harena harena komentáře u knih

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Jsou příběhy, které se vám dostanou pod kůži už po přečtení prvních stran a po celou dobu neradi vidíte, že se blíží konec. Nevěřila jsem, že dnes knihu dočtu, ale nešla odložit. Dickerovi se podařilo výborně vykreslit hlavní postavy a já na Hillera, Alexandru, Woodyho a Marcuse dlouho nezapomenu. Jejich veliké přátelství z dětství prošlo hodně zkouškami a jejich sliby věčné věrnosti se často hroutily, protože se nesnesly s dospělými, kteří se z nich stávali.

"Kdysi hájili slabší, vybudovali zahradnickou firmu, snili o fotbale a o věčném přátelství. Právě to pojilo Goldmanovic partu: byli jsme snílci první kategorie. To tím jsme byli tak jedineční. Teď už ale z nás tří hnal sen kupředu jen mne. Ten můj dávný a původní sen. Proč jsem se chtěl stát slavným spisovatelem, a ne prostě jen spisovatelem? Kvůli Baltimorským. Byli to moje vzory a stali se z nich moji rivalové. Toužil jsem je předstihnout."

Rodinná sága o velikém přátelství, žárlivosti na úspěch, o lásce, nesobeckosti, dospívání, o vyrovnávání se s velikou ztrátou a o osudových náhodách se mně zapsala do srdce. Určitě si ji přečtu ještě jednou, abych si ji náležitě vychutnala. Doporučuji.

20.05.2019 5 z 5

Případ Collini Případ Collini Ferdinand Von Schirach

Kratinká, strhující novela, která vás na konci nenechá v klidu a třeba (tak jako já) si budete říkat, co byste v obou případech dělali vy. Spisovatel je prestižní berlínský advokát a nutí nás přemýšlet nad otázkami:
Má být vrah, který pouze poslouchal příkazy, souzen jako vrah?
Má být člověk, který zavraždil jiného vraha, souzen jinak?
Má oběť právo na odplatu?

Když už Leinen nechce obhajovat vraha, protože je blízký přítel rodiny oběti, je okamžitě poučen.
"Mattinger zavrtěl hlavou. No a? V příštím řízení vám vražda připomene tragický okamžik z dětství. A u dalšího zas budete neustále myslet na to, že jste měl přítelkyni, kterou také znásilnili. Pak se vám nebude líbit nos vašeho klienta nebo budete pokládat drogy, se kterými obchodoval, za největší zlo lidstva.
Chcete-li být advokátem, pane Leinene, musíte se také jako advokát chovat. Převzal jste obhajobu jednoho muže. Dobře, možná že to byla chyba. Ale byla to vaše chyba, nikoli jeho. Teď jste za toho muže odpovědný. Jste vším, co tam uvnitř má."
Velice, jasně, krátce, stručně a čtivě psáno.

19.05.2019 5 z 5

Aurelián Aurelián Louis Aragon

Drama nenaplněné lásky - to je první, co mě napadne, když se podívám na hřbet knihy v knihovně. Četla jsem ji v 17-18 letech, moc se mi kniha líbila, trošku rozesmutnila i dojala. Z pohledu mých 18 let určitě plný počet hvězdiček.

18.05.2019 5 z 5

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Výborný detektivní příběh, moje čtvrtá kniha a Connellyho si přidávám do oblíbených spisovatelů. Harry dostal nucené volno a rozhodl se, že po 20 letech zkusí vypátrat vraha své matky. Je nucen docházet k psycholožce a díky tomu také Harryho víc poznáme. Není to jen sebestředný tvrďák a i když chytá na první škrtnutí, nevyrovnává se jen tak hladce se smrtí člověka, kterou nepřímo způsobí. Příběh má spád, je zajímavý, dramatický, nápaditý, bez hluchých míst a doufám , že i v dalším díle bude Jasmine, jeho nová přítelkyně.

18.05.2019 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Skvělá, krásně psaná kniha s úžasným příběhem, jsem opět nadšena. Zdánlivě roztříštěný děj, ale na konci do sebe vše zapadne. Díky autorovi se stáváme účastníky pátrání po vrahovi v krásném, romantickém městečku Giverny a dozvídáme se o posledních letech života Moneta, o jeho obrazech a trošku o impresionismu. A nechybí ani veliká životní láska, žárlivost, vášně, rozuzlení je nečekané a závěr mě dojal k slzám.
Lekníny jsou úchvatné čtení a Michel Bussi patří k těm nejlepším spisovatelům.

