Chyť mě, jestli to dokážeš

Autobiografický román podvodníka, který sice nedokončil ani střední školu, ale to mu nijak nebránilo vyrobit si několik vysokoškolských diplomů, přednášet sociologii na univerzitě, nebo pracovat jako dětský lékař v nemocnici. Frank W. Abagnale se dokonce vydával za pilota, což mu umožnilo zdarma cestovat po celém světě. Ale především byl šekovým podvodníkem. Vyrobil na tisíce falešných šeků a okradl řadu bank a institucí nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě. Pět let se mu podařilo unikat policii, až ve Francii byl zatčen a uvězněn. Osudy Franka Abagnaleho se nechal inspirovat i Steven Spielberg a natočil o něm poměrně úspěšný film....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24106/chyt-me-jestli-to-dokazes-24106.jpg 4.6168

Catch Me If You Can (2002)

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Chyť mě, jestli to dokážeš

maryska09

Opět se mi potvrdilo, že kniha je lepší než film. Příběh je čtivý, bez zbytečné rozvláčnosti, často baví. Doporučuji

SlamLenka

Film jsem shlédla už kdysi dávno, aniž bych věděla, že mu předcházela i kniha, to jsem zjistila až před nedávnou dobou, tak jsem si ji půjčila. Mám z toho takový zvláštní pocit, který vyplývá z mého morálního přesvědčení, že protiprávní činy mají být trestány a nemá se z nich ani po jejich odčinění nijak profitovat. Ale pravdou je, že Abagnale si to už odpykal... Je mi záhadou, jak mu to mohlo tak dlouho vycházet!
Na druhou stranu jsem však byla i dost zděšená, jak vypadalo evropské vězení na přelomu 60. a 70. let, ač tedy pak to severské bylo zase spíš fraška než trest.
Každopádně to bylo zajímavé čtení a věřím, že bankovní systém a vůbec mnohé bezpečnostní mechanismy se po zkušenosti s tímhle pánem musely dosti posunout k lepšímu.

LuciKo

Díky čtenářské výzvě jsem se konečně ke knize dostala. Velmi čtivá, chcete vědět, jak to bude s Frankem dál. I přes jeho zločinnost mu držíte palce. Líbil se mi břitký smysl pro humor, jeho genialita. Nad některými věcmi zůstával rozum stát. Je fakt, že tehdejší doba mu hodně napomáhala, teď v době počítačů a internetu by neměl šanci. Teď jsem zvědavá na film!

Ladislav73

Lepší než film, podrobněji popsané vězení v e Francii.

druzickaster
16.12.2018

Další rest, kdy jsem viděl dříve film, než knihu. Film není špatný, ale představitele hlavního hrdiny skutečně nemusím a toto je snad jediná role, kde jsem ocotný ho tolerovat. Filmová verze Frankova vztahu k agentu FBI byla taky přitažená za vlasy a v knize naštěstí nic podobného není.
Ale ke knize... Kniha je monohem střízlivější a uvěřitelnější, i když drzosti Franka jsou pro mne spíše scifi, než realita. Každopádně jeho sociální inženýrství bylo dokonalé a stále jsem na vážkách jestli mám hlavního hrdinu obdivovat, nebo odsoudit jako zatvrzelého kriminálníka. Nelze mu ovšem odepřít fakt, že jeho osud, tak jako tak zaujme každého čtenáře.
Knihu doporučuji.

mi-380
08.12.2018

Neuvěřitelná, ale skutečná dobrodružství podvodníka-gentlemana, který řádil v šedesátých letech. Tenkrát v těch dnes už bájných dobách bez kamer, kreditních karet, sociálních sítí, GPS a mobilů. Oproti filmu, kde jde o souboj Frank vs. FBI, v knize sledujeme v ich formě jen podrobný popis všech možných podvodnických nápadů kluka, který měl rád krásné dívky a perfektní styl a předvedl, že i bez střední školy můžete být pilotem, právníkem, lékařem, agentem, prostě kýmkoliv. Je to čtení rychlé, zábavné, občas moc popisné.
75% (aktuálně: kniha 153 hodnotících s průměrem 92%, Spielbergův film z roku 2002, který se mi výjimečně líbil o trochu víc než kniha, má na ČSFD 71 280 hodnotících s průměrem 87%, to je 110. nejlepší film všech dob).

Eigis
16.11.2018

Obálka knihy a film, který byl podle ní natočen evokuje souboj schopností dvou výjimečných lidí, podvodníka a agenta FBI, realita je, ale jiná. Kniha je příběh pouze jednoho z nich - podvodníka, což je svým způsobem škoda, protože příběh je tak neskutečný, že se jednomu až nechce věřit, že je pravdivý. Když ho člověk začne brát jako seriózní paměti absence druhé výrazné postavy mu zas tak nevadí.

