harena harena komentáře u knih

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Pěkná kniha s jednoduchým příběhem, který ale dokáže zaujmout do poslední stránky. Hlavní hrdinka Josie neměla moc štěstí na místo narození a vůbec ne na svoji matku. Ujala se jí bordelmamá a díky ní a díky svým přátelům dokázala ".....být hrdinkou vlastního životopisu." Když člověk udělá krok špatným směrem, většinou pak následují další a je jenom na něm, jestli se dokáže vrátit na cestu, kterou chtěl jít. A Josie je opravdu úžasná, paní Sepetysová je skvělá spisovatelka.

23.02.2019 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

I tento díl je plný napětí a akce, hlavní děj a detektivní zápletka je skvělá, postavy se neustále vyvíjejí, protože nikdo není bez chyby, že. Dokonce hlavní hrdina, sebestředný psycholog Sebastian už není tak nesnesitelný a vrahův názor na lidi není zase až tak pomýlený a částečně s ním i souhlasím. Ovšem vraždit se kvůli tomu nemá. Je to skvělá krimi série, ale je třeba pokračování, potřebuji vědět, jaký bude další vztah mezi Sebastianem a dcerou a co to provedl ten Billy? Ještě že má další díl vyjít už tento rok. Pro milovníky napětí skvělé čtení.

22.02.2019 5 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Krásná a ještě jednou krásná!!! Přidávám se k velké chvále knížky. Půjčila jsem ji z knihovny, abych se rozhodla, jestli ji mám koupit a ano a kupuji ji hned dvakrát. Pro rodinu dcery i syna. Dala jsem ji přečíst manželovi a na dotaz, jak se mu líbí, odpověděl jenom: Moc, kup ji !!!! Krásný příběh, nádherné ilustrace!! Pavle Čechu, opravdu jste skvělý.

20.02.2019 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Pokračování dynastie Coleů, tentokrát je hlavní hrdinkou žena, lékařka, která žije v osmdesátých letech minulého století. Také podědila tzv. vzácný "dar" po Roberu Coleovi, který žil v jedenáctém století. Noah Gordon je veliký vypravěč, v knize nejen popisuje současnou krizi, kde statisíce lidí nemají na lékařskou péči a sugestivně popisuje i odpor a fanatickou nenávist odpůrců potratů, ale také vyzdvihuje lidskost a přátelství, radost i lásku. První díl Ranhojič byl úžasný, podmanivější, exotičtější, nezapomenutelný a líbil se mi mnohem víc, i když tato kniha je nám bližší. Celá trilogie je krásné čtení.

20.02.2019 4 z 5

Patříš mi Patříš mi Mary Higgins Clark

Velice dobrá detektivka, dobře psaná, napínavá. Nejdřív jsem se rozhodovala mezi třemi podezřelými, pak jen mezi dvěma, ale jsem špatný čtenář detektivek, protože to bylo tak napínavé, že asi dvacet stránek před koncem jsem se musela podívat dozadu, kdo je vrah. Pro milovníky napětí moc dobré čtení.

18.02.2019 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Tentokrát je příběh zasazen do doby, kdy prezident Havel vyhlásil všeobecnou amnestii a amnestovaní vrazi se začali "přizpůsobovat" životu na svobodě. V té době se ještě neví, jestli se na kriminálce bude propouštět, či ne, jak se to vlastně politicky rozhodne a zdá se, že záleží jen na tom, zda se Krauzovi, Burgerovi a Hanzelovi podaří objasnit vraždu mladé ženy a dítěte. Příběh zaujal autentickou atmosférou, Dán píše vtipně,lehce a navíc ví, o čem. Na konci, když Kraus odchází z vězení od Gregora, mi nebylo dobře na duši. Pamatuji se na tu dobu a tolik zbytečně zmařených a zpackaných životů nemuselo být.

17.02.2019 5 z 5

Srpen Srpen Frans Eemil Sillanpää

Díky čtenářské výzvě jsem si vybrala kratičkou knížku, přeloženou z finštiny, napsanou v roce 1941.
Těžký život na vesnici, deprese a alkohol. Viktor Sundval byl opravdu těžký opilec a s tím se musela vyrovnávat jeho rodina a i on sám.
"Stále častěji se stávalo, že do těch uměle získaných chvilek se tlačil mrak - či spíše nějaká šeredná mlha, těžká, nehybná. Když se ještě trochu napil, přece se poněkud rozešla, ale pak bylo zase temno, až se v té temnotě nedalo nic rozeznat.
Maija - ta šelmička - přinesla koňak, nastavila tvář tam na schodech, hehe - to všechno nic neznamenalo - všechno kromě koňaku, který přinesla."

15.02.2019 3 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

Ken Follet umí báječně skloubit historii s fikcí a jeho vypravěčský talent je pozoruhodný. Nezklamal ani v tomto válečném románu, kde hlavními hrdiny, kteří doletí na dvojplošníku do Anglie s důležitou zprávou, jsou mladý Dán Harald a jeho přítelkyně Karen. Román podle skutečné události vás okamžitě vtáhne do děje, knihu nejde do poslední stránky odložit. Velice dobré čtení.

15.02.2019 5 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Výborné čtení pro pobavení, to pan Šíp opravdu umí. Moc se mi líbil Dopis Williamu Shakespearovi, O majitelích řidičáků, Smím prosit atd. Knížku doplňují pěkné ilustrace Jiřího Slívy a několik málo písňových textů. Po děsivém hororu Vězněná, který jsem včera dočetla, je to ta pravá knížka ke čtení. Ještě lepší by bylo audio, kde by to četl přímo pan Šíp.

