harena harena komentáře u knih

Sklepní zpěvy Sklepní zpěvy Vladimír Renčín

Skvělá kniha a vždycky je dobré si udělat chvílku času a strávit nějaký čas s panem Renčínem, jehož inteligentní, svérázný humor máme snad všichni trochu v krvi. Škoda, velká škoda, že už nic nenapíše. I když bez kreseb to není ono, přece jenom mi to nedá a něco připomenu:

"Prověřuji svůj dvojitý zákon. Kalousův zákon zní - člověk nemůže vstoupit dvakrát do téže řeky. Do stejných sraček není počet vstupů omezen."

"Kdyby bylo třeba, pane doktore, dáme svou krev. Všichni máme skupinu Muller Thurgau."

"Je to krásná země a žijí zde pozoruhodní, dobří, pracovití a pilní lidé. Někdy až moc. Vzal jste ty zámky na kola?"

30.04.2019 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Příjemná, čtivá, milá a lidská kniha. Pohodové a odpočinkové čtení, nejsou tu brutality a nechutnosti, LP šikovně stupňuje napětí, detektiv Gamache je chytrý a sympatický a městečko Three Pins je v krásné krajině, že by tam člověk chtěl i žít. Moc pěkné, výborný příběh pro milovníky klasických detektivek.

28.04.2019 4 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Anna Ekberg

Tolik nenávisti mezi manželi, kteří spolu 20 let žili, si ani neumím představit. Zpočátku se příběh rozvíjel dost pomalu, ale tempo románu se zrychluje, takže jsem ho dočetla teď, před půlnocí. Docela dobře vypracované charaktery postav a musím říct, že jsem fandila Leonoře. Autoři knihu označují výstižně jako "milostný thriller".

27.04.2019 4 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Mezi nejslavnější postavy Michaela Connellyho patří Hieronymus Bosch, losangeleský detektiv, který se už blíží k padesátce. Díky šťastné náhodě se mu podařilo zabít Panenkáře, vraha mnohých žen. Jenže to by nebyl ani HB, aby to tím skončilo. Rodina po vrahovi se s Boschem soudí a navíc začíná být zřejmé, že všechny opravdu nezavraždil Panenkář, ale někdo další, kdo vraždy kopíruje, tzv. Imitátor. Díky skvělému psaní nás Connelly vtáhne do děje a připoutá k soudní lavici a v mezičase HB hledá i druhého vraha. Detektivka se povedla, je skvělá a napínavá , dobře čte a já mám radost, že je v sérii dalších asi 18 dílů.

26.04.2019 5 z 5

V zelené pasti Rhulů V zelené pasti Rhulů Jean-Pierre Garen (p)

Sáhla jsem manželovi do knihovničky a půjčila si jeho oblíbeného Marka Stonea. Kdysi jsem přečetla všech asi 80 dílů a teď jsem nutně potřebovala oddechovku. V tomto dílu Mark s Rayem musí zachránit Elzu a její miliardářské kolegy a provést je lesem, kde číhají nejen nebezpeční hadi, ale masožravé stromy a květiny. Ještě že se Mark už naučil umění telepatie. Musí sebou hodit, aby zvítězil nad piráty a svým Merkurem s dokonalým antigravitačním zařízením, dovezl všechny v pořádu domů. Paráda. Opravdu jsem si po té předcházející chmurné a depresivní knize odpočinula.

25.04.2019 4 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Velmi silné, temné, flustrující a depresivní čtení. Radka Denemarková má obrovskou slovní zásobu a skvělé vyjadřovací schopnosti. Ovšem je mi z příběhu tak těžko, že podruhé už bych to číst nechtěla.

"Jenže Birgit o děti strach neměla. Vždycky se bála jen o sebe. A na týrání se podílela. Lekala se svých možných činů, sama sebe. Své zrůdnosti se bojí, vyhýbá se situacím,v nichž by nemusela obstát, v nichž by samu sebe zradila."

