Zlomené duše

Zlomené duše https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389319/bmid_zlomene-duse-N4P-389319.jpg 4.4 380

Píše se rok 1950 a v tajuplné internátní škole plné odložených děvčat se zrodí přátelství čtyř dívek. Dokud jedna z nich záhadně nezmizí. O více než šedesát let později se snaží novinářka Fiona napsat reportáž o rekonstrukci školy a odhalit tajemství okolo dávné vraždy své sestry. Poté co je na stejném místě ve staré studni nalezena mrtvola, začíná Fiona s pomocí přítele-policisty rozkrývat temný příběh z minulosti… a zároveň současnosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , XYZ (ČR)

The Broken Girls , 2018

Komentáře 135 Recenze 8

Čmeláček
Čmeláček
08.11.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, kterou jsem si přečetl na doporučení paní knihovnice. A i když to nebyla úplně čistokrevná detektivka, tak mě bavila a ve finále jsem byl fakt hodně spokojený. Pět stars a howgh! :)

snimcibdim
snimcibdim
04.11.2023 3 z 5

Prolínání minulosti a současnosti mě v příbězích dost baví a zde ta dvojitá vyšetřovací linka funguje velmi dobře. Fiona postupuje kauzálně rozumně a je to víceméně sympatická postava, které člověk fandí. Sice jsem ledacos předvídala a obrat po návštěvě autokina byl za vlasy přitažený, ale jinak se to dohromady poskládalo pěkně, takže mi to zážitek nezkazilo.
Co bych ale oželela je ta duchařská linka. Asi to má být nějaké atmosférotvoné koření příběhu, ale přínos to žádný nedává. Popis života v tom ústavu mi přišel sám o sobě o dost strašidelnější než nějaká pani bubáková. Když už to tam autorka mermomocí chtěla mít, měla si (imho) dát tu práci a upříst nějaké důmyslnější vyšetřování i této smrti.
Vyslechnuto jako audio, které doporučuji a mrzí mě, že jsem si to nepošetřila na zimní čas, kdy by atmosféra zafungovala autentičtěji (posloucháno na sklonku léta).

LenkaWal
LenkaWal
19.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Začínala jsem asi třikrát. Na začátku jsem se vůbec nedokázala začíst.
Později mě to opravdu chytlo. Postavy mě nakonec zaujaly. Je to taková lehká, duchařská, romantická detektivka. Ja se bohužel nechala strhnout tou duchařinou, ale ta je tu jen lehce.

Teď přijde spoiler

Ale vyřešení případů je hodně zvláštní.
Vražda sonji byla jasná, jakmile se začalo mluvit o té dozorkyni.
A vražda Deb byla divná. Policejní náčelník kryje vraha, protože ten kluk má možná budoucnost. Pochopila bych kdyby to byl jeho syn nebo jiný příbuzný ( možná mi tam nějaký bližší vztah unikl).
A nakonec je ochotný zabít i sveho syna, aby to ututlal. Nevím. Rozuzlení bylo docela zklamání.
Ale i tak musím uznat, že mě to bavilo. Víc časová linka z minulosti, než ta současná.

mirinda973
mirinda973
23.08.2023 5 z 5

Začátek knížky měl pomalejší rozjezd, ale zhruba od půlky se děj rozběhl a čas s knížkou rychle ubíhal.
Prolínání minulosti a současnosti bylo přehledné a ani v postavách jsem se neztrácela. Příběh s troškou nadpřirozena byl sice těžko uvěřitelný, ale držel Vás v napětí a nakonec se knížka četla skvěle.

Debbra
Debbra
24.12.2022 5 z 5

Napínavý příběh, který chcete co nejdříve dočíst, aby jste už věděli jak to vlastně dopadne.

Titas9001
Titas9001
03.10.2022 5 z 5

Moc pěkné čtení s několika dějovými linkami. Osobně se mi nejvíce líbila ta část o skupině dívek, které se ocitly z různých důvodů v 50. letech minulého století v internátní škole, která měla k lidskému zacházení hodně daleko. A tady vznikají v touze po přežití vztahy, které vydrží desetiletí. Na místě se v současnosti ocitá novinářka Fiona, která chce vyřešit vraždu své sestry a nechápe, kdo se může pustit do rekonstrukce dávno zrušeného ústavu. Třetí linie nám naservíruje trochu duchařiny, což nemusím, ale tady mně to příliš nevadilo. Dobré čtení, které snad ani nelze úplně nazvat detektivkou. Spíše je to sonda do zákulisí mezilidských vztahů a o tom, jak úplné náhody dokážou ovlivnit náš osud.

