2023 4 z 5

Dobře napsaná kniha, tentokrát z trochu jiného pohledu. V příběhu se dostanete do vyšších sfér tábora, takže se kniha odlišuje od většiny ostatních s podobným tématem. A jen dobře, že popisuje dopad genocidy i na romské etnikum.

kamila5406
kamila5406
25.07.2023 5 z 5

Hezky sepsána kniha hodně silný příběh. Na konci jsem věřila že se mu to povede utéct a nakonec je zabili všechny. A to je ještě málo z toho co ten Mengele dělal dětem.

Kniholapka
Kniholapka
26.06.2023 5 z 5

Je hrozné říci, že se taková kniha četla jedním dechem a téměř sama. U této však nenacházím jiná slova. Silný a strhující příběh, jenž ukazuje nepředstavitelnou a drsnou realitu. Zoufalství a zbytečky naděje z knihy prýštily. Knihy mě nedojímají...tato a jí podobné však mají výjimku.

Kortez
Kortez
19.05.2023 5 z 5

Audiokniha. Velmi silný a dojemný příběh který mně nenechal klidným a fakt ukápla i slza. No mám rád děti a ono je to překvapivě o dětech. Nechci rozebírat jako jiní že co bylo a co nebylo možné, co je fikce a co je opravdu podle skutečného příběhu. Je to román, ne literatura faktu a jako román doporučuji.

sar.janurova
sar.janurova
28.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Osvětimská ukolébavka vypovídá příběh Helene Hannemanové a její rodiny. Helene za běhu druhé světové války odmítla opustit svých pět dětí a manžela, který byl romského původu. Stejně tak jako na něj, tak i na děti, neboť jsou napůl romského původu také, se vztahoval rozkaz, který opravňoval německou policii vzít její rodinné příslušníky do vazby a následně je převézt do Osvětimi. I přesto, že je Helene Němka a tento rozkaz se na ni nevztahuje, se rozhoduje, že do Osvětimi odcestuje se svou rodinou V Osvětimi poté zažívá oddělení od manžela a snahu postarat se v krutých podmínkách o děti jak nejlépe umí, což se jí dobře daří až ve chvíli, kdy vedení tábora zjistí, že je Němka a zdravotní sestra. Dostává se tak do kontaktu s doktorem Mengelem, který i přes svou krutou práci Helene umožňuje se postarat o kvalitní život nejenom pro své děti, ale i pro děti jiných žen v táboře.
Kniha je inspirována skutečným příběhem smíšené rodiny, která doplatila na krutý osud. Avšak si myslím, že autorem byl příběh trochu nešťastně uchopený a jeho potenciál byl oslaben. Úplně mi neseděl styl psaní z pohledu první osoby, knize by více prospělo ji napsat z pohledu třetí osoby. Co mě však hodně zklamalo byl fakt, že autor si knihu přikrášlil ke svému obrazu. Myslím si, že opravdu nebylo v závěru potřeba napsat, že si Helene deník reálně nevedla a že syna, kterého donutila na posledních stránkách utéct a zachránit se, v realitě utéct nedonutila s celou svou rodinou v táboře zemřel. Pod románem podle skutečného příběhu si představím příběh, který je vystavený na faktech. Takovéto přikrášlení však příběh dle mého staví pouze do pozice inspirovaného příběhu. Původně jsem knize chtěla dát jen 3 hvězdičky, ale po zjištění, že je na konci knihy materiál pro volnou diskuzi mi přišlo, že autor knihu zamýšlel nejspíš pro mladší čtenáře školou povinné, kteří se s takovýmto druhem literatury teprve seznamují. Proto knize dávám 4 hvězdičky, i když je ta čtvrtá hvězdička velmi slabá.

Arwen329
Arwen329
14.04.2023 5 z 5

To byla kniha.... Bože, ani se to nedá vypsat co se mnou tato kniha udělala. Silný příběh ze kterého krvácí srdce. Kniha se čte velmi rychle ale konec, konec mě úplně rozsekal. Slzy nešlo zadržet. Velké srdce matky a sebeobětování. Za tyhle knihy děkuji a jsem vděčná že si je mohu přečíst. Dítě z Osvětimi se mnou zacloumalo také, kdežto tam to dopadlo dobře. U téhle knihy jsem stále doufala že také skončí dobře i přes všechny ty hrůzy. Bohužel neskončila.
Doporučuji přečíst.