16.05.2019 5 z 5

Dům v Rothschildově aleji Dům v Rothschildově aleji Stefanie Zweig

Překrásně psaný román o životě židovské rodiny ve Frankfurtu v letech 1900 – 1916. Otec rodiny Isidor Sternberg je hrdý na svou německou vlast a ještě více je hrdý na svého syna Otu, který v 18 letech odchází do války bojovat za Německo, kde zemřel.
„Všichni jsme němečtí bratři“, prohlásil přece v Berlíně císař, který od 1. srpna neznal strany ani konfese.
Když v roce 1916 nařídil německý ministr války statistické šetření „ohledně podílu židů mezi německými vojáky“, byla to pro Isidora první rána, kterou mu zmíněná vlast uštědřila, poznal že jeho iluze byly přehnané a představy o vstřícnosti císařského Německa k židům bláhové. Přestože zpočátku odmítal vzít na vědomí aktuální důkazy o protižidovských náladách, postupně musel konstatovat, že antisemitismus v Německu sílí stejně rychle jako všeobecná bída.
Nachází cestu i ke svému druhému synovi, který pro něho překvapivě vyrostl z dětských střevíčků a má o politické situaci větší přehled, než vlastní otec.
Betsy nikdy neviděla svého muže tak zmateného a bezmocného, jako když se podřekl, že byl nevěrný a „se vzdornou moudrostí“ nezareaguje a „s pocitem triumfu, který jí vlil život do žil a posílil ji, Betsy pochopila, že se Isidora, toho vzorného manžela a starostlivého otce rodiny, nikdy nezeptá na osobu jménem Fritzi“.

Nečekejte honičky, střílení a zběsilé akce, je to s jemným humorem překrásně psaný příběh.

15.05.2019 5 z 5

Číslo do nebe Číslo do nebe Ivan Kraus

Autor má smysl pro humor a já se ráda k jeho knížkám vracím. Ivan Kraus tu vzpomíná na dětství, na svoji rodinu. Je to nenáročné čtení, které pobaví a potěší

14.05.2019 4 z 5

Dům špionů Dům špionů Daniel Silva

V minulých dílech hlava teroristické organizace ISIS Saladin zmizel a Izraelci, Francouzi a Američané jsou přesvědčeni, že on stojí za všemi sebevražednými atentáty. Gabriel ví, že musí pro zpravodajskou službu získat další lidi a to jakýmkoliv způsobem: násilím, přesvědčováním, penězi. To se mu povede a díky tomu má dostatek důkazů naznačujících, že ISIS už získala radioaktivní materiál na výrobu tzv. "špinavé bomby". Zpočátku je příběh pomalejší, různá jednání, dohady, plány, ale na konci příběh nabere prudký spád. Vadila mi ale ta spousta překladatelských chyb.

13.05.2019 4 z 5

Slib Slib Friedrich Dürrenmatt

Detektivní příběhy se dají psát různým způsobem, ale tak jako Durrenmatt píše málokdo. Překvapily mě, pobavily a kupodivu se dobře četly i věty, které byly téměř na celou stránku. Komisař Matthai, který je právě na vrcholu své kariéry a má odjíždět služebně do Jordánska je přesvědčen, že případ byl uzavřen neprávem a vrah dívky je dosud na svobodě. Protože mamince děvčátka dal SLIB , že vraha dostane, odejde od policie, koupí si benzínovou pumpu a zcela nevhodným, nezvyklým a nebezpečným způsobem se snaží vraha nalákat.
Jak už tady píše čtenář trudoš, na 120 stránkách bylo vše, na co mnozí spisovatelé potřebují stran čtyřikrát víc.

11.05.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Sestry se mi líbíly mnohem víc, než předešlý díl Noc. Občas Martin připomene, co se stalo v minulých dílech, což bylo fajn, příběh má spád, neviděla jsem nikde hluchá místa a bavil mě až do konce. Jen nevím, kdo praštil Erika do hlavy, ale třeba jsem to přehlédla. Podle mě je to opět thriller na 5* a určitě se těším na další díl, snad ho B.M. napíše.
Ještě musím dodat, že obálka se k příběhu dokonale hodí, výborný nápad.

