Trosečník sibiřský

Skutečný, sotva uvěřitelný příběh malého českého chlapce na cestách po obrovském sovětském impériu. Kniha je volným zpracováním autentických vzpomínek otce autorky, který se narodil v roce 1925 v Sovětském svazu a mapuje jeho dětství a dospívání. Na jedné straně bolševické impérium třicátých let minulého století živořící pod krutým diktátem soudruha Stalina a na druhé malý kluk napůl Čech - napůl Rus, který se do té zvrácené doby a rozvrácené země narodil. Po několika málo klidných letech strávených na Sibiři v rodinné zemědělské usedlosti, přichází éra tak zvaného rozkulačování zemědělců a rodičům nezbývá, než se pokusit před komunistickými represemi uprchnout. Rodinná anabáze začíná na Transsibiřské magistrále, když otec s matkou a čtyřmi malými dětmi několik týdnů cestují společně s krávou Stračenou v dobytčáku do Vladivostoku. Ani zde na březích Japonského moře ale nenacházejí klid a tak se přesouvají znovu a znovu. Většinou vlakem, ale taky na velbloudech přes pouště Tádžikistánu i ruskou trojkou přes zasněžené pláně Západní Sibiře a mezi tím vlaky a zase vlaky, přes hory i nekonečné stepi té obrovské země. Železná Stalinova ruka je ale v roce 1937, v Západosibiřském hornickém městečku Prokopjevsk, nakonec stejně dostihne. Otec je zatčen a z poměrně slušně situované rodiny se rázem stanou hladoví otrhaní psanci. Maminka, které se mezi tím podaří získat československé občanství, se v zoufalství přesouvá již sama s dětmi do vytoužené vlasti svého muže. Československá republika ale v tu dobu stojí na samém prahu druhé světové války a tak bída, hlad a peripetie tímto přesunem ani zdaleka nekončí. Je pravda, že o ukrutnostech stalinismu toho bylo napsáno i nafilmováno již poměrně hodně a to většinou z pohledu dospělých perzekvovaných osob. Trosečník sibiřský je však pozoruhodný právě tím, že ty zlé a nepochopitelné časy jsou tentokrát viděny očima malého chlapce, což dodává příběhu jistou odlehčenost a kniha tak má všechny předpoklady stát se doporučovanou četbou pro starší děti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386057/trosecnik-sibirsky-BM6-386057.jpg 4.481
Dobrodružné, Biografie a memoáry, Pro děti a mládež
Vydáno:, Plus

Kniha Trosečník sibiřský

L.Helena

Moc pěkná knížka. Všechny ty hrůzy stalinismu a nástupu války viděné a popsané perspektivou malého chlapce zde mnohdy vyznívají spíše jako velké dobrodružství, ale je jasné, že ve skutečnosti jde o velmi těžké období minulého století.

LaFiala

Trosečník se mi líbil, četl se dobře. Všechny útrapy a problémy jsou psány z pohledu chlapce, takže působí jako velké dobrodružství, ale nechtěla bych zažívat to, co musí překonat maminka.

Amazonka72

Komentář k této knize jsem musela nechat uležet. Tak silně mě příběh zasáhl. Jedním slovem - nádhera. Velmi se mi líbilo vyprávění příběhu z pohledu chlapce. Všechny ty hrůzy, které se ve 30.letech děly v zemi sovětů pod diktaturou velkého Stalina, zvládla rodina očima Slávka (Vaška) s lehkostí. Putování rozlehlými pustinami v těplušce je pro malého kluka velkým dobrodružstvím. Stejně tak pobyt v Šurabu, v úplně jiném světě, uprostřed Tádžekistánu, kamenité pouště, kam se člověk dostane pouze na hřbetě velblouda. Setkání s naprostou chudobou a hladomorem, který touto dobou v Rusku propukl. A pak zase cesta zpět na Sibiř a nakonec do Československa, které se v roce 1938 stalo obětí Mnichovské dohody. Hltala jsem stránky jedním dechem.
Co jsem obdivovala, byla statečnost maminky. A také jsem si uvědomila, jak těžké pro ni muselo být “pustit” své děti do světa. V době, kdy se musela postarat o děti sama a navíc v cizí zemi. Vůbec si to nedovedu představit, ale na druhou stranu si Slávek našel svoji cestu sám. A tvrdá služba či shánění živobytí v pubertálním věku má také něco do sebe. V dnešní době, kdy mají mladí vše, nač si vzpomenou a vlastně se nemusí o nic starat, by taková “škola života” byla tou nejlepší terapií.
Kniha je krásná, laskavá a přitom s velmi hlubokým obsahem. Souhlasím s tím, že by se měla stát součástí školních čítanek a seznamů doporučené četby.
Děkuji za čtenářský zážitek, Trosečník Sibiřský získává čestné místo v naší knihovně.

iška

Jednoduchým stylem sepsané vzpomínky na rozhodně zajímavou a těžkou dobu. Jen název je trochu zavádějící. Možná bych spíše volila "Světoběžník", jak se sám nazývá hrdina knihy Slávek.

Kesi85

Moc hezká a zajimavá kniha. Ačkoliv knihy vyprávěné z pohledu dítěte nevyhledávám, velmi mi zajímá život v bývalém SSSR a Sibiř. Nejzajímavější čast knihy byla odehrávající se na území Sov. svazu: cestovaní, příroda, politické poměry, ale predevšim jak rodina držela pohromadě. S přesunem knihy do Československa už byly příběhy pro mě těžko uvěřitelné a jestli je to celé pravda, tak fakt “čumím” . Po přečteni doslovu se nemuzu zbavit dojmu, že ve skutecnosti nebyl pan Klička v Čsr moc sťastný. Krásná kniha, rozhodně si ji přečtěte.

Na databázi je dokonce i jeho profil s psedonymem, když pak jako dospělý psal knihy ;)

madem

Tři body jsou za práci, kterou si autorka dala při sepsání a přepsání tatínkových vzpomínek. V každé rodině jsou příběhy starší generace, o kterých se ví. Často jsou to velmi silné, emotivní příběhy. Ne všechny rodiny si dají práci při zachování těchto příběhů. To oceňuji.
Bohužel ne všechny příběhy jsou přenosné, a proto nemůžu hodnotit lépe.

Arev122

Velice hezky napsaný skutečný a sotva uvěřitelný příběh chlapce , který musel odcestovat z rodného Ruska do předválečného Československa.

ddkk

Vyprávění malého Václava - Slávka jsem si doslova zamilovala. Ta lehkost, ten nadhled, ten optimismus, které autorka dokázala do svého díla vložit, čtenáře smiřují s tragičností a hrůzou reality, v níž se celá rodina neustále nachází. Obava z toho, že budete muset číst další knihu o děsivých osudech vyděděnců v bývalém Sovětském svazu, je proto naprosto lichá. Dětská nevinná duše se dokázala vyrovnat s realitou mnohem snáz než dospělí. Jakoby se malý Slávek prostě jen smiřoval s každou novou a mnohdy zas o něco příšernější situací, do níž se on i jeho blízcí dostávali a ještě si dokázal najít to, co bylo alespoň trochu pozitivní...Knížka se prostě čte moc dobře a podle mého je určena i dětem. Koneckonců, skutečný příběh dokáže mnohem důvěryhodněji ukázat, jaké neuvěřitelné hrůzy se ještě nepříliš dávno a nepříliš daleko skutečně odehrávaly.
U mne plný počet a doporučuji :-)