Vesmich
Vesmich
30.06.2022 5 z 5

Půjčila jsem si jako audioknihu, u vaření a mytí nádobí se dá poslouchat ledacos. U toho poslouchání navíc člověk zachytí něco jiného, než když si čte sám. Přišlo mi zajímavé (toho bych si asi v textu nevšimla), jakou roli hraje muž v tomto typu literatury. Dříve, když byl hlavní akční hrdina muž, tak žena byla krásná, milující, záhadná, sexy oblečená a výborná v sexu. Rozpaky vypukávaly, když bylo třeba představit muže své rodině. Jemu se nechtělo, všelijak se zdráhal a ona ho tam tahala. A tady se nám to pěkně otáčí :)! Už jsem si toho všimla u několika knih, kde hraje hlavní roli akční žena - muž je sexy, svalnatý, citlivý, chápající a výborný v sexu:). Také jsem zpozorněla, když hlavní akční žena, unavená celodenní napínavě zábavnou a strhující činností, přijde domů, k sexy muži, který NAŠTĚSTÍ nevařil, ale má zbytky v lednici, ty zbytky v podobě těstovin s masovou omáčkou si ona vyklopí na talíř a jí to! Studené! To mi jediné na celé knize přišlo prostě nemožné! To se přece nedá jíst! Jinak je to kniha tak povedená a napínavá, že ve chvíli, kdy zapůjčené CD začalo přeskakovat, myslela jsem, že mě trefí šlak, když se to TEĎ hned nedozvím!

berila
berila
14.05.2022 5 z 5

Moc povedený román, určitě doporučuji k přečtení.

ewalien
ewalien
06.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Působivý příběh. Těžko se mi od něj odtrhávalo a na konci mě mrzelo, že je konec... Teď hledám něco podobného, ale zatím mě nic tak neoslovilo.
Dlouho jsem nemohla přijít na to, jak souvisí stará škola s případem, který osobně ovlivňuje hlavní postavu... I když nerada čtu knihy s válečnou či poválečnou tématikou, tady toho nebylo tolik, i když to mělo v rámci příběhu zásadní smysl. Šlo hlavně o vyprávění o přátelství, ztrátách a pomstě. Mrzí mě, že i když toho autorka napsala víc, u nás vyšla jen tahle kniha... Doufám, že se brzy zase něco objeví.

ugisha
ugisha
08.04.2022 4 z 5

Tohle byl můj šálek kávy. Čtyři kamarádky v padesátých letech, pak stará opuštěná škola, dvacet let stará vražda, tajemství, přízrak ženy v černém...
Moc dobře se to četlo, krátké kapitoly, od kterých jsem se nemohla odtrhnout, takže jsem přečetla za tři dny. Duchařina tam byla jen velmi decentně, bála jsem se jen trošku (byla jsem zrovna doma sama). Konec byl překvapivý, všechny linky se uzavřely, takže za mě spokojenost.
Povedená kniha, doporučuju.

Pavlina50
Pavlina50
06.04.2022 5 z 5

Padesátá léta, čtyři kamarádky, jedna z nich najednou zmizí, a toto celé je zasazené do prostředí trochu tajemného školního areálu…ale jakou roli v tom všem hraje přízrak mrtvé Mary v černém, ukryté pod závojem, která tady neustále bloudí? Zároveň sledujeme i současný příběh Fiony, kterou pronásledují pochybnosti ohledně vyřešení dvacet let staré vraždy její sestry v tom samém školním areálu, který je však nyní už dávno nefunkční, zchátralý a opuštěný. Akorát duch Mary ho neopustil.
Zajímavá zápletka, jeden uzavřený případ, jeden nevyřešený případ, trochu mrazivé duchařiny… slušná záruka napínavého čtení s občasným jemným mrazením v zádech.
Když pominu některé až opravdu málo uvěřitelné náhody a taky milostnou linku Fiony a jejího přítele, jejíchž vztah mi přišel takový neslaný – nemasný (nějak mi tam prostě nefungovala chemie), celkově to byla moc fajn kniha, která za přečtení určitě stojí.

