harena harena komentáře u knih

Kde spí lufťáci Kde spí lufťáci Ivanka Devátá

Velmi pěkně psaná knížka třeba i na dovolenou, hezké, milé počtení. Moje osmá knížka od paní Deváté, těším se na další.

27.03.2019 4 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Skvělé čtení. Moje oblíbená Joe Fieldingová napsala román, který patří k jejím nejlepším a to jsem přečetla všechny!!! Narušené vztahy v rodinách, závist, žárlivost, to umí spisovatelka výborně zpracovat a tak jsou thrillery pro ženy s ženskou hrdinkou napínavé, neodložitelné a prostě skvělé. Jak píše čtenářka Zuzana, tvorba Joy zraje jako víno. Určitě si přečtěte.

26.03.2019 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Postupné odkrývání tajemství, trošinku hororový příběh, kde neschází ani zjevování duchů a napětí - to vše má tento román. Novinářka Fiona pátrá po vrahovi své sestry a přitom odkrývá další a další tajemství. Pěkné i když trošku zdlouhavé.

25.03.2019 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Stručně řečeno, originální, praštěná kniha, výborně lehce, vtipně napsaná. Bohatá fantazie, jazyk a skvělé vypravěčské umění. Opravdu jsem se bavila.

24.03.2019 5 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Hned po přečtení prvních stránek jsem si byla jistá, že se mi kniha bude líbit. 105-ti letá Róza vypráví svůj život a s ním stručně všechny hrůzy ale i radosti 20. století. I když prožila děsné dětství v Arménii, o svoji rodinu přišla za války, vždycky se držela s obrovskou silou s vědomím, že musí přežít. Vydržela s tou myšlenkou, že si vše bude pamatovat a vrátí se pomstít, ale přitom nezapomněla užívat radosti života. Druhá část knihy je spíš o sexu, než o životě v Číně.

"Mám dojem, jako by všechny tyhle hrůzy po tobě sklouzly a doopravdy tě nezasáhly. Jak jsi to udělala?"
Odpověděla jsem mu zcela poctivě, že jsem dlouho nevěděla, jak jsem to mohla všechny snášet, ačkoli je fakt, že se mi vždycky od přírody ošklivilo přidávat vlastní nářky k velkému fňukání lidstva. Zatímco dějiny jsou peklo, život je ráj."

Výstižně napsali v La Libre.be:
"Příběh běží, navrací se, víří, šlehá, vysmívá se, žaluje...Je bláznivý, drsný, ztřeštěný. Je veselý i krvavý, přepjatý i vybroušený, lživý i pravdivý"

Je to zvláštní kniha a určitě ji doporučuji k přečtení.

24.03.2019 5 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Tuto knihu jsem četla asi v patnácti letech, to už uběhlo opravdu hodně času, a čtenářka "intelektuálka" mi ji připomněla. Doteď vím, jaké se mnou zmítaly při čtení emoce, jak jsem četla jedním dechem, ale díky této knížce jsem už v těch letech byla tolerantní. Snad z dnešního pohledu může připadat někomu dost popisná, já ale smekám před autorkou a pro mne je příběh za 5*.

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Úžasný příběh a krásně napsaná kniha, kterou jsem četla již dříve a proto o ní mohu s klidným svědomím říct, že patří k těm nezapomenutelným. Pan Hosseini je zázračně nadaný vypravěč a po přečtení knihy navíc lépe poznáme mentalitu i kulturu Afgánistánu. Stejně jako i další dvě knihy jsem i tuto přečetla jedním dechem.

Ikarus Ikarus Deon Meyer

Skvělý a opět neodolatelně čtivý další díl ze série Bennyho Griessela, detektiva stále marně bojujícího s alkoholem, až tomu nakrátko bohužel propadl. Těžko se srovnává se smrtí svých přátel, propadá depresi nad tím, že v Kapském Městě není možné zvládnout zvyšující se počet násilí, vražd a loupeží, kterého jsou svědky i malé děti a zažívají to na vlastní kůži.