Peleus
12.11.2018

Výborný příběh napsaný výborným lehkým stylem. Jsou knihy, které jsou skutečně dobré a tedy poměrně těžké o nich psát, neboť máte pocit, že stále neodhalujete všechno a upíráte druhé straně cosi podstatného.

Tedy jinak:
Kniha - *****
Audiokniha - *****
Film - **** (některé knižní pasáže jsou vynechány)
Muzikál CHYŤ MĚ, JESTLI NA TO MÁŠ v provedení DJKT - Divadlo J. K. Tyla v Plzni - *** (Martin Stránský to nezachrání)

Pabloo
22.10.2018

Tahle kniha prostě baví!

vlčice68
05.10.2018

Podvodník nebo génius? Přečtěte a posuďte sami, určitě stojí za Váš čas.

Opatov
09.09.2018

Nadherna knizka, cte se sama. Film nezapomenutelny. Skutecny pribeh profesionala, ktery se prosadil na obou stranach zakona.

BernardBlack
06.09.2018

Další výjimka potvrzují pravidlo, že kniha je "vždy" lepší, než film (vyjímečné osobnosti svých profesí: "Leonardo, Tom, Steven a John tomu dávají ve filmu ještě vyšší level).

kikikrat
02.07.2018

Většinou čtu úplně jiný žánr ale miluji ten film a tak jsem udělala výjimku a musím říct zklamaná určitě nejsem. Knížku jsem přečetla jedním dechem a je jedním slovem úžasná!! Určitě doporučuji přečíst.

Robert21
03.01.2018

Úžasná kniha :)

Teresita
31.10.2017

Je to skvělá kniha, napsaná jedním z největších podvodníků v historii. Autor okrádá všechny a všude, a přesto k němu cítíte sympatie. Ten člověk je naprosto geniální, často jsem žasla, co všechno dokázal vymyslet a jakým způsobem loupeže prováděl. Člověk mu prostě nemůže nefandit. Všechny ty podvody dělal s obrovskou grácií. Po čtení jsem skutečného Franka vyhledala na internetu, protože mě jeho příběh velmi zaujal a je mi moc sympatický. Týpek se prostě „polepšil“ a teď si v klídku žije s manželkou a dětmi někde v Americe, přednáší na školách a v bankách, je prachatý a šťastný. Ke knize mě přivedl film s Leonardem DiCapriem, který je také výborný.

medlovice
27.04.2017

Výborné moc jsem se bavila. Není co víc dodat.

negramota
18.04.2017

Neuvěřitelně krásně napsaná legrace. Minimálně tedy anglický originál je psaný skoro básnickým jazykem. Příběhy Franka Abagnala, jednoho z nejslavnějších novodobých hochštaplerů, jsou ještě bohatší než v jinak výborné filmové adaptaci. Hned mám chuť "vypůjčit" si auto a sehnat nějakou roštu, které nakecám, že jsem chirurg.

vikaa
12.03.2017

Film s Leonardem DiCapriem jsem viděla jako první a viděla jsem ho do dnešní doby již několikrát. Ke knize jsem se dostala náhodou až teď a podle mého názoru je film lepší než kniha. Těžko uvěřitelný příběh, který vypráví sám Frank je ale také zajímavý, především autorovým pohledem na sebe samého a skutky, které "vykonal". Zaujalo mě, mimo jiné, vylíčení poměrů ve francouzské věznici - na dnešní dobu něco opravdu nemyslitelného. Myslím, že hrozba takovéhoto vězení by mnohé podvodníky od páchání zločinu odradila. Jinak bylo od začátku celkem jasné, že když Frank dokázal zbohatnout nelegálně už jako takhle mladý, podaří se mu to jako staršímu i legální cestou. Určitě jsem mu to přála. Prostě sexy mozek:-)

Lenna75
01.10.2016

Skvěle napsaná kniha, která zaručeně pobaví. Je vtipná a čtivá (navíc podle skutečného příběhu), při čtení si říkáte, jak snadno se hlavní postavě Franku A. povedlo přelstít tolik lidí a společností, jaký to má talent. DOPORUČUJI! (Lepší než film, dle mého názoru.)

frky
27.07.2016

Ještě jsem nepsal komentář/hodnocení ke knize, kterou mám teprve rozečtenou, nicméně toto je tak skvělé čtení, že se mi to nedá. Film je mým oblíbeným, nicméně kniha je ještě o řád lepší. Až neuvěřitelné, jak vynalézavý Frank byl, co mu vše prošlo a s jakou lehkostí proplouval v roli lékaře, právníka, učitele aj... Výborná kniha, kde se člověk nasměje a nevěřícně kroutí hlavou, ale takhle nějak to Frank opravdu prožil... za *****.

