Číslo do nebe

Číslo do nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161255/cislo-do-nebe-161255.jpg 4 189 30

Novým aktérem, kterého Ivan Kraus v minulých povídkách záměrně nepustil ke slovu, se v knize Číslo do nebe stává politika, přesněji řečeno historické katastrofy, které v posledních padesáti letech navštívily Československo: nacistická okupace, únor 1948, invaze jednotek Varšavského paktu. Ale nebyl by to humorista Ivan Kraus, kdyby i tyto nepřízně osudu neodlehčil, kdyby se jim nevysmál. Dobře totiž ví, že proti jakémukoliv totalitnímu režimu je humor často jedinou možnou obranou. Dotisky v roce 2002 a 2003 (ISBN 978-80-200-0432-1)... celý text

j.vitek
20.03.2024 4 z 5

V některých aspektech humor na úrovni Jerome K. Jerome. Moje nejoblíbenější postava je děda bývalý zemědělec.

Česneksmedem
30.01.2024 5 z 5

Jedno číslo by rozhodně nestačilo. To by musela být pořádná ústředna nebo bedna mobilů. Věřím, že takřka každý by se rád na něco zeptal.
Když jsme u toho nebe, řekl bych, že tato kniha je vlastně zpověď. Zpověď o rodině IK. Je to kniha s příjemnými, občas takřka s nepilovskými příběhy. Smutnější je to, že nejlepší část každého rodokmenu se již vždy nachází pod zemí. Asi nejvíc se mi líbil strýc Jaroslav. To musel být super exot! Také kácení stromu se velice povedlo. Tohle rozhodně stojí za přečtení!

kuruteku
28.05.2022 5 z 5

Ono to z větší části už bylo i v jiné sbírce, ale přečetl jsem si znovu, tak znovu přikládám a žasnu. Nádhera. Ano, naživo to vyzní ještě lépe, ještě lépe jako rodinné historky, které jiní členové rozporuji, doplňují, komentují. Ale i tak. A samotné číslo do nebe je třešnička na dortu. "Ale on mu to nikdo nezvedne". Nejčistší suchý humor nad nejhoršími zločinci v dějinách.

Benny215
19.02.2022 5 z 5

Úžasné

vendy246
09.08.2021 5 z 5

Zábavné, čtivé a velmi lidské povídky z autorova života. Moje první kniha od Ivana Krause a milé překvapení. Vtipné, chytré a znamenitě napsané příběhy odehrávající se za nepěkných časů minulého století.

Zelený_Drak
11.06.2021 2 z 5

Ve srovnání s To na tobě doschne mě tahle sbírka bavila méně. Znovu bych ji nečetla.

Via_
28.03.2021 4 z 5

Příjemná knižní jednohubka, která pobaví - v některých částech více, jinde o něco méně. Čtení o peripetiích autorovy rodiny v těžkých letech, kdy se běžní lidé dostávali do celé řady absurdních situací, ze kterých se snažili co nejelegantněji a pokud možno se ctí vybruslit. Někteří členové rodiny - např. dědeček a tatínek museli být vskutku zajímavé osobnosti.

R47
05.02.2021 3 z 5

Je to příjemné a lhké čtivo. Projede to váma, jak zmrzlina v parnym létě. Přijde mi, že Kraus je takovej typickej autor jedný knihy (po tom, co jsem dočetl To na tobě doschne, Rodinný sjezd, O mé rodinně a jiné zvířeně apod.). Mnohem lepší než to číst, je dát si to jako audioknihu. A nejlíp z toho veřejnýho čtení, ať to máte i se smíchem publika. Je to jedna z téch mála literatur, která se mnohem líp poslouchá než čte.

PeterBahn
28.12.2020 5 z 5

Příjemné, veselé a laskavé čtení, bez náznaku stěžování si… A, že by stesku díky absurditě doby mohlo být mnoho! Smekám!

Anannas
27.11.2020 5 z 5

Skvělá knížka. Hrozně moc oceňuju, že Kraus dokázal napsat tak moc vtipné povídky z doby, která určitě vtipná nebyla. Dozvěděla jsem se taky hodně nových věcí o tom, jak to tu vypadalo za režimu. A mezi mé nejoblíbenější povídky patří určitě "Maturita". Prostě úžasný

Pavlína79
14.11.2020 5 z 5

vtipné :-)

bekule
19.08.2020 5 z 5

Krausův humor mě nikdy neomrzí a tyto kratičké povídky ze života početné Krausovic rodiny v období 50-60 let jsou asi nejpovedenější. Kdo od něj ještě nic nečetl toto je ta správná kniha na seznámení.

Katka2382
12.05.2020 5 z 5

Tak tohle je moje nejoblíbenější "krausovka".Pokaždé se k této milé a čtivé knížce ráda vracím.

Leona333
17.03.2020 5 z 5

Ivan Kraus s humorem sobě vlastním, zde opět napsal dobrou, oddychovou knížku. S nadhledem přidal trochu cynismu, sarkasmu, ironie, vtipu a optimizmu... Protřepal, zaprášil laskavostí a super koktejl povídek je tu.

RendyaDav
10.01.2020 3 z 5

Humorná , povídková knížka,skvělé čtení....

Toffee
30.12.2019 5 z 5

Nádherně laskavá vzpomínková knížka. Téměř celou dobu jsem se při čtení usmívala a občas se i nahlas smála. Úžasná rodina, dědou počínaje a mladým Janem konče.

(k tatínkově nedělní polévce s cibulí a česnekem) "Jednou někdo vylil zbytky polévky do popelnice a bratr Jan pak vyprávěl, jak viděl popeláře nad nádobou plakat."

logopedka
08.09.2019 5 z 5

Kniha, která se čte sama. Zábavná, vzpomínková, ze života.

harena
14.05.2019 4 z 5

Autor má smysl pro humor a já se ráda k jeho knížkám vracím. Ivan Kraus tu vzpomíná na dětství, na svoji rodinu. Je to nenáročné čtení, které pobaví a potěší

Gooverka
01.05.2019 5 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a tak mám patálie a příběhy rodiny Krausů vážně nejraději. Hlas Ivana nebo Jana všemu dodává nezaměnitelný humor. Ivan podává každodenní příběhy ze socialistického Československa s nadhledem, humorem i špetkou sentimentu. Škoda jen, že se jednalo pouze o pár krátkých povídek.

tonysojka
13.04.2019 5 z 5

Inteligentní,jemný humor.Psáno s nadhledem až nepochopitelným, vzhledem k životním příběhům,kterým Krausovic rodinka prošla.
Nejvíc jsem se asi chechtal při popisu návštěvy kina.