"Když budeš pořád tolik pracovat, tak brzy umřeš.
Když budu pořád tolik pracovat, tak brzy umřu.
Vyčerpaně dosedla na flekatou pohovku a okusovala trhavě nehet na prsteníčku. Sesouvala se pomalu podél pohovky na parkety, na pichlavý koberec z drobků. Ztuhla. Zkroutila se a trhla sebou do strany.
Někdo s ní bolestivě smýkal.

Paci, paci, pacičky,
táta koupil španělské botičky
a maminka metličku
na plačtivou holčičku."

24.04.2019

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Tak to je překrásný historický román s příběhem napsaným podle skutečných událostí. Nevím, jak se to spisovatelce Kate Quinn podařilo, ale od první stránky vás příběh sevře, uchvátí a pustí až po 550 stránkách. Jak správně spisovatelka říká, málo se mluví o statečnosti a hrdinství žen, které právě tím, že jsou ženy, dokázaly vytvořit a udržet dokonalou špionážní síť. Neuvěřitelně napínavý a proto velice čtivý a neodložitelný román. Obdivuji nejen Alici, podle které je tento příběh napsán, ale všechny ženy, které i když měly strach, tak bez ohledu na sebe pracovaly jako špionky a tak pomáhaly skončit válku a porazit Německo. Jako bych sama v příběhu byla a vše s nimi prožívala. Velmi zajímavé a upřesňující jsou na konci poznámky autorky, korespondence a záznamy ze soudního jednání. A já také děkuji Šánce, že mě tato nádherná kniha neminula.

23.04.2019 5 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Neuvěřitelně silný a hluboce emotivní příběh, zasazený do r. 1934 . V několika málo dopisech na 50 stránkách tak velké drama. Velmi dobře je popsána názorová přeměna Martina, až si díky ní ani neuvědomuje své provinění. Fanatismus, přátelství, zrada, zaslepenost a pomsta, to vše ve dvaceti kratičkých dopisech, bez jakéhokoliv popisování brutality. Představa, že stačí jeden vůdce a lidé se můžou takto změnit kdykoliv a kdekoliv, je děsivá. I slova můžou zabíjet. Po dočtení ještě dlouho rozdýchávám. DOPORUČUJI.

22.04.2019 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Málokterá kniha nabere po chvíli takové tempo, jako tato kniha. Viděla jsem i film, a ten na knihu nemá. Vím, že jsem knihu četla jedním dechem a vím, že jsem si hned objednala další díly. A když jsem ji dočetla, tak mě mrzelo, že to skončilo a minimálně týden jsem na ni ještě myslela. Může za to jednak autorův styl, dobré prokreslení postav a samozřejmě i děj samotný. Super knížka!!

21.04.2019 5 z 5

Volba Volba Henry Denker

Měla jsem chuť na román z lékařského prostředí a od pana Denkera jsem ještě nic nečetla a proto mě mile překvapilo, že je román s touto smutnou tématikou velice dobře čtivý, zajímavý, napínavý a napsaný s hlubokou znalostí lékařské problematiky. Kniha je napsaná tak před 30 lety, proto doufám, že i léčba rakoviny se posunula už mnohem víc dopředu, ale otázky volby mezi menším a větším zlem stále zůstávají. Dobře napsáno a určitě budu číst i jeho další knihy.

21.04.2019 5 z 5

Ukradený Caravaggio Ukradený Caravaggio Daniel Silva

Chcete-li si přečíst skvělý špionážní román se spoustu informací o konfliktech v Sýrii- stále ještě aktuálních, tak je tady! Román se čte jedním dechem, je napínavý a Gabriel Allon opět opouští restautování obrazů, objevuje obrazy ukradené a hlavně se snaží odvést miliardy z konta prezidenta Sýrie, Asada. Skvělé čtení, doporučuji.

19.04.2019 5 z 5

Koukám se okolo Koukám se okolo Ivanka Devátá

Vtipné, milé fejetony, dokonalé úsměvné čtení před spaním, které pohladí po duši.