Anna 13
07.07.2016

Neskutečně zábavné počtení!!!
Film má s knihou málo společného, ale oba jsou na skvělé úrovni.

Opravdu jsem se bavila, někdy jsem se musela nahlas smát, je to neuvěřitelný příběh jednoho neuvěřitelně geniálního muže...
Rozhodně doporučuji přečíst. Nudit se určitě nebudete...

NatyDee
15.05.2016

Před pár lety jsem viděla film a letos díky Čtenářské výzvě jsem se rozhodla si knížku přečíst. Velmi zajímavé čtení s podivem, jak mu vše procházelo, ale zase byla to jiná doba, kdy technika nebyla tak vyspělá. Doporučuji přečíst, člověk se dozví zajímavé věci a docela se i pobaví :-)

May
25.10.2015

Prostě skvělé! Bezvadně napsaný životopis velmi inteligentního člověka, který své schopnosti a inteligenci využil skutečně osobitým způsobem :-)

sf1
16.10.2015

Vynikající kniha. Ač je hlavní hrdina vlastně gauner, držel jsem mu palce. Některé jeho eskapády byly tak neuvěřitelné, že se vlastně nedivím, že nebyly zfilmovány.

Mrejča
05.10.2015

Kniha i film super, místy jsem se chechtala nahlas, místy (zejména ve francouzském vězení, které je v knize vykresleno daleko naturálněji než ve filmu) jsem se o něj skutečně bála.
Doporučuji a nevylučuji, že se k ní ještě vrátím.

Marbo
07.01.2015

Skvělá odpočinková četba, čte se jedním dechem, Abagnaleovi nejde nefandit

Freechappi
20.08.2014

Za prvé: kam se hrabe film, to je oproti knize hodně slabý šestkrát louhovaný čajíček.
Za druhé: kniha je výborná, hodně se mi líbila, je zábavná, je čtivá i napínavá. Musím říct že si F. W. Abagnale získal můj obdiv, jeho kreativita, fantazie i drzost je obdivuhodná a ač šel ve stopách zločinu přesto před ním smekám. Je fascinující kolik toho dokázal prožít v tak mladém věku.

bukiet
14.05.2014

Kniha je zábavná a čtivá. Abagnale sám sebe nešetří, čímž si vydobyl mé jisté sympatie. Přesto si člověk musí pořád připomínat, že by nechtěl být obětí jeho podvodů. Pro ty, kteří znají stejnojmenný Spielbergův film a váhají nad četbou jeho předlohy, mám dobrou radu, na film zapomeňte a pobavte se četbou této knihy. Je mnohem lepší než její filmové zpracování.

historikola
16.11.2013

Knížka je úžasná. Krásně se čte, jde to samo. Knížka je tak chytlavá, že Vás nenechá jen tak dočíst kapitolu nebo stránku. Je to pro mě jedna z mála knížek co nebudu pouštět dál. David

MarieAnnaSarah
07.09.2013

Film s Tomem Hanksem a Leonardem DiCapriem mám velmi ráda a tudíž když jsem se konečně dostala k jeho předloze, okamžitě jsem se do ní začetla. Kniha rozhodně předčila všechna má očekávání.

Sice nejsem náruživou čtenářkou biografií, ale tato je napsána tak lehkou formou, že mne prostě vtáhla do děje a nepustila.
S každým Frankovým tríčkem jsem se modlila, aby mu vyšel a nebyl dopaden. Tajil se mi dech, když mu agenti byli už téměř v patách. Strachovala se o jeho zdraví, když byl ve vězení. Obdivovala jsem jeho dokonalému zachovávání chladné hlavy v infarktových situacích a smála se u jeho naprosto skvělých improvizací. Nevěřícně jsem kroutila hlavou nad tím, co všechno byl schopen dokázat v době, kdy neexistovaly žádné super technické vymoženosti, kdy se šek padělal za pomoci nálepek z letadýlek a tužkou. Do Franka se nelze nezamilovat, ano je to zlosyn, ale měl styl, neokrádal nikdy prosté lidi, pouze nadnárodní společnosti a nakonec se dal na cestu dobra.

Po přečtení knihy jsem z ní měla skvělý pocit, vyprávění bylo strhující, bláznivé, prostě bez jediné chybičky. Pouze mi běhal mráz po zádech, když jsem si uvědomila, že je to dle celé skutečnosti a jako moc byl Frank v době svého konání mladý.

Knihu rozhodně doporučuji všem, nejedná se pouze o biografii jednoho podvodníčka (což mi přijde jako hanlivé označení, jelikož se jedná o jednoho z nejlepších padělatelů všech dob), ale je též i zajímavou sondou do Ameriky té doby, kdy padělatelství bylo v podstatě ještě neznámé, kontroly žádné a možnost dopadení téměř nulová, pokud se uměl člověk hýbat.