Černý led

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Již podruhé se český čtenář setkává se svérázným detektivem Harrym Boschem, který se představil v románu Černá ozvěna. V pochybném motelu je nalezena mrtvola Harryho kolegy. Z dopisu na rozloučenou všichni usuzují, že spáchal sebevraždu, ale Harry ví, že nesmí dát na samotná fakta bez jasných souvislostí. Tuší totiž, že na kolegově smrti by mohli mít zájem distributoři nové drogy, nazývané Černý led, a v tomto názoru ho ujistí nález dalších dvou mrtvých lidí, kteří hráli v případu určitou roli. Navzdory varování, aby dal od tohoto případu ruce pryč, se Harry pouští do pátrání na vlastní pěst. Hon se stupňuje až do závěrečného rozuzlení, které přinese několik nečekaných zvratů. Bravurní styl a dokonalá znalost prostředí, děj plný akce a napětí, to jsou atributy všech Connellyho knih z „boschovské série". I Černý led je detektivka, která uspokojí všechny milovníky tohoto žánru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51503/cerny-led-51503.jpg 4.3212

Harry Bosch / Prípady Harryho Boscha 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Domino

The Black Ice, 1993

Kniha Černý led

Metla
17. listopadu

Harry, už během tvého prvního případu jsem věděla, že si budeme dobře rozumět a průběžně se setkávat. Sednul jsi mi jako zadnice do pohodlného křesla - inteligentní, drsný, nepředpisový, vlk samotář, co se nenechá zastrašit, zkorumpovat ani opít rohlíkem. Mohl bys teda o to luxusní křesílko přestat típat cigarety. No fakt, zhruba v polovině knihy jsem během padesátky stran udělala čárku za každou zmínku o tvém smrdutém zlozvyku a někdy u čísla 19 mě to přestalo bavit. Pořád se domnívám, že tvého stvořitele platí tabáková lobby za účelem připomínání čtenářům z řad kuřáků, ať si zapálí. Jako by nestačilo téma tvého druhého případu, plné drog, dealerů a s tím související špíny. Mexická bída v područí kartelů z knihy tekla s hustotou obsahu fekálního vozu.
Na začátku je smrt kolegy a ty, jako správný policajt, jsi hned zavětřil levotu. Není důvod dmout se pýchou, Harry, vzhledem ke stavu těla byl na správné stopě každý mírně zkušený čtenář či divák detektivek. Vlastně mě zápletka ničím nepřekvapila, což je trochu škoda, na druhou stranu je podána dovedně, žádné zbytečné kličkování, přímý tah na branku a gól, přesněji zářez na pažbě. Prosté, funkční, v jistých ohledech roztomile nekorektní.
Na pátou hvězdu to ani tentokrát nestačí, mám v tebe však důvěru: brzy to k Metlině metě nejvyšší jistě dotáhneš. Zatím "jen" čtyři spokojené, střelným prachem a tabákem zapáchající, krví zastříkané stálice. 80%
P.S.: Překlad je občas divný. Příklady: proč náčelnice patologického oddělení, proč ne obvyklejší šéfka? Proč 20 baků a ne 20 babek, jak jsme tady zvyklí? Skloňovat poloautomat UZI jako "leželo tam několik Uziů", no to snad ne... A nesmím zapomenout na své oblíbené "doprčic!", tahle čistě lokální kletba je v překladech zahraniční tvorby horší než pěst na oko, absolutně nelogická.

Jaruš7
03. listopadu

Černý led - kluzká plocha, zde jen přirovnání k závažnosti jiného názvu.
Vzkaz :" Zjistil jsem, kdo jsem," je návodem ke směru vyšetřování, a zároveň tahem pro cestu k bludišti.
Z jistého zápasu - citace:" Je to umění úskoků. Umění přežít. ..aby ošálil smrt, musí ji poslat jinam, než kam jde on. Musí být statečný...riskovat...čím blíž k němu smrt přijde, tím chrabřejším se stává. Nikdy nedat najevo strach. Projevit strach znamená prohrát. A prohrát znamená umřít. V tom je to umění..."
Fajnovost, v mých "F".

JSmerda

Mám raději "malé" příběhy s množstvím drobné detektivní práce, než velký pompézní případ. Přesto se jedná o výborné a napínavé čtení.

jithunka88

Michael Connelly je moje srdeční záležitost, jeho knihy mám nejradši ze všech krimi sérií...

berila

Mě kniha nějak zvlášť neoslovila. Drogové téma nemám ráda, vadily mi i dost dlouhé popisy všeho možného, což opravdu nemusím. Uvidíme, jaké budou další díly.

š.m.i.k

Mírně slabší než první díl, ale pořád mě to hodně bavilo.

jaroiva

V prvním dílu mě Harry zaujal a tak jsem bohužel nepřečetla anotaci a koupila bez rozmýšlení druhý díl jako audioknihu.
Nemám ale moc ráda drogové detektivky. Takže za mě je příběh průměrný a knihu hodnotím podle toho.
Pokud jde o audio verzi, ta se mi líbila, M. Preiss to čte moc pěkně, dobře se poslouchalo. Audioknihu bych tedy hodnotila na 4*. Tady se ale na audio nehraje, takže nechávám 3 za text.

Lenka.Vílka

Každý si Vánoce představuje jinak. Stejně tak i Harry. Rozhodně ne tak, že se vnutí do případu, ze kterého ho stejně vyhodí. A už vůbec ne, že dostane štos případů svého kolegy, aby do konce roku zvedl oddělení čísla. Škoda, že náhoda je blbec a ráda štve nadřízené...když Harry najde možnou souvislost mezi jedním (a potom se to akorát začne nabalovat) z případů, které dostal přidělených a smrtí svého kolegy, který ukončil svůj život v motelu tak, že svým mozkem vymalovat stěnu...

Následné vyšetřování jak doma tak v Mexiku bylo skvělé. Nebudu lhát, moje topka nejsou příběhy kolem drog, ale Connelly to napsal fakt dobře. Ať už v rámci vyšetřování, osobní linky Harryho a překvapivém zakončení, jak to všechno bylo. Nebudu si hrát na hrdinu a tvrdit, že jsem to čekala hned od první stránky. Ne, tohle jsem fakt nečekala...

"Kdybych o tom promluvil, mohli by mě vyhodit. Skončil bych pak jako ty, někde v žumpě."..."Tohle celé je žumpa, člověče, takže je úplně jedno, jestli skončíš nahoře, nebo dole. Pořád plaveš ve sračkách."

Já osobně si myslím, že je zbytečné utrácet za motivační knihy. Stačí číst detektivky ;)

Měla jsem chuť na nějakou "old school" detektivku a tu jsem dostala. Harry Bosch jako poslední statečný vidí i tam, kam ostatní ne, nebo popřípadě mají zavřené oči, aby si ušetřili práci. Kladení jednoho důkazu za druhým a na základě toho seskládávání jednoho střípku za druhým do kýžené formy událostí.

"No to je dost, že už vypadnete. A ty ubrousky vám taky naúčtuju. Ty nejsou pro policajty, co choděj po hospodách a mlátěj lidi..."

Harryho jsem si oblíbila už v první knize a jsem moc ráda, že jsem se do série, a autora, konečně pustila. Takhle stavěné detektivky mě baví. A jsem ráda, že knihy vychází znovu. Chápu potřebuju lidí číst i něco jiného, než teď vychází. Tj všechny ty "detektivní knihy", spadající do skupiny "paperback do letadla".

Pohřbená pravda
Pohřbená pravda