11.05.2019 5 z 5

Zázračné stromy Zázračné stromy Olavi Huikari

Knížka finského experta na stromy potěší jistě každého milovníka lesa a stromů. Je pravda, že je tu také dost odborných pasáží, např. že cukerný výstup z fotosyntézy se transportuje sítkovicemi na vnější straně kambia neboli těsně pod kůrou rychlostí až 2.5 metru za hodinu. Ale jsou tu i zajímavé věci pro mně. Např. věděli jste, že lidská DNA se shoduje z 50% s DNA stromů, nebo že za slunečního dne nadýchá starý buk přibližně 35 000 litrů vzduchu? A zajímavé je, že když zajíc okusuje na kraji lesa lístky mladého stromku, tak se informace o tomto napadení šíří sítí propletených kořenů až ke stromkům na opačné straně lesa. Knížka ilustrovaná vzácnými rytinami a speciálně pro tuto knihu vytvořenými kresbami potěší a jistě si na ni vzpomenu při další procházce lesem.

10.05.2019 5 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

"Vzpomínky jsou kaše, někdy řídká, jindy hustá. Nikdy ne celé věty, ale jen poztrácená písmena na dně talíře, kde nakonec číhá vždycky jen vlastní rozsypaný a překvapený obličej."

To je moje první knížka od Rudiše a těší mě, že se mi dostala do ruky. Melancholické vzpomínky na mládí, plného vzpoury, deziluze, naděje, prášku proti smrti, hezkých lidí, punku, holek a toluenu. Taky mě donutila vzpomínat.

str.187
"Pěkně zkurvená doba."
"Ale stejně bych ji chtěla zažít. Bylo tam podle mě nějaký napětí, nějaký jasně definovaný nebezpečí. A taky dobrodružství. A moh si emigrovat."
"Jo jasně, to tedy bylo úplně snadný."
"Nebo si aspoň moh snít o emigraci."
Ole natáhnul a pomyslel si, zase ty její holčičí sny, to nikdy neskončí.
"Moh jsi o něčem pořádným snít."
"A o čem jako?"
"O všem. S kapitalismem veškerý sny skončily. Kapitalismus je jen tvrdá realita, jen výkon, boj. A taky tam podle mě aspoň byla nějaká naděje, že to skončí, že se to zlepší, že se něco změní. Ne jak teď."
"Bylo tam hovno. A byla to depka."
"A teď je jako co? Taky depka. Stejně jde všechno do hajzlu. Po kapitalismu už nic nepřijde. Leda čínskej komunistickej kapitalismus."

09.05.2019 5 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Další povedené dílo HC, musím říct, že napětí a zápletka knížce nechyběly, četlo se to jedním dechem.Coben umí a prostě mne baví, ještě nikdy nezklamal. Příběh napínavý, zajímavý až do konce, vždycky se těším na Cobenovy další knihy.

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla našim dětem. Když jsem ji teď otevřela a chtěla číst vnučkám, s překvapením jsem zjistila, že ji téměř celou ještě znám zpaměti. Překrásné a nezapomenutelné verše.

Zátiší Zátiší Louise Penny

Příjemná, čtivá, milá a lidská kniha. Pohodové a odpočinkové čtení, nejsou tu brutality a nechutnosti, LP šikovně stupňuje napětí, detektiv Gamache je chytrý a sympatický a městečko Three Pins je v krásné krajině, že by tam člověk chtěl i žít. Moc pěkné, výborný příběh pro milovníky klasických detektivek.

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Nevěřila jsem, že knihu ještě dnes přečtu, ale protože je skutečně velice dobře čtivě napsaná, podařilo se. A máme tu dalšího nesmrtelného hrdinu, který zdrogován, zbit a omráčen vždy vstane a pustí se znovu do zloduchů. Jen mě už nebavily na třech stránkách popisované rvačky a proto jsem jejich popis jen přelétla zrakem, abych věděla, kdo vyhrál (což bylo samozřejmě zbytečné) a pokračovala ve čtení. Hon na mrtvého je skutečně čtivý a akční thriller, další díly jsou prý lepší, takže budu v sérii o nesmrtelném Davidovi pokračovat.