slaska77
slaska77
03.04.2022 4 z 5

Fiona je novinářka v americkém Vermontu, ze sna ji budí tragédie vraždy její sestry, která se stala před 20 lety. Místo, kde Deb našli, je stará dívčí internátní škola. Postupně rozplétá nejen sestřinu vraždu, ale vše zlé, co se na místě za poslední desítky let stalo. Podaří se jí spolu se svým přítelem policistou Jamiem odhalit stará tajemství? Najdou duše zemřelých konečně svůj klid? Pěkně se to četlo, tak snad jen přílišná náhodnost dějů mi jednu hvězdičku ubírá, ale doporucuji. A str. 100: "Tam to nikdo neměl rád," řekla stará paní zdrceným hlasem.

Karin94
Karin94
12.03.2022 5 z 5

Kniha možno vyzerá ako nejaká detektívka poprípade obyčajný napínavý triller, ale ako som to začala čítať, obávala som sa, či za tým nebude niečo iné, niečo, čo asi nie je pre čitateľov, ktorí sa boja hororov. Aj keď pri tejto knihe nie je napísané v žánri, že by to mal byť horor, aj keď to tam mali napísať (aspoň nejaké prvky hororu.) Ja sama sa takýmto knihám vyhýbam, ale keďže to nebol až taký extrém, tak som to dočítala. Ale poviem vám, bolo to pre mňa miestami dosť nepríjemné čítať.

Kniha je rozdelená na dve kapitoly z roku 1950, kde čítame vlastne o štyroch kamarátkach, ktoré sú v internátnej škole v Idlewilde, o ktorej sa hovorí, že tam straší. V týchto kapitolách sa dozvedáme o každom dievčati a ich živote zvlášť a celkovo ako to prežívajú v takej strašidelnej škole.
Ďalšia kapitola je zo súčastnosti z roku 2014, kde čítame o Fione novinárke, ktorá sa rozhodne napísať článok o rekonštrukcii celej školy Idlewild, pretože je celá záhadná, strašidelná a ľudia sa jej vyhýbajú ako len môžu. Lenže až pri týchto kapitolách sa podozvedáme rôzne tajomstvá, ktoré vyplávajú na povrch, akú súvislosť to bude mať z dievčatami a oveľa viac, než si myslíte...

Táto kniha je presne ten tip, pri ktorej vyslovene hlcete stránku za stránkou od začiatku až do konca, máte mráz na chrbte skoro stále, a o napätí ani nehovorím. Okrem toho výborný a ľahký štýl písania. Ak môžem prezradiť pre milovníkov histórie, tak v knihe je spomenutá aj 2. svetová vojna, kde u mňa autorka ešte viac zabodovala.

Už veľmi dlho mi nedala kniha to, čo mi dala táto, okrem toho v knihe sa rieši oveľa viac prípadov, ako by ste čakali, alebo ako je napísané v anotacii. A keď si myslíte, že to bude takto, tak si počkajte na tie správne zvraty v knihe, ktoré vás dostanú do kolien. Síce zo začiatku som sa síce nevedela vysomáriť z toho, kde sa vlastne nachádzam, lebo tam neboli ani medzere a autorka hlavnú hrdinku premiestnila na iné miesto v jednej vete, ale toto je nič. Každopádne milujem takéto knihy, a autorka ma veľmi milo prekvapila. Ale odporúčam všetkým čitateľom, milujúci takýto žáner - tým "posratejším" asi nie.

Katulinka69
Katulinka69
05.02.2022 4 z 5

Tak po této jsem sáhla náhodou a opravdu stálo za to.

-knihomolka-
-knihomolka-
13.01.2022 5 z 5

Skvělý! Nečekala jsem, že v jednom příběhu se může protínat tolik situací, tolik informací, aniž by v tom čtenář neměl guláš. Ačkoliv je tam spousta různých "příběhů" lidí, perfektně jsem se v knize orientovala, líbí se mi, že autorka tam zakomponovala holokaust i duchařskou stránku příběhu a přesto to nepůsobí přehnaně. Rozhodně se ke knize ještě někdy vrátím.