ledu
ledu
12.04.2023 4 z 5

Velmi silný a emotivní příběh z 2. světové války. Určitě doporučuji, příběh donutí i k zamyšlení nad nesmyslností současného válečného konfliktu na Ukrajině.

katerina9582
katerina9582
09.04.2023 5 z 5

Smutný, silný příběh. Určitě doporučuji.. mám už toto téma načteno..tady ta kniha ve mně zůstane

alnahu
alnahu
01.04.2023 5 z 5

Velmi smutný historický příběh ,který se odehrává mezi roky 1943 až 1944.V tomto krátkém čase se pro hlavní hrdinku této knihy, němku Helene Hannemannovou mnoho událo .Obdivovala jsem její sílu ,aby ochránila děti a to nejen své, sloužit takovému zlu ,bylo nad lidské síly. A obdivuji i její lásku ke své rodině ,když dobrovolně s nimi šla i na poslední cestu.Kniha,která chytne za srdce.
Za mě doporučuji k přečtení.

ANDY28
ANDY28
25.01.2023 4 z 5

Páni, to byla odvaha, vůbec nevím jak bych se zachovala já, snad stejně

Verčule88
Verčule88
20.12.2022 5 z 5

Musím říct, že i když je to smutné, knihy s touto tématikou jsou mojí vášní. Člověk k tomu má tak nějak blízko, když ví, že to není tak dávno, co tohle svět zažíval. A i když těch knih už mám několik za sebou, tahle mě za srdce chytla nejvíce.

kob
kob
07.12.2022 5 z 5

Velmi dobře napsané a převelice smutné.
Poslouchala jsem jako audioknihu, a ta ukolébavka mi už několik dnů zní v hlavě.

Vendy1993
Vendy1993
02.12.2022 5 z 5

Tak jako většina knih z koncentračního tábora i tato mě chytila za srdce. Tak jako u většiny takových knih i tady jsem fandila hlavní hrdince aby to s ní dopadlo dobře... naneštěstí oproti jiným takovým knihám....no to už nechám abych nespoilerovala ;)

Co se týče stylu psaní jsem velice spokojená. Narozdíl od jiných já nesnáším zdlouhavé popisné pasáže a v této knize žádné takové nebyly. Četlo se mi moc dobře a děj krásně plynul.

tinka1974
tinka1974
24.11.2022 4 z 5

Poslouchala jsem CD. Je to velmi zajímavý příběh. Doporučuji přečtení.

juliesze
juliesze
07.09.2022 1 z 5

Knihy s touto tematikou čtu ráda, ale tahle mi opravdu moc nesedla. Nelíbilo se mi zpracování cílící jen na koncetrační tábor. Chyběl mi popis postav, trochu rozebrat cikánské zvyky, možná trochu propletené. Připadalo mi to takové neosobní a vlastně se snažící jen překvapit čtenáře hrůzou. Ano, že koncentrační týbory jsou hrůza víme všichni, ale já si naopak cením knih, které toto téma zpracovávají trochu jinak, netradičně a zajímavě. Mě kniha moc neoslovila.

rumund
rumund
31.08.2022 4 z 5

Tak takovéto knihy podle skutečné události, jsou přesně to, co mě baví a vyhledávám. Byla to neuvěřitelně drsná a smutná doba, co Němci prováděli, za zvěrstva, ale já tyto autentické příběhy přímo hltám. Silný příběh silné a milující matky Heleny Hannemannové, která se rozhodla být za každou cenu se svými dětmi a manželem , i když nemusela. Skvělá kniha.

Ferda78
Ferda78
28.07.2022

nádherná a zároveň velmi smutná kniha, hlavně na konci nezadržíte slzy....

koepster
koepster
15.07.2022 5 z 5

Největší hrdinství spatřuji v lidech, kteří si dokážou udržet svoji lidskost i ve chvíli, kdy se k nim osud postaví tak, jak se postavil k hlavní hrdince tohoto příběhu. A udržet si naději i ve chvíli, kdy se zdá, že žádná není a jediné co na vás čeká je smrt, bída a utrpení. Neskutečně inspirativní příběh matky 5 dětí, která navzdory svému čistému "árijskému" původu odmítá opustit svého romského manžela Johanna a jejich 5 společných dětí, a dobrovolně se tak s nimi ocitá v koncentračním táboře.

