Alicina síť

Alicina síť obálka knihy
Mé hodnocení:

Rok po vypuknutí první světové války, v době, kdy byly ženy podceňované a svázané společenskými normami, se Eve Gardinerová zatoužila vymanit konvencím a přispět k válečnému úsilí své vlasti více, než umožňovala typická ženská úloha ošetřovatelky. Když se jí tedy naskytla jedinečná příležitost, nezaváhala a stala se špionkou. Následně byla vyslána do Němci okupované Francie, kde byla vycvičena samotnou „královnou špehů“ s krycím jménem Alice a poté zaujala nebezpečnou úlohu v rozsáhlé síti tajných agentek, které získávaly choulostivé informace v srdci nepřátelského velení. Druhá rovina příběhu se odehrává v roce 1947, během zmatků a dozvuků druhé světové války. Americká studentka vysoké školy Charlie, která má od života jiná očekávání, než by se na dívku z jejích vrstev slušelo, neplánovaně otěhotní, leč jaksi postrádá manžela, což je v dané době nepřípustné. Její bohatá rodina se rozhodne poslat dívku do Evropy, kde se má zbavit svého „menšího problému“. Charlie toho využije a zamíří do Londýna, pevně odhodlaná vypátrat, co se stalo s její sestřenicí Rose, která za války zmizela v nacisty okupované Francii. Jediná stopa, již má, ji zavede k ženě, která je zahořklá a pomalu se upíjí v ústraní ve svém rozpadajícím se londýnském domě, a tou ženou není nikdo jiný než Eve Gardinerová…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380627/alicina-sit-y7p-380627.jpg 4.7170
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

The Alice Network, 2017

Kniha Alicina síť

Johanka1956

(+ SPOILER) Když mi byla doporučena kniha Alicina síť hned ze mne vylétlo 2x ne,ne. První ne, protože po románu DCERY se mi hned nechtělo do takové bichle a druhé ne, protože válečná temata já opravdu nevyhledávám. Jenže, a to naštěstí, nebylo po ruce nic, co bych už nečetla a tak pár stránek než vypůjčím něco jiného...
A je z toho obrovské nadšení z krásného historického románu, kdy osudy čtyř žen spojuje jeden muž, kdy se prolíná osud mladičké špionky první světové války Louise de Bettignies ( Lilli) a Eve Gardinerové od roku1915 a mladé americké studentky Charlie St.Clairové od roku 1947, která hledá svou sestřenici Rose.
Krásné, čtivé, místy smutné a neuvěřitelně kruté, ale bohužel pravdivé. Historický román sepsaný podle skutečnosti. Doporučuji !!!

Sofonisba

Románová fikce naprosto bravurně smíchaná s historickými fakty. Příběh o silných ženách - ale nejen pro ženy :D. Kniha na kterou si pořídíte závislost už od první stránky. Doporučuji přečíst!

broskev28

Zajímavý nápad obsáhnout obě světové války 20. století, tady dobře vynikne, proč Francouzi nemusejí své německé sousedy. Historické prameny autorka uvádí v závěru a všem je nám jasné, že literaturu faktu bychom asi nestudovali, zatímco tohle je způsob, jak nám doručit historicky doložené údaje v dárkovém balení.
(Ludmila Vaňková dokáže něco podobného s českou historií a já jsem jí za to velmi vděčná a její literární schopnosti obdivuju.)
Takže já jsem si četbu užívala, občas jsem skřípala zuby, ale naštěstí ne nad překladem či jazykovými nešvary. Alkohol ani cigarety v těhotenství mě v roce 1947 tolik nepřekvapily, zato situace v bance ano:
"Moje vlastní peníze. Nejen prostředky, které jsem zdědila, ale i peníze, jež jsem si vydělala, a nemohu z nich získat ani pět centů, pokud nemám v závěsu svého otce. Bylo to tak neuvěřitelně nespravedlivé, že jsem stále ještě zatínala zuby, nemohu ovšem říci, že bych něco podobného nečekala."
Pokud jde o ženy, resp. o jejich samostatnost, tak mezi lety 1915 a 1947 asi nebyl tak velký rozdíl; opět mě napadá babiččin citát z knihy Bostoňanka.
A poznámka na závěr: Baudelaira jsem nikdy nijak zvlášť neoblibovala a po přečtení téhle knihy jsem tomu ráda.

SilviiM

Jedna z mých oblíbených knih. Velmi čtivý příběh, který Vás donutí přečíst knihu co nejrychleji. :)

Ivana11

Silný příběh o výjimečných ženách a jejich hrdinství v době. Knih z první světové války není mnoho, o to pro mě byla kniha zajímavější. Zpočátku pro mě bylo střídání období 1.sv. války a po 2. světové dosti matoucí, ale pak jsem si zvykla a knize propadla. Velmi oceňuji, že autorka závěrem pospala, co bylo v knize skutečné a co fikce.

vladka1695

Knihu určitě doporučuji!

Luvy

Trochu stereotypni - "silna zenska hrdinka", ale jako oddychové počtení to bylo fajn. Mám ráda literaturu zachycující období válek z pohledu obyčejných lidí.

Arwen777
06.12.2020

Silný příběh o statečných ženách, které pomáhaly škodit nepříteli za 1. světové války. Alicina síť, síť špionek, které využívaly mužského podceňování žen, a které statečně, s vědomím rizika vlastního života, získávaly a přenášely informace, které sloužily v boji proti Němcům, a převáděly přes hranice důležité osoby.
V knize se prolínají dva příběhy, příběh špionky Eve, která se po letech psychického utrpení pokouší vyrovnat s dávnou minulostí, a příběh mladinké Charlie, která se po 2. světové válce snaží najít svou sestřenici. Jejich cesty se protnou a jedna pro druhou se stanou oporou a impulsem, který jim pomůže jít dál.
Největší síla příběhu tkví v reálných historických podkladech. Druhým velkým plusem je pohled na život obyčejných lidí a na dopady války na ty, kteří zůstali na okupovaných územích. A třetím je vyzdvižení síly a obětavosti žen, které sice nebojovaly na frontě, přesto dokázaly být užitečné a přispět k poražení Německa.
Neubráním se srovnání se Slavíkem a musím říct, že ten na mě zapůsobil přeci jen víc. Přesto knihu doporučuji všemi deseti. Je to primárně román pro ženy, ale myslím, že i mužům by se mohl líbit a mohli by se na války podívat z jiného úhlu než přes mířidla zbraní.
Trochu mě mrzí velký počet chyb, který knihu devalvuje.