Hanjimka
Hanjimka
04.12.2021 5 z 5

Perfektní napínavá a duchařská detektivka. Čteno ušima u vánočního pečení. Určitě doporučuji

Pavlína2019
Pavlína2019
04.12.2021 5 z 5

Mé první setkání s autorkou - píše moc pěkně. Moje oblíbené střídání minulosti a současnosti. Zajímavý, dojemný a napínavý příběh, dobře skloubený. Výborně popsané postavy... Měla jsem obavy, zda nebude příběh příliš duchařský - ale ne, vše akorát, nepřehnáno, naopak do knihy dobře zapadá, jsem spokojena. Přečteno velmi rychle, moc příjemný formát knihy i gramáž listů. Knihu všem doporučuji...

Páájinka
Páájinka
02.12.2021 5 z 5

Audiokniha. Kniha se mi moc líbila. Nemohla jsem přestat poslouchat a místy číst.

Petule30
Petule30
30.11.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Četlo se to dobře a rychle. Napínavá od začátku až do konce. Střídání dvou časových linií mi vyhovuje. Je tam trochu duchařiny i trochu krimi. Fee mi přišla sympatická jen mě trochu štvalo že pořád dokola řešila minulost.

TerezaMondeková
TerezaMondeková
13.11.2021 5 z 5

Kniha se mi strašně líbila. Autorka dokázala úžasně propojit minulost i přítomnost, aniž by prozradila, jaký bude konec. Opravdu jsem do poslední chvíle byla napjatá, jak to bylo tehdy, kdo to byl, co se stalo. A zároveň, jak to bylo se sestrou Fiony. Vždycky jsem se ráda dívala na odložené případy, takže i proto mě kniha zaujala. Dost se mi líbilo i to, že celý příběh odkrývala novinářka. A o policii... nechci být sprostá, takže k tomu se vyjadřovat nebudu.
V knize nechybělo překvapení, napětí, nebezpečí, nadpřirozeno, tajemství. I to jak bolestivá může být ztráta blízkého člověka a to, jak důležité může být hluboké a pravé přátelství, které může vzniknout i na tom nejhorším místě. Během knihy jsem byla i smutná, když jsem četla příběh Soni. Co přežila, zakusila, jak dopadla, že byla úplně sama... to mě opravdu vzalo a měla jsem slzy na krajíčku. Co mě trochu mrzelo, tak byla ta "romantická" linka, protože ta mi přišla docela slabá, ale i tak musím dát knize plný počet! Doufám, že bude víc takových příběhů.

MarciBe
MarciBe
25.10.2021 5 z 5

Přečteno ušima na jeden zátah. Nádherný příběh. Rozhodně to není horor- spíš to má nádech mysteriózna. Příběh přátelství, které může vzniknout i na těch nejméně nejutěšenějších místech a zlo nemusí mít zrovna podobu strašidel. Minulost a současnost se krásně doplňují.

PeM
PeM
22.10.2021 5 z 5

Příběh se mi líbil moc, jsem nadšená. Téma nevyřešené, odložené případy mě nikdy nepřestanou bavit/fascinovat/zajímat a když se do toho zamotá krapet té mé oblíbené duchařiny, tajemna, pro mě je příběh naprosto top. Kdyby tuto knihu uchopil šikovný filmař, mohl by z toho být skvělý film.

kob
kob
20.10.2021 5 z 5

Čtivé, napínavé a i když je to trošku duchařina, knížku jsem si hezky užila.

čtenářkax
čtenářkax
05.10.2021

Teď je noc a ja jsem právě dočetla Zlomené duše. Kniha mě úplně dostala. Bylo to strašidelné i děsivě smutné. Dřív se prostě řešily problémy jinak než dnes. Jen aby nebyla ostuda... A ti policajti? Bylo, je a bude... A když se ještě nic netušící Fiona setká s Mary... bojim bojim bojim

adida
adida
23.09.2021 5 z 5

Fascinující příběh, rozhodně doporučuji

Belanna
Belanna
22.08.2021 5 z 5

Poutavé, mrazivé, napínavé. Tajuplná internátní škola v roce 1950 a její trosky v současnosti.
Autorka je skvělá vypravěčka, v postavách ani v ději se neztrácíte. Retrospektivní vyprávění a trocha nadpřirozena přidávají knížce na atraktivitě. Fiona mi byla velmi sympatická a i ostatní postavy nebyly špatné. Nemám, co bych vytkla.