05.05.2019 4 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Tak thriller to není v žádném případě, ale je to skvělý, psychologicky laděný román pro ženy!!! Určitě knize ublížili anotací , protože kdo čeká thriller, bude zklamaný. Výborně vykreslené postavy dvou žen, které se přivdaly do italské rodiny, tchyně také není zrovna ideální, manžel prolhaný manipulátor a v této rodině je i vše další : nevěra, psychické týrání, láska, kostlivci ve skříni. Celý příběh zpříjemňují satirické komentáře Magii, kniha je psána velice čtivě a já jsem si čtení užila. Pro milovnice Liane Moriarty určitě doporučuji.

str.184 : " Chci, aby sis to na sebe vzala jen proto, aby ostatní viděli, jak nádhernou mám ženu. Co chceš, je pro mě důležitější než cokoliv jiného, ale někdy se prostě rozhoduješ špatně." :))))

04.05.2019 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Zpočátku trochu zdlouhavé, nemohla jsem se začíst. Tento šestý kriminální román Angely je o nenávisti, rasismu a fanaticích, kdy nenávist k určitým skupinám lidí přeroste únosnou mez a začne se vraždit.

"Člověk spáchá zločin, vy ho chytíte, zavřete ho. Práce hotová, jednoduché. Ale jak zavřete nenávist?"

Stejně jako v novějších knihách od severských spisovatelů, tak i tady nastal problém mezi migranty, kteří nic zlého neprovedli a bílými Evropany. Jinak pátrání bylo trochu překombinované a nevěřila jsem tomu, že by se kriminalistka zachovala tak, jako Stacey na str. 287, protože to by neudělalo ani 14leté dítě. Pro mě byl román slabší, než předchozí díly, protože se hlavně řešil rasismus a těšila jsem se na pořádnou kriminálku.

03.05.2019 5 z 5

Jak se Martínek ztratil Jak se Martínek ztratil Eduard Petiška

Moje děti Martínka milovaly a já jsem ho měla také moc ráda. Na napínavou kapitolu, kde se Martínek bojí projít kolem kamenného psa, si stále s úsměvem vzpomínám. Vlídné a milé vyprávění pro děti s krásnými ilustracemi od Zdeňka Milera.

02.05.2019 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Když řeknu "krásná kniha", tak to zdaleka nevystihuje, jak mimořádná a skvělá kniha to je. Hluboká poklona spisovatelce, vybrala si těžké téma, které brilantně literárně zpracovala. Příběh je plný emocí, Jodi opravdu mistrně přibližuje život, názory a pohled na svět 18letého Jacoba s Aspergerovým syndromem, popisuje obrovskou sílu, energii a lásku jeho matky Emmy i chování ostatních lidí. Příběh je střídavě vyprávěn Jacobem,který je obviněn z vraždy, jeho obhájcem, matkou a bratrem . Je to kniha, kterou můžete číst ještě jednou a znovu vás vtáhne do děje a nedovolí odejít. Jodi téma autismu skvěle zpracovala, je vidět, že nestudovala jen literaturu, ale hovořila také s řadou lidí, kteří pracují s autisty. Zajímavé je, že knihu tvořila s dívkou Jess, která tento syndrom měla, knihu po ní četla a opravovala. Je to skvělý, emotivní a neuvěřitelně čtivý příběh.
"Rodičovství není podstatné jméno, ale sloveso - nikdy nekončící proces, nikoli dosažení nějakého cíle. Ať strávíte plněním rodičovských poviností jakkoli dlouhou dobu, křivka na grafu vašich úspěchů se drží - no, dost při zemi."
"Jednu věc matce, která nemá autistické dítě, těžko vysvětlíte: samozřejmě, že milujete svého syna a nikdy bych nechtěla žít bez něj. Přesto to ale neznamená, že nejsem každý den naprosto vyčerpaná. Že si nedělám starosti o jeho budoucnost i o to, že já žádnou budoucnost nemám. Že si někdy nepředstavuji, než sama sebe okřiknu, jaký bych měla život, kdyby Jacob neměl Aspergera. Že si někdy nepředstavuji - jako Atlas -jaké by to bylo, kdyby někdo aspoň na chvilku převzal moje břemeno na svoje bedra."

01.05.2019 5 z 5