Marika Vanova
Marika Vanova
17.06.2022 5 z 5

Přečteno jako audio a to bylo výborně zpracované, hlas Vandy Hybnerové a hudba to dojemně doladily. Neuvěřitelný příběh a přece je mi jasné, že takhle to nějak bylo. Helene obdivuji. Mengele byla inteligentní stvůra v lidském těle, nechápu, jak mohl uniknout spravedlnosti.

jana4084
jana4084
22.04.2022 5 z 5

Nejvíce se mi na tomto příběhu líbí, že je to z pohledu ženy ,, cikánky", ačkoliv cikánka nebyla. Taky mě překvapilo, že je tam zmíněná Alma Rose z knihy ,,Houslistka z Osvětimi". Opět kniha, která mi zlomila srdce a nemohla jsem přestat číst, protože jsem musela vědět, jak to dopadne. Bylo mi strašně ouvej, bolelo mě u srdce z toho, co prožili. A nejvíc mě dostala její síla, že do tábora šla dobrovolně kvůli svým dětem, to je obdivuhodný.

kalinka99
kalinka99
12.03.2022 5 z 5

Krásná kniha a úžasná mateřská láska mezi matkou a vlastními i cizími dětmi, ale těžko říct, co se zde vše v příběhu odehrávalo doopravdy. Což je myslím škoda a jsou lepší knížky na tohle válečné a strastiplné téma.

JoMia
JoMia
09.03.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila i když jsem četla lepší na toto téma. Příběh byl poutavý a jelikož mám doma malé miminko tak se mě to velmi vnitřně dotklo.

Marek82
Marek82
20.02.2022 3 z 5

Začnem pozitívami tejto knihy. Príbehov z 2. svetovej vojny a aj z prostredia koncentračného tábora som čítal už viacero. Toto je prvý, ktorý zachytáva utrpenie Cigánov, pričom viem, že v táboroch bolo veľa "druhov" väzňov, no knihy väčšinou popisujú predovšetkým utrpenie Židov - zahynulo ich najviac a mnohí z nich okamžite po príchode. Tiež som nevedel o povstaní Cigánov v Auschwitzi. Nesporným kladom knihy je aj interpretácia a rôzne zvukové efekty. Tu však pozitíva pre mňa končia. Príbeh je písaný formou denníku, ktorý však v skutočnosti neexistoval. Rozprávanie je však v tejto forme ploché, veľmi popisné. Postavy nie sú vykreslené, odlišujú sa len menami, v skutočnosti som mal k nim ľahostajný vzťah. Vadil mi tiež akýsi zjednodušený a sentimentálny pohľad na život v tábore, kedy tragické udalosti boli odbité pár vetami. Viac priestoru dostávali pozitívne momenty utrpenia v tábore, no nie som si istý, čo si z toho čitateľ mal odniesť. Ak je to vaša prvá kniha z prostredia koncentračného tábora, nebudete sklamaní. Existujú však aj oveľa lepšie ako Na smrť II, alebo V štrnástich sám v Osvienčime, prípadne Mengeleho dievča.

Lusie
Lusie
24.01.2022 5 z 5

Hodně příběhů z této doby má smutný konec, ale konec téhle knihy byl dojemný takovým zvláštním způsobem, že se Vás to opravdu vnitřně dotkne.

biairicia
biairicia
16.01.2022 3 z 5

Mateřská láska je skutečně obrovská. Hrůzy této doby děsivé. Kniha se četla dobře, ale....Za mě jsou lepší knihy na toto téma.

Karoley
Karoley
03.01.2022 5 z 5

Přečteno za jediný den, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Silný příběh z pekla Osvětimi, mé mateřské srdce nad ním zaplakalo.

666Jitka
666Jitka
27.12.2021 4 z 5

Další příběh z osvětimského pekla, tentokrát o cikánské menšině, čtenáři přibližuje osud jedné statečné matky a její rodiny, která skončila i s dětmi a manželem v koncentračním táboře. Přes všechny hrůzy, které se plížily tímto místem smrti, se hlavní hrdinka snažila zachovat si svou důstojnost a pomáhat v rámci svých možností nejen svým blízkým, ale i ostatním dětem a matkám. Toto je moje první kniha, která byla napsaná o likvidaci cikánů za druhé světové války a byla pro mě smutným přínosem. Na tato zvěrstva by se nikdy nemělo zapomenout, lidé by si měli uvědomit, jak nenápadně se totalitní a brutální režimy dostaly k moci, a že potom byla cesta zpět velice těžká a zaplacená krví milionů nevinných lidí. Chraňme svou svobodu, přemýšlejme, co je a není přípustné !!!

Hanec
Hanec
22.12.2021 4 z 5

Čtivý příběh statečné ženy.