Divnej pán bloumá po jevišti
Promluvit ale nemá s kým
Sbor démonů mu v hlavě piští
Sám sobě klade otázky
Proč pohlazení dlaní hebkou
Nepoznal, a tak naříká
Naříká dál nad prázdnou lebkou
Lebkou komika Yoricka

13.02.2019 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Neee thriller to není, horor je to a tak děsivý, že nebudu spát. Šílené, děsivé, uhrančivé, příšerné, kruté, svírající, brutální a ještě na motivy skutečné události !!! Kdyby nebylo toho konce, tak snad tu hrůzu z hlavy nikdy nedostanu. Jako horor je to dokonalé, český Stephen King. Opravdu silný příběh se sugestivní atmosférou a jenom pro silné povahy. Klobouk dolů, pan Renčín psát umí. Jako horor 5*.

12.02.2019 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Skvělé. Tento díl je ještě lepší, než minulý, ke konci přestávám napětím dýchat. Jak autoři dokáží vygradovat napětí až do poslední stránky je obdivuhodné. Sebastián hraje tolik her a jeho život se skládá z tolika polopravd, až je najednou jenom lží. Přestože je sebestředný sukničkář, už mu čtvrtý díl držím palce, aby mu alespoň něco vyšlo tak, jak potřebuje. Příběh i postavy jsou výborně propracované, čtení bez hluchých míst a vyšetřovací tým se zdá být sympatický a skvělý. Ale to také může být jen zdání. Samozřejmě je tu opět jako vždy otevřený konec a musím pokračovat rychle dalším dílem - Poslední zkouškou. Milovníkům napětí určitě doporučuji.

11.02.2019 5 z 5

Jitro kouzelníků Jitro kouzelníků Jacques Bergier

Moc dobře si pamatuji, že když jsem knihu kdysi kupovala, hlídala jsem ji jako poklad. Také jsem ji četla několikrát a doporučovala kamarádům . Snad mi tenkrát i trochu pozměnila pohled na svět. Teď už je spousta dalších knížek, ale tenkrát měla velký úspěch, ani jsem ji nestačila půjčovat .

11.02.2019 5 z 5

Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Siddhárta Mukherdží

Vynikající. Opravdu vědecký thriller nebo snad detektivní příběh o historii léčení rakoviny od dávných dob až po rok 2010. Předpokládala jsem, že knihu budu číst nejméně měsíc, po částech, ale už tak po první třetině jsem se nemohla odtrhnout, protože kniha je napsána neuvěřitelně poutavě, srozumitelně a láká ke čtení dál a dál. Jak to dopadlo? Co dál vymysleli? Jako laik jsem s napětím četla až do konce o osudech pacientů, o úspěších i zklamáních při hledání léčby, která by zvítězila nad touto "Vládkyní všech nemocí". Nikdy bych nevěřila, že se dá o výzkumu psát tak napínavě. Pulitzerovu cenu si kniha zcela jistě zaslouží a díky Masarykově univerzitě si ji můžeme přečíst i u nás. Určitě doporučuji k přečtení.

10.02.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Knížku jsem četla asi před dvěma roky, vím, že to bylo docela příjemné oddychové počtení. Patří ke knížkám, u kterých si odpočinete a po roce už nevíte, o čem vlastně byly. Ale i takové knížky jsou fajn, když potřebujete zrelaxovat a na nic důležitého nemyslet.

09.02.2019 4 z 5

Všechno bude dobré Všechno bude dobré Deborah Crombie

Zemřela žena, která byla těžce nemocná a na morfiu, ale jejímu sousedovi, detektivu Kincaidovi, se přirozené úmrtí ani sebevražda nezdály. Pátrání probíhá pozvolna, klidně, člověk má kolikrát chuť jim pomoci, ukázat, kam se mají oba dva detektivové zaměřit.

08.02.2019 3 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Harry Bosch už začíná být můj oblíbený detektiv. Příběh je zajímavý, pátrání trochu zkomplikuje bývalý kolega, ale Harrymu nic neunikne a nakonec to musí sám vyřešit. Kniha se dobře čte, vyšetřování je napínavé, svérázný detektiv sympatický, určitě si někdy přečtui další díly série.

07.02.2019 4 z 5

Infekce Infekce Robin Cook

Opět klasická cookovka, které jsem svého času četla jednu za druhou. Infekce patří mezi ty skvělé, napínavé a ne nervy drásající. Bezvadná četba pro chvíle odpočinku.

06.02.2019 5 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Ano, tak tomuto říkám světový bestseller. Mistrně napsáno, neuvěřitelně napínavé, stránky letí samy až do skutečně překvapivého konce. Kolik teorií už jsem měla a všechny mi pan Coben rozbil na kousíčky. A opravdu se nedá přestat číst. Mistr thillerů Harlan Coben opět nezklamal.

05.02.2019 5 z 5

ABCD ABCD Alena Ladová

Přestože je už knížka poslepovaná a bohužel i trochu počmáraná, jak si ji děti samy četly, ještě jsem ji schovala, třeba někoho ještě potěší. Do věku tak 3 - 4 let patřila k nejoblíbenějším. A bavilo nás, jak se děti učily písmenka. Výborný nápad od paní Ladové.

04.02.2019 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Rozhodně akční a napínavý thriller, budoucí vrah vyrůstá v rodině, kde je otec i matka psychopat, takže tento "dar" dostane v genech a od dětství je svědkem brutálních scén a vražd. Když vyroste, nemůže se chovat jinak a v čele kriminalistů po něm pátrá celkem sympatický detektiv Sam Porter. Knize by určitě neubralo na čtivosti, kdyby tu bylo méně popisů mučení a kousajících krys. Uvidím, jako bude pokračování, druhý díl má vyjít v dubnu.

03.02.2019 4 z 5