18.04.2019 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Špionážní thriller s velikou úspěšností u čtenářů mě také inspiroval ke čtení. Hlavní kladný hrdina Poutník, ktèrý musí zachránit Ameriku je určitě dokonalejší než James Bond, David Slaton a Superman dohromady. Celý příběh je akční, zajímavější pro mě bylo zrození mudžahedína Saracéna, který nenáviděl vládce Saudské Arábie a proto se rozhodl, že je nejvíce potrestá tím, že zničí USA virem krvavých černých neštovic. A ten virus také sám vytvořil. Hmm. Ale to by bylo asi na 750 stran málo, tak je tu i 11. září, genetické inženýrství, islám, tajní agenti, zahraniční politika, vraždy, které je třeba vyšetřit, no a klaďáci jsou klaďáci a zlí jsou zlí. Také mi vadilo, jak je tu málo dialogů, hlavně se vypráví a popisuje. Dočetla jsem jen proto, že mě zajímalo, jak ten virus Saracén dopraví.

18.04.2019 2 z 5

Piraňa Piraňa Clive Cussler

Klasický Cussler, dobrá odpočinková záležitost. Znovu je třeba chránit lidstvo před zlosynem, který chce všechny ovládat. Napínavý příběh se spoustou detailů z námořních operací, proto by se to asi mužským čtenářům líbilo víc. Žádné psychologické dumání, ale čtivý dobrodružný příběh.

16.04.2019 4 z 5

Pohádky Pohádky Miloš Macourek

Krásné, zvláštní, ale určitě humorné pohádky, které už nečtu svým dětem, ale vnoučátkům. Někdy se lekly (chlapeček v mixeru), ale teď už se jenom smějí a celou knížku můžeme číst opakovaně. A já ji ráda čtu znovu a znovu.

15.04.2019 5 z 5

Bez dechu Bez dechu Olivia Kiernan

Průměrná detektivka, komisařka Frankie pátrá po vrahovi a stále se snaží vyrovnat s traumatem z dřívější doby, kdy nezachránila dívku a sama byla těžce pořezána. Na to stále a stále vzpomíná v průběhu celé knihy. Uvidím, jaký bude druhý díl, tentokrát pro mne dobrý průměr 3.

14.04.2019 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

To nejšílenější, co se může matce stát. Kdykoliv jsem si na knihu i za mnoho let vzpomněla, zmocnila se mě úzkost a děs.Nemůžu si situaci, kterou měla Sophia řešit, ani představit. Nechci. Nezapomenutelný román.

14.04.2019 5 z 5

Klejinčino tajemství Klejinčino tajemství Zdenka Hamerová

Bez váhání zcela jasných 5*. Zdařilý psychologický thriller mé oblíbené české spisovatelky. Příběh s trochou tajemna profesionálně napsaný se stoupajícím napětím. Potěší i české prostředí. Veliká spokojenost,opravdu jsem si čtení užila, knihu můžu jen doporučit.

14.04.2019 5 z 5

Já se můžu jen obdivovat tomu, jak dokáže Jonas Jonasson napsat 400 stran a je to stále vtipné, nenásilné a opravdu jsem staříka četla s úsměvem až do poslední stránky. O politice, volbách, Trumpovi, Merklové a jiných politicích je psáno s nadhledem a vtipem stejně tak, jako se nikdo v knize nebojí zveřejnit své názory na imigraci. Kniha je krutě upřímná, opět ale s vtipem a nadhledem.

11.04.2019 5 z 5

Medúza Medúza Clive Cussler

Další dobrodružství Zavaly, Austina a dalších členů týmu NUMA. Tentokrát zachraňují ještě lékařský tým s doktorkou Mitchellovou a její novou vakcínu, která ochrání svět před smrtelným, zmutovaným virem. Čas na záchranu se počítá téměř jen na hodiny. I Joe Zavala musí přestat chodit na schůzky s polovinou ženské populace Washingtonu a přestane i ladit motor své corvetty a zapojí se zdárně do záchrany lidstva. Klasická cusslerovka, dobrý oddychový, dobrodružný román.

10.04.2019 4 z 5