Micha-Él
Micha-Él
01.07.2021 5 z 5

Název "Zlomené duše" je pro tuto knížku dokonale výstižný, protože téměř každá postava je zde poznamenaná nějakou životní tragédií... Prvně bych ráda zmínila lehce strašidelnou, ponurou atmosféru Idlewildu, která mě provázela celou knihou a dodávala příběhu šmrnc. I když byla první půlka trošku pomalejší, díky čtivosti a této atmosféře jsem ji četla jedním dechem. Dále se mi moc líbila zápletka, v níž se krásně kombinovala jednak současnost s víc než šedesát let starou minulostí, jednak detektivní děj s duchařskými prvky. Ty mimochodem miluju a tady byly vloženy nenásilně, přirozeně tak, že navzdory jim příběh působil reálně. Třetí velmi silnou stránkou románu jsou postavy čtyř dívek z internátu z roku 1950. Autorka popsala bravurně je samotné, jejich osudy i pevné přátelství, které mezi nimi vzniklo. Právě to představovalo mezi vším tím smutkem světlý bod a naději. Všechny čtyři jsem si zamilovala a prožívala s nimi jejich starosti i drobné radosti. Krásně je tu také ukázána dobová mentalita, například to, že tenkrát se o nemanželských dětech neuvažovalo jinak než jako o bastardech a mnohé další věci, nad kterými se dnes vůbec nepozastavujeme. Na závěr ještě vyzdvihnu postavu Mary Handové, jejíž osud byl rovněž hodně nešťastný. Samozřejmě bych mohla dál básnit o současné lince, Fioně, jejím pátrání, Ravensbrücku a spoustě jiných věcí, které mě na knize zaujaly. Protože jsem se ale už i tak hodně rozepsala, shrnu to jen, že vzhledem k množství všemožných témat by mohl román působit překombinovaně, ale všechno tu mělo svůj smysl, tudíž celý děj vyzněl přirozeně a můj výsledný dojem je 5*. Řečeno jednoduše - jde o vynikající duchařský román s detektivní zápletkou, skvělými postavami a fantasticky zachycenou atmosférou jednoho tragického, opuštěného místa. Doporučuji všemi deseti! :)

Evka27
Evka27
18.06.2021 4 z 5

Asi jsem četla něco jiného než Veronika pode mnou, o čtyřech vraždách jsem se nedočetla, každopádně kniha byla jiná, fajn a rychle ubývala.

veronika4001
veronika4001
18.05.2021 5 z 5

Existuje málo knih, o kterých bych mohla říci, že mi doslova padly do rukou i do duše. Ano, moje čtenářská duše se rozjásala a zachvěla pohnutím. Dvě vraždy z minulosti, dvě vraždy z přítomnosti. Minulost a přítomnost mají něco společného. Idlewild. Dívala jsem se po dalších autorčiných knihách a našla jen tuto - Zlomené duše. Do konce mi teď už zbývá necelých dvacet stran a mohu říci, že jsem spokojená. Autorka vysokého formátu. Jak dokázala tak krásně propojit a zároveň sepnout minulost s přítomností a jejich následné vychýlení do stran způsobem, kterým se zase setkávají, je pozoruhodné. Poutavé a mrazivé od prvopočátku. Povzbuzující k dalšímu tempu. Ale také bolestné (Ravensbruck). Kniha mě chytla a nepustila. Potřebovala jsem se napít, trochu chytit dech a teď chci dočíst těch zbývajících dvacet stran. Musím. Je to nádhera.

jaroiva
jaroiva
20.03.2021 3 z 5

Duchařská část mi vůbec neseděla. A protože to na ní v podstatě stojí, nedokázala jsem se do příběhu správně položit. Až do konce jsem doufala v nějaké racionálnější vysvětlení nebo prohlášení za sen, nevím... Ale takto to nějak neberu.