"Jak tomuhle zabráníme? Přes hranice sem proudí spousty lidí. Přicházejí nás okrást, protože tady jsou prachy. A my tu přílivovou vlnu nezastavíme a ona už se nikdy nevrátí zpátky. Jsou zvrácenější a zvrácenější, je to jako vlak, co jede stále rychleji a rychleji. A brzdy jsou v hajzlu - to my jsme ty brzdy a to my jsme v hajzlu..."

Elitní jednotka Jestřábi v čele s Bennyho přítelem Cupidem vyšetřují vraždy, finanční podvody, občas problesknou i vtípky a hlavně je to výborný styl psaní, rychlé prolínání dějů, je to napínavé a čtivé. Už po prvních stránkách víte, že je to o třídu výš, než většina krimithrillerů. Doporučuji začínat prvním dílem.

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Knihy od Liane Moriarty se dobře čtou a tady děj plyně klidně, pomaličku, žádné velké zvraty. Autorka se soustředí na dvě ženy, chce nám přiblížit, jak se asi cítí expřítelkyně Patrika - stalkerka Saskia a jak jeho nová přítelkyně Ellen, která se živí jako hypnoterapeutka. Nejvíc mě ovšem zaujala právě ta hypnoterapie a hypnóza.

21.03.2019 3 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

"Takže šlo o lásku, ne o peníze?" řekla Hildegarda. "Aspoň zpočátku, ne?"
"Jak se to říká o té cestě do pekla?" nadhodila Serapis.

Umírá milovaná bytost a zachránit ji může pouze transplantace. Vynikající detektivní příběh plný zvratů až do samotného finále. Mladá policistka, která už vyšetřuje podezřelá úmrtí imigrantů, viděla vraha při činu a teď mu musí utéci. Spisovatelka Bolton své čtenáře nezklamala, četla jsem nepřetržitě až do půlnoci. Skvělé.

20.03.2019 5 z 5

Fentonova zima Fentonova zima Ken McClure (p)

Detektivní příběh z lékařského prostředí sice už také trochu retro, ale stále zajímavý a napínavý. Knihy tohoto skotského spisovatele, lékaře a vědce jsou neskutečně čtivé a stále mají co říct. Příběh má spád, je bez hluchých míst a já jsem strávila s touto detektivkou příjemný večer.

18.03.2019 5 z 5

Slepota Slepota Robin Cook

Napínavý thriller z lékařského prostředí jako většina knih od R. Cooka. Statečná patoložka, která se snaží prokázat, že série úmrtí není obyčejné předávkování narkotiky, ale jsou to vraždy, je pronásledována mafiány, její šéfové jí zakazují pátrat a ani policie se tím nechce zabývat. První díl ze série, je vidět, že je to psáno v roce 1992, ale zkusím i pokračování.

18.03.2019 3 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Krásná romantická pohádka pro dospívající dívky a já už mám sice dávno po pubertě, ale když jsem knížku dostala do rukou, četla jsem ji s chutí a dokonce všechny díly !!!!!!! Já totiž pohádky také miluji, i když je škoda, že jsem ji nečetla před mnoha lety, určitě bych si ji víc užila. Teď se holčičky dívají na Zimní království a Elzu a Annu, ale já jsem už zakoupila Stmívání a knihy ode mě dostanou, až budou ve správném věku. Po detektivkách a vraždách mi bylo velice příjemné utéci do pohádek, kde jsou upíři a vlkodlaci a krásný Edward ve stříbrném volvu. Každou knížku je třeba číst ve správném čase a teenageři Stmívání ocení určitě nejlépe. Viděla jsem i film, ale nelíbil se mi, ani jsem ho nedokoukala. Knížka je u mě za 5*.

17.03.2019 5 z 5

Moudrost starých psů Moudrost starých psů Elli H. Radinger

"Dar, který nám staří psy dávají, spočívá v tom, že nám ukazují: Dnes je dobrý den k životu. A nedělejme si starosti, jak asi bude vypadat zítřek. Další den přinese svoje radosti a problémy."

Knížka s mnoha fotografiemi pro milovníky psů a tedy i pro mne. Naše rodina se rozloučila už se dvěma psími kamarády a i když jsem se hodně snažila u konce neplakat, slzičky samy tekly. Ale neobávejte se, není to smutná knížka. Určitě se i pobavíte. Například si představte, že byste nechali při prudkém lijáku stát přede dveřmi svého psa a ještě svého přítele. A když pak otevřete, kdo vás s láskou uvítá?

"Psí moudrost štěstí: Dej mi kost a jsem šťastný - dej mi místo ve svém srdci a budeš šťastný TY."

15.03.2019 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

První díl s Mikem Syrovým je velice dobře napsaná detektivka českého autora a vítaný odpočinek od zahraničních kriminálek. Příběh je bez hluchých míst a napínavý i bez krkolomných honiček a ve stylu vyprávění je vidět, že autor byl 15 let policistou. Určitě budu pokračovat ve čtení celé série.

15.03.2019 5 z 5

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Mám radost, kniha je skvěle napsaná a neuvěřitelně čtivá. Půjčila jsem si ji na základě výzvy DK. Příběh jsem znala, film viděla a proto mě trochu trápila obava, že mě bude nudit. Opak byl pravdou. Neustále jsem žasla, jak a co všechno dokázal hlavní hrdina - geniální podvodník Frank vymyslet. A tomu podvodníkovi člověk ještě celou knihu drží palce. Moc pěkné čtení.

13.03.2019 5 z 5

Teď, nebo nikdy Teď, nebo nikdy Harlan Coben

Můžeme si jenom myslet, že jednáme nesobecky, ale kdo posoudí, jestli je to tak skutečně dobře?
Další vynikající detektivní román od Harlana Cobena nemá chybu, skvělá zápletka a napínavé rozuzlení, které nečekáte. Vřele doporučuji milovníkům tohoto žánru a za mě velké "ano".

12.03.2019 5 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Je to příběh malého chlapce a jeho vidění světa v letech 1925 - 1940. Ale od jiných knih, které píší o stalinismu a nacismu se liší, protože toto vyprávění není nenávistné a děsivé. Vypovídá hlavně o životě obyčejných lidí v Rusku a u nás, o silných lidech a lidech ochotných pomoci. A ty hrůzy světa se dějí na pozadí. A snad právě proto, že je příběh psán ich formou, tak nás strhne. Je to skutečně vyjímečná kniha, vřele doporučuji nejen pro starší děti.

12.03.2019 5 z 5

Z lodiček do holin Z lodiček do holin Marcela Mlynářová

Moje první knížka od paní Mlynářové a jsem překvapená, jak je vtipně psaná a plná humoru. Určitě bezvadné odpočinkové čtení na večer, pakliže máte o víkendu na starost čtyři vnouřata, tak jinou knihu, než humornou,ani nevnímáte. Spisovatelka je moje krevní skupina a určitě si půjčím její další knížky.
"Samota není skličující,
samota je přepych". :)))))
"Ani žít se člověk nenaučí,
pakliže mu chybí talent".
"Život je pro někoho komedií,
pro někoho dramatem.
Záleží na typu člověka."

10.03.2019 4 z 5

Nikdy nezapomenu Nikdy nezapomenu Michel Bussi

Nemůžu pochopit, proč má tato jedinečná kniha tak malé ohodnocení? Naprosto skvělý styl psaní, hned po první stránce je vidět, že to nebude klasický krimi thriller. Pátrání po vrahovi je komplikované a svoje tipy jsem musela mnohokrát měnit a přitom to nakonec bylo všechno logické. Dějových zvratů tu bylo dost, ale to bývá často i v životě. Mám moc ráda knihy pana Bussiho, škoda, že jich zatím napsal tak málo. Vynikající příběh, psaný jeho nezaměnitelným stylem, si musíte přečíst.

07.03.2019 5 z 5